Ghost of Tsushima Целосен водич за напредни контроли за PS4 & засилувач; PS5

 Ghost of Tsushima Целосен водич за напредни контроли за PS4 & засилувач; PS5

Edward Alvarado

Ghost of Tsushima конечно пристигна како последна ексклузивна игра на PlayStation 4, гледајќи дека ја преземате улогата на Џин, самурајски воин, кој сака да се бори против лукавите и нечесни Монголи.

Еден од најпознатите важни аспекти на играта што го прикажува ова време во јапонската историја се борбените контроли, при што играта со меч е природно во суштината на искуството.

Тука, ќе можете да ги научите сите контроли на Ghost of Tsushima, со идните водичи за играта што доаѓаат наскоро на оваа страница.

Во овој водич за контроли Ghost of Tsushima, аналозите на контролерот се прикажани како L и R, со копчињата D-pad наведени како Up, Десно, долу и лево. Копчето што се активира кога ќе притиснете аналог се прикажува како L3 или R3.

Контроли на Ghost of Tsushima Samurai

Од парирање напади до подигање предмети, тука се сите контролите Ghost of Tsushima PS4 и PS5, вклучувајќи ги и понапредните борбени контроли. Совети Премести L – Камера R – Подигнување ставки / Интеракција R2 Кога навестувањето покажува дека ќе притиснете R2, можете да собирате ставки, да комуницирате и да разговарате со луѓе. Насочете ги нападите на мелење L Да сменете кон кој противник се стремите, водете ја Џин со аналогот L. Може да ја смените целта после секојазамавнување на мечот. Брз напад Квадрат Допрете последователно за да удри со комбинации. Тешкиот напад Триаголник Ударите од над глава, е побавен, но помоќен од брзиот напад. Допрете последователно за да ја скршите одбраната и да се отворите за брзи напади. Stab Attack Triangle (задржете) Држете Triangle за да го репозиционирате мечот и потоа изврши брзо прободување. Ако е правилно темпиран, ударот може да биде убиен со еден погодок. Напад на паѓање X + задржете плоштад Ако сте на подигната платформа, а долу има непријатели, можете да скокнете и да ги прободете со меч ако паднете десно. Jump Kick Attack X + hold Triangle Извонредно ефикасен напад, ако скокнете и го држите копчето за тежок напад, ќе го удрите вашиот непријател и ќе го натерате да се врати назад. > Parry L1 (доцна) Блокирајте во последната секунда за да извршите парри и да го направите непријателот ранлив на брзи напади. Изберете став R2 (задржете) Отклучете повеќе ставови додека ги победувате монголските водачи, различните ставови ви даваат предност пред различни класи на непријатели. Assassinate Square Треба да го отклучите Stealth Killспособност прво. Кога е достапно, ќе се покаже потсетник за атентат на непријателите. Цртичка О Користете ги контролите на цртичката за да избегнете во поволна позиција кога непријателот се обидува да ве удри. Скокни X Движете се кон прозорец или бариера и притиснете X за да се префрлите. Користете го истото дејство за да ги зголемите зградите. Ползи R2 Притиснете R2 кога ќе ви се покаже како да ползите под пречка. Трчај L3 Користете го L3 за да спринтирате во битка или за побрзо да стигнете до позиција. Џин ќе почне да се заморува додека спринтува. Слајд L3 + O/R3 Спринт и потоа допрете O или R3 за да изведете брзо лизгање . Круч R3 Неопходно кога се прикрадувате. Краткајте во висока трева и зад ѕидови за да избегнете откривање. Ranged Weapon Aim L2 – Ranged Weapon Fire R2 – Префрли ја страната на лакот L3 Притиснете L3 за да префрлете ја целта преку левото или десното рамо на Џин. Изберете Ranged Weapon L2 (задржете) Држете L2 и потоа следете ги упатствата за да го изберете вашето оружје. Изберете муниција L2 (задржете) Држете го L2 и потоа следете ги упатствата за да ја изберете муницијата што ќе ја користите. Користете Quickfire Weapon R1 – Изберете Quickfire Weapon R2 (држете) Држете R2 и изберете го вашиотОружје Quickfire. Standoff Up Иницирајте предизвик за чесна борба во судир на самураи. Како што се приближува непријателот, држете го Triangle и потоа отпуштете го копчето веднаш штом ќе нападнат за да го поразите веднаш. Call Horse Left – Исцелување Долу Вашата лента за здравје е долу лево од екранот. Може да го наполните вашето здравје со цртање сегменти од лентата за разрешување (жолтите топчиња над вашата лента за здравје) со притискање надолу на подлогата D. Добијте поголема решителност со убивање на непријателите. Пливајте под вода R3 За да пливате неоткриено, притиснете R3 за да се движите под површината. Внимавајте на мерачот на кислород. Фокусиран слух TouchPad (притиснете) Притиснете за да ги нагласите локациите на непријателот и да се движите побавно. Водечки ветер TouchPad (повлечете нагоре) Многу корисен за навигација на картата на Ghost of Tsushima. Гестови TouchPad (повлечете) Повлечете надолу за да се поклоните, повлечете надесно за да го нацртате или обвиткате мечот и повлечете лево за да пуштите песна. Режим на фотографија Десно – Пауза / Мени Опции Најди сите поставки и опции за пристапност во менито за пауза.

