Lëshoni potencialin tuaj të shkrimit me 5 tastierat më të mira të membranës të vitit 2023

 Lëshoni potencialin tuaj të shkrimit me 5 tastierat më të mira të membranës të vitit 2023

Edward Alvarado

Nëse keni përjetuar ndonjëherë zhgënjimin e një tasti ngjitës ose zhurmën shurdhuese të një tastierë të vjetër, ju e dini rëndësinë e një pajisjeje të besueshme, të qetë dhe të rehatshme shkrimi. Ekipi ynë i ekspertëve ka shpenzuar 17 orë duke kërkuar dhe rishikuar tastierat membranore për t'ju sjellë një udhëzues gjithëpërfshirës për opsionet më të mira në treg.

TL;DR:

 • Tastierat me membranë ofrojnë një përvojë shkrimi të qetë dhe të qetë.
 • Ato janë me kosto efektive dhe rezistente ndaj derdhjeve dhe pluhurit.
 • Ne kemi shqyrtuar pesë tastiera membranore të vlerësuara më të mira nga markat e njohura.
 • Do të mësoni faktorët e rëndësishëm që duhen marrë parasysh kur blini një tastierë membranore.
 • Gjithashtu, ne ofrojmë këshilla për të zbuluar problemet e mundshme dhe teste për të vlerësuar cilësinë e tastierës.

Logitech K120 – Tastiera më e mirë buxhetore

Logitech K120 është një testament i idesë se thjeshtësia dhe funksionaliteti mund të bashkëjetojnë pa probleme. Nëse po kërkoni një përvojë të besueshme, të fuqishme dhe të rehatshme të shtypjes, kjo është tastiera që duhet marrë parasysh. Çelësat e tij të profilit të ulët ofrojnë një përvojë të qetë dhe të qetë shkrimi, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer për ambientet e zyrës ose hapësirat e përbashkëta. Dizajni i fortë dhe ndërtimi rezistent ndaj derdhjeve sigurojnë se mund të durojë ashpërsinë e përdorimit të përditshëm. Lidhshmëria "Plug-and-play" USB do të thotë nuk nevojitet softuer shtesë për të filluar. Edhe pse mund t'i mungojnë disa nga kambanat dhe bilbilat etastierat me çmime, Logitech K120 ofron performancë të qëndrueshme dhe vlerë të jashtëzakonshme për para. Pavarësisht nëse jeni student, profesionist ose përdorues i rastësishëm, Logitech K120 nuk do të zhgënjejë.

Pro : Kundër:
✅ Çelësat me profil të ulët

✅ Dizajn rezistent ndaj derdhjeve

✅ Shkrimi i qetë

✅ Çelësa të qëndrueshëm

✅ Çmimi i përballueshëm

❌ Pa çelësa multimedial

❌ Me tela, lëvizshmëria kufizuese

Shiko çmimin

Razer Cynosa Chroma – Tastiera më e mirë e lojërave

Razer Cynosa Chroma është një ëndërr e realizuar si për lojtarët ashtu edhe për entuziastët e RGB. Kjo tastierë është krijuar për të vazhduar me veprimet e lojërave me ritëm të shpejtë, ndërkohë që i shton një dimension gjithëpërfshirës konfigurimit të lojërave tuaja me ndriçimin e saj të pasmë plotësisht të personalizueshëm dhe të gjallë. Çelësat e tij janë të butë dhe të përgjegjshëm, duke ofruar një eksperiencë komode shkrimi pa sakrifikuar reagimet prekëse që pëlqejnë lojtarët. Qëndrueshmëria e tastierës dhe dizajni rezistent ndaj derdhjeve janë shpërblime shtesë, duke siguruar që ajo të përballojë sesionet intensive të lojërave. Për më tepër, softueri Razer Synapse lejon personalizimin e lidhjeve të tasteve dhe ndriçimin RGB, duke e bërë tastierën tuaj unike sa stili juaj i lojës. Për ata që kërkojnë një tastierë që kombinon performancën, estetikën dhe vlerën, Razer Cynosa Chroma është një konkurrent kryesor.

