НБА 2К23: Врвни данкери

 НБА 2К23: Врвни данкери

Edward Alvarado

Атлетските забивања во височина сè уште ги возбудуваат навивачите повеќе од се што се случува на кошаркарски натпревар. Да се ​​има одлично забивање е исто така нешто што го сакаат тимовите, бидејќи забивањето е највисокиот процентен удар што можете да го направите. Уште повеќе, може да помогне да се ослободите од подот за подоцна да ги отворите вашите стрелци на периметарот. Ниту еден играч не може да трча преку друг, но добар забивач може да оди директно преку врвот на бранителот. Стрелката за тројки можеби стануваше сè попопуларна во последните пет или шест години, но ништо не ја надминува возбудата од постеризираниот слем забивање.

Тука, ќе ги најдете сите најдобри забивачи во НБА 2К23.

5. Арон Гордон (Данк 95)

Вкупен рејтинг: 79

Позиција: PF/SF

Тим: Денвер Нагетс

Архетип: Двонасочна лоб закана

Најдобра статистика: 95 забивање, 95 забивање, 95 раце

Исто така види: Maneater: Водич за локации на знаменитости и мапи

Арон Гордон има најмногу забивања со 50 поени на Ол-стар викендот во историјата на НБА со осум. Двапати загуби во натпревар во Слем Данк, но многу луѓе сметаат дека требало да победи барем еден од нив. За само осум години, тој веќе се зацврсти како еден од најдобрите забивачи на сите времиња, а единствената мана на неговото резиме е недостатокот на круна во Слем Данк. Гордон не е никаков ни во одбраната со рејтинг Б+ како одбранбен столб и периметар. Тој имаше просек од 15 поени, 5,9 скока и шутираше 52% од поле во сезоната 2021-2022 во НБА.

4. Ентони Едвардс (Данк 95)

Вкупен рејтинг: 86

Позиција: SF/SG

Тим: Минесота Тимбервулвс

Архетип: Playmaking Slasher

Најдобра статистика: 95 Driving Dunk , 98 нематеријални, 98 шут коефициент на интелигенција

Ентони Едвардс одбива да учествува на натпреварот во НБА-слем забивање, но е главен дел од врвните макари со неговите наелектризирани забивања. Поранешниот пик број еден има неверојатен вертикален скок од 41 инчи и е бестрашен во возењето до кошот и објавување на некој што е на патот. Во моментот на скокот кога повеќето играчи ќе почнат да се спуштаат, Едвардс продолжува да ги издигнува одбранбените играчи пред да сфатат во колкава неволја имаат. Неговото забивање над Гејб Винсент минатата година се рангираше блиску до врвот и не се ни брои во играта. Тој е исклучително атлетски играч, иако може да се подобри во одбраната. Во текот на сезоната 2021/22 во НБА, Едвардс имаше просек од 21,3 поени, 4,7 скока и 1,5 украдени топки.

3. Зак Лавин (Данк 95)

Вкупен рејтинг: 88

Позиција: SG/SF

Тим: Чикаго Булс

Архетип: Двонасочен сеопфатен стрелец

Најдобра статистика: 95 Возење распоред, 95 Возење забивање, 97 Вертикално

Зак Лавин е изедначен со Џордан на второто место кога станува збор за совршени резултати на натпреварот во Слем Данк. Лавин двапати го освои натпреварувањето во НБА слем во забивање, еднаш како дебитант во сезоната 2014-2015 кога станавториот најмлад победник зад Коби Брајант, како и следната сезона, кога го победи Арон Гордон и стана четвртиот НБА играч во историјата кој победил последователни натпревари во слем-данк натпревари. Лавин е сеопфатен одличен офанзивен играч и неговата должина го прави и солиден дефанзивец. Тој беше прогласен за Ол-стар во последните две сезони и имаше просек од 24,4 поени, 4,6 скока и 4,6 асистенции во сезоната 2021-2022.

2. Зион Вилијамсон (Данк 97)

Вкупен рејтинг: 87

Позиција: PF/C

Тим: Њу Орлеанс Пеликанс

Архетип: Физички доминантна офанзивна закана

Најдобра статистика: 97 Возење забивање, 99 Вертикално, 98 Возење распоред

Зион Вилијамсон е чудовиште забивање. Тој е 284 фунти, но може да скокне високо и да трча брзо како речиси секој друг во НБА. Кога Сион ќе добие глава полна со брзина кон работ, најдоброто нешто што треба да направите е да се тргнете од патот. Поради неговата тежина и последователното влијание на силата врз неговите зглобови, тој беше склон на повреди и седеше настрана во улична облека поголемиот дел од неговата кариера. Добрата работа за НБА 2К23 е што можете да ги елиминирате повредите и да доминирате во бојата на секој натпревар со него. Сион во сезоната 2020-2021 имаше просек од 27 поени, имаше 7,2 скока и шутираше неверојатни 58% од теренот. Тој се опоравуваше од повредата на стапалото во текот на целата минатата сезона.

