Demon Slayer, Sezoni 2, Episodi 10 Mos u dorëzo kurrë (Ark i distriktit argëtues): përmbledhja e episodit dhe çfarë duhet të dini

 Demon Slayer, Sezoni 2, Episodi 10 Mos u dorëzo kurrë (Ark i distriktit argëtues): përmbledhja e episodit dhe çfarë duhet të dini

Edward Alvarado

Demon Slayer: Vazhdoi sezoni i dytë me dy pjesë i Kimetsu no Yaiba. Këtu është përmbledhja juaj për episodin e përgjithshëm 43, episodi i dhjetë në Entertainment District Arc, "Never Give Up."

Përmbledhja e episodit të mëparshëm

Disa rikthime midis Tengen Uzui dhe tre grave të tij u shfaqën në vapa e betejës. Uzui dhe Tanjiro u duk për të mposhtur Gyutaro ndërsa Inosuke dhe Zenitsu luftuan me Dakin. Gyutaro gati sa nuk vrau Hinatsurun (gruan e Uzuit), por Tanjiro përdori një Hinokami Kagura të kombinuar dhe Frymëmarrje uji për ta shpëtuar. Uzui e largoi Gyutaro nga të dy ndërsa beteja e Dakit me Inosuke dhe Zenitsu po afrohej.

Ndërsa të tre luftuan me Daki, Tanjiro dhe Zenitsu kombinuan sulmet e tyre për të siguruar një hapje për Inosuke, i cili ia preu kokën Daki dhe iku me të kokën pasi të dy demonët duhet t'i presin kokat. Papritur, Gyutaro u shfaq pas Inosuke dhe e goditi me thikë me një drapër të helmuar nga pas, duke i dalë nga gjoksi. Tanjiro shikoi poshtë për të parë Uzuin pa ndjenja, njërin krah të copëtuar. Një Gyutaro i tërbuar lëshoi ​​fuqinë e tij, duke shkatërruar ndërtesa dhe duke e dërguar Tanjiron të përplaset në tokë për t'i dhënë fund episodit.

Përmbledhja e "Mos u dorëzo"

Episodi hapet me përfundimin e episodit të javës së kaluar përpara se të godiste titullin hapës shumë më shpejt se në episodet e mëparshme.

Tanjiro godet në tokë dhe u kërkon falje të gjithëve në kokë. Më pas ai tregohet në mendjen e tij (si aiKjo ndihmon për të parashikuar me saktësi lëvizjet e tyre, si dhe për të kontrolluar shëndetin e të tjerëve - le të themi, duke vënë re vendndodhjen e helmit! Më tej, ai jep hiper-perceptim , në thelb të aftë për të përpunuar mjedisin e tyre aq shpejt sa duket sikur koha është ngadalësuar.

A ka ndonjë pengesë për Markun e Vrasësit të Demonit (shkatërruesit)?

Po, ka një pengesë të madhe për Markën. Thuhet se çdo vrasës i demonëve që zhbllokon Markën do të vdes deri në moshën 25 vjeçare . Ata që e zhbllokojnë atë pas moshës 25 vjeçare besohet se do të vdesin menjëherë pas kësaj. Marku zvogëlon jetëgjatësinë në këmbim të dhuratave të mëdha fizike. Edhe kushtet për të zhbllokuar shenjën janë të rrezikshme dhe fjalë për fjalë kërcënuese për jetën.

Vetëm dy vrasës demonësh në historinë e regjistruar (deri në pikën e këtij episodi) ishin në gjendje të jetonin mbi 25 vjeç me shenjën, megjithëse për arsye të ndryshme. Tsugikuni jetoi deri në vitin 85, dhe supozohet se kjo ishte për shkak se ai lindi me të në vend që të kalonte vështirësinë e zhbllokimit të Markës.

Tjetri është Kokushibo, megjithëse vëllai i Tsugikuni mbijetoi vetëm duke u bërë një demon.

Çfarë do të thotë fundi për episodin tjetër?

