Chivalry 2: Complete Controls Guide for PS4, PS5, Xbox One и Xbox Series X

 Chivalry 2: Complete Controls Guide for PS4, PS5, Xbox One и Xbox Series X

Edward Alvarado
Y

За да пристапите до екранот на контролниот распоред во играта, едноставно скролувајте низ картичките од главното мени до картичката Поставки и изберете Контрола на распоред. Над копчето Control Layout е менито Опции; овде, можете да ги приспособите поставките за аудио, визуелни и игри, заедно со аналогната чувствителност и мртвите зони.

Како функционира издржливоста во Chivalry 2

Поставките за издржливост во Chivalry II, сместена под вашата лента за здравје во долниот лев агол на вашиот HUD, претставува колку добро ќе можете да се одбраните од дојдовните напади. Ако вашата издржливост се потроши додека блокирате, ќе бидете разоружани и оставени со вашиот секундар, што значи дека ќе бидете широко отворени за непријателски напади на бојното поле.

Да се ​​држите пари или блокирате напади во голема мера ќе ги исцрпи вашата издржливост во дефанзива, додека тешките напади, специјалните манифестации, трчањето и финтите ќе ви ја исцрпат издржливоста кога сте навредливи. Ударите со слетување на противникот, дури и ако се блокирани, ќе надополнат дел од вашата лента за издржливост, создавајќи урамнотежено борбено искуство што поттикнува одлучувачки избор на удар и одбранбена тактика за да се преживее на бојното поле.

Во Вести & Картичката Info на главниот екран, под опцијата Combat Info, можете да ги научите повеќето од основите што се наоѓаат во упатството додека добивате практично искуство.

Исто така види: ФИФА 22: Најдобри изведувачи на слободни удари

Што да очекувате од играта Chivalry II

Играта се фокусира на ставање на играчите длабоко восрцето на масовните престрелки со повеќе играчи, и во тимските смртни натпревари и во режимите на игра насочени кон целта, од 64 или 40 играчи.

Борбениот систем повеќе наликува на борба во кафеана отколку на цивилизиран дуел, со играчи кои можат да изберете различни предмети за оружје во играта, вклучувајќи ги и распарчените екстремитети на непријателите. Има многу средновековни оружја од кои можете да изберете, во зависност од тоа како сакате да и пристапите на битката, почнувајќи од лакови до секири, мечеви, чекани и копја - од кои повеќето ќе треба да ги отклучите со израмнување.

Исто така види: Пет ноќи на прекршување на безбедноста на Фреди: Како брзо да го победите Монтгомери Гејтор<. 0>Кога ќе влезете во игра, можете да изберете помеѓу четири различни типови единици: тоа се Archer, Vanguard, Footman и Knight. Секоја од овие единици има свој сет од четири подкласи и оружја што можете да ги отклучите и приспособите додека напредувате низ нивоата.

Сега, вие сте подготвени да се соочите со бескрајните орди на средновековни непријатели во Chivalry II.

Снимајте R2 RT Надземи L1 LB Блокирај L2 LT Зум L2 (задржи) LT ( држете) Завој (Прифати) Горе Горе Прифати Горе (задржете) Горе (задржете) Специјална ставка долу (префрли) долу (префрли) Одбиј Приклучи (задржи) Надолу (задржи) Претходна ставка лево лево Следно оружје десно десно Инвентар Десно (задржете) Десно (задржете) Вклучете трето лице TouchPad Прикажи Табла на резултати Тачка на допир (задржете) Прикажи (задржете) Мени во играта Опции Мени Контроли Опции (задржете) Мени (задржете)

Во овој водич за контроли на Chivalry 2, аналогниот стап на кој било контролер на конзолата е прикажан како (L) и (R), притискањето на секое аналогно стапче се нарекува L3 и R3, со копчињата на двете d-pad означени како горе, долу, лево и десно.

Комбинација PS4 & засилувач; Контроли на PS5 Xbox One & засилувач; Серија X

Средновековната игра со повеќе играчи на „Torn Banner Studios“ за првпат ги опколи продавниците на 8 јуни 2021 година, лансирана на компјутер, PS4, PS5, Xbox One и Xbox Series X

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.