Legjenda e Zelda Ocarina e kohës: Udhëzues dhe këshilla të plota të kontrolleve të çelësit

 Legjenda e Zelda Ocarina e kohës: Udhëzues dhe këshilla të plota të kontrolleve të çelësit

Edward Alvarado

Nintendo goditi butonat e nostalgjisë kur shpallën Expansion Pass për Switch Online, një tjetër abonim që ju lejon të luani një bibliotekë të lojërave Nintendo 64 dhe Sega Genesis. Ndoshta më e pritura nga të gjitha lojërat në paketën N64, The Legend of Zelda: Ocarina of Time ruan grafikën dhe lojën e saj të ashpër nga 23 vjet më parë.

Shiko gjithashtu: Harvest Moon One World: Si të merrni recetën e lëngut të domates, plotësoni kërkesën e Kanoa

Më poshtë do të gjeni kontrollet e plota për Switch/Switch Lite dhe aksesorin e kontrolluesit N64 nëse e zotëroni atë. Në vazhdim do të jenë disa këshilla për t'ju ndihmuar në fillim të lojës për t'ju dhënë disa avantazhe ndërsa ecni përpara.

Vini re se analogu majtas dhe djathtas ngjiten në çelës & Switch Lite shënohet si LS dhe RS ndërsa blloku i drejtimit shënohet si D-Pad .

Ocarina of Time Nintendo Switch Controls

 • Lëviz: LS
 • Kërcim: Vraponi drejt parvazit (kërcen automatikisht )
 • Ndërveproni: A (bisedoni, hapni dyert, ngrini objekte, etj.)
 • Rrotulloni: A (gjatë vrapimit)
 • Z-Target: ZL
 • Sulmi: B
 • Sulmi kërcim: A (ndërsa Z-Targeting armiku)
 • Përdor artikujt shtesë: RS→, RS↓, RS← (butonat C N64)
 • Blloku: R (kërkon mburojë )
 • Rrotull: R + A & L (në drejtim të rrotullës së dëshiruar)
 • Menyja Start: +

Ocarina of Time N64 Controller Controls

 • Lëviz: Joystick
 • Kërcim: Vrapo drejt parvazit(kërcen automatikisht)
 • Ndërveproni: A (bisedoni, hapni dyert, ngrini objekte, etj.)
 • Rrotulloni: A (gjatë vrapimit)
 • Z-Synimi: Z
 • Sulmi: B
 • Sulmi i kërcimit: A (ndërsa Z-Armiku që synon)
 • Përdor artikujt aksesorë: C→, C↓, C←
 • Qëllimi: L (kur përdorni Slingshot, Bow , etj.)
 • Blloku: R (kërkon mburojë)
 • Rrotull: R + A & L (në drejtim të rrotullës së dëshiruar)
 • Menyja Start: Start

Për të ruajtur, nga menyja Start, shtypni B dhe më pas zgjidhni "Po". Mund të kurseni në çdo moment.

Këshilla për lojën e hershme të suksesshme në Ocarina of Time

Nëse po ktheheni për herë të parë pas një kohe të gjatë ose kjo është hera juaj e parë që luani titullin klasik 64, lexoni këto këshilla përpara se të hidheni për t'i bërë orët tuaja të para më të shpejta dhe më të buta.

Mbaje lidhjen të pajisur plotësisht sa herë që të jetë e mundur

Ndërsa filloni lojën, Link nuk ka artikuj. Megjithatë, ju mund të fitoni shpejt Mburojën Deku dhe Shpatën Kokiri – të dyja të nevojshme për të përparuar historinë – për t'i dhënë Link-it edhe sulmin edhe mbrojtjen. Mburoja e Dekut kushton 40 rupi në dyqanin Kokiri, ndërsa shpata Kokiri gjendet në një kthinë të vogël në fshatin Kokiri.

Përtej kësaj, mund të blini gjithashtu arrat Deku, Farat Deku dhe Sticks Deku në Dyqanin Kokiri. Këshillohet të prisni pak pasi një përmirësim i caktuar do t'ju pajis plotësisht me Deku Sticks dhe të parënbiruca është vendi ku do të merrni farat e Deku.

