F1 22: Водич за поставување Шпанија (Барселона) (мокро и суво)

 F1 22: Водич за поставување Шпанија (Барселона) (мокро и суво)

Edward Alvarado

Барселона е една од главните елементи за календарот на Формула 1. Прв пат беше домаќин на Гран При во раните 1990-ти, оттогаш речиси и не е променето. Тоа е патека која тимовите и возачите ја знаат како зад себе, благодарение на долгогодишните предсезонски тестирања на местото на одржување, но многу ретко се одржува возбудливо Гран При.

И покрај тоа, тоа е во играта F1 22, а ние овде имаме водич за поставување што ќе ви помогне да го извлечете максимумот од патеката на Барселона за Големата награда на Шпанија.

За да добиете повеќе објаснувања за секоја компонента за поставување на Ф1, погледнете ја нашата комплетна Водич за поставување на F1 22.

Ова се најдобрите поставки за влажен и сув круг за патеката Барселона-Каталуња.

Најдобро поставување на F1 22 Шпанија (Барселона)

 • Предно крило Аеро: 35
 • Задно крило Аеро: 41
 • DT при гас: 50%
 • DT исклучен гас: 53%
 • Предна Камбер: -2,50
 • Задна камера: -2,00
 • Предна палка: 0,05
 • Заден палец: 0,20
 • Предна суспензија: 1
 • Задна суспензија: 3
 • Предна шипка против превртување: 1
 • Задна шипка против превртување: 1
 • Предна висина на возење: 3
 • Заден возење Висина: 7
 • Притисок на сопирачката: 100%
 • Пристрасност на предната сопирачка: 50%
 • Притисок на предната десна гума: 25 psi
 • Притисок на предната лева гума: 25 psi
 • Притисок на задната десна гума: 23 psi
 • Притисок на задната лева гума: 23 psi
 • Стратегија на гумата (25% трка): мека-средна
 • Прозорец во пит (25% трка): 5-7 круг
 • Гориво (25% трка): +1,6 круга

Најдобра Ф1 22 Шпанија(Барселона) поставување (мокро)

 • Предно крило Аеро: 40
 • Задно крило Аеро: 50
 • ДТ при гас: 50%
 • DT исклучен гас: 60%
 • предна камера: -3,00
 • задна камера: -1,50
 • преден палец: 0,01
 • заден палец: 0,44
 • Предна суспензија: 10
 • Задна суспензија: 1
 • Предна шипка против превртување: 10
 • Задна шипка против превртување: 1
 • Висина на предната сопирачка: 3
 • Висина на возење на задната страна: 3
 • Притисок на сопирачките: 100%
 • Пристрасност на предната сопирачка: 55%
 • Притисок на предната десна гума: 25 psi
 • Притисок на предната лева гума: 25 psi
 • Притисок на задната десна гума: 23 psi
 • Притисок на задната лева гума: 23 psi
 • Стратегија на гумата ( 25% трка): Мек-среден
 • Прозорец на пит (25% трка): 5-7 круг
 • Гориво (25% трка): +1,6 круга

Поставување на аеродинамиката

Барселона е прилично незгодниот ѕвер што треба да се скроти кога станува збор за нивоата на аеро. Некои од побрзите кривини и долгата директна старт-цела значат дека ви треба пристојна брзина во права линија за автомобилот да се претстави најдобро што може.

Грешете ги нивоата на аеро, и или ќе бидете премногу успорете ги правците или немате доволно надолна сила за да поминете низ некои од незгодните агли на колото. Барем на влажно, можете да си дозволите малку да ги подигнете тие нивоа на воздух за да избегнете лизгање од патот во ризични услови.

Поставување на пренос

Како што видовме во 2021 година, всушност е допир и оди без разлика дали Барселона е трка со едно или две застанувања, и тоа есигурно е малку убиствен пневматик во Ф1 22

Нашиот совет би бил да ги задржиме работите неутрални за диференцијалот за гас, погодувајќи околу 50% проценти и за влажно и за суво. Го зголемивме гасот на влажно на околу 60%. Ако го направите ова, треба да го задржите абењето на гумата што е можно пониско.

Со оглед на тоа што некои од свиоците се релативно долги во Шпанија, ќе сакате да ја одржите влечната сила во текот на целиот период. Така, уште еднаш, отворањето на диференцијалот навистина ќе ви помогне да се справите со свиоците.

Поставување геометрија на суспензијата

Не сакате да претерате со негативната комора поради високата деградација на гумите на патеката Барселона-Каталуња. Сепак, потребен ви е многу одговор при свртувањето за да ги закачите свиоците, особено од свиокот 1 до крајот на првиот сектор.

