Devs на Paranormasight разговараат за урбаните легенди и потенцијалните продолженија

 Devs на Paranormasight разговараат за урбаните легенди и потенцијалните продолженија

Edward Alvarado

Содржина

Paranormasight: Седумте мистерии на Хонџо е најновиот хорор визуелен роман од развивачот xeen во соработка со Square Enix. Приказната на играта се заснова на реалните урбани легенди на Седумте мистерии на Хонџо во Токио и ги истражува мистериите зад нив. Уникатната атмосфера и уметничката насока на играта се пофалени и од критичарите и од играчите. Nintendo Life имаше можност да разговара со Таканари Ишијама, писателот и режисер на играта, Казума Оушу, продуцентот и генералот Кобајаши, дизајнерот на ликови, за инспирацијата зад играта, нејзините ликови и можноста за продолжение.

TL;DR:

  • Paranormasight е хорор визуелен роман заснован на реалните урбани легенди на Седумте мистерии на Хонџо во Токио
  • Програмерите беа привлечени кон митовите поради многуте различни толкувања и фактот дека имаше толку многу простор за имагинација
  • Уникатната атмосфера на играта е создадена преку мешавина на хумор и сериозност
  • Телевизорот е симбол на Showa Period и е додаден за да го претстави тој одреден временски период
  • Рачно цртаниот уметнички стил на ликовите е евокативен на Showa Period, а GUI ефектите наликуваат на потези со четка
  • Ликовите беа дизајнирани да предизвикаат чувство за времето со инкорпорирање на модата и фризурите од таа ера
  • Нема тековни планови запродолжение, но програмерите се отворени за идејата дали има доволно побарувачка од играчите

Paranormasight

Ishiyama објасни дека многуте различните интерпретации на Седумте мистерии на Хонџо го привлекоа кон митовите, бидејќи оставија многу простор за имагинација. Тимот исто така беше заинтригиран од фактот што бројот и содржината на мистериите не беа поставени во камен. Оушу додаде дека приказните имаат сличности со јапонските народни приказни, што ги прави уникатни и интересни.

Уникатната атмосфера на играта е создадена преку мешавина на хумор и сериозност, што Ишијама го опиша како негов креативен стил . Телевизорот на играта е додаден за да го претстави периодот на шоуа, со бучава и филтри кои потсетуваат на стара ТВ снимка. Аналогното чувство на потези со четка беше додадено и на линиската уметност на ликовите и GUI ефектите за да личат на потези со четка.

Исто така види: Assassin’s Creed Valhalla: Stonehenge Standing Stones Solution

Кобајаши ги дизајнираше ликовите за да предизвика чувство на времињата со инкорпорирање на модата и фризурите од периодот на шоуа во Јапонија. Дизајните имаат тенденција да бидат на обичната страна, со додадена личност преку изрази на лицето, пози и многу повеќе. Преглед на приказната веќе му беше доставен на Кобајаши на почетокот на процесот на дизајнирање, така што не беше тешко да се сфати целокупното чувство.

Исто така види: Откријте Покемон Скарлет и Виолетова: Возбудливи нови карактеристики и подобрувања!

Кога го прашаа за можноста за продолжение, Ишијама изјави дека тимот во моментов барана целосно празен лист во однос на идните случувања, а какви било планови за продолжение ќе зависат од побарувачката. Оушу додаде дека тесно соработувале со Одделот за туризам на градот Сумида, кој им дал дозвола да снимаат позадини и материјали од периодот на шоуа. Тие, исто така, соработуваа во однос на промоцијата и сакаа да се погрижат за прикажување на градот Сумида и зачувување на неговата слика бидејќи ги инкорпорираа урбаните легенди од реалниот свет како дел од темата на играта.

Во заклучок, Paranormasight нуди застрашувачко и атмосферско искуство кое комбинира ужас, хумор и јапонски фолклор. Уникатниот уметнички стил на играта и автентичната репрезентација на градот Сумида ја зголемуваат нејзината севкупна привлечност. Иако нема моментални планови за продолжение, љубителите на играта можат да се надеваат дека побарувачката ќе ги врати некои од нивните омилени ликови во иднина.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.