Маден 23 објаснети шеми: Што треба да знаете

 Маден 23 објаснети шеми: Што треба да знаете

Edward Alvarado

Како што е секогаш случај, има огромна количина на возбуда што кружи околу Madden 23, така што многу страствени играчи веќе ги планираат своите офанзивни и одбранбени шеми.

Ако штотуку се приклучивте на франшизата на играта во последниве години, можеби сте го слушнале поимот „ шема“ доста фрлен. Сепак, не секој знае што значи тоа и како да се користи шема. Значи, еве што треба да знаете за шемите на Madden 23.

Што е шема во Madden 23?

Шемата на Madden 23 е збир на претстави што се вртат околу ограничен број формации. Обично вклучува драми што може да се повторат и кои ги искористуваат слабостите на играта.

Навредливите шеми обично се состојат од претстави што ги надминуваат различните видови покриеност со едноставни прилагодувања. Одбранбените шеми, од друга страна, обично се состојат од многу прилагодувања за создавање притисок, покривање на длабоки зони или покривање на средни правци.

Дали шемата е важна во Madden 23?

Да, апсолутно! Имањето шема е од клучно значење, особено во онлајн режимите. Многу играчи природно развиваат шеми, повторувајќи ги претставите што функционираат и што им е удобно. Шемите на предност исто така зависат од моменталната мета на играта.

Madden 21 одбранбени шеми кои вклучуваат покривање на луѓе беа многу ефикасни. Како одговор, повеќето навредливи шеми понудија различни правци за тепање луѓе. Ова го направи Madden 21 игра тешка за додавање.

Madden20, од ​​друга страна, секако беше игра со бек центар. Одбранбените шеми имаа многу блескави игри за да го запрат трката.

Исто така види: Топ 5 најдобри телевизори за игри: Отклучете го врвното искуство за играње!

Од она што го видовме досега, се чини дека Madden 23 ќе биде игра со пасивност за напад и првенствено игра со зона-блиц за одбрана како игра од минатата година.

Како играте зонско покривање во Madden 23?

За репродукција на покриеност на зоната во Madden 23, треба или да изберете репродукција на зона од вашиот изберете екран за репродукција или звучен на полето со притискање на копчето Квадрат или X.

Зоните се области што треба да ги покрие одреден бранител. Постојат три главни типа на покриеност на зоната: Покривка 2 (две длабоки зони); Покријте 3 (три длабоки зони); и Покривка 4 (четири длабоки зони). Со избирање игра за покривање зона, на секој одбранбен играч ќе му се додели одредена зона.

Madden 23 покажува многу подобрувања во начинот на кој бранителите контролирани од компјутер ги играат зоните. Ова значи дека помалку играчи можат да покријат голем дел од теренот. Со помалку одбранбени бекови потребни за покривање, зоната-блиц ќе биде најдобриот тип на игра.

Играта во зона-блиц има помалку бранители во покривање, дозволувајќи повеќе да го нападнат QB. Ова создава притисок што обично резултира со вреќа, нецелосно поминување или промет. Клучот за управување со овој тип на покриеност лежи во прилагодувањата на зоната, или спуштање на одредено растојание или играње на одреденодлабочина.

Како правите прилагодувања на длабочината на зоната во Madden 23?

Прилагодувањето на длабочината на зоната може да се имплементира со притискање на копчето Триаголник или Y и со движење на десниот аналог на одредена опција. Оваа акција е популарно позната како покриеност со засенчување бидејќи бојата на зоните се менува во зависност од прилагодувањето.

  • Со движење на десниот аналог горе , бранителите ќе играат преку покриеност , концентрирајќи се на длабоки правци. Дефанзивците му дозволуваат на приемникот да добие мало растојание во моментот на ударот, заштитувајќи ги длабоките зони.
  • Со движење на десниот аналог надолу , бранителите ќе играат под покриеноста . Ова значи дека DB-ите се со поголема веројатност да го притиснат одбранбениот играч, што го прави одлично прилагодување за ситуации со краток двор.
  • Со движење на десниот аналог лево , одбранбените играчи ќе играат внатрешно покривање . Бранителите ќе се концентрираат на маршрутите што се движат во рамките на броевите, како што се маршрутите и косите.
  • Со движење на десниот аналог десно , бранителите ќе играат надворешна покриеност . Ова значи дека одбранбените бекови ќе се фокусираат на игри кои се насочени кон страничната линија, како што се аут-правите и корнерите.

Кога да се користат падовите во зоната во Madden 23

Најдобро е да користите зони падови во Madden 23 кога има одредена област на полето што сакате да го покриете. Повеќето зони ќе имаат слаби точки од противникотможе да експлоатира. За да се избегне тоа, Маден воведе падови на зона за да ја измени покриеноста на одредена зона до прецизен дел од полето.

Папките во зоната се фантастична карактеристика што првпат беше додадена во Madden 21 и беше пренесена преку Madden 23 . Ова вклучува зони како рамни, виткани станови и куки. Капките им овозможуваат на играчите да покриваат одредени делови од теренот со поголема прецизност, демонтирајќи ги навредливите шеми.

Тоа е сè што треба да знаете за градењето на шемата Madden 23; бидете подготвени да создадете притисок, да ги подобрите вашите вештини за покривање и да постигнете слава на Super Bowl.

Барате повеќе водичи за Madden 23?

Madden 23 Best Playbooks: Top Offensive & ; Одбранбени игри за победа на режим на франшиза, MUT и онлајн

Madden 23: Најдобри офанзивни Playbooks

Madden 23: Најдобри одбранбени Playbooks

Madden 23: Најдобри Playbooks за водење QB

Madden 23: Best Playbooks for 3-4 Defenses

Madden 23: Best Playbooks for 4-3 Defenses

Madden 23 Sliders: Realistic Gameplay Settings for Injuries and All- Професионален режим на франшиза

Водич за преместување на Madden 23: Сите тимски униформи, тимови, логоа, градови и стадиони

Исто така види: Sniper Elite 5: Најдобри опсези за употреба

Madden 23: Најдобри (и најлоши) тимови за обнова

Madden 23 Одбрана: пресретнување, контроли и совети и трикови за да ги уништите спротивставените прекршоци

Madden 23Совети за трчање: Како да се пречка, џурди, џук, вртење, камион, спринт, лизгање, мртва нога и совети

Лудени 23 контроли за вкочанети раце, совети, трикови и врвни играчи со вкочанети раце

Водич за контроли Madden 23 (360 Cut Controls, Pass Rush, Free Form Pass, Навреда, одбрана, трчање, фаќање и пресретнување) за PS4, PS5, Xbox Series X & засилувач; Xbox One

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.