FIFA 22: Gjuajtësit më të mirë të goditjeve të lira

 FIFA 22: Gjuajtësit më të mirë të goditjeve të lira

Edward Alvarado

Gjuajtja e gjuajtjes së lirë është modifikuar midis përsëritjeve të ndryshme të FIFA-s dhe në lojën e këtij viti sigurisht që ia vlen të praktikohen dhe të fokusohen. Ato mund të jenë një mënyrë jashtëzakonisht e dobishme për të shënuar gola të rëndësishëm, veçanërisht kur luani kundër mbrojtjeve që janë të vështira për t'u thyer në lojë të hapur.

Zgjedhja e sulmuesve më të mirë të goditjeve të lira në FIFA 22

Ky artikull fokusohet në sulmuesit më të mirë të goditjeve të lira në lojë me James Ward-Prowse, Lionel Messi dhe Enis Bardhi që janë ndër më të mirët në FIFA 22.

Ne kemi i renditi këta specialistë të topit të vdekur bazuar në saktësinë e tyre të goditjes së lirë dhe vlerësimin e kurbës, dhe faktin se ata zotërojnë tiparin e Specialistit FK në ndeshjen e këtij viti.

Në fund të artikullit, do të gjeni një lista e plotë e të gjithë goditjeve të lira më të mira në FIFA 22.

1. Lionel Messi (93 OVR – 93 POT)

Ekipi: Paris Saint-Germain

Mosha: 34

Paga: 275,000 £ p/w

Vlera: 67,1 milion £

Saktësia e goditjes së lirë : 94

Atributet më të mira : 96 Driblim, 96 Kontroll i topit, 96 qetësi

Lionel Messi do të njihet përgjithmonë si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave pas një karriere rekorde për Argjentinën, Barcelonën dhe tani PSG-në, dhe gjatë gjithë karrierës së tij vezulluese, ai ka treguar gjithmonë një talent të jashtëzakonshëm për të shënuar goditjet e lira. Me sa duket, krijuesit e FIFA 22 besojnë se ai është më i miriRealizues i goditjeve të lira në futbollin botëror me një vlerësim të saktësisë së goditjes së lirë 94.

Me 93 në përgjithësi, Messi është lojtari më i mirë në ndeshjen e këtij viti. Ai ka një mori atributesh me 96 vlerësime, duke përfshirë kontrollin e topit, driblimin dhe gjakftohtësinë, të cilat e bëjnë atë një lojtar fenomenal për t'u përdorur në lojë ose nga krahu i djathtë ose si qendërsulmues.

Dalja shokuese e Messit nga Barcelona e tij e dashur në verë ishte një nga transferimet më surreale në historinë e futbollit, megjithatë tifozët e PSG-së duhet të jenë të kënaqur që fituesi i fundit i Kupës së Amerikës nënshkroi një transferim falas për të hijeshuar klubin e tyre me talentin e tij të pashoq. Nëse luani si PSG në lojë, sigurohuni që ta vendosni Messin në goditjet e lira. E thënë thjesht, nuk ka njeri më të mirë.

2. James Ward-Prowse (81 OVR – 84 POT)

Ekipi: Southampton

Mosha: 26

Paga: 59,000 £ p/w

Shiko gjithashtu: Rogue Heroes Rrënojat e Tasos: Ku të kapni peshkun legjendar, Zhbllokoni udhëzuesin e klasës së piratëve

Vlera: 28,8 milionë £

Saktësia e goditjes së lirë : 92

Atributet më të mira: 92 Saktësia e goditjes së lirë , 92 Curve, 91 Stamina

Një hero për klubin e tij të fëmijërisë Southampton, James Ward-Prowse është shfaqur si një nga sulmuesit më të frikshëm të goditjeve të lira në futbollin botëror, siç ilustrohet nga saktësia e tij në 92 goditjet e lira.

Mbi setet, Ward-Prowse është një nga më të mirët e lojës me kurbë 92 dhe saktësi të goditjeve të lira në lojë duke e bërë atë një kërcënim të shkëlqyer për golin nga goditjet e lira nga distanca të shkurtra. Ai nuk është i keq as nga loja e hapur, me 91 qëndrueshmëri, 89 krosime,dhe 85 pasime të shkurtra që i lejojnë anglezit të krijojë shanse të qarta për 90 minutat e plota për shenjtorët dhe kombëtaren.