Pro : Të këqijat:
✅ Individualishttastet me ndriçim të pasmë

✅ Dizajn i qëndrueshëm rezistent ndaj derdhjeve

✅ Makrotë plotësisht të programueshme

✅ Goditje të qeta të tasteve

✅ Dizajn i rehatshëm

❌ Më i lartë diapazoni i çmimeve

❌ Mund të jetë kompleks për jo-lojtarë

Shiko çmimin

Microsoft Comfort Curve 3000 – Tastiera më e mirë ergonomike

Microsoft Comfort Curve 3000 është një zgjedhje e shkëlqyer për ata që vlerësojnë komoditetin dhe thjeshtësinë në tastierën e tyre. Dizajni i tij unik i lakuar inkurajon një pozicion më natyral të dorës dhe kyçit të dorës, duke reduktuar tendosjen gjatë përdorimit të zgjatur. Çelësat janë të përgjegjshëm dhe të qetë, duke e bërë atë ideal për ambientet e punës ose seancat e shkrimit natën vonë. Megjithëse mund t'i mungojnë disa nga veçoritë e avancuara të tastierave specifike të lojërave, konfigurimi i tij plug-and-play, performanca e besueshme dhe çmimi i përballueshëm e bëjnë atë një zgjedhje të spikatur për përdorim të përditshëm. Nëse je dikush që shpenzon orë të gjata duke shkruar dhe vlerëson rehatinë mbi veçoritë tërheqëse , Microsoft Comfort Curve 3000 është një tastierë që duhet ta konsiderosh patjetër.

Shiko gjithashtu: Kodet për RoCitizens Roblox
Pro : Kundër:
✅ Dizajn ergonomik

✅ Prerje të qeta të tastieve

✅ Konfigurimi plug-and-play

✅ Ndërtim i qëndrueshëm

✅ I përballueshëm

❌ Pa çelësa multimedial

❌ Me tela, lëvizshmëria e kufizuar

Shiko çmimin

Corsair K55 RGB – Tastiera më e mirë me funksione të pasura

Tastiera Corsair K55 RGB Gaming është zgjedhja më e mirë për lojtarë që kërkojnë njëTastierë membranore e pasur me veçori, por me buxhet të favorshëm. Ndriçimi i tij i personalizueshëm RGB shton një element argëtues dhe zhytës në seancat tuaja të lojërave. Tastet e dedikuara makro dhe anti-ghosting me shumë çelësa sigurojnë që çdo komandë të regjistrohet dhe të ekzekutohet në mënyrë të përsosur, duke ju ofruar avantazh në lojërat konkurruese. Çelësat e qetë dhe të përgjegjshëm së bashku me mbajtësen e dorës të butë prej gome të ndashme sigurojnë rehati gjatë maratonave të gjata të lojërave. Edhe pse mund t'i mungojë reagimet prekëse të një tastierë mekanike, K55 ofron shumë vlera, duke e bërë atë një zgjedhje solide për çdo lojtar, veçanërisht ata që sapo kanë filluar udhëtimin e tyre të lojërave.

Pro : Kundër:
✅ Ndriçim dinamik RGB

✅ 6 çelësa makro të dedikuar

✅ Çelësat e qetë dhe reagues

✅ Mbështetësi i dorës i butë i ndashëm prej gome

✅ Kontrollet e dedikuara të volumit dhe multimedias

❌ Madhësia e madhe

❌ Jo -kabllo i lëvizshëm

Shiko çmimin

SteelSeries Apex 5 – Tastiera më e mirë hibride e lojrave

SeelSeries Apex 5 është një zgjedhje fantastike për lojtarët që duan ndjesinë e prekshme të një tastierë mekanike pa zhurmën shoqëruese. Dizajni i tij hibrid ju jep më të mirën nga të dy botët, dhe korniza e aluminit e shkallës së avionit siguron qëndrueshmëri. Ndriçimi RGB i personalizueshëm nuk është vetëm estetikisht i këndshëm por gjithashtu i dobishëm për lojërat në kushte me dritë të ulët . Ndërsa ështëmë të shtrenjta se tastierat standarde të membranës, përzierja e rehatisë, performancës dhe përshtatshmërisë që ofron e bën atë të vlefshëm për investimin.