Ghost of Tsushima Horse Controls

Првите контроли што ги користите во Ghost of Цушима се контролите на коњите. Многу брзо поотворањето на мисијата, ќе можете повторно да се справите со јавањето коњ.

Исто така види: Marvel’s Avengers: Ова е причината зошто Поддршката ќе биде прекината на 30 септември 2023 година

Што се однесува до тоа кој коњ да го изберете во Ghost of Tsushima, ниту еден од нив не нуди добрите и лошите страни на перформансите, затоа само изберете ја бојата што преферираш. Сепак, изборот на вашиот коњ и името на коњот се трајни.

Исто така види: Добијте го најдобриот монитор за игри за PS5 во 2023 година

Исто така е добро да знаете дека вашиот коњ не може да умре, па ако бега од битка, само повикајте го назад откако ќе завршите со Call Horse контрола.

.
Акција Контроли на PS4 / PS5 Совети
Mount Horse R2 Притиснете R2 за да се качите на вашиот коњ.
Галоп L3 Галопирањето го прави вашиот коњ потешко да се управува, но тој трча побрзо.
Скок со коњ L Ако вашиот коњ може да прескокне нешто, тоа ќе го направи автоматски кога ќе го насочите кон пречката.
Напад со меч Квадрат Користејќи напад ќе го видиш Џин како замавнува со мечот на десната страна од твојот коњ.
Скок од коњ X Притиснете X за да скокнете нанапред од грбот на вашиот коњ.
Assassinate Square Иницира брзо убиство со скокање од коњот кога ќе биде побарано.
Повикај коњ лево Притиснете лево од D -подлога за да го повикате вашиот коњтвојата локација.
Ставки за жетва R2 Не мора да го симнуваш коњот за да собираш предмети во Духот на Цушима - само погледнете ги и притиснете R2.
Camera R

Како да зачувате во Ghost of Tsushima

За да ја зачувате играта во Ghost of Tsushima, треба да го притиснете копчето Опции, притиснете L1 или R1 за да стигнете до страницата „Опции“, а потоа скролувајте надолу на левата страна на мени на копчето „Зачувај игра“.

Најдобро е редовно да ја зачувувате играта во Ghost of Tsushima. Исто така, од менито за пауза, можете да се вратите на вашата последна контролна точка, доколку сакате повторно да се обидете со мисија.

Барате повеќе водичи за Ghost of Tsushima?

Ghost of Tsushima: Track Jinroku, The Other Side of Honor Guide

Ghost of Tsushima: Find Locations Violets, Legend of Tadayori Guide

Ghost of Tsushima: Follow the Blue Flowers, Curse of Uchitsune Guide

Духот на Цушима: Статуите на жабата, Водич за светилиштето за поправка на карпи

Духот на Цушима: Барајте го кампот за знаци на Томое, Водич за теророт на Оцуна

Духот на Цушима : Лоцирајте ги атентаторите во Тојотама, Водич за Шест сечила на Коџиро

Духот на Цушима: кој начин да се искачите на планината Јогаку, Водич за неуморниот пламен

Духот на Цушима: Најдете го белиот чад, духот од Водичот за одмазда на Јарикава

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.