Покемон меч и штит: Како да се изгради совршена машина за фаќање

 Покемон меч и штит: Како да се изгради совршена машина за фаќање

Edward Alvarado

Покемон Sword and Shield продолжи да се подобрува во класичните серии, но на крајот има само едно нешто што сите се обидуваме да направиме: се обидуваме да уловиме Покемони.

Без разлика дали само ги барате вашите омилени, се обидувате да ги фатите ретките и моќни легендарни Покемони или ловите светкави покемони, ќе фаќате покемони. Понекогаш може да биде тешко да ги фатиме оние што ги сакаме, но постои начин да се подготвите за успех.

Во сите Pokémon Sword and Shield има еден Покемон што може да се обликува и изгради за да стане совршена машина за фаќање. Галад е Покемонот што го сакате.

Каде да го фатите Галаде во дивината

Дивата област ќе биде клучна за да ја добиете вашата Галаде, а за среќа има повеќе од неколку места за да најдете едно. Галаде ќе се мрести во Бриџ Филд, Дасти Боул, Северното Езеро Милох и Ролинг Филдс.

Ако сè уште немате пристап до Полето на мостот и северниот дел на Дивата област, северното езеро Милох ќе биде вашата најдобра опција. Не треба да биде премногу тешко да се најде, бидејќи обично се шета по надземниот свет.

Според моето искуство, најсигурната локација за да се најде Галаде е малата плажа во полето Бриџ што можете да ја видите подолу. ...машина за фаќање.

Каде да се улови Ралти во дивината

Ако се борите да го пронајдете Галаде или повеќе сакате да започнете со неговата претходна еволуција, Ралтите ги има во изобилство во дивата област и често може може да се види во светот во тревни области.

Локации каде што може да се мрестат Ралтите вклучуваат: Даплд Гроув, Северното Езеро Милох, Ролинг Филдс, Јужното Езеро Милох, Урнатините на караулата, Западното Езеро Аксвел, Хилс Хамерлок, Езерото на бесот, брегот на реката Мотосток, Ролинг Филдс и Камената дивина .

Можете дури и да наидете на Ралти понекогаш во битките за Max Raid во близина на урнатините на Watchtower. Каде и да го најдете Ралтс, има една многу важна работа во која треба да бидете сигурни.

Погрижете се Ралтите што ги фаќате да бидат машки. Ако уловите женка Ралтс, таа на крајот ќе еволуира во Гардевоар, а не во Галаде. Тоа значи дека нема да ви користи за правење машина за фаќање.

Ако сте наишле на женка Ралтс, едноставно бегајте или онесвестете ја. Продолжете да барате додека не наидете на мажјак Ралтс и проверете дали тоа е оној што ќе го фатите.

Како да еволуирате Ралтс во Галаде

Доколку изберете да фатите машки Ралтс за да го еволуирате во Галаде, прво ќе треба да го подигнете Ралтс на ниво 20 за да еволуира во Кирлија. Можете да го направите ова со борба против други тренери во играта, победувајќи ги дивите Покемон или користејќи Exp. Бонбони што ги наоѓате или заработувате во битките за Max Raid.

Како и да одберете да го доведете вашиот Rlts на ниво 20, тоа ќе биде вашиот прв чекор. Повторно, бидете сигурни дека имате машки Ралтс, бидејќи женката Кирлија ќе може само да еволуира во Гардевоар.

Откако ќе ја добиете вашата машка Кирлија, потребен ви е камен од зора. Ова може да биде незгодно да се стекне, бидејќи не постои специфично место кое секогаш ќе има 100% Dawn Stone.

Еден начин да се добие Dawn Stone е со трошење вати со Digging Duo лоциран во полето за мост . Едниот копач е познат по својата издржливост, другиот по неговата вештина, но и двајцата можат да дадат камен во зората.

Можеби ќе треба да се обидете неколку пати, бидејќи тие можат да извлечат многу различни предмети. Братот на издржливост има 3% шанси да најде камен во зората, додека братот вешти има 4% шанси.

Најсигурното место за да се најде камен во зората е езерото на бесот. Таму има голем круг од камења и можете да видите светкави точки зад секој камен.

Интерактерирајте со тие точки за да пронајдете разни еволутивни камења, од кои еден е многу веројатно да биде Каменот на зората. Ако не постои, едноставно вратете се подоцна бидејќи тие повторно ќе се појават.

