MLB The Show 22: Најмалите стадиони кои се стигнуваат до дома

 MLB The Show 22: Најмалите стадиони кои се стигнуваат до дома

Edward Alvarado

MLB Стадионите на Шоу 22 ги вклучуваат 30-те стадиони од Големата лига, како и стадионите од Малата лига и историските. Единствено за бејзболот е тоа што секој стадион има свои димензии, за разлика од другите спортови каде теренот има униформни димензии без разлика на стадионот.

При изборот на стадион на кој ќе се игра во шоуто, постојат многу фактори кои може да влијае на одлуката: омилениот тим, родниот град, значајните спомени итн. Оваа статија ќе разгледа еден главен фактор: најмалите терени со топки, што го олеснуваат изведувањето на домашните трки.

Исто така види: Режим на кариера на ФИФА 22: Најдобри евтини напаѓачки средни играчи (CAM) со висок потенцијал за потпишување

Некои стадиони кои не се наведени може да имаат помали растојанија во одредени делови од теренот, но има и пречки за надминување, имено високи ѕидови.

Има многу стадиони за избор, но оваа листа ќе се фокусира само на моментално користените стадиони. Додека некои од историските стадиони поврзани со тимот имаат своја носталгија (како што е јаболкото на стадионот Шеа), повеќето се паркови за стомни и се поголеми од оние наведени подолу.

Исто така види: NBA 2K22: Најдобри градби и совети во центарот (C).

Постарите стадиони, исто така, генерално беа многу поголеми од денешните стадиони. Додека Polo Grounds беше под 300 стапки право надолу во двете линии, беше измерен речиси 500 стапки во центарот. Некои од овие стадиони имаа и поголеми ѕидови, што е уште една пречка за навигација.

Стадионите од помалата лига имаат тенденција да бидат поголеми и прилично симетрични од фаул столб до фаул. Овие стадиони обично имаат и поголеми ѕидови на теренот, така што би сакаленавистина треба да ги исцрпиме во повеќето паркови од Малата лига.

Списокот ќе биде по азбучен редослед според името на стадионот со името на тимот што игра таму во загради. Димензиите на Болпарк ќе бидат дадени во стапки со мерење на фаул полот од лево поле, потоа лево-центар, центар, десен центар и десно поле.

1. Голем американски парк за топчиња (Синсинати Редс)

Димензии: 328, 379, 404, 370, 325

Широко се смета за најистакнат „bandbox“ на парковите на Големата лига, топката лета надвор од Голем американски бал парк. Додека ѕидот во левото поле има пристојна висина, тој бледне во споредба дури и со Крафорд Бокс во Хјустон, а камоли со Зеленото чудовиште во паркот Фенвеј. Ѕидовите надвор од левото поле се кратки, што го олеснува ударот на хомерите, а со празнините кои не се ни 380 стапки, може да очекувате помалку топки да умрат на патеката отколку на другите стадиони.

2. Национален парк (Washington Nationals)

Димензии: 336, 377, 402, 370, 335

Слична големина како Големиот американски балски парк, Националниот парк има дополнителни растојание по линиите. Високиот ѕид во десното поле стигнува до десниот центар, но и таму се појавуваат белилото и создаваат непријатен агол. Останатите ѕидови се стандардни по висина, и како и со претходната листа, малите празнини се идеални за удари со моќ.

3. Petco Park (Сан Диего Падрес)

Димензии: 334, 357, 396, 391, 382

Некогаш се сметаше за стомна парк, ѕидовите беа преместени пред неколку години до тој степен што дури и најоддалеченото растојание од почетната плоча до ѕидот на теренот е под 400 стапки. Ѕидовите се стандардни по висина, но она што навистина го издвојува Petco Park е зградата на Western Metal Supply Co. во левото поле, која служи и како фаул столб. Со толку кратка линија на левото поле, донесете состав од десничари и стремете се кон зградата!

4. Tropicana Field (Tampa Bay Rays)

Димензии: 315 , 370, 404, 370, 322

Тропикана Филд отсекогаш се издвојувала повеќе по своите негативности отколку по позитивните страни, имено склоноста кон губење на топки на покривот. Тоа е благ терен во однос на уникатните карактеристики и мерења, но тоа го прави добро за домовите. Ѕидовите се малку повисоки од вообичаеното, но 400 до мртвата точка е најдлабокиот дел од паркот, а 315 го прави левото поле врзано за второто најкратко во бејзбол.

5. Стадион Јенки (Њу Јорк Јенкис)

Димензии: 318, 399, 408, 385, 314

Повторно, ова не е историскиот стадион Јенки, туку денешното издание. 408 до центарот е сигурно длабоко, но 318 и 314 по левата и десната линија на теренот, соодветно, се некои од најкратките растојанија во бејзболот. Всушност, 318 лево е само зад Tropicana Field, Minute Maid Park (Хјустон) и FenwayПарк (Бостон), последните два имаат ѕидови со високи катови што треба да се надминат. Краткиот трем десно со втората и третата палуба што се надвиснуваат толку блиску им овозможува на левораките моќни удари да свртат некои хомери на горниот кат кога удираат совршени топки.

Сега имате подобра идеја за тоа на кои стадиони најмалку се претставени предизвик за удирање дома. Кој прв ќе го играте, а кој ќе биде вашиот домашен стадион?

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.