Monster Hunter Rise: Целосен водич за контроли за Nintendo Switch

 Monster Hunter Rise: Целосен водич за контроли за Nintendo Switch

Edward Alvarado

Содржина

Со желба да се повтори глобалниот успех на Monster Hunter: World, Monster Hunter Rise ја испорачува епската акција во борба со ѕверови исклучиво за Nintendo Switch.

Изградувајќи ја формулата на World, Rise има огромни отворени мапи , начини на вести за минување низ опкружувањето, многу чудовишта за следење и нова функција позната како Wyvern Riding.

Иако секој лов е уникатен, со различни оружја кои се подобро прилагодени за одредени чудовишта, има многу бази дејства и техники што секој играч мора да ги научи за да ги совлада предизвиците на Monster Hunter Rise.

Овде, ги разгледуваме сите контроли на Monster Hunter Rise што треба да ги знаете за да ја играте играта Switch.

Во овој водич за контроли MH Rise, левиот и десниот аналог на кој било распоред на контролер на Nintendo Switch се наведени како (L) и (R), со копчињата d-pad прикажани како Горе, Десно, Надолу, и Лево. Притискањето на кој било аналог за да се активира неговото копче се прикажува како L3 или R3. Контролите Single Joy-Con не се поддржани од оваа игра.

Monster Hunter Rise листа на основни контроли

Кога сте помеѓу потраги и поставување на вашиот карактер, овие контроли ќе ви помогне да се подготвите за следната мисија.

Акција Префрли ги контролите
Премести плеер (L)
Цртичка / трчање R (задржи)
Премести камера (R)
Ресетирање(држете)
Пожар ЗР
Вајвернбласт А
Повторно вчитај X
Изберете муниција L (држете) + X / B
Melee Attack X + A

Monster Hunter Rise Heavy Bowgun контроли

The Heavy Bowgun нуди повеќе од удар од Light Bowgun, но неговите контроли се многу исти, нудејќи напади со долг дострел и компатибилност со опсег на муниција.

Heavy Bowgun Action Контроли за префрлување
Crosshairs / Цел ZL (задржете)
Оган ZR
Пополнете специјална муниција A
Повторно вчитајте X
Изберете муниција L (држете) + X / B
Напад на меле X + A

Monster Hunter Rise Bow контроли

Класата на оружја Bow нуди поголема мобилност од Bowguns и користи голем број на облоги за да го прилагодите оружјето за ловот што е при рака.

Акција со лак Контроли со префрлување
Цел ZL (држете)
Снимајте ZR
Dragon Piercer X + A
Изберете слој L (држете) + X / B
Поставување/растоварување облога X
Напад на меле A

Како да го паузирате Monster Hunter Rise

Подигнувањето на менито (+) не ја паузира вашата потрага во Monster Hunter Rise. Меѓутоа, доколкускролувате низ (лево/десно) до делот за запчаници од менито, можете да изберете „Пауза играта“ за да ја замрзнете играта.

Како да заздравите во Monster Hunter Rise

За да заздравите во Monster Hunter Rise, ќе треба да пристапите до лентата со ставки, да скролувате до која било од вашите лековити ставки и потоа да ја користите ставката. Прво, ќе треба да го обложите оружјето со притискање на Y.

Затоа, држете L за да пристапите до вашите опремени предмети – што се гледа во долниот десен дел од екранот – и притиснете Y и A за да се движите низ вашите ставки . Потоа, отпуштете го L за целната ставка да стане ваша активна ставка.

Откако ќе се постави и ќе можете да ја видите лековитата ставка (најверојатно напивка или мега напивка) избрана во долниот десен дел од екранот, притиснете Y да го искористите и да го излечите вашиот Ловец.

Исто така види: НБА 2K22: Најдобри значки за стрелците со 3 поени

Алтернативно, можете да прошетате низ вреќата за исцелување на Vigorwasp или да најдете зелена Spiribird - и двете се ендемични суштества кои даваат подобрување на здравјето.

Како за враќање на лентата за издржливост во Monster Hunter Rise

Вашата лента за издржливост е жолтата лента под зелената лента за здравје во горниот лев агол на екранот. Во текот на потрагата, вашата лента за издржливост ќе се намали во својот максимален капацитет, но лесно може да се надополни со јадење храна.

Бфтекот е омилена храна на Monster Hunter Rise, но ако немате во вашиот инвентар, ќе треба да најдете некои во дивината. Ако треба да ја надополните лентата за издржливост, можете да ловите малку BombadgyДобијте сирово месо и потоа гответе го на вашиот BBQ Spit.

За да готвите сирово месо, ќе треба да го изберете BBQ Spit од скролувањето на ставката (држете L за да се отвори, Y и A за лизгање ), а потоа притиснете Y за да започнете со готвење. Како што вашиот лик ја врти плунката, ќе свири музика: ќе треба да ја извадите храната (притиснете A) од огнот пред да изгори, но не толку брзо за да биде сè уште сирова.

