Rumbleverse: Kontrolle të plota PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X

 Rumbleverse: Kontrolle të plota PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X

Edward Alvarado
Hidhe R1 RB Dash L2 (mbaj) LT Blloko R2 (prit) RT Dodge R2+L2 RT+LT Modaliteti Superstar L2+Rrethi LT+B Super Sulmi Trekëndëshi (në modalitetin Superstar

)

Shiko gjithashtu: FIFA 22 Wonderkids: Lojtarët e rinj më të mirë italianë për t'u identifikuar në modalitetin e karrierës Y (në modalitetin Superstar

)

Inventari 1, 2, 3, 4 D-Pad lart, djathtas, poshtë,

Majtas

D-Pad lart, majtas,poshtë,

djathtas

Ping L3 L3 Gjurmuesi i emocioneve Tastiera me prekje Biseda Ndalo menynë Opsionet Menyja

Vini re se shkopinjtë e majtë dhe të djathtë shënohen si L dhe R, përkatësisht. Shtypja e njërës prej tyre shënohet si L3 dhe R3. Ju gjithashtu mund t'i rimarrëni kontrollet sipas dëshirës tuaj te "Cilësimet".

Këshillat dhe truket e Rumbleverse për fillestarët

Më poshtë janë këshillat e lojës për të luajtur Rumbleverse. Këto këshilla janë të drejtuara për fillestarët e lojërave Battle Royale, por ka edhe këshilla specifike për Rumbleverse.

1. Vraponi nëpër shesh lojërash si një pseudo-tutorial

Harta që tregon sistemin e përparësisë së sulmit dhe përfitimet që keni zhbllokuar.

Rumbleverse ka një kuazi tutorial të quajtur Playground. Është modaliteti i tretë i luajtshëm në ekranin kryesor (ndryshoni me Square ose X, shtypni Triangle ose Y për të luajtur). Ju ose mund të vendosni të luani me ose pa tëaftësia për të dëmtuar dhe marrë dëme nga lojtarët e tjerë në Playground. Mund të jetë më mirë të luani pa aftësinë e ndezur për të parandaluar çdo ndërhyrje të bezdisshme (do të riprodhoni nëse jeni të eliminuar).

Ndërsa lëvizni, do të shihni drita të kuqe dhe të qarta që shkëlqejnë nga toka në qiell. Ka monitorë të ndryshëm në zonat me ndriçim të pastër që do t'ju japin këshilla bazë për të luajtur, të tilla si këshillat e mësipërme për uljen e një kombinimi bazë sulmi përleshjeje. Zonat e dritave të kuqe do të jenë ku mund të eksperimentoni me armë të ndryshme.

Mund të praktikoni gjithashtu në Bots Playground. Shumica nuk do t'ju sulmojnë (përveç në zonën e shmangies), kështu që thjesht mund të praktikoni mbi ta sa të doni. Shkoni për kombinime, të cilat do të krijojnë njehsorin tuaj Superstar (matësi blu me një yll), duke ju lejuar të hyni në modalitetin Superstar. Më pas mund të bësh një super sulm me Triangle ose Y. Edhe më mirë, sa më shumë dëm t'u bësh robotëve, aq më shumë përfitime do të zhbllokosh, të cilat do të aktivizohen gjatë lojës solo dhe duo.

2. Personalizojeni karakterin tuaj përpara se të kaloni në lojëra solo ose dyshe

Personazhi personalizohet me pajisjen ekskluzive të boksit PlayStation Plus.

Rumbleverse ka një bollëk artikujsh të personalizueshëm për karakterin tuaj. Ju mund të ndryshoni veshjet tuaja, flokët, tonin e lëkurës dhe më shumë. Shumë opsione janë të kyçura në fillim, megjithëse disa mund të blihen në dyqan. Megjithatë, ju ende keni njënumër i mirë për të filluar dhe do të zhbllokojë më shumë ndërsa luani lojën. Abonentët e PlayStation Plus mund të zhbllokojnë pajisjet e boksit në foto.

