Усовршете ја уметноста на одбрана од отстранување во UFC 4: Сеопфатен водич

 Усовршете ја уметноста на одбрана од отстранување во UFC 4: Сеопфатен водич

Edward Alvarado

Дали сте уморни од тоа што ве симнуваат во UFC 4 и се мачите да се вратите на нозе? Не грижете се, ние ве покриваме! Овој детален водич ќе ве научи како да ги браните симнувањата во UFC 4 како професионалец, за да можете да доминирате со вашите противници и да излезете како победници.

TL;DR:

 • Држете ги колковите ниски, а нозете широки за подобра одбрана од симнување.
 • Добрата работа со нозете и рамнотежата се од суштинско значење за да се избегне симнување.
 • Успешното бранење на симнувања ги зголемува вашите шанси за победа во борбите.
 • Учете од легендите на UFC и применете ги нивните техники во вашата игра.
 • Вежбајте, вежбајте, вежбајте!
 • Основите на одбраната за отстранување на теренот
 • 9>

  Во UFC 4, совладувањето на уметноста на одбрана од отстранување може да значи разлика помеѓу победа и губење на борба. Според UFC Hall of Famer Randy Couture, еден од најефикасните начини за одбрана на симнувањето е да ги држите колковите ниски, а нозете широко раздвоени , што ќе го отежне вашиот противник да добие добар стисок врз тебе. Оваа стратегија е од суштинско значење за одржување на вашата рамнотежа и спречување на вашиот противник да ја преземе контролата врз борбата.

  Footwork and Balance: The Key to Takedown Defense

  Поранешниот UFC шампион во лесна категорија Френки Едгар еднаш рече, „Клучот за одбрана на симнувањето е да се има добра работа со нозете и рамнотежа. Треба да бидете способни да се движите брзо и да ги менувате насоките на една пара за да избегнетесе симнуваат.“ За да го постигнете ова, фокусирајте се на подобрување на вашата работа со нозете и агилност во играта. Размислете за вежбање разни вежби за да ја зголемите вашата брзина и способност брзо да ги менувате насоките. Овие вештини ќе го направат многу поголем предизвик за вашите противници да ве соборат, давајќи ви предност во борбата.

  Влијанието на одбраната од Takedown врз победничките борби

  Имате Солидна одбранбена стратегија за отстранување во вашиот арсенал може значително да влијае на вашите шанси за победа во борбите во UFC 4 . Во студија за УФЦ борби од 2010 до 2015 година, беше откриено дека борците кои успешно бранеа најмалку 80% од обидите за симнување победија во 81% од нивните борби , во споредба со само 46% за оние кои бранеа помалку од 60% од отстранувањето. Оваа статистика ја нагласува клучната улога што ја игра одбраната за отстранување во одредувањето на исходот од борбата.

  Но, зошто е толку важна одбраната за отстранување? Па, има неколку причини:

  1. Ранливост на копнената игра: Ако не можете да се одбраните од соборувања, ќе поминувате повеќе време на теренот, каде што може да бидете ранливи до поднесување задржувања, напади со земја и фунта или губење на поволни позиции.
  2. Губење на контролата: Кога ќе ве симнат, ја губите контролата над борбата и му давате на вашиот противник превласт. Силната одбрана за отстранување ви овозможува да одржувате контрола и да го диктирате темпото нанатпревар.
  3. Заштеда на енергија: Континуираното бранење симнувања и враќањето на нозе може да биде исцрпувачко. Со подобрување на одбраната од отстранување, можете да заштедите енергија и да го избегнете заморот за време на борбата.
  4. Психолошка предност: Успешната одбрана од отстранување може да го фрустрира вашиот противник, давајќи ви психолошка предност. Ова може да ги натера да прават грешки или да го напуштат својот план за игра, давајќи ви можности да профитирате.

