Rumbleverse: Целосни контроли PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X

 Rumbleverse: Целосни контроли PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X

Edward Alvarado
Фрли R1 RB Цртичка L2 (задржи) LT Блокирај R2 (задржи) RT Dodge R2+L2 RT+LT Режим на суперѕвезда L2+Круг LT+B Супер напад Триаголник (во режим Superstar

)

Y (во режим Superstar

)

Инвентар 1, 2, 3, 4 Д-подлога горе, десно, долу,

лево

D-подлога горе, лево, долу,

десно

Ping L3 L3 Следење на емоции Подлога за допир Разговор Паузирај мени Опции Мени

Забележете дека левиот и десниот стап се означени како L и R, соодветно. Притискањето на било кое е означено како L3 и R3. Можете исто така да ги пресликувате контролите по ваша желба во Поставките.

Исто така види: Дали постојат шифри на боксерската лига на Роблокс?

Совети и трикови за Rumbleverse за почетници

Подолу се дадени совети за играње за играње Rumbleverse. Овие совети се наменети за почетници во игрите на Battle Royale, но има и совети специфични за Rumbleverse.

1. Трчајте низ игралиштето како псевдо-упатство

Картата што го прикажува системот за приоритет во нападот и поволностите што сте ги отклучиле.

Rumbleverse има квази туторијал наречен Playground. Тоа е третиот режим за репродукција на главниот екран (префрлете се со Square или X, притиснете Triangle или Y за да играте). Можете или да одлучите да играте со или безспособност за оштетување и преземање штета од други играчи во Игралиштето. Можеби е најдобро да играте без вклучена способност за да спречите какво било досадно мешање (ќе се репродуцирате ако бидете нокаутирани).

Исто така види: Најдобрите работи за купување во GTA 5 Online 2021: Водич за максимизирање на вашето богатство во играта

Додека се движите наоколу, ќе видите црвени и јасни светла кои светат од земјата до небото. Постојат различни монитори во јасно осветлените области кои ќе ви дадат основни совети за играње, како што се горенаведените совети за приземјување на основна комбинација за напад на меле. Областите со црвено светло ќе бидат места каде што можете да експериментирате со различни оружја.

Можете да вежбате и на ботови за игралиште. Повеќето нема да ве нападнат (освен во областа за избегнување), па можете само да вежбате на нив колку што сакате. Одете на комбинации, кои ќе го создадат вашиот метар Superstar (синиот метар со ѕвезда), што ќе ви овозможи да влезете во режим на суперѕвезда. Потоа можете да извршите супер напад со Triangle или Y. Уште подобро, колку повеќе штета ќе им нанесете на ботови, толку повеќе поволности ќе отклучите, кои ќе се активираат за време на соло и дуо играње.

2. Приспособете го вашиот лик пред да се вклучите во игра со соло или дуо

Ликот е приспособен со ексклузивната боксерска опрема PlayStation Plus.

Rumbleverse има мноштво приспособливи ставки за вашиот карактер. Можете да ја смените опремата, косата, тонот на кожата и многу повеќе. Многу опции се заклучени на почетокот, иако некои може да се купат во продавницата. Сепак, сè уште имате адобар број за почеток и ќе отклучува повеќе додека ја играте играта. Претплатниците на PlayStation Plus можат да ја отклучат опремата за бокс на сликата.

Rumbleverse има и продавница во играта каде што можете да купите приспособливи предмети. Ќе треба да го имате она што играта го нарекува Brawlla Bills, валутата во играта. Ќе има и борбена пропусница која најверојатно ќе биде објавена кога сезона 1 официјално ќе започне на 18 август.

3. Внимавајте на вашите метри за издржливост и здравје

Јадете малку месо за да го вратите HP.

Додека играте, внимавајте на двата (три со Superstar) метри на дното на екранот. Жолто-портокаловата лента е вашата лента за издржливост, која се исцрпува од спринт и качување по ѕидови. Зелениот метар е вашето здравје метар.

Истражноста ќе се надополнува природно, но полека. Здравјето нема да се надополни доколку не користите некој предмет. Можете да јадете храна како цела мисирка на сликата и други потрошни материјали како пијалоци и напивки. Исто така, постојат напивки за издржливост кои постојано ќе ја надополнуваат вашата издржливост за време на траењето на ефектот.

Секогаш е прекрасно да имате барем една ставка за обновување на здравјето и издржливоста за да можете да избегате од незгодни ситуации набргу. Сепак, имајте предвид дека чинот на конзумирање на некој предмет ќе предизвика или да се движите бавно или да останете на место додека вашиот играч буквално го јаде или пие предметот. За да користите ставка, подигнете ја со Circle илиB, или користете го D-Pad за да го земете од вашиот инвентар, а потоа користете Square или X.

4. Избегнувајте конфликт секогаш кога е можно

Најдобар начин да преживеете во Rumbleverse е да избегнете конфликт секогаш кога е можно . Секако, забавно е да се борите со другите и да ги елиминирате, но тоа исто така ве остава отворени за истото. Обидете се да останете високо, прескокнувајќи низ зградите и покривите, за да избегнете што е можно повеќе конфликти. Кога треба да се вклучите, брзо бегајте кога ќе се појави прилика.