Për të pajisur artikujt kryesorë të Link, nga menyja Pauzë, lëvizni te ekrani "Pajisjet" dhe pajisni një artikull duke shtypur A pasi të keni theksuar artikullin.

Për të pajisur një aksesor me një fole të butonit C në Switch/Switch Lite, nga menyja Start, përdorni R ose ZL për të arritur në faqen e aksesorëve. Theksoni artikullin (Fairy Slingshot, Deku Stick, etj.) dhe lëvizni R djathtas, majtas ose poshtë për ta vendosur artikullin në atë buton. Me Link, goditni një herë R në drejtim të artikullit të caktuar për ta përgatitur atë, pastaj përsëri sa herë që nevojitet për të përdorur artikullin.

Duke e mbajtur Linkun plotësisht të pajisur, ju jeni të përgatitur për çdo situatë dhe mund të kaloni shpejt midis artikujve të nevojshëm. Veçanërisht kur ka mekanizma të lëshimit të kohës, vendosja e artikujve tuaj mund të jetë ndryshimi midis zhgënjimit dhe suksesit.

Gjeni dhe jepni përparësi përmirësimeve

Përmirësimet janë kritike për suksesin tuaj në Ocarina of Time, duke rritur kapacitetin tuaj për artikuj të caktuar. Ju mund të gjeni dhe të merrni dy përmirësime të shpejta në fillim të lojës që do të rrisin numrin maksimal të Deku Sticks dhe municioneve që mund të mbani.

Për të gjetur përmirësimin e Deku Stick, fillimisht sigurohuni që të keni 40 rupi shtesë. Ju mund të gjeni rupi rreth fshatit Kokiri duke thyer gurë, duke prerë shkurre dhe duke gjetur sënduk/kavanoza në shtëpi të caktuara. Së dyti, blini dhe pajisni Deku Shield. Drejtohuni në pyllin Kokiri në nivelin më të lartë tëfshati.

Merrni tunelin e majtë, duke anashkaluar Skull Kid dhe merrni tunelin tjetër majtas. Ose hidhuni ose ngjituni poshtë shkallëve dhe drejtohuni në pjesën e pasme të zonës. Përdorni mburojën tuaj për të devijuar lisin përsëri te armiku dhe bisedoni me të. Në këmbim të jetës së tij (morbid), ai do të përmirësojë kapacitetin tuaj Deku Stick nga dhjetë në 20, të gjitha për çmimin prej 40 rupi.

Pasi të largoheni nga fshati - me Fairy Slingshot në tërheqje - dhe të shkoni në Kalanë Hyrule, ju mund të merrni pjesë në sfidën e Shooting Gallery për 20 rupi çdo herë. Nëse mund të qëlloni të gjitha rupitë me llastikun tuaj në një lojë, municioni juaj do të rritet nga 30 në 40. Nëse humbisni deri në dy rupi, mund të provoni sërish falas. Përndryshe, do t'ju duhet të paguani 20 rupi për të riprovuar.

Sidomos me vetëm 99 rupi si kapacitetin tuaj maksimal në fillim të lojës, ju mund ta gjeni veten me shpejtësi të ulët në rupi nëse nuk jeni në gjendje ta përfundoni sfidën shpejt. Sfida duket më e vështirë duke përdorur shkopinj në Switch Lite, kështu që mund të marrë pak kohë nëse jeni duke përdorur versionin e dorës.

Me mundësinë që do t'ju duhet të provoni disa herë, do t'ju duhet një vend i mirë për të korrur rupi…

Depoja në Hyrule është destinacioni juaj për rupi!

Pasi të kaloni urën lëvizëse në Kalanë Hyrule, hyni menjëherë në ndërtesë në të djathtën tuaj. Brenda, do të gjeni një bollëk kavanozësh për t'i hedhur dhe copëtuar,plus disa kuti për t'u futur dhe për t'u thyer. Ka edhe tre enë sipër ndarësve.

Me çdo ekzekutim, mund të presësh që rreth 30 rupi të shtohen në inventarin tënd. Pasi të keni mbaruar bastisjen e magazinës, thjesht dilni dhe rihyni që kavanozët dhe kutitë të jenë rimbushur (dhe rregulluar).

Ndërsa maksimumi në 99 ndodh shpejt, ju mund të vini përsëri këtu kur të rritet kapaciteti juaj (më shumë për këtë më vonë) për të rikuperuar rupitë tuaja të shpenzuara.

