NBA 2K23: Top Dunkers

 NBA 2K23: Top Dunkers

Edward Alvarado

Pushimet atletike me fluturime të larta ende i emocionojnë fansat më shumë se çdo gjë që ndodh në një lojë basketbolli. Të kesh një dunker të mrekullueshëm është gjithashtu diçka që skuadrat e duan, pasi një dunk është gjuajtja me përqindje më e lartë që mund të bësh. Për më tepër, mund të ndihmojë në hapjen e hapësirës nga dyshemeja për të hapur më vonë gjuajtësit tuaj në perimetër. Asnjë lojtar nuk mund të vrapojë me një tjetër, por një dunker i mirë mund të kalojë drejt e mbi majën e një mbrojtësi. Trepikëshi mund të jetë bërë gjithnjë e më i popullarizuar gjatë pesë apo gjashtë viteve të fundit, por asgjë nuk e kalon eksitimin e një slam dunk të posterizuar.

Këtu do të gjeni të gjithë dunkers më të mirë në NBA 2K23.

5. Aaron Gordon (Dunk 95)

Vlerësimi i përgjithshëm: 79

Pozicioni: PF/SF

Ekipi: Denver Nuggets

Arketipi: Kërcënimi i sulmit në dy drejtime

Statistikat më të mira: 95 Dunk në këmbë, 95 Driving Dunk, 95 Hands

Aaron Gordon ka më së shumti 50 pikë në fundjavën e All-Star në historinë e NBA me tetë. Ai humbi në garën Slam Dunk dy herë, por shumë njerëz mendojnë se ai duhet të kishte fituar të paktën një prej tyre. Në vetëm tetë vjet, ai tashmë e ka forcuar veten si një nga dunkers më të mirë të të gjitha kohërave, dhe e meta e vetme në rezymenë e tij është mungesa e një kurore Slam Dunk. Gordon nuk është i dobët në mbrojtje as me një vlerësim B+ si mbrojtës në shtyllë dhe rrethues. Ai shënoi mesatarisht 15 pikë, 5.9 kërcime dhe gjuajti 52% nga fusha në sezonin 2021-22 në NBA.

4. Anthony Edwards (Dunk 95)

Vlerësimi i përgjithshëm: 86

Pozicioni: SF/SG

Ekipi: Minnesota Timberwolves

Arketipi: Playmaking Slasher

Statistikat më të mira: 95 Driving Dunk , 98 Jomateriale, IQ 98 Shot

Anthony Edwards refuzon të marrë pjesë në NBA Slam Dunk Contest, por është një element kryesor i bobinave kryesore me dunk-et e tij elektrizuese. Ish-zgjedhja numër një ka një kërcim vertikal prej 41” dhe është i patrembur në drejtimin e koshit dhe afishimin e kujtdo në rrugë. Në pikën e një kërcimi kur shumica e lojtarëve do të fillonin të zbrisnin, Edwards vazhdon të ngrihet mbi mbrojtësit para se të kuptojnë se sa telashe janë. Ai është një lojtar jashtëzakonisht atletik, megjithëse mund të përmirësohet ende në mbrojtje. Gjatë sezonit 2021/22 NBA, Edwards shënoi mesatarisht 21.3 pikë, 4.7 kërcime dhe 1.5 vjedhje.

3. Zach Lavine (Dunk 95)

Vlerësimi i përgjithshëm: 88

Pozicioni: SG/SF

Ekipi: Chicago Bulls

Arketipi: Golashënues i dyanshëm

Statistikat më të mira: 95 Driving Layup, 95 Driving Dunk, 97 Vertical

Zach Lavine barazohet me Jordanin në vendin e dytë kur bëhet fjalë për rezultatet perfekte në garën Slam Dunk. Lavine ka fituar dy herë në NBA Slam Dunk Contest, një herë si fillestar në sezonin 2014-2015 kur ai u bëfituesi i dytë më i ri pas Kobe Bryant, si dhe sezonin pasardhës, kur ai mposhti Aaron Gordon dhe u bë lojtari i 4-të i NBA-së në histori që fitoi gara të njëpasnjëshme në slam dunk. Lavine është një lojtar i shkëlqyeshëm sulmues dhe gjatësia e tij e bën atë gjithashtu një mbrojtës solid. Ai u emërua një All-Star dy sezonet e fundit dhe kishte mesatarisht 24.4 pikë, 4.6 kërcime dhe 4.6 asistime në sezonin 2021-2022.

