Водич за борба NHL 22: Како да започнете борба, упатства и совети

 Водич за борба NHL 22: Како да започнете борба, упатства и совети

Edward Alvarado

Иако лигата се обидува да се оддалечи од понасилните тенденции на спортот, малкумина би негирале дека борбите сè уште имаат своја употреба во модерното НХЛ.

Борбата во НХЛ 22 е забавна, со механиката за борба доволно длабоко за секој отпад да биде различен и интересен. Плус, вашиот тим има корист од тоа што сте добри во борбата во клучни ситуации.

Овде, ние поминуваме низ сè што треба да знаете за борбата во НХЛ 22, од тоа да знаете како и кога да започнете борете се за потоа да го освоите остатокот.

Како да започнете борба во НХЛ 22

За да започнете борба во НХЛ 22, притиснете Triangle/Y во близина на друг противникот да се обиде да ги вовлече во тепачка во ситуации со мртви пакови како што се соочување и откако судијата ќе свирне. Противникот ќе треба да иницира и да ја прифати поканата.

Станува сè потешко да се започне борба во НХЛ натпреварите на EA Sports со текот на годините, но во НХЛ 22, ова е сè уште сигурен начин за започнување борба .

На отворен мраз, било по свиреж или ако сè уште контролирате играч подалеку од пакот, треба да лизгате блиску до противникот пред да се обидете да започнете борба. Сепак, другиот играч може да ги игнорира вашите напори.

Се чини дека обидот да се иницира борба околу кругот за соочување е поефективен во НХЛ 22. Пред судијата да го фрли пакот, двапати допрете Triangle/Y да се направи еден одвашите крилни играчи го удираат најблискиот противник со својот стап, или натерате еден од вашите бранители да се јави низ дуелот и да ги мавта со ракавиците.

Доколку е успешна, ќе дојде до тепачка исто како што ќе падне пакот. Ако одлучите да играте за пакот во соочувањето, може да завршите со откажување на потенцијалната борба. Значи, штом ќе ги притиснете копчињата за да ја започнете борбата, ќе треба да се посветите.

Исто така види: Сè што треба да знаете за смешните песни на Roblox ID

Особено против компјутерот, можете да користите сериозни грешки и неспортско однесување за да ги натерате вашите непријатели во борба .

Ако сакате да започнете борба во НХЛ 22, само почекајте противникот да ви го сврти грбот додека сте против таблите. Потоа, наплив на користење гужва (L3) и поставете чек. Ако се работи за прекршок, противникот речиси сигурно ќе ги фрли ракавиците за борба.

За да започнете борба на начин што не се потпира на тоа дека чекате погоден момент, искористете го правилото за офсајд.

Се што треба да направите е да лизгате во офанзивната зона, да почекате вашите соиграчи да упаднат и потоа брзо да се вратите на другата страна од сината линија, а потоа да се вратите во офанзивната зона за да активирате офсајд повик .

Откако ќе биде повикан офсајд, ќе има краток прозорец каде што сè уште го имате пакот. Следно, испукајте шут кон голманот. Некој од другиот тим ќе долета за да започне борба и, најдобро од сè, вашиот играч ќе седи само пет минути за да се бори, а не за(држете) Dodge R2 RT

Еднаш обидот да се иницира тепачка, со двојно допирање на Triangle/Y или неспортски, е прифатен, двајца играчи ќе ги фрлат ракавиците и ќе заземат борбен став.

Следно, играчите или ќе се судрат заедно за да го зграпчат дресови додека се борите или кружете за да фрлате удари од далечина.

Без оглед на поставеноста на контролите на NHL 22 што ја користите, секогаш ќе треба да ги користите двата активирања и двата аналози на PlayStation 4 и контролорите на Xbox One да се борат.

Целта на борбата е да се исцрпи енергетската лента на вашиот противник (се наоѓа во долниот агол, под името на играчот) пред да ја исцедат вашата лента. За да го направите ова, треба да ги исфрлите ударите и да ги натерате да ги пропуштат ударите.

