Секоја игра на Тони Хок е рангирана

 Секоја игра на Тони Хок е рангирана

Edward Alvarado

Франшизата на Tony Hawk опфаќа повеќе децении и вклучува еден тон spinoffs кои ја надополнуваат главната серија Pro Skater. Со толку многу игри доаѓа спектар на квалитет кој има некои од највисоките и најниските падови во сите игри. Со објавувањето на Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 за модерни системи, серијата конечно го заокружи верниот римејк кој се осмелува да додаде некои подобрувања во квалитетот на животот за да помогне во исполнувањето на современите очекувања.

После играјќи опширно Tony Hawk Pro Skater 1 + 2, сега е совршено време да ја рангираме секоја титула во франшизата Tony Hawk користејќи се што индустријата нè научи од дебито на серијата во 1999 година. Ќе ги рангираме игрите од најлошо до најдобро е да изградите одредено исчекување додека патувате по мемориската лента. Преминувањето низ смрдеата рано ќе помогне да се подобри прославата на легендарните наслови прикажани на крајот на оваа листа.

Во оваа статија ќе прочитате:

  • За севкупниот квалитет на најлошите и најдобрите игри на Тони Хок
  • Најдобрите игри на Тони Хок што можете да ги играте во моментов
  • Дали Pro Skater 1 + 2 е една од најдобрите игри на Тони Хок за новодојденци
  • Ако модот за компјутер THUG Pro е всушност најдобрата игра на Тони Хок

20. Tony Hawk's Motion

Платформи: DS

Почнувањето од списокот е една од најчудните игри што го вклучуваат името Тони Хок. Овој рачензастапени во првите два наслови. Физиката исто така беше обновена, со што беше полесно да се редат долгите комбо линии. Кога се комбинираат со прирачници, нивоата THPS1 навистина оживуваат во оваа варијанта на насловот.

3. Tony Hawk's Underground

Платформи: PS2, Xbox, GameCube

THUG е уште едно радикално отстапување од формулата изложена во оригиналната трилогија. Кариерата е заменета со режим на целосна приказна што наликува на традиционална наративна структура. Завршувањето на голем број цели во секое поглавје го унапреди заплетот и отвори нови места за скејт. Сеуште беше да се стане светски познат професионален скејтбордер, но режимот на приказна додаде личен допир што ја прави секоја победа на турнирот многу повозбудлива. Многумина сметаат дека THUG е најдобрата игра на Тони Хок, а овој избор е целосно за почит.

Исто така види: Pokémon Legends Arceus: Водич за контроли и совети за рана игра

2. Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2

Платформи: PS4, Xbox One, Switch, PC

Последниот влез во франшизата е уште една изведба на THPS1 и THPS2 измешани заедно. Можеби звучи како претерано да се пуштат овие игри уште еднаш, но Tony Hawk Pro Skater 1 + 2 е лесно една од најдобрите игри на Tony Hawk некогаш објавени.

Најзабележливата промена е графичкиот ремонт, што прави иконските локации како плажата Венис да блескаат како никогаш досега. Имаше еден тон подобрувања во квалитетот на животот и напредни трикови како враќањетододадени на класичните нивоа. Онлајн функционалноста како Create-A-Park и режимите за натпревар ја продолжуваат забавата и откако ќе ја завршите основната содржина на играта. Најдобро од сè, Tony Hawk Pro Skater 1 + 2 се чувствува неверојатно верен на оригиналите во однос на контролите и физиката на лизгање. Франшизата е доделена само со една игра која може да биде и подобра.

1. Tony Hawk's Pro Skater 3

Платформи: PS1, PS2, N64, GameCube, Xbox, PC

Дедото на сите нив е Pro Skater 3 на Тони Хок. . Основната игра е дестилирана и рафинирана во својата најдобра форма во THPS3. Ова беше пред дополнителната механика да го надуе комплетот алатки и да го распрсне фокусот на серијата. Рамката е едноставна, но вешти играчи можат да извлечат некои напредни комбо линии кои продолжуваат да ја одржуваат играта свежа до ден-денес. Нивоата како што се Канада и Лос Анџелес остануваат некои од најпочитуваните области во целата историја на игри.

Заеднички прашања за најдобрите игри на Тони Хок

Најдобрите игри на Тони Хок сè уште нашироко се дискутираат за овој ден. Еве ги одговорите на некои од клучните прашања што лебдат низ заедницата.

1. Дали Tony Hawk Pro Skater 1 + 2 е добро место за почеток на новодојденците?

