Добијте го најдобриот монитор за игри за PS5 во 2023 година

 Добијте го најдобриот монитор за игри за PS5 во 2023 година

Edward Alvarado

Содржина

Ако сакате да го подигнете вашето искуство со игри со PS5, тогаш една од најважните инвестиции би била во висококвалитетен монитор за игри. Ќе ви покажеме сè за пронаоѓање и купување на најдобриот монитор за играчите на PlayStation 5. Карактеристики на кои треба да внимавате додека купувате, буџетски решенија за повеќето гејмерски монитори кои нема да ги нарушат парите, како и поголеми екрани и заоблени модели кои ќе ја максимизираат врвната атмосфера за играње игри!

Исто така види: Дали го затворија Roblox?

Кратко резиме

  • Овој напис дава сеопфатна листа на најдобрите гејмерски монитори за PS5 во 2023 година, со различни карактеристики и цени кои одговараат на различни потреби за игри.
  • Клучните карактеристики што треба да се земат предвид вклучуваат резолуција, стапка на освежување, компатибилност со HDMI 2.1 и поддршка за VRR/ALLM.
  • Голема екран & засилувач; заоблените монитори обезбедуваат извонредно искуство за гејмерите на PS5 на различни нивоа на буџет.

Најпопуларни гејмерски монитори за PS5 во 2023 година

Ако сакате целосно искуство со игри од вашиот PS5, клучот е да добиете одличен монитор. Овде избравме некои од најдобрите гејмерски монитори во 2023 година кои обезбедуваат различни карактеристики и цени кои би можеле да одговараат на секој тип на потребите на гејмерите.

Со овие врвни монитори, гејмерите можат да уживаат во подобрена извонредна игра со богати бои, свилена графика со непречено движење и јасни слики на екранот!

MSI Optix MPG321UR-QD и најдобрите монитори за ps5 подолу со неверојатни карактеристики специјално создадени за подобрување на искуствата за играње со PlayStation 5.

Asus TUF Gaming VG289Q ViewSonic VX2768-PC-MHD е најдобар монитор со прифатлива цена за гејмерите на PS5. Овој модел се одликува со целосна HD резолуција и HDR поддршка со прецизни бои за да ви донесе извонредно искуство за играње во најдобар случај, без да ви требаат некои од најновите спецификации како 4K или VRR/ALLM компатибилност.
Позитивни : Кондости:
✅ Достапност

✅ Full HD резолуција

Исто така види: Колку копии од GTA 5 се продадени?

✅ Поддршка за HDR

✅ Точност во боја

✅ Одлично за игри на PS5

❌ Нема резолуција 4K

❌ Нема компатибилност со VRR/ALLM

Погледнете ја цената

AOC U2879VF Награда за дизајн

Овој MSI Optix MPG321UR-QD е извонреден монитор што може да се користи и од гејмерите и од производителите на содржина. Дисплејот има огромна големина на екран од 32 инчи со резолуција 4K, стапка на освежување од 144 Hz, како и ултра брзо време на одговор од 1 ms, што го прави искуството за играње неверојатно флуидно и живо.

Разновидните карактеристики на овој производ се прошируваат подалеку неговите способности за конкурентни игри да вклучуваат експертска употреба во создавањето содржина со врвен квалитет поради неговите високи спецификации за перформанси како што се претходно споменатите.

Позитивни : Кондости:
✅ Голема големина на екран

✅ Резолуција 4K

✅ 144Hz Стапка на освежување

✅ 1ms Време на одговор

✅ Разновидност

❌ Барања за простор

❌ Потенцијални трошоци

Погледнете ја цената

Dell 24 S2421HGF Дизајн

✅ Забавно искуство со игри

❌ Недостаток на врвни спецификации

❌ Ограничена ефикасност на HDR

Прикажи цена

ASUS ROG Swift PG42UQ OLED Агли Погледнете ја цената

Голем екран и заоблени монитори за извонредно играње PS5

За оние барајќи поизвонредно искуство за играње, заоблените и големите монитори обезбедуваат проширено видно поле додека играат игри, како и чувство дека некој е вграден во нивната игра. Оваа статија ќе истражи некои врвни екрани со голем екран и заоблени дисплеи што се соодветни за употреба со конзолите PS5 - нудејќи им на гејмерите примамливи играчки искуства кои сигурно ќе направат да се чувствуваат целосно апсорбирани од нивните избрани игри.