Кога ќе почнете да свртете ја плунката, рачката е на врвот. Оттаму, почекајте вашиот лик да ја заврти рачката три и три четвртини од патот и потоа притиснете A за да ја отстраните. Од сурово месо, ова ќе ви даде добро подготвен стек, кој целосно ви ја враќа издржливоста.

Како да правите предмети додека сте на потрага во Monster Hunter Rise

Ако трчате без муниција, здравствени напивки, бомби или повеќето други предмети што би ги користеле во потрага, можете да ја проверите вашата листа за изработка за да видите дали имате материјали за изработка повеќе.

За да го направите ова, притиснете + за да го отворите менито и потоа изберете „Список за изработка“. На следната страница, можете да ги користите копчињата d-pad за да се движите помеѓу сите ставки. Со лебдење над секоја ставка, можете да видите кои ресурси ви се потребни за да ја изработите и дали ги имате ставките на располагање.

Со тоа што ова е достапно, но има ограничување за тоа колку од секоја ставка можете да преземете потрага, може да биде корисно да се земат суровините за изработка за да можете да заработите повеќе во движење.

Како да фатите чудовиштево Monster Hunter Rise

Иако е многу полесно едноставно да се убие целното чудовиште, можете исто така да го фатите. Некои истражни потраги ќе ви задолжат да фатите одредени чудовишта, но можете исто така да ги фатите за да добиете повеќе бонуси на крајот од ловот.

Најлесен начин да фатите големо чудовиште е да ги зашеметите со Шок Трап а потоа гаѓајте ги со транк бомби. За да направите Шок Трап, ќе треба да комбинирате една алатка за стапица со еден гром. За Tranq Bomb, потребни ви се десет билки за спиење и десет парашуми.

Исто така види: Како да ги најдете сите четири заеднички соби во наследството на Хогвортс

За да уловите чудовиште во Monster Hunter Rise, треба да го намалите неговото здравје до тој степен што е на последните нозе. Ќе можете да го видите ова бидејќи чудовиштето ќе се оддалечи од конфликтот, ќе биде значително ослабено.

Во овој момент, можете или да потерате, да се обидете да напредувате, а потоа да ја поставите Шок Трапот во нејзината патека и надеж низ која поминува. Алтернативно, можете да го следите, да се надевате дека ќе заспие во своето гнездо или на друго место, а потоа да го поставите Шок Трапот на чудовиштето додека спие.

Кога чудовиштето ќе влезе во Шок Трапот, тогаш ќе имајте неколку секунди да го смирите ѕверот. Затоа, брзо заменете ги вашите ставки (држете L, користете Y и A за лизгање) на Tranq Bombs, а потоа фрлете неколку од нив на чудовиштето додека не заспие. на стапицата, успешно ќе го фатитечудовиште.

Како да го изострите ножот во Monster Hunter Rise

Под вашата лента за издржливост има повеќебојна лента што ја претставува острината на вашето оружје. Како што го користите оружјето, неговата острина ќе се намалува, што предизвикува помала штета по удар.

Затоа, секогаш кога ќе падне на средина, а не сте среде битка, ќе сакате за да го изостри оружјето.

За да го направите ова, скролувајте низ лентата со ставки (држете L и користете A и Y за навигација) додека не стигнете до Whetstone, отпуштете го L и потоа притиснете Y за да го користите Whetstone. Заострувањето на оружјето трае неколку секунди, па затоа е најдобро да го користите Whetstone помеѓу средбите.

Како да ја замените опремата во потрага во Monster Hunter Rise

Ако сте се појавиле за да откриете дека вашата опрема или оклоп не одговараат на задачата, можете да ја смените вашата опрема во Шаторот. Како што е прикажано погоре, Шаторот е големата структура што се наоѓа во вашиот базен камп. Со внесување на Шаторот (А), можете да ја најдете опцијата „Управување со опремата“ во полето за ставки.

Како брзо да патувате во Monster Hunter Rise

За брзо патување околу област за пребарување во Monster Hunter Rise, задржете – за да ја отворите картата, притиснете A за да ја активирате опцијата за брзо патување, лебдите над локацијата до која сакате брзо да патувате и потоа притиснете A повторно за да го потврдите брзото патување.

Има многу за контролите на Monster Hunter Rise, создавајќи експанзивно искуство во игра;горните контроли треба да ви помогнат да се движите низ потраги и да се справите со оружјето што го избирате.

Го барате најдоброто оружје во Monster Hunter Rise?

