WoW’s Alliance и Orde фракции преземаат чекори кон обединување

 WoW’s Alliance и Orde фракции преземаат чекори кон обединување

Edward Alvarado

Со години, играчите на World of Warcraft жестоко се бореа меѓу себе како членови на фракциите на Алијансата или Ордата. Сепак, во неодамнешните проширувања, двете страни работеа на заеднички цели наместо да се борат директно. Сега, програмерите на Blizzard презедоа дополнителни чекори за да ги обединат фракциите со воведување на вкрстена игра во претстојната закрпа WoW: Dragonflight.

TL;DR:

  • Факциите WoW's Alliance и Horde работат на заеднички цели во неодамнешните проширувања
  • Cross-faction gameplay ќе биде воведена во претстојниот лепенка WoW: Dragonflight, дозволувајќи им на играчите да ги поканат членовите на спротивната фракција во нивниот еснаф
  • Обединувањето на фракциите е бавен процес, бидејќи Blizzard се движи низ техничките предизвици и предизвиците засновани на страста на играчите
  • Некои играчи ја поздравуваат промената, додека други остануваат цврсто погодени од фракциите
  • WoW's водечки дизајнер на потраги верува дека сè уште има можности да покаже дека не сите се согласуваат со идејата за обединување

Популарниот MMORPG на Blizzard, World of Warcraft, беше главен во игрите заедница речиси две децении . Една од дефинирачките карактеристики на WoW отсекогаш бил конфликтот помеѓу двете централни фракции на играта, Алијансата и Ордата. Сепак, во последниве години, двете страни работеа заедно кон заеднички цели, наместо да се борат една со друга.како што правеа во претходните години на играта.

Претстојната закрпа за WoW: Dragonflight, која треба да биде објавена на 2-ри мај, го зголемува обединувањето на фракциите на Алијансата и Ордата уште повеќе со воведување на вкрстена игра. Оваа нова функција им овозможува на играчите да ги поканат членовите на спротивната фракција во нивниот еснаф, кршејќи ја традицијата која е дел од WoW од неговото објавување во 2004 година.

Исто така види: MLB The Show 22 Future of the Franchise Program: Сè што треба да знаете

Сепак, додека воведувањето на игра со вкрстени фракции е значаен чекор кон обединување, Blizzard презема бавен и одмерен пристап кон процесот. Според директорот на играта на WoW, Јон Хазикостас, има и технички и предизвици засновани на страст на играчите за навигација пред двете фракции да бидат целосно обединети. На пример, во врска со фактот дека сега играчите можат да тргуваат со артикли и леле злато низ фракции (под одредени услови) во Dragonflight, се добиваат мешани повратни информации. Додека некои ја нарекоа одлична идеја, другите не ја одобрија, велејќи дека „Границата помеѓу Алијансата и Ордата сега е заматена“ и „не е добра за играта“.

Еден од техничките предизвици со кои се соочува Blizzard е отплеткувањето на кодот на играта за целосно да функционира вкрстената игра. Дополнително, Blizzard сака целосно да ги разбере последиците од социјалните промени кои го опкружуваат системот за менување на играта пред целосно да се посвети на него. Тимот за развивачи на WoW сака да избегне воведување само играње меѓу фракции за да го одземе подоцна.

И покрај предизвиците, водечкиот дизајнер на потрагата по WoW, Џош Августин, верува дека фракциската војна може да стане минато. Неодамнешните проширувања, вклучително и Dragonflight, покажаа многу можности за Алијансата и ордата да работат заедно. Сепак, не сите се согласуваат со идејата за обединување.

Некои играчи на WoW остануваат цврсто погодени од фракциите, а воведувањето на World PvP преку воениот режим во Битката за Азерот само ги зголеми тензиите помеѓу Алијансата и Ордата . Додека можноста за здружување фракции е секогаш на хоризонтот, Blizzard презема одмерен и конзервативен пристап кон обединувањето.

Како заклучок, фракциите на WoW's Alliance и Horde преземаат чекори кон обединување, со воведување на вкрстено фракција игра во претстојниот WoW: Dragonflight лепенка. Сепак, процесот на обединување е бавен и се соочува и со технички и со предизвици засновани на страст на играчите. Додека некои играчи ги поздравуваат промените, други остануваат цврсто погодени од фракции. Дали фракциската војна ќе биде минато во WoW? Само времето ќе покаже.

Cross-Faction Gameplay to Break Tradition in WoW: Dragonflight

Blizzard ја крши традицијата која е дел од World of Warcraft од неговото објавување во 2004 година со воведување на cross -Факција игра во претстојниот WoW: Dragonflight лепенка. Оваа нова функција дозволуваиграчите да поканат членови на спротивната фракција во нивниот еснаф , што е значаен чекор кон обединувањето на фракциите на Алијансата и Ордата.

Предизвиците на обединување на WoW's Alliance и Horde Fractions

Blizzard презема бавен и одмерен пристап кон обединувањето на фракциите на WoW Alliance и Horde. Постојат и технички предизвици и предизвици засновани на страст на играчите за навигација пред двете фракции да бидат целосно обединети.

Војната на фракциите може да биде минато во WoW

Главниот дизајнер на потрагата на WoW, Џош Августин, верува дека фракциската војна би можела да стане минато. Неодамнешните проширувања, вклучително и Dragonflight, покажаа многу можности за Алијансата и ордата да работат заедно. Сепак, не сите се согласуваат со идејата за обединување.

Техничките предизвици за воведување игра на Cross-Faction

Откривањето на кодот на играта за да може целосно да функционира вкрстена игра е еден од технички предизвици со кои се соочува Blizzard при обединувањето на фракциите на Алијансата и ордата.

Исто така види: Madden 23: Најдобри QB способности

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.