Rumbleverse ka gjithashtu një dyqan në lojë ku mund të blini artikuj të personalizueshëm. Do t'ju duhet të keni atë që loja e quan Brawlla Bills, monedhën në lojë. Do të ketë gjithashtu një betejë që ka shumë të ngjarë të dalë kur Sezoni 1 të nisë zyrtarisht më 18 gusht.

3. Mbani një sy në matësit e qëndrueshmërisë dhe shëndetit tuaj

Ngrënia e pak mishit për të rivendosur HP.

Ndërsa luani, mbani një sy në dy metra (tre me Superstar) në fundi i ekranit. Shiriti i verdhë-portokalli është shiriti juaj i qëndrueshmërisë, i cili shterohet nga vrapimi dhe ngjitja në mure. Matësi i gjelbër është matësi i shëndetit tuaj.

Qëndrueshmëria do të plotësohet natyrshëm, por ngadalë. Shëndeti nuk do të rimbushet nëse nuk përdorni një artikull. Ju mund të hani ushqime si gjeldeti i plotë në foto dhe materiale të tjera harxhuese si pije dhe ilaçe. Ka edhe ilaçe qëndrueshmërie që do të plotësojnë vazhdimisht qëndrueshmërinë tuaj gjatë kohëzgjatjes së efektit.

Është gjithmonë mirë të kesh të paktën një artikull të rikuperimit të shëndetit dhe qëndrueshmërisë në mënyrë që të mund t'i shpëtosh situatave të ndërlikuara menjëherë. Megjithatë, vini re se akti i konsumimit të një artikulli do t'ju bëjë që ose të lëvizni ngadalë ose të qëndroni në vend pasi lojtari juaj fjalë për fjalë ha ose pi artikullin. Për të përdorur një artikull, merre atë me Rrethi oseB, ose përdorni D-Pad për ta rrëmbyer nga inventari juaj, më pas përdorni Square ose X.

4. Shmangni konfliktin kurdo që të jetë e mundur

Mënyra më e mirë për të mbijetuar në Rumbleverse është të shmangni konfliktin sa herë që është e mundur . Sigurisht, është kënaqësi të luftosh të tjerët dhe t'i eliminosh ata, por kjo gjithashtu të lë të hapur për të njëjtën gjë. Mundohuni të qëndroni lart, duke kërcyer nëpër ndërtesa dhe çati, për të shmangur sa më shumë konflikt që të jetë e mundur. Kur ju duhet të angazhoheni, ikni shpejt kur të shfaqet mundësia.

Fotografia e mësipërme tregon kalimin në gjashtëshen më të mirë, megjithatë vetëm një betejë e plotë u nis deri në atë pikë. Shmangia e konfliktit mund të çojë në kalimin në pesëshen e parë, dy të parët apo edhe fitoren, gjë që shton më shumë pikë famë (në thelb pikë eksperience).

Shiko gjithashtu: F1 2021: Udhëzuesi i konfigurimit të Kinës (Shanghai) (Xhiro i lagësht dhe i thatë) dhe këshilla

Do të merrni ekranin pas ndeshjes sapo të eliminoheni ose fitojnë. Në vrapimin e parë, vendi i dytë u rendit gjatë përfundimit të të tre sfidave fillestare, duke u ngjitur në nivelin e dytë pasi të fitoheshin pikët e famës nga sfidat. Sa më shumë dëme të bëni, aq më shumë eliminime bëni dhe aq më i lartë vendosja juaj përfundimtare do të çojë në më shumë pikë.

5. Shmangni skajet e hartës kur unaza tkurret

Ashtu si me të gjitha lojërat Battle Royale, zona e luajtshme e hartës tkurret në intervale të caktuara kohore. Përfundimisht, do të jetë një rreze e vogël që me të vërtetë ka hapësirë ​​vetëm për dy grindjet e fundit. Duke shmangur konfliktin, kokëdrejt qendrës së hartës (në përgjithësi) për të shmangur tkurrjen e hartës . Zona e fundit nuk do të jetë gjithmonë në qendër të hartës, por ka më shumë gjasa të jetë në zonën qendrore të hartës sesa në skajet.

