Легендата за Зелда Окарина на времето: Целосен водич и совети за контролите на прекинувачот

 Легендата за Зелда Окарина на времето: Целосен водич и совети за контролите на прекинувачот

Edward Alvarado

Nintendo ги погоди копчињата за носталгија кога го објавија Expansion Pass за Switch Online, уште една претплата што ви овозможува да играте библиотека со игри на Nintendo 64 и Sega Genesis. Можеби најочекуваната од сите игри во пакетот N64, The Legend of Zelda: Ocarina of Time ја задржува својата цврста графика и игра од пред 23 години.

Подолу ќе ги најдете целосните контроли за Switch/Switch Lite и додатокот за контролорот N64 доколку го поседувате. Понатаму, ќе бидат неколку совети кои ќе ви помогнат во почетокот на играта за да ви дадат некои предности додека се движите напред.

Забележете дека левиот и десниот аналог се лепат на прекинувачот & засилувач; Switch Lite се означени како LS и RS додека насочувачката подлога е означена како D-Pad .

Ocarina of Time Nintendo Switch Controls

 • Премести: LS
 • Скок: Трчај кон полицата (автоматски скока )
 • Интеракција: А (зборување, отворени врати, подигање предмети итн.)
 • Тркалање: А (додека трчате)
 • Z-Цел: ZL
 • Напад: B
 • Скокен напад: A (додека Z-таргетирање непријателски )
 • Рал: Р + А & засилувач; L (во насока на саканата ролна)
 • Почеток мени: +

Контроли на контролорот Ocarina of Time N64

 • Движење: Џојстик
 • Скок: Трчај кон полицата(автоматски скока)
 • Интеракција: А (зборување, отворање врати, подигање предмети итн.)
 • Тркалање: А (додека трчате)
 • Z-Target: Z
 • Напад: B
 • Скокен напад: A (додека Z-Targeting непријател)
 • Користете додатоци: C→, C↓, C←
 • Цел: L (кога користите Slingshot, Bow , итн.)
 • Блок: R (потребен е штит)
 • Рал: R + A & засилувач; L (во насока на саканата ролна)
 • Старт мени: Старт

За да зачувате, од менито Старт, притиснете B и потоа изберете „Да“. Можете да заштедите во секој момент.

Совети за рана успешна игра во Ocarina of Time

Ако се враќате за прв пат по долго време или ова е вашиот прв пат да играте класичен наслов 64, прочитајте ги овие совети пред да скокнете за да ги направите вашите рани часови побрзи и помазни.

Чувајте ја врската целосно опремена секогаш кога е можно

Додека ја започнувате играта, Линк нема ставки. Како и да е, можете брзо да ги добиете Deku Shield и Kokiri Sword – и двете потребни за напредок на приказната – за да му дадете на Линк и напад и одбрана. Штитот Деку чини 40 рупии во продавницата Кокири, додека мечот Кокири се наоѓа во мала беседка во селото Кокири.

Покрај тоа, можете да купите и Deku Nuts, Deku Seeds и Deku Sticks во продавницата Кокири. Препорачливо е да почекате малку бидејќи одредена надградба целосно ќе ве опреми со Deku Sticks и првиотзандана е местото каде што ќе добиете Deku Seeds.

За да ги опремите главните ставки на Link, од менито Пауза, скролувајте до екранот „Опрема“ и опремете ја ставката со притискање на A откако ќе ја означите ставката.

За да опремите додаток на отворот за копче C на Switch/Switch Lite, од менито Start, користете R или ZL за да стигнете до страницата со додатоци. Означете ја ставката (Fairy Slingshot, Deku Stick, итн.) и движете го R десно, лево или надолу за да ја поставите ставката на тоа копче. Со Link, притиснете R во насока на поставената ставка еднаш за да ја подготвите, а потоа повторно онолку пати колку што е потребно за да ја користите ставката.

Со одржувањето на Link целосно опремен, вие сте подготвени за секоја ситуација и можете брзо да се префрлате помеѓу потребните ставки. Особено кога има механизми за временско ослободување, поставувањето на вашите ставки може да биде разлика помеѓу фрустрација и успех.

Пронајдете и давајте приоритет на надградбите

Надградбите се клучни за вашиот успех во Ocarina of Time, зголемувајќи го вашиот капацитет за одредени ставки. Можете да најдете и да добиете две брзи надградби на почетокот на играта што ќе го зголемат максималниот број на Deku Sticks и муниција што можете да ги носите.

За да ја пронајдете надградбата на Deku Stick, прво уверете се дека имате дополнителни 40 рупии. Можете да најдете рупии околу селото Кокири со кршење камења, сечење грмушки и наоѓање ковчези/тегли во одредени куќи. Второ, купете и опремете го Deku Shield. Упатете се кон шумата Кокири на најгорното ниво насело.

Одете го левиот тунел, заобиколувајќи го Skull Kid и одете во следниот лев тунел. Или скокнете или качете се по скалата и упатете се кон задниот дел од областа. Користете го вашиот штит за да го отфрлите желадот ​​назад кон непријателот и да разговарате со него. За возврат за неговиот живот (морбидно), тој ќе го надгради вашиот капацитет на Deku Stick од десет на 20, сето тоа за цена од 40 рупии.

