F1 22: Водич за поставување бања (Белгија) (влажно и суво)

 F1 22: Водич за поставување бања (Белгија) (влажно и суво)

Edward Alvarado

Кругата Спа е една од најстрашните во календарот на Формула 1. Обезбедува многу уникатен предизвик, со тоа што Сектор 1 и Сектор 3 се поврзани со голема брзина, но Секторот 2 е тесна и извртена работа, која бара многу надолна сила.

Како што би замислиле, не е најлесно патека за поставување во играта. Значи, ова е нашиот водич за поставување F1 за тешкиот, но многу забавен белгиски GP.

Ако сакате да дознаете повеќе за компонентите за поставување во оваа игра, проверете го целосниот водич за поставување на F1 22.

Ова се препорачаните поставки за најдоброто поставување F1 22 Spa за суви и влажни кругови .

Најдобро поставување F1 22 Spa (Белгија)

 • Предно крило Аеро: 7
 • Задно крило Аеро: 16
 • ДТ при гас: 100%
 • ДТ исклучен гас: 56%
 • Предна камера: -2,50
 • Задна камера: -2,00
 • Предна палка: 0,05
 • Заден палец: 0,20
 • Предна суспензија: 5
 • <8 8>Задна суспензија: 2
 • Предна шипка против превртување: 6
 • Задна шипка против превртување: 2
 • Предна висина на возење: 6
 • Задна Висина на возење: 3
 • Притисок на сопирачката: 100%
 • Пристрасност на предната сопирачка: 50%
 • Притисок на предната десна гума: 22,5 psi
 • Притисок на предната лева гума : 22,5 psi
 • Притисок на задната десна гума: 23 psi
 • Притисок на задната лева гума: 23 psi
 • Стратегија на гумата (25% трка): мека-средна
 • <8 8>Прозорец на пит (25% трка): 4-5 круг
 • Гориво (25% трка): +1,4 круга

Најдобро поставување F1 22 Spa (Белгија) (мокро)

 • Аеро на предното крило:30
 • Задно крило Aero: 38
 • DT при гас: 80%
 • DT Исклучен гас: 52%
 • Предна камера: -2,50
 • Задна камера: -1,00
 • Предна палка: 0,05
 • Заден прст: 0,20
 • Предна суспензија: 10
 • Задна суспензија: 1
 • Предна шипка против превртување: 10
 • Задна шипка против превртување: 1
 • Висина на предното возење: 4
 • Висина на задна возење: 4
 • Притисок на сопирачките: 100%
 • Пристрасност на предната сопирачка: 50%
 • Притисок на предната десна гума: 23,5 psi
 • Притисок на предната лева гума: 23,5 psi
 • Притисок на задната десна гума: 23 psi
 • Притисок на задната лева гума: 23 psi
 • Стратегија на гумата (25% трка): мек-среден
 • прозорец во јама (25% трка ). но тогаш Секторот 2 бара доста надолна сила. Во вистинската Формула 1, редовно ќе гледате релативно слаби задни крила за да се справите со барањата за поголема брзина.

  Во F1 22, можете да го доведете задното крило под стандардната оценка со шест, како и предното крило, за да се создаде избалансирано поставување за колото. Ова ви овозможува да притискате силно во средниот сектор и да не изгубите во секторите 1 и 3.

  Поставување на преносот

  Додека сегашните гуми во Формула 1 дозволуваат трки со едно застанување на повеќето места , вклучително и Спа, Белгиското Гран При сè уште е една од построгите патеки на пневматиците. Неодамна во 2015 година, видовме удар за Себастијан Фетел и неговитеФерари има само неколку круга до крајот.

  Можете да си дозволите малку да ги отворите поставките на диференцијалот на влажно и на суво за Спа. Патеката нема многу свиоци со бавна брзина, а главните две се La Source и Bus Stop Chicane. Ова треба да помогне да се одржат гумите во пристојна состојба и да се овозможи добра тракција во подолгите свиоци.

  Поставување геометрија на суспензијата

  Примамливо е да се оди докрај лево и десно со предната и задната камера, но ако сте премногу агресивни во секој случај, едноставно ќе ги џвакате гумите - особено ако не сте го компензирале абењето на гумите во други области на автомобилот.

  Се разбира, сакате како што е можно повеќе зафат во свиоците, имајќи предвид дека некои од свиоците на Спа се прилично долги. Ако го изгубите тој стисок, веројатно ќе завршите со поврзување со бариерите.

