GTA видео игри по ред

 GTA видео игри по ред

Edward Alvarado

Серијата Grand Theft Aut o постои од 1997 година , што ја прави серија стара 26 години оваа година во октомври. Првото воведување на многу луѓе во серијата беше преку Grand Theft Auto V , и до ден денес сè уште привлекува нови играчи со честите ажурирања на GTA Online. Додека гејмерите ги чекаат вестите за GTA VI , некои можеби се прашуваат како серијата еволуирала со текот на годините.

Во оваа статија ќе најдете:

  • ГТА видео игри по ред
  • Универзумот на поставките на секоја игра

Првиот сет на игри Grand Theft Auto се одвива во 2D универзумот на игрите GTA, одделно од подоцнежните 3D и HD игри.

Исто така, погледнете: колку пари заработи GTA 5?

Исто така види: Сапун Modern Warfare 2

The 2D Universe

Овие игри беа рано за компјутер, фокусирајќи се на игра одозгора надолу, а не на гејмерите во модерниот стил на песок.

Grand Theft Auto (1997)

[КРЕДИТ: //en.wikipedia.org/wiki /Grand_Theft_Auto_(video_game)#/media/File:GTA_-_Box_Front.jpg]

Првата Grand Theft Auto игра беше објавена на 21 октомври 1997 година за компјутер и имаше многу различен тип на свет што модерните играчи на ГТА би требало да го приспособат. Играта имаше поглед одозгора надолу. Првата игра се одржа во Либерти Сити, пародијата на Rockstar на Њујорк Сити.

Grand Theft Auto: London 1969 (1999)

[КРЕДИТ://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_London_1969#/media/File:Grand_Theft_Auto_London_1969.jpg]

Издаден на 30 април 1999 година, Grand Theft Auto: London2> 199 година пакет за проширување за оригиналниот Grand Theft Auto . Експанзијата имаше слична игра на оригиналната Grand Theft Auto , но се одржа во Лондон, еден од ретките градови во реалниот свет користени во серијата GTA. Играта беше објавена во самостојна верзија , но и спакуван со оригиналната GTA во Grand Theft Auto: Director's Cut .

Grand Theft Auto: London 1961 (1999)

Втората експанзија беше објавена на 1 јули 1999 година, која се одвиваше осум години пред настаните на GTA: Лондон 1969 . Експанзијата беше објавена на интернет како бесплатен софтвер, што беше невообичаено за тоа време, но го означи првиот обид на Rockstar во интернет дистрибуцијата за нивните игри.

Grand Theft Auto 2 (1999)

[КРЕДИТ: //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_2#/media/File:GTA2_Box_art.jpg]

Grand Theft Auto 2 исто така беше објавен во 1999 година, но имаше понов мотор од претходните записи со 3D графика и помазна визуелност, иако сè уште користеше поглед од горе надолу. Играта се фокусираше на низа нивоа што играчот требаше да ги исчисти додека погодуваше цел за да напредува. Играта експериментираше со ретро-футуристички град наречен Anywhere, USA.

The 3D Universe

Овиеигрите означија отстапување од стилот од врвот надолу (најчесто) и еволуираа на повеќе од она што гејмерите го очекуваа од игрите GTA.

Grand Theft Auto III (2001)

[КРЕДИТ: //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_III#/media/File:GTA3boxcover.jpg]

Grand Theft Auto III означи значаен чекор напред кога доаѓа на видео игрите GTA по ред . Grand Theft Auto III издаден на 23 октомври 2001 година и се врати во Либерти Сити во целосно реализирана 3D средина која ги помести границите на она што домашните конзоли можат да го поднесат. Rockstar Games се искачи на ново ниво на критичко признание со објавувањето.

Grand Theft Auto: Vice City (2002)

[КРЕДИТ: //en.wikipedia.org/wiki /Grand_Theft_Auto:_Vice_City#/media/File:Vice-city-cover.jpg]

На 29 октомври 2002 година, излезе Grand Theft Auto: Vice City и ја претстави верзијата на Мајами на Rockstar . Играта беше критикувана поради неговата музика, приказна и игра. Отворениот свет беше поголем од другите и повторно го поттикна жанрот на акционо-авантуристички игри со отворен свет на ново ниво.

Grand Theft Auto: San Andreas (2004)

[КРЕДИТ : //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas#/media/File:GTASABOX.jpg]

Rockstar Games го продолжија својот успех со објавувањето на Grand Theft Auto: San Андреас на 26 октомври 2004 година. Играта имаше три градови кои играчот можеше да ги истражува,сместено во измислената држава Сан Андреас, која се наоѓала во Калифорнија и Невада: Лос Сантос (Лос Анџелес), Сан Фиеро (Сан Франциско) и Лас Вентурас (Лас Вегас). Играта е прогласена за една од најголемите видео игри некогаш направени и беше најпродаваната видео игра во 2004 година, со 27,5 милиони продадени копии заклучно со 2011 година.