Nuk kishte asnjë pamje paraprake zyrtare të episodit tjetër, "Pavarësisht sa jetë", megjithëse nëse vazhdon me modelin e serialit, me shumë mundësi do të shohim prapaskenë për Gyutaro dhe Daki përpara se të bëheshin demonët. Ndoshta do të jetë një tjetërhistori e trishtuar, si me shumicën e njerëzve që u bënë demonë.

Kape Demon Slayer në Crunchyroll jashtë Japonisë.

Shiko gjithashtu: NBA 2K23: Mbrojtja më e mirë & Rimbushja e simboleve për të ndaluar kundërshtarët tuaj në MyCareerra pa ndjenja pasi u përplas në tokë) me një Nezuko të ri duke i thënë të mos kërkonte falje pasi kërkon falje për gjithçka. Ajo pyeti nëse janë të varfër, a i bën kjo të pakënaqur? Nëse nuk mund të veshin kimono të bukura, a duhet t'i mëshirojnë njerëzit? Ajo pyet nëse ai është aq i vendosur për të fajësuar të tjerët, si për të fajësuar babanë e tyre që iu nënshtrua sëmundjes së tij edhe pse Nezuko thotë se ai u përpoq aq shumë sa mundi. Ajo thotë se si njerëz, askush nuk mund të presë që gjithçka të shkojë sipas dëshirës. Ajo thotë se duhet të shikojnë dhe të ecin përpara. Flokët e saj i zgjaten papritur dhe ajo është në formën e saj demonike, por i bërtet vëllait të saj të madh, " Dua të kuptosh se si ndihem!""

Tanjiro zgjohet me një tronditje nga rrënojat e djegura pranë tij, megjithëse Mist Cloud Fir Box duket mirë. I gjithë rrethi shfaqet i shkatërruar dhe i djegur. Tanjiro habitet për njerëzit dhe kontrollon Nezukon, i cili po fle jashtë kutisë.

Ai kthehet dhe Gyutaro është pikërisht përballë tij, duke pyetur veten se si Tanjiro është ende gjallë. Ai thotë se Tanjiro është me fat, e vetmja gjë që ka për të. Daki shfaqet rastësisht i ulur në një çati prapa ndërsa Gyutaro tallet me Tanjiron, duke thënë se ai është ndoshta i vetmi i gjallë. Ai thotë se ka përdorur një goditje të vetme në zemrën e " Derrit " dhe djali " me kokë tërheqëse " është bllokuar nën rrënoja, duke u përpëlitur si një insekt. Ai thotë se Hashira (Uzui) ishte aq i dobët, vetëm i turbullt.

Shiko gjithashtu: 3 Paralajmërime rreth mashtrimeve të modalitetit të tregimit GTA 5

Gyutaro i quan atatë gjitha të turpshme, pastaj pyet Tanjiro nëse ai që del nga kutia është një i afërm. Ai thotë se mund të thotë se ata janë të lidhur edhe nëse ajo është një demon, pastaj pyet nëse është motra e tij më e madhe apo më e vogël. Tanjiro pyet veten pse Gyutaro nuk e ka vrarë ende, duke vënë në dukje se nuk i ka mbetur më forcë dhe krahu i tij është ende i mpirë, kështu që ai nuk mund të prerë në qafë edhe nëse do të përpiqej. Tanjiro përgjigjet se Nezuko është motra e tij më e vogël.

Gyutaro qesh dhe thotë se Tanjiro është me të vërtetë e turpshme pasi nuk po e mbron fare dhe është e qartë se ajo është më e fortë se ai pasi është një demon. Ai përkëdhel kokën e Tanjiros dhe thotë nëse ai është vërtet vëllai më i madh, ai duhet ta mbrojë atë në vend që ajo ta mbrojë atë. Ai kap dorën e djathtë të Tanjiros, duke thënë se duhet ta mbrojë atë me përkushtim me atë dorë, më pas i këput gishtin tregues dhe të mesit të Tanjiros, duke i thyer ato. Gyutaro në mënyrë tallëse i godet kokën Tanjiros pa pushim, ndërsa ai e pyet se si ndihet të jesh i vetmi që mbijeton kaq turpshëm.