Tony Hawk Pro Skater 1 + 2 е многу повеќе од обична играна носталгијата од 90-тите. THPS 1 + 2 е една од најдобрите игри на Тони Хок за почетници кои сакаат да видат за што се работи во серијата. Покрај тоа што го содржи секое ниво од првите две титули, тој служи како „најдоброто“ колекција на скејтери и механичари од целата франшиза. Помага и тоа што играта е лесно достапна на сите модерни платформи, така што скокањето е што е можно полесно.

2. Што е THUG Pro и дали е најдобрата игра на Tony Hawk?

THUG PRO е модификација создадена од обожавателите за PC верзијата на Tony Hawk's Underground 2. Оваа верзија на играта има нивоа од секоја друга наслов во франшизата, како и од други видео игри за екстремни спортови кои беа популарни во времето на објавувањето на THUG 2. Имајќи предвид дека ја има секоја локација во една огромна колекција, може да се изнесе цврст аргумент дека THUG Pro е најдобрата игра на Тони Хок во целина, односно ако сте спремни да вклучите неофицијални игри во рангирањето. Кога станува збор за официјално објавените изданија, најдоброто куче сè уште е THPS3.

Сега кога знаете каде секоја игра на Тони Хок спаѓа во спектарот на квалитет, можете сами да одлучите со кои игри да се занимавате. Почнувајќи од Tony Hawk’s Pro Skater 5, секој наслов од остатокот од листата вреди да се доживее барем еднаш. Кога ќе почнете да ги пробивате првите пет, стигнавте до некои гејмерски ремек-дела што треба ненамерно да се проголтаатод кој било.

спинофот беше префрлен во Nintendo DS во 2008 година. Пакетот за движење додаде примитивни контроли на жиро сензорот што ви овозможи да го навалите рачниот држач за дополнителна контрола. Функцијата не функционираше добро и технички можете да ја играте играта без пакетот за движење. Ова е доказ за пушка за пушење дека дури и програмерите малку веруваа во трикот воведен за овој наслов.

19. Тони Хок: Возење

Платформи: Wii, Xbox 360, PS3

Исто така види: FIFA 22 Wonderkids: Најдобри млади аргентински играчи кои се најавуваат во режим на кариера

Триковите за движење не престанаа со неуспешното издание на DS. Тони Хок: Рајд дојде во комплет со скејтборд на кој требаше да застанеш. Иако Activision се обидуваше да ја долови истата популарност на периферните игри, како што е Guitar Hero, идејата пропадна поради непречено извршување наоколу. Сензорите што се користеа за извлекување трикови беа крајно неодговорни, а играта на шини се покажа како претерано поедноставување на формулата што функционира толку добро на традиционалниот контролер. Ова тесно го надминува Tony Hawk: Motion едноставно поради тоа што е поамбициозно и содржи повеќе основни елементи од франшизата, како што е лиценциран саундтрак.

18. Tony Hawk: Shred

Платформи: Wii, Xbox 360, PS3

Ова директно продолжение на Tony Hawk: Ride е мало подобрување поради рафинираниот скејтборд контролер и поробустенпонуди за кариера. Исто така, постои бонус режим на сноуборд што ја менува физиката и природата на играта за некоја многу потребна разновидност во она што го доживувате. Сепак, освен ако не сакате да ја задоволите вашата морбидна љубопитност за сомнителни игри, најдобро е да го оставите контролерот за скејтборд како остаток од минатото. Насловот или ќе ве фрустрира или ќе ви здодее, оставајќи малку простор за забавата што ја баравте кога ја вклучивте конзолата.

17. Skate Jam на Тони Хок

Платформи: Android, iOS

Изненадувачки, ова е единствената игра на Тони Хок донесена на мобилни уреди. Насловот е обвивка од серијата Skateboard Party, на која инвеститорот работеше претходно. Skate Jam има многу карактеристики што би ги очекувале од играта Pro Skater. Постојат повеќе нивоа со цели во кариерата што треба да се завршат и голем број отклучувачи што може да се добијат со тоа. За жал, контролите на допир го попречуваат целокупното уживање во планирањето намерни линии за лизгање. Skate Jam може да биде соодветен за кратко одвлекување додека сте надвор и наоколу, но не ги заменува класичните наслови на Тони.