Nëse kapeni në zile, do të keni dhjetë sekonda për të arritur në zonën e re të luajtshme përpara se të eliminoheni. Ju ende mund të sulmoheni nga grindjet që përpiqen të shmangin të njëjtin fat, prandaj kini kujdes!

6. Mësoni shmangien dhe bllokimin

Për të maksimizuar shanset tuaja për mbijetesë, zotëroni shmangien dhe bllokimin . Ka disa mënyra për të shmangur (duke përdorur L2+R2 ose LT+RT) dhe mund të bllokoni me R2 ose RT. Kur luani nëpër shesh lojërash, ekziston një zonë shmangieje ku mund të praktikoni dhe t'ju jepen informacione për llojet e ndryshme të shmangies. Pjesa më e mirë e shmangies është se ju jep shkurtimisht një moment paprekshmërie ndërsa shmangeni. Sidoqoftë, shmangia përdor qëndrueshmëri dhe nëse bllokoni shumë, blloku juaj do të prishet. Ka edhe sulme të pambrojtura që mund të prishin planin tuaj të lojës.

Lloji më themelor është rrokullisja e pasme, e cila thjesht aktivizohet me R2+L2 ose RT+LT. Ju thjesht do të ktheheni prapa, nëse i shtypni butonat me një drejtim, atëherë do të shmangeni me një rrotull në anën që futni.

Ekzistojnë dy lloje të shmangies së shpëtimit: Bailout on Hit dhe Bailout on Miss. Bailout on Hit ju lejon të kryeni një shmangie pasi të keni arritur një goditje për të shmangurperiudha e rikuperimit pas uljes së një kombinimi. Thjesht goditni R2 + L2 ose RT + LT gjatë një sulmi. Bailout on Miss bën të njëjtën gjë, por në një goditje të humbur. Të dy përdorin më shumë qëndrueshmëri se sa një shmangie e thjeshtë, por Bailout on Miss përdor më shumë qëndrueshmëri , kështu që shmangeni kur të mundeni.

Shmangia dhe bllokimi mund të kthejnë valën e betejës kundër kundërshtarit tuaj (s). Zotërojini ato!

7. Zbarkoni super sulme, por do të jeni të prekshëm nëse humbisni

Do të ndërtoni matësin tuaj Superstar duke zbritur sulme dhe duke mbledhur yje blu nëpër hartë. Kur të jetë mbushur, mund të hyni në modalitetin Superstar me R2+Circle ose RT+B . Në modalitetin Superstar, shëndeti dhe qëndrueshmëria juaj do të rigjenerohen dhe sulmet tuaja do të jenë më të forta. Më tej, ju mund të zbarkoni një super sulm, i cili është i zhbllokueshëm nëse zbret, për të shkaktuar dëme masive dhe për të eliminuar potencialisht një kundërshtar. Megjithatë, nëse humbisni super, do të jeni të prekshëm ndaj sulmeve dhe madje edhe ndaj një super vetë!

8. Plotësoni sfidat për pikë të lehta të famës

Do të merrni sfida ditore të cilat mund t'i ripërtëritni nëse ju ka mbetur ndonjë ripërsëritje. Në nisje, kishte sfida të lehta, të tilla si plotësimi i 12 kërcimeve të gjata ose ngjitja në mure. Këto sfida të përditshme ju shpërblejnë me 50 pikë famë secili , një mënyrë e thjeshtë për t'u ngritur në nivel. Pas përfundimit të tre të parave, u shfaqën dy të tjera (në foto), duke e bërë të duket sikur mund të ketë gjithsej pesë sfida ditore përkompletohen.

Sfidat javore ka të ngjarë të bien kur sezoni 1 të fillojë më 18 gusht.