На горната слика може да се најде во првите шест, но до тој момент всушност беше започната само една целосна битка. Избегнувањето конфликт може да доведе до пласман во првите пет, првите два, па дури и победа, што додава повеќе поени за слава (во суштина поени за искуство).

Ќе го добиете екранот по натпреварот откако ќе бидете елиминирани или победи. На првото возење, второто место беше забележано додека ги завршија сите три првични предизвици, искачувајќи се на второто ниво откако ќе се освојат бодовите за слава од предизвиците. Колку повеќе штета правите, толку повеќе елиминации правите и колку е повисок вашиот конечен пласман ќе доведе до повеќе поени.

5. Избегнувајте ги рабовите на мапата кога прстенот се намалува

Како и кај сите игри на „Бит Ројал“, областа за играње на картата се намалува во одредени временски интервали. На крајот, тоа ќе биде мал радиус кој навистина има простор само за последните два тепачки. Додека избегнувате конфликт, главете секон центарот на картата (општо) за да се избегне смалувањето на картата . Последната област нема секогаш да биде во центарот на картата, но поверојатно е да биде во централната област на картата отколку во рабовите.

Ако ве фатат во ѕвони, ќе имате десет секунди да стигнете до новата област за репродукција пред да бидете елиминирани. Сè уште може да бидете нападнати од тепачки кои се обидуваат да ја избегнат истата судбина, затоа внимавајте!

6. Научете да избегнувате и блокирате

Со цел да ги максимизирате вашите шанси за преживување, направете избегнување и блокирање . Постојат неколку начини за избегнување (со користење на L2+R2 или LT+RT) и можете да блокирате со R2 или RT. Кога играте низ Игралиштето, има област за избегнување каде што можете да вежбате и да добиете информации за различните видови затајување. Најдобриот дел од избегнувањето е тоа што накратко ви дава момент на неповредливост додека избегнувате. Сепак, затајувањето користи издржливост и ако блокирате премногу, вашиот блок ќе се скрши. Исто така, постојат незаштитени напади кои можат да го уништат вашиот план за игра.

Најосновниот тип е backflip, кој едноставно се активира со R2+L2 или RT+LT. Едноставно ќе се превртите наназад, ако ги притиснете копчињата во насока, тогаш ќе избегнете со ролна на страната што ја внесувате.

Постојат два вида спасувачки затајувања: Bailout on Hit и Bailout on Miss.период на опоравување по слетувањето на комбо. Едноставно удри R2+L2 или RT+LT за време на напад. Спасувачкиот пакет за Мис го прави истото, но при промашен удар. И двете користат повеќе издржливост отколку едноставно избегнување, но Bailout on Miss користи најмногу издржливост , затоа избегнувајте го кога можете.

Затајувањето и блокирањето може да ја свртат битката против вашиот противник (и). Совладете ги!

7. Приземјувајте супер напади, но ќе бидете ранливи ако пропуштите

Ќе го изградите вашиот метар Superstar со слетување напади и собирање сини ѕвезди низ картата. Кога ќе се пополни, можете да влезете во режим Суперѕвезда со R2+Circle или RT+B . Во режимот Superstar, вашето здравје и издржливост ќе се регенерираат, а вашите напади ќе бидат посилни. Понатаму, можете да приземете супер напад, кој може да се деблокира доколку слета, за да нанесете огромна штета и потенцијално да го елиминирате противникот. Меѓутоа, ако го пропуштите супер, ќе бидете ранливи на напад, па дури и на супер себе!

8. Завршете ги предизвиците за лесни поени за слава

Ќе добивате секојдневни предизвици кои можете да ги префрлите доколку ви преостанат прелистувања. При лансирањето, имаше лесни предизвици, како што се завршување на 12 скокови во далечина или искачување по ѕидови. Овие секојдневни предизвици ве наградуваат со по 50 поени за слава , лесен начин за подигнување на ниво. По завршувањето на првите три, се појавија уште два (на сликата), со што изгледа дека може да има вкупно пет дневни предизвици зазавршени.

Неделните предизвици веројатно ќе се намалат откако ќе започне сезоната 1 на 18 август.

Сега го имате целосниот водич за контроли за Rumbleverse. Научете да избегнувате и блокирате, заземете ги вашите супер напади и победи!

Барате нова игра? Еве го нашиот водич за есенски момци!

Најновиот бој ројал за бесплатна игра е објавен во Rumbleverse од Iron Galaxy Studios. Прекрасниот цртан тепач е сличен на Fortnite, но главно без проектили и пиштоли. Наместо тоа, можете да најдете многу различни оружја за мелење на сцената, како и да користите невооружени напади. Можете исто така да фрлате предмети на вашите противници, па дури и да користите работи како улични знаци и корпи за отпадоци како оружје.

Подолу ќе го најдете вашиот целосен водич за контроли за Rumbleverse на PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One и Xbox Серија X

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.