Lojëra video GTA sipas renditjes

 Lojëra video GTA sipas renditjes

Edward Alvarado

Seriali Grand Theft Aut o ka ekzistuar që nga viti 1997 , duke e bërë atë një serial 26-vjeçar këtë vit në tetor. Prezantimi i parë i shumë njerëzve në seri ishte përmes Grand Theft Auto V , dhe deri më sot ende tërheq lojtarë të rinj me përditësimet e tij të shpeshta GTA Online. Ndërsa lojtarët presin lajmet për GTA VI , disa mund të pyesin se si ka evoluar seria me kalimin e viteve.

Në këtë artikull, do të gjeni:

  • Video lojërat GTA sipas rendit
  • Universi i cilësimeve të çdo loje

Seti i parë i lojërave Grand Theft Auto zhvillohet në Universin 2D të lojërave GTA, të ndara nga lojërat e mëvonshme 3D dhe HD.

Shikoni gjithashtu: Sa para ka bërë GTA 5?

Universe 2D

Këto lojëra ishin për PC herët, duke u fokusuar në lojën nga lart-poshtë dhe jo lojtarët modernë të stilit sandbox janë dashuruar.

Grand Theft Auto (1997)

[KREDI: //en.wikipedia.org/wiki /Grand_Theft_Auto_(video_game)#/media/File:GTA_-_Box_Front.jpg]

Loja e parë Grand Theft Auto u lëshua më 21 tetor 1997 për PC, dhe shfaqi një lloj i ndryshëm bote që lojtarët modernë të GTA do të duhet të përshtatin. Loja shfaqi një pamje nga lart-poshtë. Loja e parë u zhvillua në Liberty City, parodia e Rockstar për New York City.

Shiko gjithashtu: Star Wars Episodi I Racer: Podracerët më të mirë dhe Si t'i zhbllokoni të gjithë personazhet

Grand Theft Auto: London 1969 (1999)

[KREDI://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_London_1969#/media/File:Grand_Theft_Auto_London_1969.jpg]

Lëshuar më 30 prill 1999, Grand Theft Auto: London 196 Grand Theft Auto origjinale. Zgjerimi shfaqi lojëra të ngjashme me origjinalin Grand Theft Auto , por u zhvillua në Londër, një nga qytetet e pakta të botës reale të përdorura në serinë GTA. Loja u lëshua në një version të pavarur , por gjithashtu i paketuar me GTA origjinale në Grand Theft Auto: Director's Cut .

Shiko gjithashtu: Pokémon Legends Arceus: Të gjitha përgjigjet e enigmës në Tempullin e pikave të borës për Misionin e Zotërisë së Përgjumur të Tundrës

Grand Theft Auto: Londër 1961 (1999)

Një zgjerim i dytë u lëshua më 1 korrik 1999, duke u zhvilluar tetë vjet përpara ngjarjeve të GTA: Londër 1969 . Zgjerimi u lëshua në internet si pa pagesë, gjë që ishte e pazakontë për atë kohë, por shënoi sulmin e parë të Rockstar në shpërndarjen e internetit për lojërat e tyre.

Grand Theft Auto 2 (1999)

[KREDI: //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_2#/media/File:GTA2_Box_art.jpg]

Grand Theft Auto 2 u lëshua gjithashtu në 1999, por shfaqi një motor më i ri se hyrjet e mëparshme me grafikë 3D dhe pamje më të buta, megjithëse përdorte ende një pamje nga lart-poshtë. Loja u përqendrua në një seri nivelesh që lojtari duhej të pastronte ndërsa godiste një objektiv për të avancuar. Loja eksperimentoi me një qytet retro-futuristik të quajtur Anywhere, SHBA.

Universi 3D

Këtolojërat shënuan një largim nga stili nga lart-poshtë (kryesisht) dhe evoluan në më shumë nga ato që lojtarët kanë pritur nga lojërat GTA.

Grand Theft Auto III (2001)

[KREDI: //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_III#/media/File:GTA3boxcover.jpg]

Grand Theft Auto III shënoi një hap të rëndësishëm përpara kur vjen te videolojërat GTA sipas radhës . Grand Theft Auto III u lëshua më 23 tetor 2001 dhe pa një rikthim në Liberty City në një mjedis 3D të realizuar plotësisht që i shtyu kufijtë e asaj që mund të përballonin konzolat shtëpiake. Rockstar Games u ngrit në një nivel të ri të vlerësimit kritik me publikimin.