Gigabyte AORUS FV43U побрзајте! Дизајнот на закривеност уште повеќе го подига нивото на потопување. Дозволете им да се чувствуваат потполно потонати во нивната гејмерска средина.
Позитивни : Континуитети:
✅ OLED дисплеј

✅ Висока стапка на освежување

✅ Ниско време на одговор

✅ Заоблен дизајн

✅ Способности за HDR

❌ Потенцијал за согорување

❌ скапо

Прикажи цена

Резиме

Кога станува збор за постигнување на најдобро искуство за играње, неопходно е да се најде вистинскиот монитор за вашиот PS5. Без разлика дали барате врвен модел со најсовремени карактеристики или прифатлива опција која нуди квалитетни перформанси, или дури и нешто како поголем закривен дизајн на екранот за поголемо потопување. Дефинитивно постои еден кој одговара специјално за вашите потреби. Додека одлучувате за тоа кој ќе ви одговара најефективно, земете ги предвид клучните елементи како што се резолуцијата, поддршката за брзина на освежување на HDMI 2.1 и компатибилноста со VRR/ALLM, затоа погрижете се кој било избор да ги исполнува сите овие критериуми за да добиете оптимални резултати од вашата избрана најдобар монитор за игри!

Често поставувани прашања

Дали гејмерскиот монитор вреди за PS5?

Гејмерскиот монитор може да биде исплатлива инвестиција за гејмерите на PS5, бидејќи може да обезбеди врвни визуелни слики со јасни и мазни слики. Има бројни функции кои не можат да се најдат на телевизорите како на прпоголеми поставки за боја и контраст, подобрени можности за намалување на заматувањето на движењето заедно со поддршка за VRR за подобрување на целокупното искуство кога играте натпреварувачки или рекреативно. Со овие подобрени карактеристики, добивате уште поизвонредно искуство од претходно - искористувајќи ги и исклучителниот квалитет на сликата и подобрите перформанси на стапката на освежување.

Дали 4K 60Hz е добар за PS5?

За гејмерите кои сакаат да извлечат максимум од нивниот PS5, 4K 60Hz е идеална опција. Нуди исклучителни карактеристики како што се следење зраци и HDR за пореалистично искуство со игри. Со овие напредни можности што се нудат, играчите ќе можат да уживаат во многу извонредно и реално патување со секоја сесија што ја започнуваат.

Дали ps5 ќе поддржува 144hz?

Тоа официјално е објавено дека PS5 ќе може да им обезбеди на гејмерите помазно и поодговорно искуство за играње со доставување до 144 Hz по ажурирањето поставено на 25 април 2023 година. Оваа способност на конзолата дефинитивно треба да им се допадне на корисниците кои бараат подобра квалитетна игра.

Дали ps5 ќе има приказ на приказ?

За жал, нема директна врска помеѓу PS5 и DisplayPort мониторот. За таа цел мора да се користи активен адаптер HDMI 2.0 до DisplayPort 1.2 - како што стои, не може едноставно да се емитува слика од Playstation 5 преку употреба на приклучок DisplayPort. Во редза да ги поврзат своите конзоли со такви дисплеи, им треба дополнителен елемент што ги премостува овие две технологии заедно и ефективно создавајќи успешни комуникациски линии.

