Покемон: Слабости од типот на змеј

 Покемон: Слабости од типот на змеј

Edward Alvarado

Покемоните од типот на змеј обично се ретки или доцни наоди, често се рангираат меѓу најмоќните во секоја игра и секогаш се популарни додатоци во тимот. Омилените на обожавателите како Dragonite, Salamence, Dracovish, Dragapult, Garchomp и Hydreigon сè уште се рангираат меѓу најдобрите во универзумот на Покемон.

Она што помага да се направи Dragon Pokémon толку популарен е нивниот недостаток на слабости во однос на вообичаените типови напади и сила против основните четири типа. Значи, овде ви ги прикажуваме сите слабости на Покемон змејот, слабостите на сите покемони од двоен тип на змејови и потезите што се помалку ефикасни против Змејот.

До што се слаби типовите на змејови во Покемон?

Покемоните од типот змеј се слаби на:

  • Мраз
  • Змеј
  • Самовила

Мраз, змеј , а нападите од типот Fairy се супер ефективни, кои предизвикуваат двојна штета (x2), против чистиот покемон од типот на змеј и често работат против покемон од двоен тип на змеј.

Меѓутоа, кога се соочуваме со змеј од двоен тип , често ќе откриете дека тие имаат и други слабости, како и повеќе силни страни. На пример, Dragon-Ground Pokémon како Garchomp е слаб против Dragon и Fairy, екстра слаб против Ice, но е имун на Electric напади, а потезите Rock и Poison не се многу ефикасни.

Што се двојни тип Dragon Pokémon слаб против?

Еве листа на секоја слабост од двојниот тип на Покемон змеј:

Dragon Dual-Тип Слаб против
Тип на нормален змеј Мраз, борба, змеј, самовила
Тип на огнен змеј земја, карпа, змеј
тип на вода-змеј Змеј, самовила
Тип електричен змеј Мраз, земја, змеј, самовила
Тип трева-змеј Мраз (x4), отров, летање, бубачка, змеј, самовила
тип на мраз-змеј борба, карпа, змеј, челик, самовила
Борба-тип на змеј Мраз, летање, психички, змеј, самовила (x4)
Тип отров-змеј Мраз, земја, психички, змеј
Тип на земја-змеј Мраз (x4), змеј, самовила
Тип на летечки змеј Мраз (x4), карпа, змеј, самовила
психички-змеј тип мраз, бубачка, дух, змеј, Темно, самовила
Тип на бубачки-змеј Мраз, летање, карпа, змеј, самовила
Тип на карпа-змеј Мраз, летање, земја, змеј, челик, самовила
тип дух-змеј мраз, дух, змеј, темно, самовила
Тип темен змеј Мраз, борба, бубачка, змеј, самовила (x4)
тип челичен змеј Борба, земја
Тип самовила-змеј мраз, отров, челик, самовила

Ако се обидувате да победите покемон со тргнување по слабост на змејот, потезите од типот на змеј се супер ефективни против сите чисти и двојнитип Dragon Pokémon бар Dragon-Steel и Dragon-Fairy. Исто така, секогаш ќе правите штета, а потоа и некои, со движења на мраз - особено против Dragon-Grass, Dragon-Ground и Dragon-Flying Pokémon.

Исто така види: Игра F1 22: Водич за контроли за компјутер, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X

Кои се слабостите на Pokémon Dragon?

Во Покемон, Покемонот на змејот има само три слабости: мраз, змеј и самовила. Слетувањето на напад на еден од овие типови на змеј-тип ќе даде двојна моќност и ќе се наведе како „супер ефикасен“. со тоа што некои се уште поподложни на суперефективните слабости на Змејот.

Покемонот на змеј-дух како што е Гиратина, на пример, има слабости на мраз, дух, змеј, темно и самовила. Сепак, тој е имун на нормални и борбени напади и е силен против потезите на оган, вода, електрична енергија, трева, отров и бубачки.

Што е најефективно против Покемон од типот змеј?

Најефикасните видови на движење против покемонот на змејот се нападите од мраз, змеј и од типот на самовила. Against Dragon-Fighting и Dragon-Dark Pokémon, Fairy е двојно поефективен. Истото важи и за нападите од типот мраз против Dragon-Grass, Dragon-Ground и Dragon-Flying Pokémon.

Кои покемони се добри против типовите на змејови?

Fairy Pokémon се врвните еквилајзери на моќниот Покемон од типот на змеј. Тоа е затоа што Покемоните од типот на самовила се имуни на движењата на змејот,што значи дека тие ќе нанесат штета само од другите напади на змејот.

Значи, чистиот Fairy Pokémon се вашите главни шалтери за Dragon Pokémon. Сепак, со избирање на двојна самовила, како Гардевоар или Тогекис, може да се покажете како уште попроблематични за Змејот. Сите овие Покемони се добри против типовите на змејови:

  • Gardevoir (Fairy-Psychic)
  • Togekiss (Fairy-Flying)
  • Sylveon (Fairy)
  • Clefable (Fairy)
  • Mr Mime (Fairy-Psychic)

На кои типови Dragon Pokémon се силни?

Покемоните од типот на чист змеј се силни против напади од оган, вода, електрична енергија и трева, а оние што се користат против нив се претвораат во „не многу ефикасни“ (½ моќност).

Сепак , некои од змејовите покемони со двоен тип не се толку силни против сите овие типови, се силни против други типови, а некои дури и се имуни (0x оштетување) на одредени типови на движење. Додека покемоните Dragon-Water се двојно силни ((¼) моќи) против оган и вода, тие редовно ќе се оштетуваат од Electric и Grass.

Исто така види: DemonFall Roblox: Контрола и совети

Ова се типови на движење кои не се многу ефикасни против двојните -тип Dragons во Покемон, како и потезите што нема да им направат ништо на одредени двојни типови.

<.
Dragon Dual-Type Силен против
Тип на нормален змеј Оган, вода, електрична енергија, трева, дух (0x)
Тип Fire-Dragon Оган (¼), електричен, трева (¼), бубачка,Челик
Тип воден змеј Оган (¼), вода (¼), челик
Тип електричен змеј Оган, вода, електричен (¼), трева, летање, челик
Тип трева-змеј Вода (¼), електричен (¼ ), трева (¼), земја
Тип на леден змеј вода, електричен, трева
борбен-змеј Тип Оган, вода, електричен, трева, бубачка, карпа, темно
Тип отров-змеј Оган, вода, електричен, трева ( ¼), борба, отров, бубачка
Тип на земја-змеј Оган, отров, карпа, електричен (x0)
Тип Летечки-Змеј Оган, вода, трева (¼), борба, бубачка, земја (x0)
Тип психички-змеј Оган, вода, електричен, трева, борба, психички
тип бубачки-змеј вода, електричен, трева (¼), борба, земја Оган, вода, електричен, трева, отров, бубачка, борба (x0), нормално (x0)
тип темен змеј пожар, вода, Електрични, трева, дух, темни, психички (x0)
тип челик-змеј нормален, вода, електричен, трева (¼), летање, психички, бубачки , карпа, челик, отров (x0)
тип на самовила-змеј Оган, вода, електричен, трева, борба, бубачка, темно, змеј (x0)

Ако сакате да фатите аDragon Pokémon, задолжително консултирајте се со нивните силни страни во табелата погоре. Во спротивно, играјте со слабостите на Змејот на чистиот и двоен тип на Dragon Pokémon за да ја добиете победата.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.