Grand Theft Auto: Vice City (2002)

[KREDI: //en.wikipedia.org/wiki /Grand_Theft_Auto:_Vice_City#/media/File:Vice-city-cover.jpg]

Më 29 tetor 2002, Grand Theft Auto: Vice City u publikua dhe prezantoi versionin Rockstar të Miami . Loja u vlerësua në mënyrë kritike për muzikën, historinë dhe lojën e saj. Bota e hapur ishte më e madhe se të tjerët dhe përsëri e shtyu zhanrin e lojërave aksion-aventure në botë të hapur në një nivel të ri.

Grand Theft Auto: San Andreas (2004)

[KREDI : //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_San_Andreas#/media/File:GTASABOX.jpg]

Rockstar Games vazhduan suksesin e tyre me lëshimin e Grand Theft Auto: San Andreas më 26 tetor 2004. Loja kishte tre qytete që lojtari mund të eksploronte,i vendosur në shtetin imagjinar të San Andreas, i cili ishte me qendër në Kaliforni dhe Nevada: Los Santos (Los Angeles), San Fierro (San Francisko) dhe Las Venturas (Las Vegas). Loja vlerësohet si një nga video-lojërat më të mëdha të krijuara ndonjëherë, dhe ishte video-loja më e shitur e vitit 2004, me 27.5 milionë kopje të shitura që nga viti 2011.

Grand Theft Auto Advance (2004)

[KREDI: //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_Advance#/media/File:Grand_Theft_Auto_Advance.jpg]

Lëshuar më 26 tetor 2004 në të njëjtën ditë me Grand Theft Auto: San Andreas , kjo hyrje e solli serinë në Game Boy Advance . Ndërsa loja është brenda kanunit të universit 3D, ajo u kthye në pamjen nga lart-poshtë të lojërave origjinale . Loja u kthye në Liberty City dhe shërbeu si një paraardhëse e Grand Theft Auto III.

Grand Theft Auto: Liberty City Stories (2005)

[KREDI: //en.wikipedia .org/wiki/Grand_Theft_Auto:_Liberty_City_Stories#/media/File:Grand_Theft_Auto_Liberty_City_Stories_box.jpg]

Grand Theft Auto: Liberty City Stories u publikua më 25 tetor 2005 dhe shërbeu si prestigji i "Theft"-it Auto III , duke u kthyer sërish në Liberty City. Loja përdori të njëjtën hartë si Grand Theft Auto III, por shtoi shumë nga gjërat që pasuesit e saj kishin si më shumë mjedise të brendshme, motoçikleta dhe ndryshime veshjesh.

Grand Theft Auto: Vice CityStories (2006)

[KREDI: //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_Vice_City_Stories#/media/File:GTA_Vice_City_Stories_PSP_boxart.jpg]

Grand Theft Auto: Vice City Stories u publikua më 31 tetor 2006 dhe shërben si prequel për Grand Theft Auto: Vice City . Loja prezantoi një sistem të ri të ndërtimit të perandorive krahas lojës tradicionale të pritur nga lojërat GTA. Loja u lëshua fillimisht në PSP, por mori një lëshim për PS2 më 5 mars 2007.

The HD Universe

Pranimi i PS3 dhe Xbox 360 solli GTA - dhe të gjitha lojërat e tjera – në fushën HD të lojërave dhe TV. Fuqia dhe funksionaliteti i shtuar i atyre konzollave dhe pasardhësve të tyre e shtynë serinë në lartësi edhe më të larta.

Grand Theft Auto IV (2008)

[KREDI: //en.wikipedia. org/wiki/Grand_Theft_Auto_IV#/media/File:Grand_Theft_Auto_IV_cover.jpg]

Grand Theft Auto IV u lëshua më 29 prill 2008 dhe ishte loja e parë në vazhdimësinë HD Universe të Rockstar Games. GTA IV krijoi një qytet masiv për të eksploruar që ishte më zhytës se çdo lojë më parë, dhe përfshinte dy zgjerime DLC. Loja u zhvillua në Liberty City dhe u modelua në qytetin e vërtetë të Nju Jorkut. Harta ishte tre herë më e madhe se Liberty City në Grand Theft Auto III , dhe mori frymëzim nga disa prej zonave më të famshme të Nju Jorkut, duke marrë përsipër100,000 foto për kërkime. Ndërsa loja është më e vogël se San Andreas nga loja e mëparshme, ajo ishte shumë më e detajuar. Dy zgjerimet u lëshuan gjithashtu si produkte të pavarura nën titullin Grand Theft Auto: Episodes nga Liberty City dhe nuk kërkonin GTA IV.