На почетокот на борбата, ако пугилистите стојат настрана, нема да можете да ги користите контролите за борба со туркање и влечење . Сепак, удирањето од опсег е претпочитано од повисоките спроведувачи. Ако сакате да ги повлечете двата борци заедно, држете го L2/LT за да го зграпчите или допрете го чкрапалото за да лажирате грабнување.

Затајувањето и блокирањето се клучни, користејќи R2/RT за да ги одвратите ударите и да се потпрете Гостината го заморува вашиот противник и создава отвори за контра удари.

Ако вашиот противник е оставен отворен, користењето на десниот аналог за да се отпушти брзото прелетување може да биде ефективно – особено ако тој продолжи да не блокира или избегнува. Ако блокираат или се наведнуваатмногу далеку, користењето на аперкат (видете ги контролите подолу) може да биде поефективно.

Додека сте во кавга, додека двајцата борци се фаќаат за дрес, можете да го користите левиот аналог за да туркате и влечете вашиот противник. Темпирањето на ова со последователен удар или избегнување може да ги зголеми шансите да пристигнете удар или да го избегнете.

Совети за борба за НХЛ 22

Иако борбата контролира во НХЛ 22 се прилично едноставни, неколку мали совети можат да ви помогнат да победите во борбите и да ги искористите нивните придобивки.

Продолжете да се движите и изберете ги вашите удари за да победите во борба

Ако го добиете првиот удар во во НХЛ 22 борба, можете да се најдете во можност да продолжите да се пресекувате и брзо да стигнете до победа. Меѓутоа, ако блокираат шут или избегнуваат, вашиот противник лесно може да се спротивстави.

Значи, најдобриот начин да се борите во НХЛ 22 е тоа да го направите стратешки. Работете ги отворите со притискање, влечење и избегнување, следејќи ја комбинацијата преку рака-надвор-аперкат.

Меѓутоа, ако само го држите копчето R2/RT за да се обидете да ги избегнете сите нивни удари, може да брзо видете како ве удираат или исфрлаат од рамнотежа.

Затоа, останете активни, продолжете да се движите, избегнувајте, туркајте и влечете, но темпирајте ги вашите удари со отворите, бидејќи пропуштањето на ударите е сигурен начин да изгубите борба ако сте против компетентен извршител.

Изберете ги најдобрите спроведувачи за да победите во борба

Можеби најдобриот совет заборбата во новата игра за хокеј на мраз е да ги изберете вашите битки, особено кога станува збор за тоа кој го користите како ваш спроведувач.

Секоја линија може да започне борба, а вие навистина не сакате да ризикувате повреда и обезбедете време во кутијата за еден од вашите ѕвезди со тоа што ќе ги натерате да се борат.

Да влезете во борба со лизгач кој има високо оценети атрибути за борбена вештина, рамнотежа и сила (најдобрите од кои ги наведовме подолу) може да ви даде огромна предност и да ги зголемите вашите шанси да добиете еден удар или брз нокаут.

Исто така, борците во играта немаат тенденција да имаат одлични вкупни оценки, што ви овозможува да ги изгубите од вашите редови пет минути без да пропуштите клучен играч на мразот.

Тајмингот е сè кога станува збор за борбата

Ако сте против компјутерот, вашиот противник веројатно нема да ги фрла ракавиците премногу често, освен ако не го натерате во битки со ваше недолично однесување. Затоа, најдобро е да ги изберете најдобрите можности за да започнете борба.

Исто така види: Духот на Цушима: Следете ги сините цвеќиња, Водич за проклетството на Учитсуне

Заедно со обидот да се борите кога линијата со вашите спроведувачи и најдобрите борци е на мразот, ќе сакате и да започнете борба во НХЛ 22 кога енергијата на вашите линии е ниска.

Кога драмата ќе изумре или ќе излезе нова линија, во долниот агол, можете да ги видите обоените енергетски ленти за секоја од вашите линии. Кога овие се ниски и треба да го промените моментумот на играта, треба да се обидете да започнете борба.