26-vjeçari sigurisht ka arritur potencialin e tij të madh në bregun jugor , me spekulimet në rritje nëse ai do të transferohet në një klub në konkurrencën kontinentale pas një paraqitjeje verbuese me tetë gola dhe tetë asistime në Premier League sezonin e kaluar. Nëse keni nevojë për një specialist të talentuar, të luajtur me topin e vdekur, atëherë mos kërkoni më larg se James Ward-Prowse.

3. Enis Bardhi (79 OVR – 80 POT)

Ekipi: Levante

Mosha: 25

Paga: 28,000 £ p/w

Vlera: 18,1 milion £

Saktësia e goditjes së lirë : 91

Atributet më të mira: 91 Saktësia e goditjes së lirë, 89 kurbë, 86 bilanci

Superylli i Maqedonisë së Veriut Enis Bardhi ka 91 saktësi të goditjes së lirë në FIFA 22, gjë që nuk është befasi për këdo që e ka parë atë të godasë një goditje dënimi .

Bardhi është një mesfushor me një avantazh klinik të golave ​​në ndeshjen e këtij viti. Vlerësimet e tij përfshijnë 85 gjuajtje me fuqi, 84 gjuajtje nga distanca, 81 goditje me breshëri dhe 78 përfundime, që do të thotë se ylli i Levantes është një kërcënim për golin nga distanca e largët dhe e shkurtër.

I goditur 42 herë nga Maqedonia e Veriut, Bardhi ka shënuar nëntë gola ndërkombëtarë, por është shenja që ai ka bërë në La Liga për Levanten që ka ngritur vetullat në futbollin spanjoll. Rikthimi i tij më i mirë me shtatë gola dhe treasistimet në ligë disa sezone më parë ngritën profilin e tij dhe mund të mos kalojë shumë derisa Bardhi të kalojë në një klub më të madh për të sfiduar për argjendin vendas.

4. Aleksandar Kolarov (78 OVR – 78 POT )

Ekipi: Inter

Mosha: 35

Paga: 47,000 £ p/w

Vlera: 3,7 milion £

Saktësia e goditjes së lirë : 89

Atributet më të mira: 95 Fuqia e gjuajtjeve, 89 Saktësia e goditjes së lirë, 86 gjuajtje nga distanca

Një mbrojtës i majtë ikonë si në Premier League ashtu edhe në Serinë A , Syri i Kolarov për golin nga goditjet e lira e veçon atë nga shumica e mbrojtësve në futbollin botëror, prandaj vlerësimi i saktësisë së tij prej 89 të goditjeve të lira në këtë përsëritje të FIFA-s.

35-vjeçari, i cili tani luan për Interin, i është dhënë 95 fuqia e gjuajtjeve, 89 saktësia e goditjeve të lira dhe 86 gjuajtje nga distanca, kështu që mund të presësh disa përfundime spektakolare nga mbrojtësi serb nëse je mjaftueshëm i guximshëm për të gjuajtur nga distanca në lojë.

Një kyçe. lojtar në skuadrën fituese të ligës së Mancinit, Mançester Siti, Kolarov e kaloi magjinë e tij në Angli me kalimin në gjigantët italianë Lazio, Roma dhe së fundmi Inter Milan, pasi depërtoi në ligat vendase serbe. 94 paraqitje për Serbinë dhe 11 gola janë dëshmi e aftësive të tij sulmuese, të cilat mund të prisni të përsëriten në FIFA 22 nëse luani me Kolarov.

5. Ager Aketxe (71 OVR – 71 POT)

Ekipi: SDEibar

Mosha: 27

Paga: 7000 £ p/w

Vlera: 1.7 milion £

Saktësia e goditjes së lirë : 89

Atributet më të mira: 89 Saktësia e goditjes së lirë, 86 gjuajtje Power, 85 Balance

Ager Aketxe është një mesfushor i qëndrueshëm spanjoll me një prirje për gjuajtje nga larg në lojë të hapur, por ai është veçanërisht shkatërrues nga gjuajtjet e lira dhe saktësia e goditjes së lirë 89 sugjeron që duhet të shkoni për gol nga situata me top të vdekur me Agetxe nëse i jepet mundësia.