Gyutaro vazhdimisht tall Tanjiron, duke i thënë: " Çfarë do të bësh me të dobëtin tënd salcë, trup njeriu i rrahur, i turpshëm? Të shohim se ma ke prerë kokën! ” Tanjiro rrëmben kutinë me Nezukon dhe vrapon drejt habisë argëtuese të Gyutaro-s dhe Daki-t. Ai thotë se Tanjiro është më i turpshmi nga të gjithë, pastaj e shkel në një ndërtesë që digjet. Tanjiro i shmanget një dërrase që bie dhe fillon të vrapojë edhe një herë.

Tanjiro bienga lodhja, atëherë sapo fillon të hedhë gjithçka që mundet në Gyutaro duke përdorur dorën e tij të prishur - dru, gurë, thasë me aromë nga kurtizanet. Gyutaro thjesht e godet me shkelm në zorrë, duke e bërë atë të kollitet gjaku. Gyutaro thotë se po aq i turpshëm sa është Tanjiro, ai e pëlqen atë sepse i pëlqen çdo gjë që është " patetike, e turpshme dhe e ndyrë! " Ai fërkoi mbresë " të ndyrë " të Tanjiro, pastaj tha Tanjiro duhet të bëhet një demon për të mbrojtur motrën e tij dhe më pas ai do t'i kursejë jetën Tanjiros. Përndryshe, ai do ta therte Nezukon sepse ai " me të vërtetë nuk ia merr mendja për motrat e vogla të njerëzve të tjerë ."

Tanjiro ngre kokën dhe më pas thotë se po priste këtë moment. Me sy sfidues, ai godet me kokë Gyutaro, i cili mendon se nuk ka efekt mbi të, por më pas pyet veten pse nuk mund të lëvizë dhe vëren një kunai në këmbën e tij që Tanjiro e vendosi me goditjen e kokës. Gyutaro thotë se Tanjiro nuk po arratisej, por po shkonte për kunai dhe i hodhi çantat kurtezanëve për të maskuar aromën e helmit. Gyutaro në mënyrë të pabesueshme flet me veten duke pyetur veten pse Tanjiro thjesht nuk do të dorëzohet kur është i vetëm. Tanjiro lëkundet me shpatën e tij - ende i lidhur në dorën e majtë - dhe përdor një prerje Hinokami Kagura për të provuar t'i presë Gyutaro-n ndërsa luhet ndërhyrja e mesit të episodit.

Nezuko shfaqet si një fëmijë dhe demon që thërret për vëllain e madh përpara se Tanjiro të kuptojë se Daki po thërret për të madhinvëlla. Ai shikon poshtë për të parë Gyutaro-n, kokën e paprekur, më pas vë përballë fytyrën e tij me atë të Gyutaro-s, duke thënë një hap të rremë në çdo hap dhe ai mund të ishte gjetur në të njëjtën situatë, por ai pati fatin të mbetej njeri. Ai pranon se mund të kishte pasur një të ardhme ku edhe ai dhe Nezuko të jenë të dy demonë si Gyutaro dhe Daki.

Gyutaro lëshon aurën e tij, duke u shtrirë për kunai ndërsa shtyhet kundër goditjes me shpatë. Shpata fillon të hyjë në pjesën e prapme të qafës, gjaku shpërthen. Kjo e shtyn Daki-n ta dërgojë Obin e saj në Tanjiro. Papritur, Zenitsu përdor Thunder Breathing First Form: God Speed ​​për të shpëtuar nga rrënojat dhe për të tërhequr vëmendjen e saj. Ajo me besim thotë se e di se sa i shpejtë është ai duke e parë këtë lëvizje kaq shumë herë. Megjithatë, Zenitsu aktivizon Shpejtësinë e Zotit për të shqyer Obi e saj. Ai duket ta presë kokën, por me qafën e saj Obi, është shumë e butë. Ai vazhdon të shtyjë, megjithëse thotë se mund ta përdorë God Speed ​​vetëm dy herë, kështu që ky është shansi i tij i fundit.