Grand Theft Auto: Chinatown Wars (2009)

[KREDI: //en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto:_Chinatown_Wars#/media/File:ChinatownWars.jpg]

Grand Theft Auto: Chinatown Wars u publikua më 17 mars 2009 dhe u zhvillua në Qyteti i Lirisë. Loja është loja e dytë brenda HD Universe of Grand Theft Auto dhe është krijuar për platforma portative. Loja u kthye në një pamje nga lart poshtë nga lojërat e vjetra, por përfshinte një kamerë plotësisht të rrotullueshme në një botë të hapur.

Grand Theft Auto V (2013)

[KREDI: / /en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_V#/media/File:Grand_Theft_Auto_V.png]

Grand Theft Auto V është loja më e fundit në seri dhe është një nga më të video lojëra të suksesshme të të gjitha kohërave, duke u lëshuar në disa platforma duke filluar me PlayStation 3 dhe Xbox 360. Loja është vlerësuar nga kritika dhe është mbështetur për dhjetë vjet nga Rockstar Games përmes GTA Online, duke vazhduar tregimet, duke shtuar mënyra të reja dhe duke krijuar një të avancuar modaliteti me shumë lojtarë.

Tani i njihni të gjitha videolojërat GTA në rregull. Ndërsa mund të jetë e vështirë të luash disa nga më të moshuarit, jumund të luani ende shumë tituj GTA përtej GTA 5 nëse keni nevojë për më shumë GTA në jetën tuaj.

Shikoni më shumë nga artikujt tanë, si ky në Vanilla Unicorn në GTA 5.

Edward Alvarado

Edward Alvarado është një entuziast me përvojë lojërash dhe mendja e shkëlqyer që qëndron pas blogut të famshëm të Outsider Gaming. Me një pasion të pashuar për videolojërat që përfshin disa dekada, Edward i ka kushtuar jetën e tij eksplorimit të botës së madhe dhe gjithnjë në zhvillim të lojërave.Pasi u rrit me një kontrollues në dorë, Edward zhvilloi një kuptim ekspert të zhanreve të ndryshme të lojërave, nga revole të mbushura me aksion deri tek aventurat zhytëse me role. Njohuritë dhe ekspertiza e tij e thellë shkëlqejnë në artikujt dhe rishikimet e tij të hulumtuara mirë, duke u ofruar lexuesve njohuri dhe opinione të vlefshme mbi tendencat më të fundit të lojërave.Shkathtësitë e jashtëzakonshme të shkrimit dhe qasja analitike e Eduardit e lejojnë atë të përcjellë konceptet komplekse të lojërave në një mënyrë të qartë dhe koncize. Udhëzuesit e tij të lojtarëve të krijuar me mjeshtëri janë bërë shoqërues thelbësorë për lojtarët që kërkojnë të pushtojnë nivelet më sfiduese ose të zbulojnë sekretet e thesareve të fshehura.Si një lojtar i përkushtuar me një përkushtim të palëkundur ndaj lexuesve të tij, Edward krenohet që qëndron përpara kurbës. Ai pastron pa u lodhur universin e lojërave, duke e mbajtur gishtin në pulsin e lajmeve të industrisë. Outsider Gaming është bërë një burim i besueshëm për lajmet më të fundit të lojërave, duke siguruar që entuziastët të jenë gjithmonë të përditësuar me publikimet, përditësimet dhe polemikat më të rëndësishme.Jashtë aventurave të tij dixhitale, Edward kënaqet duke u zhytur në tëkomuniteti i gjallë i lojërave. Ai angazhohet në mënyrë aktive me lojtarë të tjerë, duke nxitur një ndjenjë shoqërie dhe duke inkurajuar diskutime të gjalla. Nëpërmjet blogut të tij, Edward synon të lidhë lojtarë nga të gjitha sferat e jetës, duke krijuar një hapësirë ​​gjithëpërfshirëse për shkëmbimin e përvojave, këshillave dhe një dashuri të ndërsjellë për të gjitha gjërat e lojërave.Me një kombinim bindës të ekspertizës, pasionit dhe një përkushtimi të palëkundur për zanatin e tij, Edward Alvarado e ka forcuar veten si një zë i respektuar në industrinë e lojrave. Pavarësisht nëse jeni një lojtar i rastësishëm që kërkon komente të besueshme ose një lojtar i zjarrtë që kërkon njohuri të brendshme, Outsider Gaming është destinacioni juaj përfundimtar për të gjitha gjërat e lojërave, të udhëhequr nga Edward Alvarado i zgjuar dhe i talentuar.