Како да му го дадете на Галаде совршениот сет

Откако ќе го имате вашиот Галаде, последниот допир е да ги исправите неговите потези. Првиот важен потег е Хипнозата, потег на психички тип што може да го заспие противничкиот Покемон.

Ралтс го учи овој потег на ниво девет, па можеби сè уште го имате,но не грижете се ако е изгубено или сте фатиле Галад од повисоко ниво што повеќе не го знае тоа. За разлика од претходните игри, многу е лесно да се запамети минатите потези.

Едноставно одете во кој било редовен центар за покемон и разговарајте со човекот од левата страна. Изберете ја опцијата да запомните потег, изберете го вашиот Галаде и одете да најдете Хипноза за да го вратите во вашиот сет.

Вториот важен потег може да се научи со TM 94. Можете да купите TM 94 во западниот центар на Покемон во Мотосток за 10.000 покедолари.

Одличен потег што би можел да ви помогне во стискање е Heal Pulse, кој Галад го учи на ниво 49. Heal Pulse всушност ќе го излечи вашиот противник, зголемувајќи го неговиот HP наместо да го намали.

Ова може да биде корисно ако покемонот што го фаќате е во опасност да се онесвести поради некоја причина, како на пример да биде повреден од временските услови за време на битката како град или песочна бура.

Веројатно ќе имате вашиот Галад често со вас, и како таков сакате барем еден пристојно моќен штетен потег. Psycho Cut, кој Галад го учи на Ниво 42, е идеален избор за ова.

Откако ќе биде кажано и направено, треба да имате Галада што дефинитивно знае Хипноза, Лажно лизгање и Исцелување на пулсот. Конечниот потег, без разлика дали е Psycho Cut или нешто друго, зависи од вас.

Израмнувајќи го Галаде за да го предизвикате најтешкиот покемон

Откако ќе го опремите Галаде со сите потези што ќе ги направитена пример, паметно е да се потрудите да го израмните до максимум од Ниво 100. не сакате битката да оди лошо само затоа што требаше да биде повисоко ниво.

Да го доведете вашиот Gallade до Ниво 100 ќе го направи дополнително цврст за тешки битки, но исто така ја максимизира моќта на Лажното лизгање, што не е особено штетен потег.

Исто така види: Како да ја пронајдете вашата омилена облека на Roblox Mobile

Како ќе го израмните Галаде ќе зависи од тоа колку далеку сте во Pokémon Sword and Shield. Ако сте ја поминале Покемон лигата, може да биде лесно да го оставите Галаде во вашата забава додека се натпреварувате на турнирот.

Можете едноставно да се борите со дивите Покемони и тренерите во текот на играта како што ги гледате, но најбрзиот начин може да биде преку завршување на неколку битки за Max Raid. Ќе заработите Exp. Бонбони по завршувањето на Max Raid, што може да помогне брзо да го придвижите Галаде до ниво 100.

Како да ја користите вашата машина за фаќање покемон во битка

Откако ќе завршите сè напорно работа, едноставно земете ја вашата моќна и стручно изработена Галаде во битка против кој било Покемон што сакате да го фатите. Бидете сигурни дека сте понеле неколку поке топки, без разлика дали се специјални или едноставно Ултра топки.

Исто така, не е лоша идеја да имате некои Revives и лековити предмети во вашиот инвентар пред да тргнете во битка соГалад. Ако се соочите со многу тежок предизвикувач, како легендарниот Покемон, може да ризикувате да се онесвести Галад.

Исто така види: Пет ноќи на прекршување на безбедноста на Фреди: Како да ја запрете Рокси во Рокси Рејсвеј и да ја победите Роксана Волф

Не сакате да заглавите од почеток само поради среќен критичен удар. Испратете уште еден Покемон и излечете ја Галаде додека неговиот соиграч ќе упати неколку удари.

Кога користите Галаде, можете да користите Хипноза за да го заспиете противникот додека му го намалувате здравјето со Лажното лизгање. Само продолжете со нападот додека не видите само парче црвено, што покажува дека Покемонот е намален на 1 КС.

Не заборавајте дека имате Heal Pulse ако ви треба. Ретко ќе го користите, но може да помогне да се спаси редок легендарен или сјаен Покемон од несвестица и да заврши битка пред да можете да го фатите.

Користете хипноза за да се уверите дека спијат откако ќе го спуштите нивното здравје на идеална количина. Фрлете ја вашата поке топка и знајте дека напорната работа што ја вложивте пред да ја фрлите ви ја даде најдобрата можна шанса да го фатите тој Покемон.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.