  Секако, можете да се извлечете со помали вредности на прстите, што ќе ви помогне во подолгите свиоци што ги има патеката, особено во Пухон и Бланшимонт. Овие се многу долги и одржливи свиоци, се два од најважните на патеката и се два од најризичните при влажни услови.

  Поставување на суспензијата

  Намалете ја висината на возењето што е можно пониско за да ја максимизирате брзината на права линија во секторите 1 и 3: на крајот на краиштата, тоа е она што е Спа. Ако вашата брзина на права линија не е доволна за работата, ќе бидете престигнати прилично лесно во тоаБелгиски ГП.

  Сигурно можете да си дозволите да бидете поагресивни и поцврсти со поставките на суспензијата во Спа, давајќи добра стабилност во подолгите свиоци. Имањето малку помеко поставување на шипката против превртување дополнително ќе ви помогне во возењето во долгите свиоци. Секое недостаток на почетна реакција може да се поправи со уште едно вртење на предното крило, ако тоа е она што ви треба.

  Поставување на сопирачките

  Одржете го притисокот на сопирање на 100% и за влажно и за суво, но дефинитивно поиграјте малку со пристрасноста на сопирачките на влажно.

  Заклучувањето на предните делови е веројатно вашата најголема грижа на суво, но може да се преврти на тоа да бидете задни гуми кога станува збор за влажното време. Затоа, земете го убаво и лесно и соодветно приспособете се за да го одржите вашиот автомобил стабилен.

  Поставување гуми

  Ќе сакате да го зголемите притисокот во гумите колку што можеби се осмелувате на белгиското ГП во F1 22, за да се намали тој отпор на тркалање и да се зголеми само малку поголема брзина на права линија. Се надеваме дека остатокот од поставувањето ќе помогне при секое зголемување на температурите на гумите и нема да ги истроши гумите.

  За влажни, малку зголемете го притисокот во гумите. На влажните и средните гуми ќе им претстои малку грубо возење околу оваа патека, и многу е лесно да се вртат тие задни тркала во влажни услови.

  Гран При на Белгија е најдолгата на Ф1 календар, а сосема е можно тоаможе да врне дожд на едната страна од колото додека е сув на друг дел. Сфатете погрешно, и Спа сигурно ќе ве казни, но исправете го, и ќе уживате во едно од најнаградните возачки искуства што можете да ги најдете во Ф1 22.

  Дали имате белгиец Поставување Гран При? Кажете ни во коментарите подолу!

  Барате повеќе поставки за F1 22?

  F1 22: Silverstone (Британија) Водич за поставување (влажно и суво)

  F1 22: Водич за поставување Јапонија (Сузука) (влажен и сув круг) и совети

  F1 22: Водич за поставување во САД (Остин) (влажен и сув круг)

  F1 22 Singapore (Marina Bay) Водич за поставување (влажно и суво)

  F1 22: Abu Dhabi (Yas Marina) Водич за поставување (влажно и суво)

  F1 22: Бразил (Interlagos) поставување Водич (влажен и сув круг)

  F1 22: Водич за поставување Унгарија (Хунгароринг) (влажно и суво)

  F1 22: Водич за поставување во Мексико (влажно и суво)

  F1 22: Водич за поставување Џеда (Саудиска Арабија) (влажно и суво)

  F1 22: Водич за поставување на Монца (Италија) (влажно и суво)

  F1 22: Водич за поставување Австралија (Мелбурн) (Влажно и суво)

  Исто така види: Ослободете ја силата: Најдобри оружја за преживеани џедаи од Star Wars

  F1 22: Водич за поставување Имола (Емилија Ромања) (влажно и суво)

  F1 22: Водич за поставување во Бахреин (влажно и суво)

  F1 22: Водич за поставување во Монако (влажно и суво)

  F1 22: Баку (Азербејџан) Водич за поставување (влажно и суво)

  F1 22: Водич за поставување Австрија (влажно и суво)

  F1 22: Шпанија (Барселона) Водич за поставување (влажно и суво)

  Исто така види: Како да ги поврзете и синхронизирате контролорите на Xbox Series X и S

  F1 22: Франција (Пол Рикар) Водич за поставување (влажно и суво)

  F1 22: Поставување КанадаВодич (влажно и суво)

  F1 22 Поставки и поставки за играта Објаснети: Сè што треба да знаете за диференцијали, надолна сила, сопирачки и повеќе

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.