Pro : Të këqijat:
✅ Çelësat hibridë me membranë mekanike

✅ Ndriçim RGB me miliona ngjyra

✅ Kornizë alumini të nivelit të avionit

✅ Makrot e programueshme

✅ Mbështetësja e ndashme e kyçit të dorës

❌ Më e shtrenjtë se tastierat me membranë të pastër

❌ Mund të jetë e rëndë për disa tavolina

Shiko çmimin

Çfarë është një tastierë membranore?

Një tastierë membranore përdor tastierë presioni të shtresuara me një membranë fleksibël për të regjistruar goditjet e tastieve, ndryshe nga tastierat mekanike që përdorin çelësa individualë. Ato janë përgjithësisht më të qeta, më të lehta dhe më të përballueshme, duke i bërë ato një zgjedhje popullore për shumë përdorues.

Shiko gjithashtu: Si të filloni një biznes në GTA 5

Udhëzuesi i blerjes: Çfarë duhet kërkuar në një tastierë membranore

Kur blini një tastierë membranore, merrni parasysh faktorët e mëposhtëm:

 • Përgjegjshmëria e tasteve: Një tastierë e mirë duhet të regjistrojë lehtësisht dhe saktë goditjet e tastieve.
 • Qëndrueshmëria: Kërkoni modele rezistente ndaj derdhjeve dhe çelësa të qëndrueshëm që mund t'i rezistojnë përdorimit të rëndë.
 • Rehati: Dizajni ergonomik ose veçoritë si pjerrësia e rregullueshme mund të përmirësojnë komoditetin e shkrimit.
 • Karakteristika shtesë: tastet multimediale, makrotë e programueshme dhe ndriçimi i pasmë mund të përmirësojnë përvojën tuaj të tastierës.
 • Çmimi. : Tastierat me membranë janë përgjithësisht të përballueshme, por çmimet mund të ndryshojnëbazuar në veçoritë dhe markën.

Probleme të mundshme me tastierat membranore

Megjithë përfitimet e tyre, tastierat e membranës mund të kenë disa probleme të mundshme:

 • Zbehja e tastit : Shkronjat në butona mund të zbehen me kalimin e kohës.
 • Ngjitja e tastit: Tastet ndonjëherë mund të ngjiten, duke shkaktuar karaktere të përsëritura.
 • Reduktimi i reagimeve prekëse: Krahasuar me tastierat mekanike, modelet me membranë ofrojnë më pak reagime të prekshme .

Testimi i tastierës suaj të re

Këtu janë pesë teste që mund të bëni për të vlerësuar cilësinë e tastierës suaj të re:

 • Përgjegjshmëria e tastit: Shkruani shpejt për të parë nëse të gjitha goditjet e tastit janë regjistruar.
 • Përputhshmëria e tastit: Sigurohuni që të gjithë tastet kërkojnë të njëjtën sasi forcë për të shtypur.
 • Zhurma e shtypjes: Kontrollo nëse tastiera është aq e qetë sa reklamohet.
 • Rezistenca ndaj derdhjes: Megjithëse nuk rekomandojmë derdhjen e lëngjeve në tastierën tuaj, ia vlen të përmendet çdo pretendim i prodhuesit për rezistencën ndaj derdhjes.
 • Ndriçimi i pasëm (nëse ka ): Testoni çdo efekt ndriçimi të pasëm ose të personalizueshëm të ndriçimit.

Zgjedhja e tastierës së duhur për nevojat tuaja

Të kuptuarit e nevojave tuaja mund t'ju ndihmojë të zgjidhni tastierën e duhur:

 • Lojtarët: Kërkoni për tastierë me makro të programueshme dhe ndriçim të personalizueshëm.
 • Punonjësit e zyrës: Jepini përparësi komoditetit, çelësave të qetë dhe qëndrueshmërisë.
 • Përdoruesit në lëvizje: Konsideroni një pajisje me valë ose kompakte tastierë për transportueshmëri.

Mendimet përfundimtare

Pavarësisht nëse jeni duke luajtur, duke punuar ose thjesht duke shfletuar ueb, një tastierë e mirë mund të përmirësojë ndjeshëm përvojën tuaj. Zgjedhja jonë kryesore për shumicën e përdoruesve është Logitech K120 për ekuilibrin e tij të rehatisë, qëndrueshmërisë dhe përballueshmërisë. Për lojtarët, Razer Cynosa Chroma dhe Corsair K55 RGB ofrojnë një mori karakteristikash të personalizueshme.