Grand Theft Auto Advance (2004)

[КРЕДИТ: //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_Advance#/media/File:Grand_Theft_Auto_Advance.jpg]

Објавено на 26 октомври 2004 година истиот ден како Grand Theft Auto: San Andreas , овој запис ја донесе серијата до Game Boy Advance . Додека играта е во рамките на канонот на 3D универзумот, се врати во приказот од горе надолу на оригиналните игри . Играта се врати во Либерти Сити и служеше како приквел на Grand Theft Auto III.

Grand Theft Auto: Liberty City Stories (2005)

[КРЕДИТ: //en.wikipedia .org/wiki/Grand_Theft_Auto:_Liberty_City_Stories#/media/File:Grand_Theft_Auto_Liberty_City_Stories_box.jpg]

Grand Theft Auto: Liberty City Stories беше издаден на 25 октомври 2005 година и служеше како prequerand Theft Auto III , повторно се враќа во Либерти Сити. Играта ја користеше истата мапа како Grand Theft Auto III, но додаде многу од работите што нејзините наследници ги имаа, како што се повеќе внатрешни средини, мотоцикли и промени во облеката.

Grand Theft Auto: Vice CityStories (2006)

[КРЕДИТ: //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_Vice_City_Stories#/media/File:GTA_Vice_City_Stories_PSP_boxart.jpg]

Grand Theft Auto: Vice City Stories беше објавен на 31 октомври 2006 година и служи како приквел за Grand Theft Auto: Vice City . Играта воведе нов систем за градење империја заедно со традиционалната игра што се очекува од игрите на GTA. Играта првично беше објавена на PSP, но доби PS2 издание на 5 март 2007 година.

The HD Universe

Воведувањето на PS3 и Xbox 360 донесе GTA - и сите други игри – во HD сферата на игри и ТВ. Зголемената моќ и функционалност на тие конзоли и нивните наследници ја поттикнаа серијата до уште повисоки височини.

Grand Theft Auto IV (2008)

[КРЕДИТ: //en.wikipedia. org/wiki/Grand_Theft_Auto_IV#/media/File:Grand_Theft_Auto_IV_cover.jpg]

Grand Theft Auto IV беше објавена на 29 април 2008 година и беше првата игра во континуитетот на HD универзумот на Rockstar Games. GTA IV создаде огромен град за истражување, кој беше поизвонреден од која било игра претходно, и вклучуваше две проширувања на DLC. Играта се одржа во Либерти Сити и беше направена по примерот на реалниот свет Њујорк Сити. Мапата беше три пати поголема од градот Либерти во Grand Theft Auto III , и беше инспирација од неколку од попознатите области на Њујорк, заземајќи ја100.000 фотографии за истражување. Иако играта е помала од Сан Андреас од претходниот натпревар, таа беше многу подетална. Двете проширувања беа објавени и како самостојни производи под наслов Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City и не бараа GTA IV.

Grand Theft Auto: Chinatown Wars (2009)

[КРЕДИТ: //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_Chinatown_Wars#/media/File:ChinatownWars.jpg]

Grand Theft Auto: Chinatown Wars беше објавен на 17 март 2009 година и се одржа во Либерти Сити. Играта е втора игра во рамките на HD Universe of Grand Theft Auto и е направена за преносливи платформи. Играта се врати на врвот надолу од постарите игри, но вклучуваше целосно ротирачка камера во отворен свет.

Исто така види: ФИФА 21: Највисоки голмани (ГК)

Grand Theft Auto V (2013)

[КРЕДИТ: / /en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_V#/media/File:Grand_Theft_Auto_V.png]

Grand Theft Auto V е најновата игра во серијата и е една од најпознатите успешни видео игри на сите времиња, објавени на неколку платформи, почнувајќи од PlayStation 3 и Xbox 360. Играта е критички оценета и поддржана десет години од Rockstar Games преку GTA Online, продолжувајќи приказни, додавајќи нови режими и создавајќи напреден режим на повеќе играчи.

Сега ги знаете сите видео игри на GTA под ред. Иако можеби е тешко да играте некои од постарите, виесè уште може да игра многу GTA наслови надвор од GTA 5 ако ви треба повеќе GTA во вашиот живот.

Проверете повеќе од нашите написи, како оваа на Vanilla Unicorn во GTA 5.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.