сертификација која обезбедува оптимален квалитет додека компатибилноста со VRR технологија обезбедува напредна синхронизација кога е поврзана со графичките картички поддржани од FreeSync и G-Sync - сите заедно ви даваат неверојатен извонреден екран прилагоден само за гејмерите на PS5!
Позитивни : Кондости:
✅ Поддршка за HDMI 2.1

✅ Ultra HD 4K Резолуција

✅ Ниско време на одговор

✅ Сертификација Vesa DisplayHDR 600

✅ Компатибилност со VRR технологија

❌ Потенцијална ценовна бариера

❌ Ограничена Услужна алатка за не-играчи

Прикажи цена

Клучни карактеристики што треба да се земат предвид за монитор PS5

Пронаоѓањето на најдобриот монитор за вашиот PS5 е важно за да се обезбеди пријатно искуство со игри. Ќе опфатиме детали за фактори како што се резолуција, брзина на освежување, компатибилност со HDMI 2.1 и поддршка за VRR/ALLM што треба да се земат предвид кога купувате екран соодветен на вашите потреби. Со овој водич даваме корисни совети со цел полесно да го изберете совршениот дисплеј прилагоден само за вас!

Резолуција и стапка на освежување

За идеално искуство со игри на PS5, се препорачува дисплеј со резолуција од 4K и стапка на освежување од 120 Hz. И поврзувањето со HDMI 2.1 и пропусниот опсег од 48 Gbps се исто така неопходни за постигнување оптимални перформанси со овозможување повисоки резолуции, како и подобрени стапки на слики.Овие аспекти ќе обезбедат играње на конзолата со не само супериорен квалитет на сликата, туку и помазно играње во целина.

Компатибилност со HDMI 2.1

За оптимално играње со PS5, треба да направите уверете се дека вашиот монитор има компатибилност со HDMI 2.1 за да може да достигне 4K резолуција со стапка на освежување од 120 Hz и да одржува стабилна графика од 120 FPS за помазни перформанси. Неопходен е и ултра-брзински HDMI кабел бидејќи само овој тип на кабел нуди доволно пропусен опсег што овозможува достигнување на максималните можности на PlayStation 5.

VRR и ALLM Поддршка

За да го максимизираат гејмерското искуство на конзолата PS5 на Sony, корисниците треба да бидат свесни дека во 2022 година беа објавени ажурирања на фирмверот што овозможуваат две функции: VRR (променлива стапка на освежување) и ALLM (Автоматски режим на мала латентност). Овие функции работат за да го намалат кинењето на екранот, како и доцнењето на влезот и латентноста, што резултира со понепречено и поодговорно време за играње.

Важно е да се забележи дека при изборот на соодветен монитор мора да вклучи поддршка за овие специфични карактеристики. Само тогаш играчите ќе можат да ги добијат сите придобивки од таквите подобрувања поврзани со компјутерски игри со променлива стапка на освежување.

Буџетски опции за мониторите на PS5

Ако сте како гејмер кој го гледа вашиот паричник, има многу економични избори за монитори за PS5 кои нема да штедат на квалитетот. Ќе ви претставиме одличниза PS5, со QLED панел и стапка на освежување од 360 Hz што може да испорача живи бои, како и непречено одвивање на игрите. Овој монитор од среден опсег поддржува технологија HDR600 за да обезбеди извонредно искуство што изгледа неверојатно и на големини од 27 инчи или 32 инчи на овој заоблен дисплеј.

Благодарение на IPS технологијата имплементирана во Odyssey G7, гејмерите имаат корист од богато заситени визуелни слики плус прецизно прикажување на бои додека играат без да доживеат никакво задоцнување благодарение на неговите брзи стапки на освежување во секунда. Сите заедно се смета за еден од најдобрите достапни монитори специјално дизајнирани за корисниците на Playstation 5 кои сакаат возбудлива средина кога ги репродуцираат нивните омилени наслови!

Профи : Недостатоци:
✅ QLED панел

✅ Висока стапка на освежување

✅ Поддршка за HDR600

✅ IPS технологија

✅ Заоблен дисплеј

❌ Цена од среден опсег

❌ Потенцијално крварење од позадинско осветлување

Прикажи цена

Alienware 34-инчен QD-OLED

Ако барате заоблен монитор за игри, Alienware 34-инчен QD-OLED е идеален избор. Тој им нуди на корисниците бесконечен сооднос на контраст и HDR способности на неговиот OLED дисплеј, како и нуди одлична реакција благодарение на времето на одговор од 0,1 ms во комбинација со супер мазна стапка на освежување од 240 Hz - сето тоа се надополнува за да им даде на гејмерите возбудливо искуство кое нема да го заборават

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.