Pyetjet e shpeshta

Sa zgjasin tastierat membranore?

Me përdorim të rregullt, një tastierë membranore mund të zgjasë disa vjet. Qëndrueshmëria varet kryesisht nga cilësia e tastierës dhe mënyra se si përdoret.

A janë tastierat membranore të mira për lojëra?

Ndërsa disa lojtarë preferojnë reagimet e prekshme të tastierës mekanike, shumë tastiera membranore, si Razer Cynosa Chroma, ofrojnë veçori të përshtatura për lojtarët.

Si ta pastroj një tastierë membranore?

Shumica e tastierave membranore mund të pastrohen me një rrobe e lagur. Për një pastrim të thellë, mund t'i hiqni çelësat – thjesht sigurohuni që së pari të kontrolloni udhëzimet e prodhuesit.

A mund të riparohet një tastierë membranore?

Riparimi i një tastierë membranore mund të jetë e vështirë dhe shpesh është më kosto-efektive për ta zëvendësuar atë.

A janë tastierat me membranë me valë po aq reaguese sa ato me tela?

Po, tastierat me valë mund të jenë po aq reagojnë si ato me tela, por sigurohuni që të kontrolloni specifikimet e vonesës së tastierës.

Edward Alvarado

Edward Alvarado është një entuziast me përvojë lojërash dhe mendja e shkëlqyer që qëndron pas blogut të famshëm të Outsider Gaming. Me një pasion të pashuar për videolojërat që përfshin disa dekada, Edward i ka kushtuar jetën e tij eksplorimit të botës së madhe dhe gjithnjë në zhvillim të lojërave.Pasi u rrit me një kontrollues në dorë, Edward zhvilloi një kuptim ekspert të zhanreve të ndryshme të lojërave, nga revole të mbushura me aksion deri tek aventurat zhytëse me role. Njohuritë dhe ekspertiza e tij e thellë shkëlqejnë në artikujt dhe rishikimet e tij të hulumtuara mirë, duke u ofruar lexuesve njohuri dhe opinione të vlefshme mbi tendencat më të fundit të lojërave.Shkathtësitë e jashtëzakonshme të shkrimit dhe qasja analitike e Eduardit e lejojnë atë të përcjellë konceptet komplekse të lojërave në një mënyrë të qartë dhe koncize. Udhëzuesit e tij të lojtarëve të krijuar me mjeshtëri janë bërë shoqërues thelbësorë për lojtarët që kërkojnë të pushtojnë nivelet më sfiduese ose të zbulojnë sekretet e thesareve të fshehura.Si një lojtar i përkushtuar me një përkushtim të palëkundur ndaj lexuesve të tij, Edward krenohet që qëndron përpara kurbës. Ai pastron pa u lodhur universin e lojërave, duke e mbajtur gishtin në pulsin e lajmeve të industrisë. Outsider Gaming është bërë një burim i besueshëm për lajmet më të fundit të lojërave, duke siguruar që entuziastët të jenë gjithmonë të përditësuar me publikimet, përditësimet dhe polemikat më të rëndësishme.Jashtë aventurave të tij dixhitale, Edward kënaqet duke u zhytur në tëkomuniteti i gjallë i lojërave. Ai angazhohet në mënyrë aktive me lojtarë të tjerë, duke nxitur një ndjenjë shoqërie dhe duke inkurajuar diskutime të gjalla. Nëpërmjet blogut të tij, Edward synon të lidhë lojtarë nga të gjitha sferat e jetës, duke krijuar një hapësirë ​​gjithëpërfshirëse për shkëmbimin e përvojave, këshillave dhe një dashuri të ndërsjellë për të gjitha gjërat e lojërave.Me një kombinim bindës të ekspertizës, pasionit dhe një përkushtimi të palëkundur për zanatin e tij, Edward Alvarado e ka forcuar veten si një zë i respektuar në industrinë e lojrave. Pavarësisht nëse jeni një lojtar i rastësishëm që kërkon komente të besueshme ose një lojtar i zjarrtë që kërkon njohuri të brendshme, Outsider Gaming është destinacioni juaj përfundimtar për të gjitha gjërat e lojërave, të udhëhequr nga Edward Alvarado i zgjuar dhe i talentuar.