Врвен водич за најдобрите RGB тастатури во 2023 година

 Врвен водич за најдобрите RGB тастатури во 2023 година

Edward Alvarado

Засилете ја вашата игра со најдобрите RGB тастатури! Нашиот тим од експерти помина 25 часа тестирајќи и истражувајќи за да ви донесе детален преглед на врвните RGB тастатури на пазарот. Нема потреба да барате на друго место – ова е вашиот врвен водич.

TL;DR:

 • RGB тастатурите го подигнуваат вашето искуство со игри со приспособливо осветлување
 • Неколку реномирани брендови нудат низа RGB тастатури за да одговараат на различни преференци
 • Важните размислувања вклучуваат квалитет на градба, опции за прилагодување и прекинувачи со клучеви

Corsair K95 RGB Platinum XT – Најдобра премиум RGB тастатура

Ако сте посветен гејмер кој бара ништо помалку од врвни перформанси, тогаш Corsair K95 RGB Platinum XT е нешто што мора да го имате. Оваа тастатура е комплетен пакет, со прекинувачи Cherry MX Speed ​​за брзо активирање, приспособливо RGB осветлување за да одговара на вашата естетика и удобен потпирач за зглоб за долги сесии за играње. Со посветени макро клучеви што се интегрираат директно со Elgato Stream Deck, тоа е исто така фантастичен избор за преносители . Оваа тастатура е значајна инвестиција, но нејзините врвни карактеристики и робусниот квалитет на градба ја прават достоен конкурент.

Позитивни : Монуси:
✅ Издржлива алуминиумска рамка

✅ програмабилни макроа

✅ кадифен потпирач за зглоб

✅ посветени контроли за медиуми

✅ УСБ-премин

❌ скапо

❌софтверот може да биде комплексен за почетници

Погледнете ја цената

Razer Huntsman Elite – Најдобар брз одговор

The Razer Huntsman Elite е исклучителен избор за оние кои им даваат приоритет на брзината и точноста. Со своите револуционерни оптомеханички прекинувачи, оваа тастатура нуди молскавично брзо активирање и задоволувачко чувство на кликање. RGB осветлувањето не е само последователно размислување - тоа е целосно приспособливо, со индивидуално осветлени копчиња и светло осветлување околу рабовите на тастатурата. Плус, со посветени медиумски копчиња и мултифункционален бројчаник, тој е неверојатно лесен за мултимедијална употреба. Ако сакате тастатура која дава и естетика и перформанси, Huntsman Elite се издвојува од толпата. Недостатоци: ✅ Брзо активирање

✅ удобен потпирач за зглоб

✅ мултифункционален дигитален бројчаник

✅ хибридна вградена меморија

Исто така види: Madden 23: Униформи за преместување на Солт Лејк Сити, тимови и засилувач; Логоа

✅ програмабилни макроа

❌ Нема USB премин

❌ доста гласно

Прикажи цена

SteelSeries Apex Pro – Најприспособлива RGB тастатура

SteelSeries Apex Pro е менувач на играта за гејмерите кои сакаат фино да го дотераат своето искуство. Неговите прилагодливи прекинувачи OmniPoint ви дозволуваат да ја приспособите точката за активирање за да одговара на вашиот стил на пишување или потреби за играње. RGB осветлувањето по клуч е живописно и приспособливо преку интуитивниот софтвер SteelSeries Engine. Оватастатурата има и алуминиумска рамка од типот на авион , што ја прави неверојатно издржлива. Ако го цените приспособувањето и квалитетот на градбата, Apex Pro е тастатура која вреди секој денар>Недостатоци: ✅ Прилагодливо активирање

✅ OLED паметен дисплеј

✅ приспособливо RGB осветлување

✅ RGB осветлување по клуч

✅ УСБ-премин

❌ Скапиот

❌ софтвер може да биде комплициран

Погледнете ја цената

HyperX Alloy Elite RGB – најдобар издржлив дизајн

За оние кои бараат добро заоблена RGB тастатура со атрактивен дизајн, HyperX Alloy Elite RGB е фантастична опција. Со робустен квалитет на градба, Cherry MX прекинувачи и неверојатно RGB осветлување, оваа тастатура нуди и перформанси и естетика. Посебните медиумски клучеви и USB-премин го прават разновиден избор за игри и задачи за продуктивност. Со својот удобен, отстранлив потпирач за зглоб, HyperX Alloy Elite RGB гарантира дека ќе уживате во пријатно искуство при пишување. Ако сакате сигурна и стилска тастатура со мноштво корисни функции, не барајте понатаму.

Позитивни : Недостатоци:
✅ Цврста челична рамка

✅ посветени медиумски клучеви

✅ вклучени дополнителни капачиња за копчиња

✅ приспособливо RGB осветлување

✅ отстранлив потпирач за зглоб

❌ Софтверот може да биде предизвик

❌ без макро клучеви

ПрикажиЦена

Logitech G915 TKL – Најдобра безжична RGB тастатура

Logitech G915 TKL е врвна безжична RGB тастатура која комбинира одлични перформанси со елегантен, компактен дизајн . Со своите механички прекинувачи со низок профил, оваа тастатура нуди уникатно искуство при пишување без да се загрозува брзината или прецизноста. Приспособливото RGB осветлување и посветените контроли на медиумите обезбедуваат персонализирано и практично искуство на корисниците. Импресивното траење на батеријата и безжичната технологија Lightspeed го прават совршен избор за гејмерите и професионалците кои бараат работен простор без неред. Ако сте на пазарот за премиум безжична тастатура без компромиси, Logitech G915 TKL е одлична опција .