Tani ju keni udhëzuesin tuaj të plotë të kontrolleve për Rumbleverse. Zotëroni shmangien dhe bllokimin, vendosni super sulmet tuaja dhe fitoni!

Po kërkoni një lojë të re? Këtu është udhëzuesi ynë Fall Guys!

Battle royale më i ri falas për t'u luajtur është lëshuar në Rumbleverse nga Iron Galaxy Studios. Përleshja e lartë vizatimore është e ngjashme me Fortnite, por kryesisht pa armë predhash dhe armë. Në vend të kësaj, ju mund të gjeni shumë armë të ndryshme përleshje rreth skenës, si dhe duke përdorur sulme të paarmatosura. Ju gjithashtu mund t'i hidhni sende kundërshtarëve tuaj dhe madje të përdorni gjëra si shenjat e rrugëve dhe koshët e plehrave si armë.

Më poshtë, do të gjeni udhëzuesin tuaj të plotë të kontrolleve për Rumbleverse në PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One dhe Xbox Series X

Edward Alvarado

Edward Alvarado është një entuziast me përvojë lojërash dhe mendja e shkëlqyer që qëndron pas blogut të famshëm të Outsider Gaming. Me një pasion të pashuar për videolojërat që përfshin disa dekada, Edward i ka kushtuar jetën e tij eksplorimit të botës së madhe dhe gjithnjë në zhvillim të lojërave.Pasi u rrit me një kontrollues në dorë, Edward zhvilloi një kuptim ekspert të zhanreve të ndryshme të lojërave, nga revole të mbushura me aksion deri tek aventurat zhytëse me role. Njohuritë dhe ekspertiza e tij e thellë shkëlqejnë në artikujt dhe rishikimet e tij të hulumtuara mirë, duke u ofruar lexuesve njohuri dhe opinione të vlefshme mbi tendencat më të fundit të lojërave.Shkathtësitë e jashtëzakonshme të shkrimit dhe qasja analitike e Eduardit e lejojnë atë të përcjellë konceptet komplekse të lojërave në një mënyrë të qartë dhe koncize. Udhëzuesit e tij të lojtarëve të krijuar me mjeshtëri janë bërë shoqërues thelbësorë për lojtarët që kërkojnë të pushtojnë nivelet më sfiduese ose të zbulojnë sekretet e thesareve të fshehura.Si një lojtar i përkushtuar me një përkushtim të palëkundur ndaj lexuesve të tij, Edward krenohet që qëndron përpara kurbës. Ai pastron pa u lodhur universin e lojërave, duke e mbajtur gishtin në pulsin e lajmeve të industrisë. Outsider Gaming është bërë një burim i besueshëm për lajmet më të fundit të lojërave, duke siguruar që entuziastët të jenë gjithmonë të përditësuar me publikimet, përditësimet dhe polemikat më të rëndësishme.Jashtë aventurave të tij dixhitale, Edward kënaqet duke u zhytur në tëkomuniteti i gjallë i lojërave. Ai angazhohet në mënyrë aktive me lojtarë të tjerë, duke nxitur një ndjenjë shoqërie dhe duke inkurajuar diskutime të gjalla. Nëpërmjet blogut të tij, Edward synon të lidhë lojtarë nga të gjitha sferat e jetës, duke krijuar një hapësirë ​​gjithëpërfshirëse për shkëmbimin e përvojave, këshillave dhe një dashuri të ndërsjellë për të gjitha gjërat e lojërave.Me një kombinim bindës të ekspertizës, pasionit dhe një përkushtimi të palëkundur për zanatin e tij, Edward Alvarado e ka forcuar veten si një zë i respektuar në industrinë e lojrave. Pavarësisht nëse jeni një lojtar i rastësishëm që kërkon komente të besueshme ose një lojtar i zjarrtë që kërkon njohuri të brendshme, Outsider Gaming është destinacioni juaj përfundimtar për të gjitha gjërat e lojërave, të udhëhequr nga Edward Alvarado i zgjuar dhe i talentuar.