Monster Hunter Rise: Best Hunting Horn Upgrades to Target on the Tree

Monster Hunter Rise: Best Hammer Upgrades to Target on the Tree

Monster Hunter Rise: Најдобрите надградби со долг меч за целта на дрвото

Подемот на ловецот на чудовишта: Најдобрите надградби со двојни сечила до целта на дрвото

Подемот на ловецот на чудовишта: најдоброто оружје за соло ловови

Камера L Интеракција / Разговор / Користете A Прикажи приспособено радијално мени L (задржете) Отвори го менито за почеток + Откажи (во менито) B Мени Лента за дејствија скролувајте лево / десно Изберете ја лентата за акција од мени Горе / Надолу Отвори го менито за разговор –

Контроли за потрага по ловец на чудовишта

Кога сте во дивината на Monster Hunter Rise, ќе имате огромен опсег на контроли за користење. Важно е да ги забележите оние што можете и не можете да ги користите кога оружјето е извлечено.

Акција Префрли контроли
Премести плеер (L)
Цртичка / Стартувај (обвиткана со оружје) R (држете)
Лизгајте (обложено со оружје) Р (држете) (на наклонет терен)
Премести камера (R)
Премести целна камера R3
Лента за лизгање ставки L (држете) + Y / A
Лига за скролување муниција/облоги L (држете) + X / B
Собирајте (обложено со оружје) A
Жетва на убиено чудовиште (обложено со оружје) А
Користете ендемичен живот (обложена со оружје) A
Застанување во воздух (додека скокате со обвивка за оружје) A<. )
Скок (оружјеобложена) B (додека се лизга или се качува)
Скок од Клиф (L) (од полицата/капка)
Користете ставка (обложена со оружје) Y
Реготово оружје (обложена со оружје) X
Оружје со обвивка (оружје исцртано) Y
Избегни (навлечено оружје) Б
Wirebug Silkbind (исцртан сечилото) ZL + A / X
Wirebug Silkbind (навлечен пиштол) R + A / X
Види ја картата – (задржи)
Отвори мени +<>
Изберете ја лентата за дејствување на менито Горе / надолу
Отворете го менито за разговор

Monster Hunter Rise Wirebug контроли

Функцијата Wirebug е клучна за следната фаза претставена со Monster Hunter Rise, која се користи за минување низ светот и иницирање на Wyvern Riding механичар.

Акција Префрли ги контролите
Фрли Wirebug ZL (задржи)
Wirebug Move Forward ZL (задржи) + ZR
Wirebug Wall Run ZL (задржете) + A, A, A
Wirebug Dart Forward ZL (задржете) + A
Wirebug Vault Upwards ZL (задржете) + X
Wirebug Silkbind (извлечен сечилото) ZL + A / X
Wirebug Silkbind (нацртан стрелец) R + A / X
ИницираWyvern Riding A (кога ќе биде побарано)

Monster Hunter Rise Wyvern Riding контроли

Откако ќе нанесете доволно штета до големо чудовиште преку напади со скокови со Wirebug, Silkbind се движи, со користење на одреден ендемски живот или со дозволување на друг напад на чудовиште, тие ќе влезат во состојба на монтирање. Во оваа состојба, можете да ги користите контролите на Wyvern Riding прикажани подолу.

Action Switch Controls
Активирајте Wyvern Riding A (кога ќе се појави известувањето)
Премести чудовиште R (задржете ) + (L)
Напади A / X
Избегнување B
Mounted Punisher X + A (кога Wyvern Riding Gauge е полн)
Откажи напад/Flinch B (троши Wirebug Gauge)
Stun Opposing Monster B (избегни исто како што тие напаѓаат)
Сипни и стартувај Чудовиште Y
Враќање на ногата Б (по лансирањето чудовиште)

Чудовиште Контроли на Hunter Rise Palamute

Заедно со вашиот доверлив Palico, сега ќе бидете придружувани во вашите потраги од Palamute. Вашиот кучешки придружник ќе ги нападне вашите непријатели и можете да ги јавате за побрзо да ја заобиколите областа.

Акција Префрлете ги контролите
Возете Паламут А (задржете) во близина на Паламут
Премести Паламут (додека возите) (L)
Цртичка /Стартувај R (задржи)
Жетва додека е монтиран A
Размонтирај B

Monster Hunter Rise Great Sword контроли

Овде се контролите на Great Sword кои ви се потребни за да ги искористите огромните сечила и нивните наполнети напади.

Голем меч со акција Префрли контроли
Надземна коса црта X
Наполнета коса црта X (задржете)
Широка коса црта A
Rising Slash X + A
Stackle R (држете), A
Пролетна потисна сила ZR (во воздух)
Guard ZR (задржете)

Контроли за ловец на чудовишта Rise Long Sword

Одликувајќи ги нападите, избегнувањата и контранападите на Spirit Blade, нуди контролите Long Sword потактички начин да се вклучите во меле борба.