2. Zion Williamson (Dunk 97)

Vlerësimi i përgjithshëm: 87

Pozicioni: PF/C

Ekipi: New Orleans Pelicans

Arketipi: Kërcënimi sulmues fizikisht dominant

Statistikat më të mira: 97 Driving Dunk, 99 Vertical, 98 Driving Layup

Zion Williamson është një dunker përbindësh. Ai është 284 paund, por mund të kërcejë aq lart dhe të vrapojë aq shpejt sa pothuajse kushdo tjetër në NBA. Kur Sioni fiton një kokë plot shpejtësi drejt buzës, gjëja më e mirë për të bërë është të largoheni nga rruga. Për shkak të peshës së tij dhe ndikimit të mëvonshëm të forcës në kyçet e tij, ai ka qenë i prirur ndaj lëndimeve dhe ka qenë i ulur në vijën anësore me rroba rruge pjesën më të madhe të karrierës së tij. E mira e NBA 2K23 është se ju mund të eliminoni dëmtimet dhe të dominoni bojën në çdo lojë me të. Sioni shënoi mesatarisht 27 pikë, rrëmbeu 7.2 kërcime dhe gjuajti 58% të mahnitshme nga fusha në sezonin 2020-21. Ai ishte duke u rikuperuar nga një dëmtim në këmbë gjatë gjithë sezonit të kaluar.

1. Ja Morant (Dunk 97)

Vlerësimi i përgjithshëm: 93

Pozicioni: PG

Ekipi: Memphis Grizzlies

Arketipi: High Flying Slasher

Statistikat më të mira: 97 Driving Dunk, 90 Hustle, 98 Offensive Consistency

Ja Morant ka një motor jashtëzakonisht të lartë në anën sulmuese të topit dhe nuk tregon mëshirë ndaj asnjë mbrojtësi që guxon ta sfidojë atë në buzë. Ai bën bobinën kryesore pothuajse çdo natë, edhe për përpjekjet e pasuksesshme të mbytjes. Morant ka një cilësi të veçantë rreth tij që shqetëson skuadrën e tij pas një mbytjeje mbresëlënëse dhe posteruese. Në play off-et e vitit të kaluar, rënia e tij ndaj Malik Beasley vlerësohet si katalizatori që i shtyu Grizzlies të fitonte serinë. Morant është një talent i madh sulmues i gjithanshëm, megjithëse ai mund të përmirësonte gjuajtjen e tij nga prapa vijës. Në sezonin 2021-22, ai shënoi mesatarisht 27.4 pikë, dha 6.7 asistime dhe gjuajti 49% nga fusha.

Të gjithë dunkers më të mirë në NBA 2K23

Këtu është një listë e plotë e të gjithë dunkers më të mirë në NBA 2K23. Çdo lojtar i listuar ka një vlerësim Dunk prej të paktën 90.

Emri Dunk Vlerësimi Lartësia Në përgjithësi Pozicioni Ekipi
Ja Morant 97 6'3” 93 PG Memphis Grizzlies
Zion Williamson 97 6'6” 87 PF / C New OrleansPelikanët
Zach Lavine 95 6'5” 88 SF / SG Chicago Bulls
Anthony Edwards 95 6'4” 86 SF / SG Minnesota Timberwolves
Aaron Gordon 95 6'8” 79 SF / PF Denver Nuggets
Derrick Jones 94 6'6” 74 SF / PF Chicago Bulls
John Collins 93 6' 9” 83 PF / C Atlanta Hawks
Hamidou Diallo 93 6'5” 76 SF / SG Detroit Pistons
Donovan Mitchell 92 6'1” 92 SF / PG Cleveland Cavaliers
Andrew Wiggins 92 6'7” 84 SF / SG Golden State Warriors
Giannis Antetokounmpo 91 6'11” 97 PF / C Milwaukee Bucks
Jalen Green 91 6'4” 82 SG / SF Houston Rockets
Lebron James 90 6'9” 96 PF / SF Los Angeles Lakers
Obi Toppin 90 6'9” 76 PF / C New York Knicks

Pasja e një dunker të nivelit të lartë do të sigurojë që mbrojtja kundërshtare të jetë e detyruar të qëndrojë në këmbë, pasi ata munden Mos e mbushni kryeministrin dhe do të jeni gjithmonë të kujdesshëm ndaj këtyre llojevee lojtarëve që hyjnë në bojë. NBA 2K23 ju ofron shumë lojtarë me talent të shkëlqyer në mbytje në çdo pozicion, duke e bërë të lehtë për ju të shtoni një varg shtesë në harkun tuaj sulmues.

Nuk jeni gati për mbytje? Shikoni listën tonë të lojtarëve më të vegjël të NBA-së.

Po kërkoni ndërtimet më të mira?

NBA 2K23: Ndërtimi dhe këshillat më të mira të sulmuesve të vegjël (SF)

NBA 2K23: Ndërtimi dhe këshillat më të mira të rojës më të mirë të pikës (PG)

Shiko gjithashtu: Monster Hunter Rise: Përmirësimet më të mira të dual Blades për të synuar në pemë

Po kërkoni distinktivët më të mirë?

