Како да ги изберете најдобрите способности во Assassin’s Creed Odyssey

 Како да ги изберете најдобрите способности во Assassin’s Creed Odyssey

Edward Alvarado

Во огромниот, извонреден свет на Assassin's Creed Odyssey, способностите можат да бидат разликата помеѓу славната победа и разорниот пораз. Со збир од над 30 способности за избор, правењето на вистинскиот избор може да изгледа застрашувачко . Овој водич е тука за да ви помогне да се движите низ морето на можности и да го ослободите вашиот вистински потенцијал како Спартански воин.

TL;DR

  • Assassin's Creed Odyssey нуди над 30 уникатни способности за да го прилагодите вашиот борбен стил.
  • Изборот на вистинските способности може значително да влијае на вашиот успех во играта.
  • Спартанскиот удар, вториот ветер и херојот се меѓу најпопуларните способности меѓу играчите.

Разбирање на способностите во Assassin's Creed Odyssey

Факт: Assassin's Creed Odyssey има преку 30 различни способности за избор, секоја со свој уникатен придобивките и недостатоците. Овие способности опфаќаат три различни категории: Ловец, Воин и Убиец, од кои секоја се грижи за различен стил на игра.

„Изборот на вистинските способности во Assassin's Creed Odyssey може да значи разлика помеѓу успехот и неуспехот во борбата“. – IGN

Популарни способности и како да ги користите

Статистика: Според истражувањето на играчите на Assassin's Creed Odyssey, најпопуларните способности се Spartan Kick, Second Wind , и Hero Strike. Еве краток преглед за тоа зошто овие способности се фаворизираат и како тие можат да бидатефикасно се користи во играта.

Spartan Kick

The Spartan Kick е способност на воинот што дава моќен удар, нанесувајќи значителна штета и ги турка непријателите. Тоа е одлична алатка за контрола на толпата, па дури и за соборување на непријателите од карпи или чамци.

Втор ветер

Како способност на воинот, Second Wind веднаш враќа дел од вашето здравје, што може да биде спасител во жарот на битката. Секогаш е корисно да ја имате оваа способност во вашиот арсенал, без оглед на вашиот стил на игра.

Исто така види: Пет ноќи на прекршување на безбедноста на Фреди: Како брзо да го победите Монтгомери Гејтор

Hero Strike

Hero Strike е способност на Assassin што ја користи целосната моќ на Spear на Леонидас да изврши разорен удар. Тоа е одличен избор за брзо соборување на моќни непријатели.

Избор на вистинските способности за вашиот стил на игра

Иако овие способности се популарни, најдобрите способности за вас во голема мера зависат од вашиот личен стил на игра. Како скришум пристап? Фокусирајте се на способностите на убијците. Претпочитате напади со опсег? Одете за способностите на Хантер. Сакате да се приближувате и лично во борба? Способностите на воинот се ваш пријател.

Исто така види: Дешифрирање на најдобрите градби на Assassin's Creed Odyssey: Craft Your Ultimate Spartan Warrior

Акт за балансирање: воин, ловец, убиец

Секоја категорија на способности одговара на специфичен стил на борба во Assassin’s Creed Odyssey. Способностите на воинот се совршени за директни, блиски борбени ситуации. Способностите на ловците се наклонети кон напади со долг дострел, овозможувајќи ви да ги соборите непријателите од далечина. На крај, Способностите на убијците обезбедуваат скришум убиства со еден истрел за потивок пристап.

Подигнете ги вашите способности

Покрај изборот на нови способности, можете исто така да ја потрошите вашата тешко заработена способност Поени за надградба на постоечките, што ги прави уште помоќни. Имајте го ова на ум додека напредувате и ги обликувате вештините на вашиот Спартанец.

Комбинирање на способности

Клучен аспект за совладување на борбата на играта е ефективно комбинирање на различни способности. На пример, можете да го користите Spartan Kick за да го оттурнете непријателот, а потоа да се префрлите на вашиот лак и да ја користите способноста на Хантер за да нанесувате штета од далеку. Пронаоѓањето синергија помеѓу способностите може да доведе до моќни комбинации, затоа не плашете се да експериментирате!

Прилагодување на предизвиците

Како што напредувате низ Одисеја на Assassin's Creed, ќе се соочите со различни предизвици што може да бара промена во поставувањето на вашите способности. Некои непријатели може да бидат поранливи на способностите на Хантер, додека други може да бараат брутална сила на способностите на Воинот. Да се ​​биде флексибилен и подготвен да се прилагоди е клучот за освојување на различните предизвици на играта.

Заклучок

Богатата таписерија на способности во Assassin's Creed Odyssey ви овозможува вистински да го приспособите вашето искуство со игри и да играте како што сакате . Затоа, експериментирајте, приспособете се и откријте ја вистинската моќ на Спартански воин!

Често поставувани прашања

Колку способности има воAssassin's Creed Odyssey?

Има преку 30 уникатни способности во играта, од кои секоја нуди различни предности и недостатоци.

Кои се најпопуларните способности во играта?

Според анкетите на играчите, најпопуларните способности се Spartan Kick, Second Wind и Hero Strike.

Како да ги изберам вистинските способности?

Изборот на вистинските способности во голема мера зависи од вашиот стил на игра. Експериментирајте со различни способности за да дознаете што е најдобро за вас.

Извори:

Ubisoft

IGN

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.