Tanjiro shtyn poshtë ndërsa Gyutaro shtyn lart kundër shtytjes. Tanjiro thotë se nuk mund të kalojë pasi Gyutaro heq kunain e helmuar. Gyutaro lëshon Artin e tij Demon të Gjakut: Rampant Arc Rampage për të krijuar një kube rreth tij dhe për të zmbrapsur tehun e Tanjiro. Tanjiro i thotë vetes vazhdimisht që të mos dorëzohet kurrë deri në fund. Ai duhet të mbrohet kundër sulmit të Gyutaro me Tanjiro duke vënë në dukje se shpejtësia e sulmit të armikut të tij është rritur.

Papritmas, ndërsa Tanjiro do të shpohet në sy, shfaqet Uzui - me një teh në gojë - dhe shmang sulmin, më pas duke dërguar një shpërthim në Gyutaro. Gyutaro është i inatosur që Uzui jeton, pastaj kupton se Uzui duhet ta ketë detyruar zemrën e tij të ndalojë për ta bërë Guytaro të mendojë se kishte vdekur, gjë që lejoi që helmi të ndalonte qarkullimin në të gjithë qarkullimin e tij të gjakut sepse nuk kishte pompë. Uzui bërtet se ka mbaruar teknikën e partiturës muzikore dhe akuzat. Gyutaro dërgon prerjet e tij rrotulluese rrethore: drapërat fluturues të gjakut, por Uzui është në gjendje të përdorë teknikën e tij të këngëve muzikore për të lexuar lëvizjet e sulmeve.

Gyutaro thotë se Uzui e ktheu Blood Demon Art në një këngë për të shmangur sulmet, me vetëm një krah për të nisur. Hashira dhe Upper Rank Six fillojnë një tjetër betejë të furishme që lë valë tronditëse dhe shpërthime pas tyre. Tanjiro vazhdon, duke vrapuar krahas betejës me tehun në dorë, duke vënë në dukje se Uzui do të arrijë kufirin e tij i pari.

Gyutaro shpon zorrën e Uzuit dhe më pas e preu fytyrën përmes syrit të majtë. Uzui i bërtet Tanjiros që të mos ndalet dhe të kërcejë për këtë sulm përfundimtar, ndërsa mbajti Gyutaro. Gyutaro është në gjendje të shpojë Tanjiron përmes bazës së mjekrës së tij, por jo përmes çatisë së gojës. Tanjiro lëkundet për qafën, me drapër ende në mjekër, pastaj thërret një fuqi përmes mbresë. Shenja rritet, flokët i zgjaten pak dhe kthehen më shumëe kuqe, dhe ai fiton më shumë fuqi.

Zenitsu është shfaqje që ende fluturon përreth duke u përpjekur t'i presin kokën Dakit pasi Gyutaro thotë se është mirë për sa kohë që Dakit nuk i pritet koka. Zenitsu thotë se nuk ka më forcë dhe Daki e dërgon Obin e saj për ta shpuar nga mbrapa. Megjithatë, Inosuke shfaqet dhe e copëton Obin e saj në tronditje. Ai i kujton asaj (dhe shikuesve) se është në gjendje të ndryshojë pozicionin e organeve të tij të brendshme dhe helmet nuk funksionojnë tek ai, sepse ai u rrit në një shpat të ashpër mali. Ai i shton dy tehet e tij tek Zenitsu-ja ndërsa Daki lutet për vëllain e saj.

