Преглед на WWE 2K22: Дали вреди? Отскокнување од регресијата на WWE 2K20

 Преглед на WWE 2K22: Дали вреди? Отскокнување од регресијата на WWE 2K20

Edward Alvarado
е MyCareer, и можете да изберете да играте како маж или жена. MyRise го олеснува пристапот до вашите засилувања на атрибути, множество за движење, влез и повеќе. Раскажува едноставна и доволно добра приказна за пробивање низ Центарот за изведба, потоа преку NXT, Raw и Smackdown. Живеењето заменик преку MyRise сигурно ќе донесе часови забава за многу гејмери.

MyFaction е тука за сите колекционери таму. Распоредени како MyTeam во NBA 2K, собирате картички и завршувате предизвици за да добиете повеќе. Постојат картички за еволуција, како и легенди. Има неделни предизвици во кулата, плус Proving Grounds и Faction Wars.

Универзалниот режим е помалку конкурентна верзија на MyGM и главен дел од игрите WWE 2K. Оваа година, тие додадоа режим на суперѕвезда во Universe каде што играте преку режимот на универзумот како тој еден борач (Суперѕвезда на зборот WWE). Сè уште можете да играте Universe во класичен режим каде резервирате сè како што би сакале. На овој начин, можете да бидете ГМ без играта да ви каже дека вашата резервација е лоша!

Повторно. има само толку што можете да направите во WWE 2K22! Исто така, за ловците на трофеи, постојат трофеи поврзани со секој режим, вклучително и играње на режимот Универзум со режим на суперѕвезда.

Колку време е потребно за да се победи WWE 2K22?

Бесплатни агенти во MyGM, вклучувајќи случајни луѓе кои изгледаат како таленти за подобрување (работници).

Одговорот е многуво зависност од тоа кој режим(и) играте. Ако ги играте сите и гледате да го освоите платинестиот трофеј или сите достигнувања, тогаш гледате десетици часови игра во зависност од вашата вештина во натпреварите и колку добро можете да го играте системот MyGM. Ако вашиот фокус е само на еден од режимите, тогаш околу десет часа е веројатно просекот, иако MyRise и MyFaction веројатно ќе потрае многу подолго од кратка сезона на MyGM или фокус на Superstar во Universe.

За Showcase, во зависност од нивото на тежина и нивото на вашата вештина, добра проценка е помеѓу десет и 20 часа. Натпреварите и целите ќе стануваат постепено потешки, а отклучувањето на тајниот натпревар со завршување на сите цели може да потрае неколку пати да се играат некои натпревари.

Ако се грижите само да играте натпревари во Play Now, тогаш нема временско ограничување за да ја победите играта. Меѓутоа, ако се обидете да го играте секој натпревар барем еднаш, десет часа се добра проценка.

Дали WWE 2K22 е мултиплеер?

Да, WWE 2K22 е мултиплеер и локално и онлајн. Без разлика дали имате пријатели кои сакаат да дојдат и да играат - како со видеото UpUpDownDown - или сакате да ги играте вашите пријатели или други гејмери ​​на подалечни места, функциите се достапни.

Онлајн карактеристики на WWE 2K22

Покрај мултиплеер, тука е и пакетот Creations. Корисниците можат да креираат и прикачат кој било од десеттекатегории на креации што ги направиле за другите да ги оценуваат и преземаат за употреба во нивните игри. Ова вклучува борачи, арени, првенства и многу повеќе.

За онлајн натпреварите, можете да ги погодите лобиите и да се совпаѓате со луѓе или да кликнете на Вечершниот натпревар за да одиграте специфичен натпревар со сет борачи против друг играч. Можете исто така да погодите брзо играње за да се совпаднете со некого во нерангиран амбиент.

Дали има микротрансакции и кутии за плен во WWE 2K22?

Откако оваа рецензија беше пуштена и напишана пред целосното објавување, има мал пристап до продавницата во WWE 2K22. Сепак, врз основа на претходните изданија и NBA 2K, безбедно е да се претпостави дека виртуелната валута (VC) ќе биде достапна за купување иако не беше достапна за време на прегледот. Пакетите MyFaction се достапни преку VC или токени заработени со играње MyFaction.

Можете да купите суперѕвезди, арени и шампионати во продавницата. Има голем број на борачи (сите легенди) и историски првенства за купување, па иако не се потребни, тие може да погодат некои носталгија поени од некои гејмери.

Што се однесува до кутиите за плен, тоа останува да се види. Доколку ги има, сигурно е дека тие ќе бидат тематизирани со празници и големи WWE настани како WrestleMania .

Кои специјални изданија на WWE 2K22 можете да ги купите?

Картичка на Скот Хол (nWo) во MyFaction за да се има изданието nWo 4-Life.

Настрана одстандардното издание и пакетот меѓу генерации, кои обете го вклучуваат Undertaker Immortal Pack, но пакетот Rey Mysterio од '96 само за сегашната генерација, има уште две изданија.