Долг меч со акција Контроли со префрлување
Одземен коса црта X
Потисок A
Движечки напад (L) + X + A
Spirit Blade ZR
Foresight Slash ZR + A (за време на комбинација)
Специјална обвивка ZR + B (по напад)
Склопување B

Monster Hunter Rise Sword & засилувач; Штит контроли

Мечот & засилувач; Контролите на штитот нудат еднаков дел од одбраната и нападот, со штитовите на овакласа на оружје што нуди начин да се блокира значителна количина на штета и да се користи како оружје.

Меч & засилувач; Дејство на штитот Контроли за префрлување
Исечкање X
Латерална коса црта A
Штит напад (L) + A
Напредно коса црта X + A
Rising Slash ZR + X
Guard ZR

Monster Hunter Rise Dual Blades контроли

Со контролите на Dual Blades што ви се на располагање, можете брзо да го исечете секое чудовиште, со class' Demon Mode дополнително ја подобрува вашата брзина во нападот.

Dual Blades Action Switch Controls
Двоен коса црта X
Луннгинг штрајк А
Blade Dance X + A
Префрлање режим на демон ZR

Контроли на Monster Hunter Rise Hammer

Многу брутална класа на оружје на Monster Hunter Rise, контролите со чекан ви даваат неколку различни начини да ги скршите вашите непријатели.

Hammer Action Switch Controls
Overhead Smash X
Side Smash A
Charged Attack ZR (држете и отпуштете)
Прекинувач за полнење A (додека се полни)

Контроли на Monster Hunter Rise Hunting Horn

Ловечкиот рог го контролира клинчето за класатакако потпорно оружје за да примените љубители на вашата забава, но сè уште има многу начини роговите да направат штета.

Action Hunting Horn Контроли со прекинувач
Лево замавнување X
Замавнување десно A
Назад на удар X + A
Изврши ZR
Величествено трио ZR + X

Monster Hunter Rise Lance контроли

Оваа класа на оружје е следниот чекор во одбранбената игра од Sword & засилувач; Шилд класа, со контролите на Lance кои ви даваат неколку начини да останете мобилни, да бидете внимателни и да работите на шалтер.

Lance Action Контроли за префрлување
Среден потисок X
Висок потисок A
Широко лизгање X + A
Guard Dash ZR + (L) + X
Напад со цртичка ZR + X + A
Контра-потисок ZR + A
Guard ZR

Monster Hunter Rise Gunlance контроли

Контролите на Gunlance ви нудат начин да изведувате напади од опсег и меле, при што уникатната класа ви дава рамнотежа помеѓу двете.

Gunlance Action<. A
Наполнета снимка A (задржете)
ПодигнувањеSlash X + A
Guard Thrust ZR + X
Reload ZR + A
Wyvern's Fire ZR + X + A
Guard ZR

Monster Hunter Rise Switch Axe контроли

Класата оружја Switch Axe ви овозможува да менувате помеѓу два режима: режим Axe и Sword Мод. Контролите Axe Mode нудат големи тешки удари додека режимот Sword е побрз од двата.

Switch Axe Action <. 10>X
Диво замавнување (режим на секира) A (допрете брзо)
Растечка коса црта (режим на секира) A (задржете)
Напредна коса црта (режим на секира) (L) + X
Повторно вчитај (режим на секира) ZR
Надземни коса црта (режим на меч) X
Двојна коса црта (режим на меч) A
Испуштање елемент (режим на меч) X + A

Контроли на Monster Hunter Rise Charge Blade

Како и Switch Axe, Charge Blade може да се користи во режим на меч или режим на секира, при што секој режим може да се менува од еден во друг во направи значителна штета.

<>
Полнење на сечилото Контроли на прекинувачот
Слаба коса црта (режим на меч) X
Напредна коса црта (режим на меч) X + A
Бледи коса црта (мечРежим) (L) + A (за време на комбинација)
Полнење (режим на меч) ZR + A
Наполнета двојна коса црта (режим на меч) А (задржете)
Гарда (режим на меч) ZR
Испуштање елемент (режим на секира) A
Засилено празнење на елементот (режим на секира) X + A
Morph Slash (режим на секира) ZR

Monster Hunter Rise Insect Glaive контроли

Оружјето Insect Glaive ви овозможува да го разубавите вашиот карактер и да одите во воздухот за борба преку употреба на контролите Kinsect.

Insect Glaive Дејство Контроли за префрлување
Комбо со растечка коса X
Широко чистење A
Кинсект: екстракт од берба ZR + X
Кинсект: Recall ZR + A
Kinsect: Fire ZR + R
Kinsect: Mark Target ZR
Vault ZR + B

Monster Hunter Rise Light Bowgun контроли

Повеќенаменско оружје со долг дострел, контролите Light Bowgun најдобро се користат кога прво нишаните, освен ако не сакате да го користите нападот на меле.

Light Bowgun Action Switch Controls
Crosshairs / Aim ZL

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.