Distinktivët e NBA 2K23: Distinktivët më të mirë të gjuajtjes për të përmirësuar lojën tuaj në MyCareer

Simbolet e NBA 2K23: Distinktivët më të mirë të përfundimit për të përmirësuar lojën tuaj në MyCareer

NBA 2K23: Distinktivët më të mirë të lojës për të përmirësuar lojën tuaj në MyCareer

NBA 2K23: Mbrojtja më e mirë dhe përforcuesi ; Rimbushni shënjat për të përmirësuar lojën tuaj në MyCareer

Po kërkoni skuadrën më të mirë për të luajtur?

NBA 2K23: Ekipet më të mira për të luajtur si sulmues i fuqishëm (PF) në MyCareer

NBA 2K23: Skuadrat më të mira për të luajtur si qendër (C) në MyCareer

NBA 2K23: Ekipet më të mira për të luajtur si një roje qitjeje (SG) në MyCareer

NBA 2K23: Skuadrat më të mira për të luajtur si roje pikë (PG) në MyCareer

NBA 2K23: Ekipet më të mira për të luajtur si sulmues i vogël (SF) në MyCareer

Duke kërkuar më shumë udhëzues 2K23?

NBA 2K23: Gjuajtjet më të mira dhe Animacionet me Jump Shot

Distinktivët e NBA 2K23: Distinktivët më të mirë të përfundimit për të përmirësuar lojën tuaj në MyCareer

NBA 2K23: Skuadrat më të mira për t'u rindërtuar

NBA 2K23: Metoda të lehta për të fituar VCShpejtë

Simbolet e NBA 2K23: Lista e të gjitha shënjave

Shiko gjithashtu: FIFA 23: Sa i mirë është Jules Kounde?

NBA 2K23 Shotmeter Shpjeguar: Gjithçka që duhet të dini rreth llojeve dhe cilësimeve të matësit të goditjes

Rrëshqitësit NBA 2K23: Lojë realiste Cilësimet për MyLeague dhe MyNBA

Udhëzuesi i kontrolleve NBA 2K23 (PS4, PS5, Xbox One dhe Xbox Series X

Edward Alvarado

Edward Alvarado është një entuziast me përvojë lojërash dhe mendja e shkëlqyer që qëndron pas blogut të famshëm të Outsider Gaming. Me një pasion të pashuar për videolojërat që përfshin disa dekada, Edward i ka kushtuar jetën e tij eksplorimit të botës së madhe dhe gjithnjë në zhvillim të lojërave.Pasi u rrit me një kontrollues në dorë, Edward zhvilloi një kuptim ekspert të zhanreve të ndryshme të lojërave, nga revole të mbushura me aksion deri tek aventurat zhytëse me role. Njohuritë dhe ekspertiza e tij e thellë shkëlqejnë në artikujt dhe rishikimet e tij të hulumtuara mirë, duke u ofruar lexuesve njohuri dhe opinione të vlefshme mbi tendencat më të fundit të lojërave.Shkathtësitë e jashtëzakonshme të shkrimit dhe qasja analitike e Eduardit e lejojnë atë të përcjellë konceptet komplekse të lojërave në një mënyrë të qartë dhe koncize. Udhëzuesit e tij të lojtarëve të krijuar me mjeshtëri janë bërë shoqërues thelbësorë për lojtarët që kërkojnë të pushtojnë nivelet më sfiduese ose të zbulojnë sekretet e thesareve të fshehura.Si një lojtar i përkushtuar me një përkushtim të palëkundur ndaj lexuesve të tij, Edward krenohet që qëndron përpara kurbës. Ai pastron pa u lodhur universin e lojërave, duke e mbajtur gishtin në pulsin e lajmeve të industrisë. Outsider Gaming është bërë një burim i besueshëm për lajmet më të fundit të lojërave, duke siguruar që entuziastët të jenë gjithmonë të përditësuar me publikimet, përditësimet dhe polemikat më të rëndësishme.Jashtë aventurave të tij dixhitale, Edward kënaqet duke u zhytur në tëkomuniteti i gjallë i lojërave. Ai angazhohet në mënyrë aktive me lojtarë të tjerë, duke nxitur një ndjenjë shoqërie dhe duke inkurajuar diskutime të gjalla. Nëpërmjet blogut të tij, Edward synon të lidhë lojtarë nga të gjitha sferat e jetës, duke krijuar një hapësirë ​​gjithëpërfshirëse për shkëmbimin e përvojave, këshillave dhe një dashuri të ndërsjellë për të gjitha gjërat e lojërave.Me një kombinim bindës të ekspertizës, pasionit dhe një përkushtimi të palëkundur për zanatin e tij, Edward Alvarado e ka forcuar veten si një zë i respektuar në industrinë e lojrave. Pavarësisht nëse jeni një lojtar i rastësishëm që kërkon komente të besueshme ose një lojtar i zjarrtë që kërkon njohuri të brendshme, Outsider Gaming është destinacioni juaj përfundimtar për të gjitha gjërat e lojërave, të udhëhequr nga Edward Alvarado i zgjuar dhe i talentuar.