Deluxe Edition вклучува и гореспоменатите пакети, како и Сезонската карта и тридневен ран пристап доколку се однапред нарачани . nWo 4-Life Edition ги вклучува сите горенаведени и nWo 4-Life дигитален бонус пакет , кој ја вклучуваше картичката Скот Хол за MyFaction на сликата.

WWE. Големина на датотеката 2K22

Со инсталираното nWo 4-Life Edition, WWE 2K22 е 52,45 GB на PS5. За споредба, Horizon Forbidden West има 88,21 GB, а Gran Turismo 7 неверојатни 107,6 GB.

WWE 2K22: Дали вреди?

Да. 2K Sports и Visual Concepts навистина ги спроведуваат своите зборови кога ги слушнаа поплаките од навивачите и ја подобрија играта. Враќањето на MyGM беше поздравено од многу гејмери ​​и се покажа како предизвик, но сепак забавен како и неговиот претходник GM Mode. Огромната палета на типови на совпаѓања достапни покрај длабочината на режимите значи дека ќе играте WWE 2K22 со часови.

Некои може да се грижат за цената на конзолите од тековната генерација, особено ако купувате едно од двете изданија од високата класа. Season Pass покажа дека има уште мноштво содржини што треба да се објават за 2K22, што ви дава уште повеќе за вашите пари.

Па додека 2K20можеби остави кисел вкус во речиси сите усти, 2K22 отскокна за да вреди за вложените трошоци и време. Со толку многу работа, подобрувања во играта и графика, додадени режими и мали измени, како и ветување за многу повеќе содржини кои доаѓаат, WWE 2K22 треба да биде игра што ви овозможува часови и часови забава.

неговиот влез во арената NXT TakeOver.

Сега, има и некои негативни работи за играта. Некои од еколошките интеракции ја оптоваруваат фантазијата, како што се трчање алишта што ја уништува бариерата покрај прстенот, иако никој не помина низ бариерата. Неколку од оружјата, особено поголемите како маси и скали, би можеле да користат подобра графика за интеракцијата помеѓу борачот и предметот, но работите како кендо стапот и неговото кршење се убави. Некои од фацијалите за време на дијалогот изгледаат вкочанети, како да се движи само устата, губејќи некои емоции во овие сцени.

Другите невнимателни мисли се специфични за режимот. Во MyGM, се чини речиси без разлика на борачите, се додека нивните стилови се комплементарни и тоа е трик натпревар (табели, екстремни правила, итн.), тогаш тие натпревари на шоуто на вашиот ривал ќе извлечат далеку повисок рејтинг на натпревари отколку кога го правите истото, дури и со „подобри“ борачи. Графиките во сцените на MyRise всушност бледа во споредба со графиките во другите режими, особено Showcase.

Сепак, најголемата негатива е тоа што иако има голем список на борачи, голем дел повеќе не се во WWE откако беа објавени за време на кварталните буџетски намалувања за време на сè уште тековната ситуација со СОВИД. Некои дури се појавија на AEW (All Elite Wrestling) - директен конкурент на WWE - најновиот pay-per-view Revolution на 6 март,вклучувајќи ги Кит Ли и Вилијам Регал, вториот избор за MyGM. Изданијата беа многу и доволно често, така што имаше твитови во редот на „програмерите на WWE 2K22 откако ги видоа изданијата“, проследено со gif со лута реакција веднаш штом беа објавени изданијата.

Тоа е само малку когнитивна дисонанца да се борите со, на пример, Ли против Браун Строуман или Миа Јим (или Пресметување) наспроти Ембер Мун. Ако сте обичен љубител на борење, можеби не е важно, но за попосветените фанови, некои можеби се чувствуваат чудно само да играат како ослободените борачи кои нашле дом во други промоции.

Сепак, позитивите многу ги надминуваат, признавајќи, незгодните негативни. Ова особено доаѓа од дебаклот на 2K20.

Оцена за забава (9.0/10)

Главните режими на игра, кои дури не вклучуваат креации или онлајн игра.

WWE 2K22 ја добива оваа забавна оцена од една главна причина: има само толку многу да се направи што можете да играте со часови и да не ви е здодевно, во зависност од претпочитаниот режим(и). Секој режим ќе добие подетално објаснување подолу.

Можете само да се изгубите во пакетот Creations. Постојат десет различни категории на креации за избор. Апартманот Creations долго време беше омилен на фановите на серијата бидејќи гејмерите поминуваат часови создавајќи и поставувајќи ги своите омилени борачи од други промоции.вчера, или различни варијации на борачи во играта. Секогаш е забавно да се поминува низ креациите на заедницата и да се види Казучика Окада или други истакнати борачи од целиот свет достапни за преземање.

Секако, понекогаш играта може да стане фрустрирачка, особено при поголеми потешкотии кога навидум секој ваш потег е обратен и не можете да вратите ништо. Сепак, со толку многу работа и длабочина во секој режим, нема многу аргументи против играта да биде забавна.

Дали WWE 2K22 е подобар од WWE 2K20?

Запознавање со вашите тренери во MyRise, „Road Dogg“ Џеси Џејмс и „Heartbreak Kid“ Шон Мајклс.