  Со фокусирање на одбраната од отстранување и инкорпорирање на советите и техниките споменати во овој водич, можете драстично да се подобрите вашите шанси за победа во борбите во UFC 4 . Способноста да ја одржувате борбата во стоечка положба или брзо да ги вратите нозете кога ќе се симнете, ви овозможува да го диктирате текот на натпреварот и да ги искористите слабостите на противникот. Како што вели поговорката, „Нападот победува во борбите, но одбраната победува на првенствата“.

  Инсајдерски совети и техники за одбрана од отстранување надолу

  Сега кога ја сфативте важноста на одбраната при отстранување, ајде да се нурнеме во некои инсајдерски информации совети и техники кои ќе ви помогнат да ја подобрите вашата игра:

  • предвидете ги потезите на вашиот противник: Бидете свесни за тенденциите и моделите на противникот и обидете се да предвидите кога може да се обиде да го отстрани . Ова ќе ви овозможи брзо да реагирате и да се браните поефикасно.
  • Работете на вашите вештини за борење: Подобрување на борењетовештините ќе му отежнат на вашиот противник да ве собори и ќе ви помогнат поефикасно да избегате од симнувањето.
  • Искористете го вашето штрајкување во ваша корист: Држете го противникот на дистанца со ефективни удари, што им отежнува да иницираат отстранување.
  • Проучете ги добрите: Гледајте борби на UFC и посветете големо внимание на одбранбените техники за отстранување што ги користат професионалните борци. Учете од нивните стратегии и применете ги во вашата игра.
  • Вражбата прави совршена: Како и со секоја вештина, колку повеќе вежбате, толку подобри ќе бидете во одбраната на соборувања во UFC 4. Посветете време на усовршување на вашата одбрана и постојано работете на подобрување на вашите техники.

  Станете мајстор за одбрана во Takedown

  Со фокусирање на овие техники и следење на советите на легендите на UFC како Ренди Кутур и Френки Едгар, ќе бидеш на добар пат да станеш мајстор за одбрана за отстранување во UFC 4. Запомнете, вежбањето е од клучно значење и колку повеќе работите на своите вештини, толку подобри ќе бидете. Продолжете да се притискате и наскоро, вие ќе бидете тој што ќе ги собори вашите противници со леснотија!

  ЧПП

  1. Како да ја подобрам работата со нозете во UFC 4?

  Исто така види: WWE 2K22: Најдобри работи што треба да ги направите

  Вежбајте разни вежби кои се фокусираат на агилност, брзина и брзо менување насоки. Вклучете ги овие вежби во вашата рутина за обука за да ги подобрите вашите стапала и целокупното движење воигра.

  2. Како можам да избегнам од симнување штом ќе започне?

  Исто така види: Најдобрите столчиња за игри под 300 долари

  Работете на подобрување на вештините за борење и искористете техники како што се истегнување, потпирање и свиркање за да избегнете отстранување и да ја вратите контролата над борбата.

  0> 3. Како да го задржам мојот противник да не се обиде да го отстрани?

  Искористете го ефикасното штрајкување за да го држите вашиот противник на дистанца, со што ќе биде поголем предизвик за него да иницира отстранување. Дополнително, одржувајте силен одбранбен став и бидете подготвени да се спротивставите на нивните обиди за отстранување.

  4. Како да предвидам кога мојот противник ќе се обиде да го отстрани?

  Проучете ги моделите и тенденциите на вашиот противник за време на борбата. Барајте знаци, како промени во нивното движење или став, што може да укаже дека ќе се обидат да се отстранат.

  5. Како можам да вежбам бранење симнувања во UFC 4?

  Користете ги режимите за обука на играта за да вежбате различни техники за одбрана од отстранување и да го примените она што сте го научиле за време на вистинските борби. Гледањето професионални UFC борби и проучувањето на нивните стратегии исто така може да биде корисно.

  Референци:

  1. //www.ufc.com/news/ufc-hall- famer-randy-couture-takedown-defense
  2. //www.mmafighting.com/2014/6/18/5816008/frankie-edgar-footwork-is-key-to-takedown-defense
  3. //www.researchgate.net/publication/319079162_The_effect_of_takedown_defense_on_victory_in_mixed_marcial_arts

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.