Позитивни : Недостатоци:
✅ Дизајн со низок профил

✅ напреден LightSync RGB

✅ безжичен поврзување

✅ приспособливи макроа

✅ посветени медиумски клучеви

❌ Висока цена

❌ без потпирач за зглоб

Прикажи цена

Критериуми за купување за RGB тастатури

 1. Квалитет на градба : Тастатурите се користат интензивно, па затоа е од суштинско значење тие да бидат робусни и издржливи. Побарајте тастатури со цврста рамка, по можност изработена од метал или висококвалитетна пластика.
 2. Осветлување : Целата поента на RGB тастатурата е осветлувањето. Погрижете се тастатурата да има живописни, светли бои и различни прилагодувањаопции.
 3. Тип на прекинувач : Типот на прекинувачот влијае на чувството и звукот на тастатурата. Механичките прекинувачи се вообичаени кај тастатурите за игри поради нивната реакција и тактилни повратни информации.
 4. Дополнителни карактеристики : Размислете за тастатури со дополнителни функции како што се посветени контроли за медиуми, програмабилни макроа или преку USB.
 5. Цена : RGB тастатурите може да се движат од прифатливи до скапи. Погрижете се да изберете тастатура што одговара на вашиот буџет, додека сè уште ги исполнува вашите барања.
 6. Големина : тастатурите доаѓаат во различни големини, од целосна големина до компактен распоред од 60%. Размислете за вашиот простор на масата и дали ви треба тастатура со броеви или посебни копчиња со стрелки.
 7. Безжична : Ако сакате биро без неред или ви треба тастатура за поставување домашно кино, размислете за безжична RGB тастатура.

Потенцијални слабости во RGB тастатурите

Иако RGB тастатурите нудат многу предности, постојат некои потенцијални проблеми на кои треба да внимавате:

 1. Постојаност на осветлување : некои поевтини тастатури може да имаат нерамномерно осветлување, при што некои копчиња изгледаат посветли од другите.
 2. Софтвер : Многу RGB тастатури бара софтвер за прилагодување на осветлувањето и другите карактеристики. Овој софтвер понекогаш може да биде кабриозен или комплициран за користење.
 3. Издржливост на тастатурите : тастатурите на некои тастатури може да се истрошат со текот на времето, што доведува до избледени легенди или сјајни површини. Баратастатури со висококвалитетни тастатури, по можност направени од PBT.

Без разлика дали сте гејмер кој сака да го подобри вашето искуство со игри, дактилограф кој бара тастатура со малку талент или професионалец кој бара за да додадете боја во вашиот работен простор, има RGB тастатура таму за вас. Овие тастатури не само што додаваат допир на персонализација на вашето поставување, туку нудат и мноштво функции за подобрување на вашето искуство при пишување или играње.

Најчесто поставувани прашања

Што ја прави RGB тастатурата добра избор за игри?

RGB тастатурите често доаѓаат со дополнителни функции што ги прават идеални за играње. Тие вклучуваат механички прекинувачи за побрзи и потактилни одговори, програмабилни копчиња за прилагодени кратенки и често робустен квалитет на градба за издржливост. Приспособливото RGB осветлување, исто така, ја подобрува атмосферата за игри и одговара на естетиката на поставувањето игри.

Дали вреди да се инвестира во премиум RGB тастатура како Corsair K95 RGB Platinum XT или Razer Huntsman Elite?

Исто така види: Совладете ја уметноста на плаќање сметки во симулатор за бензинска пумпа Roblox: Целосен водич

Апсолутно, ако сте сериозен гејмер или професионалец кој поминува многу време пишувајќи. Премиум RGB тастатурите нудат супериорен квалитет на градба, подобрени перформанси со механички или оптомеханички прекинувачи и дополнителни функции како што се програмабилни копчиња, отстранливи потпирачи за зглобови и влезови преку USB. Тие се дизајнирани да обезбедат подобрено корисничко искуство и често имаат подолгоживотен век во споредба со моделите од пониска класа.

Дали може да се приспособи RGB осветлувањето на овие тастатури?

Да, повеќето RGB тастатури ви дозволуваат да ги приспособите светлосните ефекти за да одговараат вашите лични преференции и поставување. Некои модели дури нудат прилагодување RGB по клуч и доаѓаат со софтвер кој ви овозможува да креирате различни профили за осветлување.

Дали безжичните RGB тастатури како Logitech G915 TKL реагираат исто како и жичните?

Со напредокот во технологијата, безжични тастатури од високата класа како Logitech G915 TKL сега нудат перформанси еднакви со нивните жичени колеги. Тие користат технологии како што е безжичното поврзување на Logitech Lightspeed за да обезбедат ултра брз и сигурен пренос на податоци со минимална латентност.

Дали RGB тастатурите се само за гејмерите?

Додека RGB тастатурите се популарни меѓу гејмерите поради нивната естетика и карактеристиките што ги подобруваат перформансите, тие се погодни и за оние кои не се гејмери. Многу професионалци и обични корисници го ценат тактилното чувство на механичките прекинувачи, приспособливото RGB осветлување и дополнителните функции како што се програмабилни копчиња и посветени контроли за медиуми.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.