Да, да, многу пати да. Иако се идентификувани некои падови, ниту една не се случила за време на играта на прегледи и нема очигледни или видливи грешки или дефекти. Тие факти сами по себе го прават 2K22 подобар од 2K20.

Сепак, местото каде што 2K22 сјае е во гореспоменатата длабочина на режимите на игра и малите измени што ги направија во попознатите режими за да ги задржат работите свежи за ветераните од серијата. Додадениот Combo Breakers систем е одличен допир. Огромната палета на потези за избор во сетови за движење може да изгледа огромно со огромниот број и варијации, но ви помага вистински да го создадете вашиот идеален борач.

Сè е само засилено од 2K20 и тоа е очекувано. Не само што имаше пауза со фокус на правење 2K22 a2K20, дури и ако играте на претходните генерации PS4 и Xbox One системи.

WWE 2K22 игра

UpUpDownDown канал на Ксавиер Вудс кој игра натпревар Hell in a Cell со Шајна Базлер, Рикоше и Шелтон Бенџамин, меѓу другите.

Да бидам отворен, играта е всушност прилично забавна штом ќе го добиете тајмингот за превртување и комбо прекинувачи. Со мазноста на дејството, секој удар во таа комбинација изгледа како да тече еден меѓу друг. Секако, прозорецот за пресврт е мал, но носи чувство на итност и вештина потребни за играње, иако тоа не е нешто што ќе ги спречи другите да играат.

Множеството на натпревари од кои можете да изберете додава уште позабавно во играта. Некои од механиките, како што е мини-играта со скалила, се чини дека би можеле да бидат подобри, но тие исто така може да бидат најдобриот компромис.

Постојат и трофеи поврзани со натпревари како што се победа во натпреварот Royal Rumble како прв или втор учесник, елиминирање на 14 луѓе во натпреварот Rumble и победување на тешкотијата на Roman Reigns on Legend. Помазната игра го прави попривлечен одењето по овие трофеи од кабриолетот и блескавиот 2K20.

Кои режими на игра се достапни во WWE 2K22?

WWE 2K22 ги има достапни овие режими: Играј сега, Изложено, MyGM, MyRise, MyFaction, Universe, Online и Creations . За потребите на овој дел, последните две ќене се дискутира.

Играј сега е доволно едноставно: можеш да играш буквално секаков вид натпревар. Овие може да бидете вие ​​против компјутерот или против друго лице (или луѓе) локално со друг контролер или контролори. Ова е одлично место за да се запознаете со механиката на игра, контролите и борачите.

Showcase ве води на патување низ кариерата на Реј Мистерио . Започнува со Halloween Havoc ’97 и продолжува низ настаните од 2020 година. Како што претходно беше споменато, тука сè се спојува за веројатно најдобрата (во недостаток на подобар термин) приказ на подобрувањата направени на 2K22. Графиката и раскажувањето се фантастични, додадениот допир на Мистерио кој ја раскажува неговата кариера и натпревари.

Во MyGM, вие ја преземате контролата на или Raw, Smackdown, NXT или NXT UK . Можете да изберете како ваш ГМ Адам Пирс, Вилијам Регал, Соња Девил, Шејн МекМахон, Стефани МекМахон или создаден борач . Секој има своја уникатна предност, но настрана од тоа, изборот е малку важен. Можете исто така да го изберете вашиот ривал шоу и GM. Целта е да ја завршите сезоната со повеќе гледачи од шоуто на вашиот ривал. Поставен е така што можете да одите на краткорочна игра (15 недели) или долгорочна игра (50 недели) и неколку други помеѓу двете. Способноста да се избере GM и нивната специфична Power Card додава уникатен фактор што не бил присутен во неговиот претходник.

Исто така види: Apeirophobia Roblox карта

MyRiseодлична игра, но тие исто така ја имаа моќта на PS5 и Xbox Series X

WWE 2K22 се намалува за PS4, PS5, Xbox Series Xи претходната генерација. Има многу сличности помеѓу моделите на карактери, но некои (како што треба) изгледаат подобро кај сегашната генерација. Ако имате PS4 или Xbox еден (или и двете), тогаш барем знаете дека графиката не била занемарена во корист на нивните помоќни наследници.

Исто така види: FIFA 22 Career mode: Најдобри евтини дефанзивни играчи од средниот ред (CDM) со висок потенцијал за потпишување

Забелешка што не е поврзана со графика која е очигледна од видеото е разликата во времето на вчитување. Со моќта на тековните генерациски системи, речиси и да нема време на оптоварување. Сепак, на претходната генерација, времето на вчитување е далеку поголемо.

WWE 2K22 графика наспроти WWE 2K20 графика

Како што можете да видите на видеото погоре, графиката е значително подобрена од 2K20 на 2K22. Повторно, ова треба да биде случај! Не само што имаа подолга пауза за да ја подобрат играта, туку и програмерите ја имаа моќта на PS5 и Xbox Series Xќе се дискутира подетално подолу, графиката навистина ги користи PS5 и Xbox Series X

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.