Farming Simulator 22: Најдобрите култури за одгледување секоја сезона

 Farming Simulator 22: Најдобрите култури за одгледување секоја сезона

Edward Alvarado

Farming Simulator 22 е огромно подобрување на Farming Simulator 19, и графички и во смисла на игра. Се разбира, има многу сличности меѓу двете, и сè уште имате многу култури за одгледување. Ова се најдобрите култури што можете да ги одгледувате во играта за да заработите што е можно повеќе пари.

Комплетна листа на земјоделски симулатор 22

Постојат 17 различни култури што можете да ги одгледувате во Farming Simulator 22 и тие се садат и берат во различни периоди од година. Ова се сите достапни култури:

Посејување Месеци за сеење Месци до жнеење
Јачмен септември, октомври јуни, јули
Канола август, септември јули, август
пченка април, мај октомври , ноември
памук февруари, март октомври, ноември
грозје Март, април, мај септември, октомври
трева март, април, мај, јуни, јули, август, септември, октомври , ноември Секој месец
Овес март, април јули, август
Ротквица од маслодајна семе март, април, мај, јуни, јули, август, септември, октомври Секој месец
Маслинки Март, април, мај, јуни октомври
топола март, април, мај, јуни, јули, август Било коеМесец
Компири март, април август, септември
сорго Април, мај август, септември
Соја април, мај октомври, ноември
Шеќерна репка март, април октомври ноември
шеќерна трска март, април Октомври, ноември
Сончогледи март, април октомври, ноември
пченица Септември, октомври јули, август

Кои се најдобрите култури во Farming Simulator 22?

Секоја култура ќе има различно време за берба, а играта ќе ви ги даде тие информации. Секој ќе заработи различен износ на пари во секое време, но ние ги наведовме најдобрите сеопфатни култури што можете да ги соберете; оние кои се можеби најлесните и ви даваат најдобар прозорец за жетва.

1. Пченица

Пченицата е една од поосновните форми на култура во Farming Simulator 22, и онаа со која веројатно ќе започнете на фарма ако изберете „ лесно“ опција во режим на кариера. Пченицата се сади помеѓу септември и октомври, а потоа може да се остави до јули или август за да се бере, а кога ќе дојде тоа време, проверете кој штекер ќе понуди најмногу за вашата култура. На пченицата не и треба ниту многу сложена опрема, за разлика од компирот, на пример.

2. Јачмен

Јачменот е култура која, како пченицата,не е премногу тешко да се справи, може да се одгледува релативно лесно и да се продаде за разумна сума пари. Јачменот спаѓа во категоријата Зрна, како и повеќето култури, и бара одгледување исто како пченицата пред да можете да ја засадите културата. Бидете сигурни да проверите дали го имате соодветното заглавие на вашата жетварка пред да излезете и да ги соберете овие култури. Јачменот може да се бере од јуни до јули, а ако имате и пченица на вашата фарма, обидете се прво да го внесете јачменот за да можете потоа да се фокусирате на пченицата.

3. Мрсна ротквица

Маслената ротквица има предност во однос на пченицата и јачменот што ја немаат сите култури. Оваа култура има долг прозорец за садење, од март до октомври, и уште подолг прозорец за берба. Под услов правилно да го засадите и добро да ги чувате посевите, можете да берете маслодајна ротквица цела година. Да, добро прочитавте. Имате цела година да ја соберете вашата ротквица. Само не оставајте го на теренот, како да имате реални поставки во вашата игра, вашиот род ќе изумре ако остане само со месеци. Меѓутоа, ако навистина сакате, можете дури и да го соберете во декември!

Исто така види: Симулатор на диносаурус Роблокс

4. Соја

Сојата е уште една добра култура, но тие имаат многу различен прозорец за берба од останатите. Тие се една од само неколкуте култури кои имаат есенски прозорец за берба, а поконкретно може да се соберат само во октомврии ноември, откако беа засадени во април и мај. Повторно, внимавајте на флуктуирачките цени за кои оди секоја култура, бидејќи еден ден може да има подобри дивиденди од следниот за вашата соја.

5. Канола

Канола е култура со која играчите на Farming Simulator 19 веројатно ќе бидат доста запознаени, бидејќи и таа беше главната култура на таа игра. Мора да ја засадите вашата канола во август и септември, но ќе имате доста долго чекање пред да можете да ја соберете (и покрај забрзувањето на времето на играта). Нема да можете да ја соберете вашата канола до следниот јули или август, затоа внимавајте на неа и на цените за кои можете да ја симнете канолата.

Исто така види: Madden 23: Сент Луис преместување униформи, тимови & засилувач; Логоа

6.Маслинки

Маслинките се нова култура на Farming Simulator 22, и секако ќе бидат оние на кои треба да внимавате додека ја играте играта. Овие имаат многу специфичен прозорец за земјоделство. Додека зоната за садење маслинки е од март до крајот на јуни - многу време - тие имаат многу тесен прозорец за берба. Можете да ги соберете вашите маслинки само во јуни, но можете да извлечете добри пари од нив, бидејќи тие се користат во производи како вино и храна. Тие имаат потенцијал да платат големи дивиденди за вас.

7. Компири

Додадовме компири во оваа листа бидејќи, иако бара посложена и незгодна опрема и одзема повеќе време, тие бараат големи пари. Најверојатно ќе ги продавате вашите компири на храна -поврзаните продажни места, и ако сте во можност да одгледувате добар, здрав род од нив, вие сте во одлична позиција да заработите добри пари од нив.

Ова се некои од најдобрите култури со кои може да се одгледувате во Farming Simulator 22. Горенаведената листа вклучува многу култури кои се најлесни за управување, со исклучок на компирите, кои се вклучени бидејќи можат многу убаво да се исплатат за вас и вашата фарма.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.