Angazhohuni në praktikat më të mira gjatë përfundimit të birucave

Mund të jetë joshëse të kaloni nëpër një birucë dhe të shkoni drejt e drejt shefit. Ocarina of Time është famëkeq në atë që për shumë biruca, një qasje e drejtpërdrejtë thjesht nuk është e mundur.

Si i tillë, kërkoni çdo cep dhe çarje në çdo birucë. Gjithmonë, gjithmonë, merrni gjithmonë hartën dhe busullën! Harta jo vetëm që do t'ju tregojë se sa nivele përmban çdo birucë dhe cilat prej tyre keni eksploruar tashmë, por shtimi i busullës do të zbulojë vendndodhjen e të gjithë gjoksit dhe çelësave që ende nuk janë mbledhur.

Shumë biruca do të përfshijnë seksione me kohë ku ju shkelni ose shtyni një levë që rezulton në shfaqjen e platformave ose diçka të ngjashme. Ju mund të dëshironi të merrni valën e parë për të numëruar vetëm sa sekonda zgjat cikli, duke planifikuar lëvizjet tuaja në përputhje me rrethanat.

Nëse shihni një shtyllë me flakë të ndezur, ka shumë të ngjarë që përdorimi i flakës është çelësi për të avancuar nëpërbirucë. Shikoni përreth për pjesë të ndezshme dhe/ose shtylla të tjera për t'u ndezur. Thjesht përgatitni një shkop Deku, kaloni me të nga flaka dhe më pas përdorni atë flakë për të ndezur ose djegur atë që është e nevojshme – madje mund t'ju duhet të rrotulloheni me një shkop Deku të ndezur për të djegur disa pengesa.

Mund t'ju duhet gjithashtu të shkrepni disa çelësa me llastiqe ose hark për të avancuar, prandaj mos harroni të shikoni lart, si dhe majtas dhe djathtas.

Shiko gjithashtu: Modaliteti i karrierës FIFA 22: Sulmuesit më të mirë të lirë me potencial të lartë (ST & CF) për të nënshkruar

Kërkoni kontejnerë zemre për të rritur shëndetin tuaj maksimal

Një element kryesor në serinë The Legend of Zelda, kontejnerët e zemrës dhe pjesët e zemrës janë rruga juaj për të rritur shëndetin tuaj (matësi i zemrës). Ju e filloni lojën me tre zemra plot. Shumica e armiqve marrin gjysmën e një zemre me një sulm të suksesshëm, megjithëse të tjerët mund të marrin një të katërtën e një zemre të plotë ose më shumë.

Çdo shef burgu do t'ju shpërblejë me një enë plot zemër, duke e rritur shëndetin tuaj me një zemër plot. Përtej Gurëve Shpirtërorë të nevojshëm për historinë, të qenit në gjendje të rrisni shëndetin tuaj me një shirit të plotë e bën çdo betejë të mëpasshme shefi pak më të lehtë, thjesht për sa i përket aftësisë për të thithur më shumë dëme.

Gjatë udhëtimeve tuaja, do të hasni në copa më të vogla zemre, të identifikueshme nga madhësia e tyre më e vogël dhe pjesa e brendshme është e mbushur mjaftueshëm për një zemër të vogël dhe jo plot si një enë zemre. Do të duhen katër pjesë zemre për të barazuar një enë zemre, kështu që ndërsa do të jetë një detyrë e mundimshme,ia vlen përpjekja.

Gjeni, vrisni dhe mblidhni argumentet Gold Skulltula

Një armik unik në atë që nuk mund të jetë në shënjestër Z dhe as nuk bën vërtet asgjë, Skulltula e Artë në fakt ka një histori unike dhe janë çelësi për zgjerimin e kapacitetit tuaj në rupi.

Së pari do të hasni një Skulltula ari në birucën fillestare brenda Pemës së Madhe Deku. Ata thjesht rrotullohen në vendin e tyre të caktuar, por zakonisht janë në zona të fshehura. Ata gjithashtu lëshojnë një tingull unik që mund ta bëjë lëkurën tuaj të zvarritet, duke treguar se një është afër. Vriteni dhe më pas mblidhni shenjën e Skulltula të artë që lë si shpërblim. Më vonë gjatë lojës, do t'ju duhet të përdorni bumerang ose hookshot për të tërhequr shenja të paarritshme.