16. Tony Hawk's Pro Skater 5

Платформи: PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One

Ова продолжение се покажа како огромно разочарување за многу долгорочни фанови. Играта започна во особено кабриолет, а новата функција за „snap-down“ што го извлекува лизгачот од воздух го скршипроток на игра значително. Иако повторувачката природа на целите во кариерата никогаш не беше решена, повеќето прашања беа испеглани до одреден степен од лансирањето. Две нови нивоа и обновен систем за осветлување беа додадени преку закрпи. Резултатот е игра која е забавна во големата шема на индустријата, но служи како прилично слаб пример за франшизата на Тони Хок.

15. Американската пустелија на Тони Хок

Платформи: PS2, Xbox, Xbox 360, GameCube, PC

American Wasteland има неверојатно рафинирана игра како резултат на бројните повторувања направени за да се достигне оваа точка. Уметничко лизгање низ отворениот свет ЛА е неверојатно, иако главниот режим на приказната е мака за седење. Поголемиот дел од главните мисии се глорифицирани секвенци на упатства, а потоа играта завршува откако ќе почнете да отклучувате повеќе традиционални цели. American Wasteland е исто така познат по воведувањето на режимот BMX со кој можете да се вклучите на секое ниво.

14. Tony Hawk's Underground 2

Платформи: PS2, Xbox, GameCube, PC

Tony Hawk's Underground 2 е кога заморот од серијата почна да се намалува нејзината глава, особено за оние кои купувале секое годишно издание до тој момент. За да ги одржува работите свежи, Neversoft зеде инспирација од шегобијната култура од тоа време.

Многу цели на кампањата се засноваат на уништување на нешто во околината за да се промени нивото и да се направи повеќе скејтливо. Размислете за Viva LaБам во форма на видео игра. Сепак, промените беа оценети како непожелни од обожавателите кои сакаа цели за скејтбординг во нивните видео игри со скејтборд.

13. Tony Hawk’s American Sk8land

Платформи: Nintendo DS, Game Boy Advance

American Sk8land е пристаниште на American Wasteland за рачни конзоли. Играта има импресивна количина на истите нивоа и карактери кои се прикажани во конзолата. Сепак, има доволно изменети цели и нов уметнички стил со сенка што го оправдува додавањето посебно рангирање на оваа листа. Контролите добро се преведуваат на преносливиот уред благодарение на четирите копчиња за лице на DS. Играта е генерално малку попријатна од Американската пустелија поради тоа што е рачна. Играта беше исклучително амбициозна додека се справуваше со режимот на приказна на многу поангажман начин.

12. Tony Hawk's Pro Skater HD

Платформи: PS3, Xbox 360, PC

Pro Skater HD е квази-римејк што ги вклучува најдобрите нивоа од првите две игри на Tony Hawk Pro Skater. Неколку нивоа од THPS3 беа додадени како DLC заедно со враќањето. Играта содржи еден тон нови цели на режимот на кариера, особено за нивоата THPS1 кои првично имаа само пет VHS ленти за собирање. Онаму каде што Robomodo залута беше во физиката на лизгање на играта. Чувството на игра од момент до момент го изневери мускулното сеќавање на сите што пораснале минувајќикласични нивоа како School II или The Mall. Иако играта е одлична забава ако не сте ги играле оригиналите, изменетата физика веднаш ќе ги одврати долгорочните обожаватели.

11. Downhill Jam на Тони Хок

Платформи: PS2, Wii, Gameboy Advance, Nintendo DS

Овој спиноф вклучува тркачки формат и нивоа кои се исклучиво составени од големи падини. Уметничко лизгање во надолнина беше оригиналната визија на Тони за франшизата пред Neversoft да го создаде своето прво ниво на скејтпарк. Системот на трикови е многу поедноставен за да одговара на брзата природа на трките. Секоја верзија на играта има уникатна контролна шема поради тоа што е на многу различен хардвер. Нивоата и целите се многу слични насекаде, со неколку модификации за рачни уреди. Downhill Jam можеби не е толку забавен како традиционалната игра на Тони Хок, но служи како виновно задоволство што е прилично пријатно во кратки рафали.

10. Тони Хок's Proving Ground

Платформи: PS2, PS3, Xbox 360, Wii, Nintendo DS

Proving Ground беше последниот влез на Neversoft во нивната годишна серија со серијата. Кариерата беше поделена на три гранки меѓу кои можете да се замените во секое време. Професионалната приказна имаше цели што би ги очекувале од вообичаениот режим на кариера на овие наслови. Тврдокорните цели вклучуваа лизгање заради љубовта кон спортот, а Rigging беше за модифицирање на околината за да биде попогодна зауметничко лизгање.