1. Ја Морант (Данк 97)

Вкупен рејтинг: 93

Позиција: PG

Тим: Мемфис Гризлис

Архетип: High Flying Slasher

Најдобра статистика: 97 Driving Dunk, 90 Hustle, 98 Offensive Consistency

Ja Morant има исклучително висок мотор на офанзивната страна на топката и не покажува милост кон кој било одбранбен играч што ќе се осмели да го предизвика на работ. Тој го прави ролетот за нагласување речиси на ноќна основа, дури и за неуспешни обиди за забивање. Морант има посебна особина за него што го вознемирува неговиот тим по забивањето што му паѓа на вилицата. Во минатогодишниот плеј-оф, неговото забивање над Малик Бисли е заслужно како катализатор што ги поттикна Гризлис да победат во серијата. Морант е одличен офанзивен талент, иако можеше да го подобри шутирањето од зад линијата. Во сезоната 2021-2022, тој имаше просек од 27,4 поени, уфрли 6,7 асистенции и шутираше 49% од поле.

Сите најдобри забивачи во НБА 2К23

Еве целосна листа на сите најдобри забивачи во НБА 2К23. Секој наведен играч има рејтинг за забивање од најмалку 90.

Име Оцена за забивање Висина Севкупна Позиција Тим
Ја Морант 97 6'3” 93 PG Мемфис Гризлис
Зион Вилијамсон 97 6'6” 87 PF / C Њу ОрлеансПеликани
Зак Лавин 95 6'5” 88 SF / SG Чикаго Булс
Ентони Едвардс 95 6'4” 86 SF / SG Минесота Тимбервулвс
Арон Гордон 95 6'8" 79 SF / PF Денвер Нагетс
Дерик Џонс 94 6'6" 74 SF / PF Чикаго Булс
Џон Колинс 93 6' 9” 83 PF / C Атланта Хокс
Хамиду Диало 93 6'5” 76 SF / SG Детроит Пистонс
Донован Мичел 92 6'1” 92 SF / PG Кливленд Кавалирс
Ендру Вигинс 92 6'7” 84 SF / SG Голден Стејт Вориорс
Џанис Антетокунмпо 91 6'11” 97 ПФ / Ц Милвоки Бакс
Џејлен Грин 91 6'4” 82 SG / SF Хјустон Рокетс
Леброн Џејмс 90 6'9” 96 ПФ / СФ Лос Анџелес Лејкерс
Оби Топин 90 6'9" 76 PF / C Њујорк Никс

Да се ​​има танкер од највисоко ниво ќе се осигура дека противничката одбрана е принудена да остане на своите прсти, бидејќи тие можат Не го преполнувајте премиерот и секогаш ќе бидете претпазливи за овие типовина играчи кои влегуваат во боја. НБА 2K23 ви обезбедува многу играчи со одличен талент за забивање на секоја позиција, што ви го олеснува додавањето дополнителна низа на вашиот офанзивен лак.

Не сте подготвени за забивање? Проверете ја нашата листа на најмали играчи во НБА.

Ги барате најдобриот состав?

NBA 2K23: Најдобар мал напаѓач (SF) градба и совети

NBA 2K23: Најдобар Поинт гард (PG) Изградба и совети

Ги барате најдобрите значки?

Значки на NBA 2K23: Најдобри значки за шутирање за да го подобрите вашиот натпревар во Моја Кариера

Значки на НБА 2К23: Најдобри значки за завршување на играта во Моја кариера

НБА 2К23: Најдобри значки за играње за да ја подобрите вашата игра во мојата кариера

НБА 2К23: најдобра одбрана и засилувач ; Се враќаат значките за да се подобри вашата игра во „Моја кариера“

Го барате најдобриот тим за играње?

NBA 2K23: Најдобрите тимови за играње како моќен напаѓач (PF) во MyCareer

NBA 2K23: Најдобрите тимови за играње како центар (C) во мојата кариера

NBA 2K23: Најдобрите тимови за играње како шутерски гард (SG) во мојата кариера

NBA 2K23: Најдобрите тимови за играње како чувар на поени (PG) во мојата кариера

NBA 2K23: Најдобрите тимови за играње како мал напаѓач (SF) во мојата кариера

Барате повеќе водичи за 2K23?

NBA 2K23: Најдобри скокачки снимки и анимации за скокови

Значки на NBA 2K23: Најдобри значки за завршување на играта во мојата кариера

NBA 2K23: Најдобрите тимови за обнова

NBA 2K23: Лесни методи за заработка VCБрзи

Значки на НБА 2К23: Список на сите значки

Објаснет мерач на снимки на НБА 2К23: Сè што треба да знаете за типовите и поставките на мерачот на удари

Лизгачи на НБА 2К23: реална игра Поставки за MyLeague и MyNBA

NBA 2K23 Controls Guide (PS4, PS5, Xbox One и Xbox Series X

Исто така види: Покемон легенди: Арцеус - Скарлет и виолетова маска од теил

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.