Откако ќе го напуштите селото - со Fairy Slingshot во влечење - и ќе се упатите кон замокот Hyrule, можете да учествувате во предизвикот на Shooting Gallery за 20 рупии секој пат. Ако можете да ги испукате сите рупии со вашиот slingshot во една игра, вашата муниција ќе се зголеми од 30 на 40. Ако пропуштите до две рупии, можете да се обидете повторно бесплатно. Во спротивно, ќе треба да платите 20 рупии за да се обидете повторно.

Исто така види: Ослободување на магијата: вашиот врвен водич за тоа како да ги користите песните во маската на Мајора

Особено со само 99 рупии како ваш максимален капацитет на почетокот на играта, можете брзо да се најдете со ниски рупии доколку не можете брзо да го завршите предизвикот. Предизвикот изгледа потежок со користење на стапчињата на Switch Lite, па може да потрае некое време ако ја користите рачната верзија.

Со можноста дека ќе треба да пробате повеќе пати, ќе ви треба добро место за собирање рупии…

Магацинот во Hyrule е вашата дестинација за рупии!

Откако ќе го поминете подвижниот мост во замокот Хирул, веднаш влезете во зградата десно. Внатре, ќе најдете многу тегли за фрлање и сечење,плус некои кутии за да се тркалаат и да се скршат. Има три тенџериња и врз преградите.

Со секое возење, може да очекувате да се додадат околу 30 рупии на вашиот инвентар. Откако ќе завршите со упадот во магацинот, едноставно излезете и повторно влезете за теглите и кутиите да се наполнат (и поправат).

Иако максимумот на 99 се случува брзо, сепак можете да дојдете овде кога ќе ви се зголеми капацитетот (повеќе за ова подоцна) за да ги вратите потрошените рупии.

Вклучете се во најдобрите практики додека ги завршувате занданите

Можеби е примамливо да поминете низ зандана и да тргнете директно кон шефот. Окарина на времето е озлогласена по тоа што за многу зандани, директен пристап едноставно не е можен.

Како такво, пребарајте го секој ќош и пукнатина во секоја зандана. Секогаш, секогаш, секогаш добивајте ја мапата и компасот! Мапата не само што ќе ви каже колку нивоа содржи секоја зандана и кои веќе сте ги истражиле, туку додавањето на компасот ќе ја открие локацијата на сите гради и клучеви што допрва треба да се соберат> Можеби ќе сакате да го земете првиот бран само да броите колку секунди трае циклусот, планирајќи ги вашите потези соодветно.

Ако видите столб со запален пламен, голема е веројатноста дека користењето на пламенот е клучно за напредување низзандана. Погледнете наоколу за запаливи делови и/или други столбови што треба да се запалат. Едноставно подгответе Deku Stick, трчајте со него покрај пламенот, а потоа користете го тој пламен за да го запалите или запалите она што е потребно - можеби ќе треба дури и да се тркалате со запалено Deku Stick за да изгорите одредени пречки>

Побарајте контејнери за срце за да го зголемите вашето максимално здравје

Општина во серијата The Legend of Zelda, контејнерите за срце и парчињата срце се вашиот пат кон зголемување на вашето здравје (мерач на срцето). Ја започнувате играта со три полни срца. Повеќето непријатели земаат половина срце со успешен напад, иако други може да одземат четвртина до цело срце или повеќе.

Секој шеф на занданата ќе ве награди со контејнер со полно срце, зголемувајќи го вашето здравје со полно срце. Надвор од потребните духовни камења за приказната, можноста да го зголемите вашето здравје за една полна лента ја прави секоја наредна битка со шеф малку полесна, едноставно во смисла на способност да апсорбира повеќе штета.

Во текот на вашето патување, ќе наидете на помали парчиња срце, кои се препознаваат по нивната помала големина, а внатрешниот само е доволно исполнет за мало срце, наместо полно како контејнер со срце. Ќе бидат потребни четири парчиња срце за да се изедначи со еден контејнер со срце, па додека тоа ќе биде напорна задача,вреди да се настојува.

Исто така види: Откријте го минатото: фосили од покемон црвени и виолетови фосили и водич за заживување

Пронајдете, убијте и собирајте токени од Златен череп

Уникатен непријател по тоа што не може да биде таргетиран со Z, ниту навистина прави ништо, Златните черепи всушност имаат уникатна заднина и се клучни за проширување на капацитетот на вашата рупија.

Прво ќе наидете на златна черепа во почетната зандана во Големото дрво Деку. Тие само ротираат на своето одредено место, но обично се наоѓаат во скриени области. Тие исто така испуштаат уникатен звук што може да ја натера вашата кожа да ползи, што покажува дека е близу. Убијте го и потоа соберете го токенот Gold Skulltula што го остава како награда. Подоцна во играта, ќе треба да го користите бумерангот или hookshot за да ги вратите недостижните токени.

Иако приказната зад Златните черепи нема да биде расипана овде, нивното собирање отклучува одредени награди. Што се однесува до рупии, собирањето десет ќе ви го даде паричникот за возрасни, ќе го зголемите капацитетот на рупии на 200, а 30 ќе ви го даде паричникот на џин, што ќе ви го даде максималниот лимит од 500 рупии. Ќе мора да ги предадете токените за да ги соберете наградите, затоа внимавајте кога и каде е тоа можно.

Другите награди вклучуваат контејнер за срце и надградба до капацитет на бомба, меѓу другото.

Првично, ќе најдете три во Големото дрво Деку и едно во задниот дел од складиштето пронајдено со уништување на кутија.

Еве ги, потребни се сите советида има лесен почеток на играта. Останете во тек за повеќе од Outsider Gaming на изданијата N64 на Switch Expansion Pass!

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.