Ако победитево борбата што следи, нивоата на енергија на вашите линии значително ќе се зголемат, што ќе ви даде поттик, а истовремено ќе го задушите вашиот непријател. Меѓутоа, губењето на борбата ќе му даде енергетски поттик на противничкиот тим, затоа погрижете се паметно да ги изберете битките.

Најдобрите борци од НХЛ 22

Мнозинството спроведувачи во НХЛ 22 не се особено корисни надвор од нивната борбена вештина, често имаат вкупна оцена под 72.

Меѓутоа, неколку лизгачи се фалат со високи борбени вештини, рамнотежа и атрибути на сила кои се комбинираат за да ги направат одлични спроведувачи, додека исто така се корисни во отворена игра.

Ќе објавиме статија за најдобрите спроведувачи на НХЛ 22, но засега, можете да најдете листа на некои од најдобрите борци во НХЛ 22 подолу.

Играч Рекор на борец Тип Севкупно Тим
Рајан Ривс 92,67 Гриндер 78 Њујорк Ренџерс
Здено Чара 92,67 Дефанзивен дефанзивец 82 Слободен агент
Милан Лучиќ 92,33 Power Forward 80 Калгари Флејмс
Џејми Олексиак 91.00 Дефанзивен дефанзивец 82 Сиетл Кракен
Зак Касијан 90,33 Power Forward 80 Edmonton Oilers
Брајан Бојл 90,33 МоќНапред 79 Слободен агент
Nicolas Deslauriers 90,00 Grinder 78 Anaheim Ducks
Том Вилсон 90,00 Power Forward 84 Вашингтон Капиталс

„Резултатот на борците“ е пресметан просек од оценките за клучните борбени атрибути на играчот.

Како да се свртите тепачка во НХЛ 22

За да избегнете тепачка во НХЛ 22, во суштина, само треба брзо да побегнете.

Честопати, ако извршите неверојатен фаул, по вас ќе дојде насилникот на другиот тим или нивниот најсилен играч на мразот. Ако се блиску, веројатно нема да можете да избегате, но ако имате малку простор, можете да скејтувате додека играта не одлучи дека е време за следното паѓање на пакувањето.

Сепак, ова не секогаш значи дека ќе избегнете време во шеснаесетникот бидејќи некои фаули ќе ве казнат без разлика дали потоа ќе се тепате. Случајот има тенденција да биде дека, ако проверката по должината на таблите е доволна за да предизвика тепачка, во секој случај е доволно да се гарантираат казнени минути. Меѓутоа, ако го спуштите најдобриот дебитант или ѕвезда на другиот тим, понекогаш може да бегате доволно долго за суштински да ја откажете борбата.

Ако имате проблем со тоа што ви претстојат премногу борби, можете да ги прилагодите NHL 22 лизгачите. Агресијата на процесорот, моќта на ударот и ефектот на подготвеност на процесорот се чини дека се добриместа за почеток под Опциите за проверка. Во делот Казни, може да ви помогне да ги олесните лизгачите за вкрстена проверка и качување.

Тоа е сè што треба да знаете за борбите во НХЛ 22, од изборот на вистинското време за борба до подобар шут во победничките борби.

правење фаул.

Еве пример за тоа како да започнете тепачка користејќи го повикот од офсајд:

Ако играте против друг играч, било на каучот или на интернет, ќе мора да почекате да ги прифатат вашите обиди да започнете борба. Ова се постигнува со двојно допирање на Triangle/Y во малиот прозорец откако успешно сте ја започнале борбата.

NHL 22 Fighting Controls

Без разлика дали го користите Skill Stick , Хибридни или НХЛ 94 контроли кога играте НХЛ 22, контролите за борба остануваат исти.

Ова се сите контроли за борба што треба да ги знаете за да започнете и да победите во борбите во НХЛ 22.

10> Акција Контроли на PS4 / PS5 Xbox One / Серија X

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.