Tanjiro është në gjendje t'i presë kokën Gyutaro-s si përpjekjet e kombinuara të Zenitsu-s dhe Inosuke-s, duke i prerë kokën Daki-t. Të dy kokat ulen, duke u rrotulluar për t'u përballur përfundimisht me njëra-tjetrën. Megjithatë, Tanjiro fillon t'i nënshtrohet helmit. Ai i thotë vetes ta luftojë atë me frymëmarrjen e tij, më pas vëren Uzuin duke i bërtitur, megjithëse nuk mund ta dallojë se çfarë po bërtet Uzui. Uzui po bërtet që ata të vrapojnë ndërsa trupi i Gyutaro shpërthen në Slashes Rrotulluese: Flying Blood Sickles. Episodi përfundon në një shkëmb me këngët që luajnë mbi një skenë të një fshati të shkatërruar me prush të vegjël që bien nga qielli.

Skena e post-kreditit tregon një Nezuko të re që i lutet vëllait të saj të jetojë ndërsa ai luftonte jashtë helmit në fund të episodit. Më pas ajo thotë se është koha për një sekret të epokës Taisho që e ka ndihmuar Tanjiron të kapërcejë rreziqe të panumërta: koka e tij e fortë është nga nëna e tyre.Ajo thotë se nëna e saj njëherë e zmbrapsi një derr - të aktruar nga Inosuke - vetëm me kokën e saj.

Si ishte në gjendje të shpërthejë trupi i Gyuatro-s me Artin e tij Demon të Gjakut pasi iu pre koka?

Para prerjes së kokës, Gyutaro tha se i duhej të aktivizonte rrathët e tij Rrotullues Circular Slashes: Flying Blood Sickles për të mbijetuar. Ai ishte në gjendje ta bënte pak para se t'i prisnin kokën. Sidoqoftë, është interesante që kishte një efekt të vonuar në Artin e Demonit të Gjakut në vend që të shpërthejë menjëherë. Kjo është ndoshta për shkak të shkëputjes së kokës nga trupi.

A janë të vdekur Gyutaro dhe Daki?

Jo plotësisht, pasi trupat e tyre nuk ishin shpërbërë ende në kohën kur mbaroi episodi. Megjithatë, me kushtet për humbjen e tyre një prerje të njëkohshme të kokës, beteja ka përfunduar dhe ata së shpejti do të largohen nga bota e të gjallëve.

Cila është domethënia e mbresë së Tanjiro-s (spoilerët)?

Draga e Tanjiros njihet si Marku vrasës i demonëve . Këto shenja janë zhbllokuar nga vrasës demonësh vërtet të fuqishëm. Çdo shenjë që shfaqet është unike, varet nga stili i frymëmarrjes i çdo përdoruesi.

Marku i parë vrasës i demonëve është ai i Yoriichi Tsugikuni, krijuesi i stileve të frymëmarrjes, i cili lindi me Markën. Të tjerëve iu desh ta zhbllokonin atë nëpërmjet një katalizatori (tingëllon si Heroes!).

Për të zhbllokuar shenjën e vrasës së demonëve, vrasësi i demonëve duhet t'i mbijetojë një situate kërcënuese për jetën me një ritëm zemre mbi 200 BPMdhe një temperaturë të brendshme të trupit mbi 39 gradë Celsius (pak më shumë se 102 gradë Fahrenheit). Një parakusht për të zhbllokuar Markun është të lindësh si dikush i lidhur drejtpërdrejt me një përdorues të "Sun Breathing".

Megjithatë, vrasësit e tjerë të demonëve mund ta marrin atë nëse një vrasës i demonëve që tashmë ka shenjën mund të veprojë si katalizator, duke e përhapur shenjën te vrasësit e tjerë të fuqishëm të demonëve që plotësojnë kërkesat e mësipërme. Kjo më pas do të formojë një shenjë në trupat e tyre në lidhje me stilin e tyre të frymëmarrjes.

Tanjiro, falë lidhjes së tij me frymëmarrjen e diellit dhe trashëgimit të Hinokami Kagura, sheh shenjën e tij të bëhet një model i ngjashëm me flakën .

Çfarë aftësish jep Marku vrasës i demonëve (prishësit)?