Отворената природа на режимот на кариера беше дополнително подобрена со дизајнот на картата од отворен свет. Тога за докажување е експлозија и на некој начин скриен скапоцен камен. Многу луѓе ја напуштија серијата до овој момент и никогаш не ѝ дадоа соодветна шанса на лебедовата песна на Неверсофт. Tony Hawk's Proving Ground вреди да се проба ако сè уште не сте ја играле играта.

9. Tony Hawk's Project 8

Платформи: PS2, PS3, PSP, Xbox, Xbox 360, GameCube

Project 8 беше првата игра на Tony Hawk за седмата генерација на конзоли. Како таков, се одликува со обновени анимации за измамување и севкупно поприземен стил. Можете да креирате свои маневри преку системот Nail-The-Trick. Камерата би зумирала и секој аналоген стап би можел да се користи за контрола на стапалата на лизгачот и манипулирање со даската во воздухот. Проектот 8 го воведе тристепениот систем на тежина за победување на секоја цел на нивоата Am, Pro или Sick. Колку е подобар вашиот рејтинг за сите цели, толку повеќе ќе напредувате во режимот на кариера.

8. Ремикс на Tony Hawk's Underground 2

Платформи: PSP

Овој рачен римејк на Underground 2 е познат по тоа што додаде широка колекција на нови нивоа во играта. Постои класичен режим кој ги комбинира нивоата од основната игра со додатоците на Remix. Класичниот режим содржи едноставни листи со цели кои потсетуваат на првите три титули на Tony Hawk Pro Skater. Нарежимот е доста суштински и има повеќе тешкотии за играње. Овие додатоци, заедно со преносливата функционалност, лесно го прават Remix најдобриот официјален начин за доживување на Tony Hawk's Underground 2.

7. Tony Hawk's Pro Skater

Платформи: PS1, N64, Dreamcast

Играта што го започна сето тоа е сè уште сила со која треба да се смета. Дебито на Pro Skater можеби нема да ги има сите ѕвона и свирежи што ги очекувавте со текот на годините, но основната игра останува недопрена. Подигнувањето на контролорот е исто толку возбудливо како што беше во доцните 90-ти. Со тоа, сосема е разбирливо зошто модерните преработки на нивоата на THPS1 вклучуваат иконични механики како што е прирачникот. На формулата Тони Хок и се потребни преодни потези како прирачници за да се одржуваат комбинации. Оригиналниот Tony Hawk's Pro Skater е одличен од историска перспектива, иако никој нема да ве обвини што ги играте другите верзии наместо тоа.

6. Tony Hawk's Pro Skater 4

Платформи: PS1 , PS2, Xbox, GameCube, PC

THPS4 е прв пат серијата да отстапи од формулата на списокот на голови во стилот на аркада која толку добро функционираше во првите три наслови. Немаше временско ограничување кое ве принудуваше да се рестартирате од одредена точка во секое ниво. Наместо тоа, можете слободно да лизгате во слободно време и да иницирате цели со разговор со NPC додадени на секоја карта. Во верзијата PS1, NPC беа заменети со лебдечки иконишто служеше за истата цел.

Напредокот повеќе не беше поврзан со секој поединечен лизгач. Наместо тоа, сите цели беа следени низ вашата зачувана датотека што ви овозможува слободно да менувате знаци во секое време. И покрај отстапувањето од корените на серијата, THPS4 е неверојатно искуство кое се карактеризира со тони разновидност и вистински тест за вашите способности за виртуелно лизгање.

5. Tony Hawk Pro Skater 2

Платформи: PS1, N64, Dreamcast

THPS2 често се смета за едно од најдобрите продолженија некогаш направени. Неверсофт го зеде победничкиот план од првиот натпревар и додаде многу од главните елементи што сите ги сакаат во серијата денес. Во THPS2 беа воведени прирачници, тргување со готовина за надградби и режими за креирање-а. Играта има легендарна саундтрак и дизајн на високо ниво за подигање. Кога ќе одвоите момент за да ја цените страста што беше вметната во овој наслов, станува јасно зошто игрите на Тони Хок сè уште се негуваат децении подоцна.

4. Tony Hawk's Pro Skater 2x

Платформи: Xbox

Бидејќи Neversoft не можеше да ја заврши Xbox верзијата на THPS3 за лансирањето на оригиналниот Xbox, компанијата одлучи да ги рекреира Tony Hawk Pro Skater 1 и 2 со ажурирана графика за да се надмине рани прифаќачи на првата конзола на Мајкрософт. Сепак, THPS2x е повеќе од само директно пристаниште на првите две игри. Постојат пет сосема нови нивоа што треба да се истражат над 19-те области

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.