Старфилд: Се наѕира потенцијал за катастрофално лансирање

 Старфилд: Се наѕира потенцијал за катастрофално лансирање

Edward Alvarado

Во 2018 година, Starfield беше официјално најавен за време на испораката на E3 на Bethesda. Играта е поставена да се одвива во амбиент со вселенска тема (Војна на ѕвездите?) Ова издание на играта ќе го одбележи првиот уникатен производ за интелектуална сопственост развиен од Bethesda во повеќе од 25 години.

Во ова парче, ќе прочитате:

  • Загриженост за објавувањето на Starfield
  • Лекции од претходните изданија на Bethesda
  • Потенцијалот на Stafield за Xbox

Загриженост за Starfield

Извор: xbox.com

Сепак, многу луѓе се загрижени дека објавувањето на играта ќе биде неуспешно поради различни проблеми. Има добри причини да се биде претпазлив за Starfield од историјата на Bethesda на несигурни изданија до неодамнешните разочарувања во ексклузивната линија на Xbox.

Исто така види: Ослободете ја вашата креативност: Врвен водич за правење капи Roblox

Една од најголемите поплаки што луѓето ја имаат со објавувањето на Bethesda Starfield е историјата на развивачот на издавање игри со големи технички проблеми. Играчите ги сметаа овие прашања за хумористични или слатки, но тој став се промени во поново време. Bethesda е виновна за објавувањето на речиси неиграње хаос на наслов во Fallout 76. Исто така, Мајкрософт генерално изгуби многу добра волја неодамна со објавувањето на Redfall, што според сите сметки е уште еден ужасен до половина зафатен хаос. Bethesda сега се противи за да испорача ѕвездена ексклузива за Xbox за да помогне да се спаси лицето.

По блескавата реакција на Fallout 4 и набројни реизданија на Skyrim, играчите се гладни за нешто ново и подобрено. За да ги вклучи и да ги задоволи денешните гејмери, Старфилд ќе треба да обезбеди повеќе од испробаниот и вистинит рецепт за Бетесда. Да се ​​има карта преполна со маркери и цели во отворен свет сега се смета за старомодна. Современите гејмери ​​сакаат природно раскажување приказни преку игра, чувство на сопнување на нешто ново без играта да ве држи за рака. Игрите како Zelda: Breath of the Wild и Elden Ring ги поставија новите индустриски стандарди во раскажувањето приказни преку игра наместо наратив. Ако Starfield не се приспособи за време на многу долг производствен циклус, тогаш е многу можно да добиеме игра која се чувствува застарена и застоена.

Научени лекции од неодамнешните неуспеси во Fallout 76 и Redfall

Репутацијата на Старфилд наиде на удар поради неуспесите на игрите како Fallout 76 и Redfall. Дебито на Bethesda за повеќе играчи преку Интернет, Fallout 76, беше опфатено со проблеми и наиде на значителни критики. Ексклузивниот Redfall на Arkane Studios наиде на лоши критики по неговото објавување. Сега кога Xbox има толку малку значајни ексклузивци, притисокот е врз Starfield да успее уште повеќе отколку што беше порано.

Starfield се соочува со притисок од големите очекувања

Извор: xbox.com .

Старфилд мораше да живее според некои прилично високи стандарди. Playstation го исфрли од паркотнеодамна со ексклузивите на Sony и што се однесува до војните на конзолите, Xbox не држи чекор. Франшизите како God of War, Horizon и The Last of Us цврсто го турнаа брендот на Playstation во стратосферата во последниве години, а обожавателите на Xbox долго копнеат за големо враќање. Сега се чини дека се потпира на рамениците на Bethesda да се обиде да направи нешто поинаку со правење револуционерна игра за играње улоги (RPG) во вселената.

Сепак, постои опасност да се направи нешто толку драстично различно од нивните претходни напори . Можеби е премногу да се бара целосно да го обноват жанрот без да ја оштетат добрата волја што обожавателите ја создадоа во игрите како The Elder Scrolls и Fallout. Како што рече, преземањето нови иновации како Chat GPT за помош со NPC дијалогот ќе биде паметен потег ако играта е толку обемна епска авантура како што се очекуваше. Замислете да поставувате различни прашања на NPC и да добивате интелигентни потопни одговори цело време! Ако Bethesda е подготвена да ги прифати овие видови паметни избори за Starfield, тогаш можеби ќе добиеме навистина посебен и реален вселенски симулатор за уживање. Поверојатно е дека ќе завршиме со повторувачки дијалог и ограничена интеракција што ќе биде многу разочарувачко со оглед на алтернативата.

Успех што ја менува играта за Xbox?

Starfield е водечка игра на брендот Xbox и како таква мора да ги спаси игрите на MicrosoftАутсајдерската публика на игри треба да допре до нашиот уреднички тим со какви било вести, размислувања или инсајдерски информации за оваа игра или други сродни интереси! Не заборавајте да продолжите со читање.

поделба од тежок момент. Успехот на Старфилд е особено важен со оглед на пречките и непознатите со кои се соочуваат другите мошне очекувани ексклузивци. Microsoft мора да се погрижи играта да не страда од истите технички проблеми што ги погодуваа претходните изданија на Bethesda за да го промени мислењето на индустријата за Xbox.

Дали Starfield ќе вреди да се купи?

Извор: xbox.com

Иако очекувањето за Starfield е големо, измерениот степен на скептицизам е оправдан. Поради досегашното досие на Bethesda за неисправни изданија, неодамнешната огромна постава на Xbox ексклузиви - Halo Infinite масовно ја пропушти целта и Redfall беше лансиран во речиси неиздржлива состојба - и притисокот од очекувањата на играчите, комерцијалниот успех на Starfield е далеку од сигурен. Старфилд се соочува со голем број пречки. Откако го кажавме ова, играта има потенцијал да стане производ од пресвртница во жанрот на RPG-и со отворен свет, доколку програмерите посветат големо внимание на деталите и понудат полирано и оригинално искуство.

Гејмерите од публиката на Outsider Gaming и понатаму ќе дознаеме дали оваа игра навистина вреди за возбуда бидејќи Starfield треба да биде објавена на 6 септември 2023 година за Windows и Xbox Series X

Исто така види: Како да ги проверите вашите омилени на Roblox

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.