Kur aktivizohet, Marka i jep Vrasësit të Demonit aftësi fizike mbinjerëzore , duke rritur forcën, shpejtësinë dhe teknikat e tyre të frymëmarrjes. Kjo është mënyra se si Tanjiro mundi t'i presë kokën Gyutaro edhe kur një drapër gjaku i dilte nga mjekra e tij, helmi i rrjedh nëpër trupin e tij ndërsa humbi një sasi të konsiderueshme gjaku.

Një aftësi tjetër është se shpata Nichirin e Demon Slayer mund të kthehet në të kuqe të ndezur . Përtej ndryshimit estetik, kjo do të ndikojë në aftësitë rigjeneruese të demonëve , duke i penguar ata.

Së fundi, Marka jep atë që njihet si Bota Transparente . Kjo lejon që vrasësi i demonëve të shohë fjalë për fjalë gjaku, muskujt dhe brendësia e trupit të dikujt .

Edward Alvarado

Edward Alvarado është një entuziast me përvojë lojërash dhe mendja e shkëlqyer që qëndron pas blogut të famshëm të Outsider Gaming. Me një pasion të pashuar për videolojërat që përfshin disa dekada, Edward i ka kushtuar jetën e tij eksplorimit të botës së madhe dhe gjithnjë në zhvillim të lojërave.Pasi u rrit me një kontrollues në dorë, Edward zhvilloi një kuptim ekspert të zhanreve të ndryshme të lojërave, nga revole të mbushura me aksion deri tek aventurat zhytëse me role. Njohuritë dhe ekspertiza e tij e thellë shkëlqejnë në artikujt dhe rishikimet e tij të hulumtuara mirë, duke u ofruar lexuesve njohuri dhe opinione të vlefshme mbi tendencat më të fundit të lojërave.Shkathtësitë e jashtëzakonshme të shkrimit dhe qasja analitike e Eduardit e lejojnë atë të përcjellë konceptet komplekse të lojërave në një mënyrë të qartë dhe koncize. Udhëzuesit e tij të lojtarëve të krijuar me mjeshtëri janë bërë shoqërues thelbësorë për lojtarët që kërkojnë të pushtojnë nivelet më sfiduese ose të zbulojnë sekretet e thesareve të fshehura.Si një lojtar i përkushtuar me një përkushtim të palëkundur ndaj lexuesve të tij, Edward krenohet që qëndron përpara kurbës. Ai pastron pa u lodhur universin e lojërave, duke e mbajtur gishtin në pulsin e lajmeve të industrisë. Outsider Gaming është bërë një burim i besueshëm për lajmet më të fundit të lojërave, duke siguruar që entuziastët të jenë gjithmonë të përditësuar me publikimet, përditësimet dhe polemikat më të rëndësishme.Jashtë aventurave të tij dixhitale, Edward kënaqet duke u zhytur në tëkomuniteti i gjallë i lojërave. Ai angazhohet në mënyrë aktive me lojtarë të tjerë, duke nxitur një ndjenjë shoqërie dhe duke inkurajuar diskutime të gjalla. Nëpërmjet blogut të tij, Edward synon të lidhë lojtarë nga të gjitha sferat e jetës, duke krijuar një hapësirë ​​gjithëpërfshirëse për shkëmbimin e përvojave, këshillave dhe një dashuri të ndërsjellë për të gjitha gjërat e lojërave.Me një kombinim bindës të ekspertizës, pasionit dhe një përkushtimi të palëkundur për zanatin e tij, Edward Alvarado e ka forcuar veten si një zë i respektuar në industrinë e lojrave. Pavarësisht nëse jeni një lojtar i rastësishëm që kërkon komente të besueshme ose një lojtar i zjarrtë që kërkon njohuri të brendshme, Outsider Gaming është destinacioni juaj përfundimtar për të gjitha gjërat e lojërave, të udhëhequr nga Edward Alvarado i zgjuar dhe i talentuar.