Пронаоѓањето на вистинската рамнотежа е тешко, но ќе помогне да се задржат тие гуми температурите се намалуваат додека обезбедуваат добра реакција од предниот дел. Стабилноста на предниот дел е исто така клучна на оваа патека, како и остриот одговор на вртење.

За да ги добиете и двете, избалансирајте го палецот напред и задниот дел со камерата за да ги најдете оптималните поставки за двете; тие ќе работат во дует за да го поминат болидот низ некои од најбрзите свиоци на патеката што е можно побрзо и што е можно постабилно.

Поставување на суспензијата

Има неколку нерамнини на патот на шпанскиот Гранд награда. Значи, ќе сакате да одите повеќе на понежната страна на нештатаосигурете се дека автомобилот ги апсорбира правилно. Кога е влажно, ќе треба да избегнувате да одите премногу меко за автомобилот да не се навредува насилно под некои од силните сили на сопирање околу колото.

Подеднакво, најдобро е да имате релативно мека лента против превртување подесување за да го спречи автомобилот да биде премногу груб со неговите гуми. Кога станува збор за висината на возењето, потребно е таа да биде што е можно поблиску до земјата и на влажно и на суво. Сепак, оставете простор за грешка за автомобилот да не го запре протокот на воздух кон дифузорот, што го прави незгодно ѕвер за ракување во какви било услови.

Поставување сопирачки

Ќе ви треба голема моќ на сопирање за да се запре во кривината 1 на крајот од главната права, но како и кај многу од овие поставки, сопирањето не е нешто со кое нужно сакате премногу да се занимавате.

пристрасноста на сопирачките е ваш пријател кога станува збор за избегнување на тие страшни блокирања, и ќе откриете дека можеби ќе треба да го внесете нанапред малку повеќе за влажни услови.

Поставување гуми

Како Бахреин, Барселона е неверојатно цврста со гумите - и сигурно ќе знаете кога ќе ви се тргне контролата - но стратегијата со едно застанување може да ви даде потенцијално огромна предност.

Иако сакате да избркате брзина во права линија надвор од свијокот на влажно и на суво, обидете се да го задржите притисокот на предните гуми блиску до 25 psi, а задниот затворендо 23 psi затоа што оваа патека не е пријателска за оние групи на гума што ве водат низ патеката.

Така да го извлечете максимумот од вашиот болид за Големата награда на Шпанија. Тоа е малку убиец на гумите и не е патека што треба да се сфати лесно, но е тековен, пријатен и уникатен предизвик. Можеби нема да ги обезбеди најдобрите трки во вистинската Формула 1, но сигурно е во Ф1 22.

Дали имате сопствено поставување на Шпанското Гран При? Споделете го со нас во коментарите подолу!

Барате повеќе поставки за F1 22?

Исто така види: Работа Соберете ги сите шифри на Roblox за домашни миленици

F1 22: Водич за поставување Спа (Белгија) (влажно и суво )

F1 22: Водич за поставување Јапонија (Сузука) (влажен и сув круг)

F1 22: Водич за поставување во САД (Остин) (влажен и сув круг)

F1 22 Водич за поставување Сингапур (Марина Беј) (влажно и суво)

F1 22: Водич за поставување на Абу Даби (Јас Марина) (влажно и суво)

F1 22: Бразил (Интерлагос) Водич за поставување (Влажен и сув круг)

F1 22: Водич за поставување Унгарија (Хунгароринг) (влажно и суво)

F1 22: Водич за поставување во Мексико (влажно и суво)

F1 22: Водич за поставување Џеда (Саудиска Арабија) (влажно и суво)

Исто така види: ФИФА 22: Највисоки напаѓачи (ST & CF)

F1 22: Монца (Италија) Водич за поставување (влажно и суво)

F1 22: Австралија (Мелбурн) Водич за поставување ( Влажно и суво)

F1 22: Водич за поставување Имола (Емилија Ромања) (влажно и суво)

F1 22: Водич за поставување во Бахреин (влажно и суво)

F1 22 : Водич за поставување на Монако (влажно и суво)

F1 22: Баку (Азербејџан) Водич за поставување (влажно и суво)

F1 22: Поставување АвстријаВодич (влажно и суво)

F1 22: Франција (Пол Рикар) Водич за поставување (влажно и суво)

F1 22: Водич за поставување во Канада (влажно и суво)

Објаснети поставки и поставки за играта F1 22: Сè што треба да знаете за диференцијали, долуна сила, сопирачки и повеќе

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.