Сифу: Како да се замерите и ефектите врз структурата

 Сифу: Како да се замерите и ефектите врз структурата

Edward Alvarado

Во кунг фу играта Сифу, тргнувате на патување одмазда за смртта на вашиот татко од рацете на Јанг, „Лидерот“ и неговите четворица потчинети. Додека ги користите вашите екстремитети и оружје за да се борите со ордите на непријатели, да се биде чисто навредлив не е клучот за успехот. Најдобрата опција е да одобрите што е можно повеќе удари.

Паридирањето звучи доволно едноставно, но времето може да биде тешко да се совлада. Подолу, ќе најдете прајмер за парирање на Сифу и како да се парира, придобивките од парирањето и многу повеќе.

Како да се парирате во Сифу

Да ве учат како да парирате по прологот.

За да се спротивставите, мора да го погодите L1 точно како што е нападот за да слета . Ако не го поставите правилно време, наместо тоа ќе се претвори во чувар - или може да направите штета. Иако чувањето е во ред, постои една посебна разлика помеѓу двете што ќе влијае на вас.

Кога чувате, вашиот Мерач на структура се гради . Откако ќе го достигне максималниот капацитет (се претвори црвено), вашата Структура ќе биде скршена. Кога ќе се скрши, во зависност од нападот што го скрши, или ќе бидете турнати назад (најверојатно во предмети) или ќе бидете одведени на земја, оставајќи ве отворени за моќни последователни напади.

Иако чини резултат на највисоко ниво, надградбата на Parry Impact ќе направи чуда штом ќе го совладате парирањето.

Меѓутоа, кога ќе се спротивставите, твојата структура не се гради и, ако ја имате надградбата, ќе влијае наСтруктурата на непријателот повеќе од обична парница ; запомнете дека повеќето надградби имаат три нивоа! Колку побрзо ја скршите структурата на непријателот, толку побрзо ќе можете да го уништите.

Придобивката од парирањето на Сифу

Наспроти повеќето грофтања, успешното парење може да предизвика можност за отстранување, како против оваа несреќна душа.

Покрај тоа што нема да се изгради вашиот Структурен метар и да не се оштети, главната придобивка од парирањето е тоа што успешната парница ќе го отвори непријателот за напад . Постојат некои напади и комбинации што можете да ги слетате веднаш по завршувањето на парите за да предизвикате брза штета (проверете го списокот со команди). Ако имате оружје, ќе нанесете уште поголема штета откако ќе се оправдате.

Исто така види: Како да фрлите пари во GTA 5

Меѓутоа, главната придобивка е тоа што ако непријателот претрпел доволно штета или е грофта на ниско ниво, успешен parry може да предизвика можност за отстранување (Триаголник + Круг) . Кога сте против мноштво непријатели – како хангарот во „Сквотови“ или првото проба во „Горењето“ на клубот – ова е одличен начин брзо да го намалите бројот на противници.

Ќе знаете дека непријателот е отворен за напад и дека сте постигнале успешен пар, додека тој ќе се тетерави наназад неколку чекори со кренати раце. Ако е достапно отстранување, ќе го видите известувањето веднаш по успешното парирање. Запомнете, парирањето е вашиот клуч за успехот!

Што е Структура во Сифу?

Структура метар на дното, обоен во светло портокалова откако се заштити од Skull Brothers.

Структурата може да се смета како ваш физички интегритет. Ќе ја одржувате вашата смиреност и рамнотежа сè додека вашата структура не е скршена. Повторно, откако ќе се изгради, вашата Структура е скршена.

Ако вашиот Структурен мерач е висок и не сакате да ризикувате да се претвори во чувар, обидете се да избегнете со R2 и насоката со лев стап . Мерачот на структурата полека се исцрпува, така што создавањето растојание и избегнувањето напади ќе ви помогне да вратите одредена структура.

Structure Regain го подобрува количеството на Structure што го добивате при успешно избегнување.

Кога успешно ќе избегнете напад (избегнете), ќе вратите дел од Structure. Ако ја добиете надградбата Structure Regain, износот ќе се зголемува по избегнување. Има моменти кога нема да можете да избегнувате толку лесно, па затоа совладувањето на парирањето ќе биде клучно за вашиот успех.

Способноста за оружје додава уште поголемо влијание врз структурата на непријателот кога е погоден со оружје.

Оружјето, исто така, повеќе влијае на структурата, покрај поголемата штета. Ако добиете надградба на Weapon Proficiency, влијанието на структурата врз непријателот од напад со оружје се зголемува . Кога ќе се спојат со други надградби засновани на оружје - и количеството оружје што е фрлено низ нивоата - парирањето и потоа удирањето со оружје ќе направи најмногуштета.

Совети за парење и структура во битките за шефови

Забележете ја лентата за структура на шефот на горниот дел од екранот.

Секоја битка со шефови е поделена на два фази. Првата фаза е обично нанесување доволно штета за да се активира симнување и отсекување. Повторно, пари колку што е можно и има доволно удари за да го активира симнувањето и првата сцена. Втората фаза е потешка и е местото каде што Структурата влегува во игра.

Во втората фаза, како што е битката на сликата со Фајар, треба да се стремите да ја наполните лентата со структура наместо да го исцедите нивното здравје . Постојат две причини за ова. Првата е дека во битката на изнемоштеност со нивното високо здравје, напад и одбрана, најверојатно ќе умрете неколку пати. Втората причина е што Структурно мерачот е многу полесно да се пополни особено ако имате оружје, гореспоменатите надградби и можете да ги темпирате вашите пари.

Исто така види: Streamer PointCrow ја освојува Zelda: Breath of the Wild со Elden Ring Twist

Како и со првата фаза, сакате да да му парирате на шефот да го отвори за напади . Парирањето, исто така, ќе влијае на нивната структура, како и континуираните удари - уште повеќе со оружје. На пример, во битката на сликата, Структурата на Фајар е речиси половина исполнета, додека неговото здравје беше исцедено само околу една четвртина од патот поради неколку несреќи и слетување со персоналот од бамбус.

Завршната сцена откако ја оштети структурата на Фајар доволно за да предизвика aотстранување.

Со зградата на Structure meter побрзо од здравственото истекување од вашите напади, немојте да бидете изненадени кога ќе видите дека известувањето за отстранување пред Fajar – или кој било шеф – да достигне половина здравје, иако Јанг ќе биде проблематичен бидејќи последен шеф.

Сега знаете како да се спротивставите и кога парирањето Сифу е најдобриот избор, како и придобивките кои се вклучени. Понекогаш, како што велат, најдобар напад е добрата одбрана!

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.