Ndërsa historia pas Skulltula-s së Artë nuk do të prishet këtu, mbledhja e tyre zhbllokon disa shpërblime. Sa i përket rupive, mbledhja e dhjetë rupive do t'ju japë Portofolin e të rriturve, duke rritur kapacitetin tuaj të rupive në 200 dhe 30 do t'ju japë Portofolin e Giantit, duke ju dhënë kufirin maksimal prej 500 rupi. Ju do të duhet të dorëzoni argumentet për të mbledhur shpërblimet, kështu që mbani një sy se kur dhe ku është e mundur kjo.

Shpërblime të tjera përfshijnë një enë zemre dhe përmirësim në kapacitetin e bombës, ndër të tjera.

Fillimisht, do të gjeni tre brenda Pemës së Madhe të Dekut dhe një në pjesën e pasme të magazinës të gjetur duke shkatërruar një kuti.

Ja ku i keni, të gjitha këshillat e nevojshmepër të pasur një fillim të lehtë të lojës. Qëndroni të sintonizuar për më shumë nga Outsider Gaming në versionet N64 në Switch Expansion Pass!

Edward Alvarado

Edward Alvarado është një entuziast me përvojë lojërash dhe mendja e shkëlqyer që qëndron pas blogut të famshëm të Outsider Gaming. Me një pasion të pashuar për videolojërat që përfshin disa dekada, Edward i ka kushtuar jetën e tij eksplorimit të botës së madhe dhe gjithnjë në zhvillim të lojërave.Pasi u rrit me një kontrollues në dorë, Edward zhvilloi një kuptim ekspert të zhanreve të ndryshme të lojërave, nga revole të mbushura me aksion deri tek aventurat zhytëse me role. Njohuritë dhe ekspertiza e tij e thellë shkëlqejnë në artikujt dhe rishikimet e tij të hulumtuara mirë, duke u ofruar lexuesve njohuri dhe opinione të vlefshme mbi tendencat më të fundit të lojërave.Shkathtësitë e jashtëzakonshme të shkrimit dhe qasja analitike e Eduardit e lejojnë atë të përcjellë konceptet komplekse të lojërave në një mënyrë të qartë dhe koncize. Udhëzuesit e tij të lojtarëve të krijuar me mjeshtëri janë bërë shoqërues thelbësorë për lojtarët që kërkojnë të pushtojnë nivelet më sfiduese ose të zbulojnë sekretet e thesareve të fshehura.Si një lojtar i përkushtuar me një përkushtim të palëkundur ndaj lexuesve të tij, Edward krenohet që qëndron përpara kurbës. Ai pastron pa u lodhur universin e lojërave, duke e mbajtur gishtin në pulsin e lajmeve të industrisë. Outsider Gaming është bërë një burim i besueshëm për lajmet më të fundit të lojërave, duke siguruar që entuziastët të jenë gjithmonë të përditësuar me publikimet, përditësimet dhe polemikat më të rëndësishme.Jashtë aventurave të tij dixhitale, Edward kënaqet duke u zhytur në tëkomuniteti i gjallë i lojërave. Ai angazhohet në mënyrë aktive me lojtarë të tjerë, duke nxitur një ndjenjë shoqërie dhe duke inkurajuar diskutime të gjalla. Nëpërmjet blogut të tij, Edward synon të lidhë lojtarë nga të gjitha sferat e jetës, duke krijuar një hapësirë ​​gjithëpërfshirëse për shkëmbimin e përvojave, këshillave dhe një dashuri të ndërsjellë për të gjitha gjërat e lojërave.Me një kombinim bindës të ekspertizës, pasionit dhe një përkushtimi të palëkundur për zanatin e tij, Edward Alvarado e ka forcuar veten si një zë i respektuar në industrinë e lojrave. Pavarësisht nëse jeni një lojtar i rastësishëm që kërkon komente të besueshme ose një lojtar i zjarrtë që kërkon njohuri të brendshme, Outsider Gaming është destinacioni juaj përfundimtar për të gjitha gjërat e lojërave, të udhëhequr nga Edward Alvarado i zgjuar dhe i talentuar.