Një nënshkrim i ri në Eibar, Agetxe ka treguar se ka një kërcënim me gjuajtjet e tij të fuqishme nga distanca me 86 gjuajtje nga distanca dhe 84 gjuajtje nga distanca dhe kthesa që përfaqëson 27-vjeçarin atributet më të forta në lojë.

Duke luajtur për Athletic Bilbao, Cádiz, Almería, Deportivo La Coruña dhe madje edhe Toronto FC, Aketxe shpreson të gjejë një shtëpi më të përhershme në Eibar në Kategorinë e Dytë të Spanjës. Një klauzolë lirimi prej 2.8 milionë £ duhet t'i lejojë menaxherët me një buxhet të kufizuar të nënshkruajnë me Aketxe si një lojtar që merr pjesë në grupe që bën ndryshime.

6. Ángel Di María (87 OVR – 87 POT)

Ekipi: Paris Saint-Germain

Mosha: 33

Paga: 138,000 £ p/w

Vlera: 42,6 milion £

Saktësia e goditjes së lirë : 88

Atributet më të mira: 94 Shkathtësi, 91 kthesë, 88 Saktësia e goditjes së lirë

Angel Di María i PSG ka qenë ndër sulmuesit elitë të botës për pjesën më të mirë të një dekade për shkak të krijimtarisë së tij dhesy për gol, por saktësia e tij 88 e goditjeve të lira në FIFA 22 sugjeron se ai është gjithashtu një nga sulmuesit më të mirë të lojës.

Një anësor i lehtë, Di María është mbështetur historikisht në ritmin elektrik, por në moshën 33, argjentinasi ka evoluar në një teknik jashtëzakonisht të talentuar. Atribute duke përfshirë 91 kurbë, 88 krosim dhe driblim, dhe 87 profilin e kontrollit të topit Di María si njeriu kreativ arketip i gjerë për të plotësuar aftësinë e tij për të shënuar gola nga grupet.

Pas një periudhe të vështirë në futbollin anglez me Manchester United, Di María ka gjetur shtëpinë e tij të futbollit në Parc des Princes, ku ai është bërë element kryesor në një nga klubet më të mëdha në futbollin botëror. Goli i tij për fituesin e Kupës së Amerikës në fitoren 1-0 kundër Brazilit e ka çimentuar trashëgiminë e tij si një nga sulmuesit më të mirë të Argjentinës në epokën moderne.

7. Paulo Dybala (87 OVR – 88 POT)

Ekipi: Juventus

Mosha: 27

Shiko gjithashtu: Top 5 TV më të mirë për lojëra: Zhbllokoni përvojën përfundimtare të lojërave!

Paga: 138,000 £ p/w

Vlera: 80 milion £

Saktësia e goditjes së lirë : 88

Atributet më të mira: 94 Balanca, 93 Kontrolli i topit, 92 Shkathtësia

Dybala është një nga sulmuesit më emocionues për t'u përdorur në FIFA për shkak të aftësisë së tij të çuditshme për të shënuar nga distanca e afërt, nga distanca e largët ose, siç sugjeron saktësia e tij prej 88 goditjesh të lira, edhe nga pikat e caktuara.

E gjithanshme Argjentinasi nuk është vetëm një lojtar vdekjeprurës me 89 gjuajtjet e tij nga distanca dhe 85 golat e fundit – ai gjithashtu mund të krijojë shanse përshokët e skuadrës duke kaluar ose dribluar nga kundërshtari. Vizioni 91, driblimi 90 dhe pasimet e shkurtra 87 ju tregojnë gjithçka që duhet të dini për cilësinë që Dybala sjell në çdo skuadër.

Palermo mori një shans për Dybala si një perspektivë e papërpunuar adoleshente dhe pas tre vitesh drithëruese në klubi, ata më shumë se trefishuan investimin e tyre në Dybala duke i kthyer 10 milionë funte fillestare në 36 milionë funte pasi shitën lojtarin e tyre yll te Juventusi. Që atëherë, Dybala e ka çuar lojën e tij në një nivel tjetër, kështu që nëse doni ta nënshkruani atë në "Modalitetin e karrierës", mund t'ju duhet të aktivizoni klauzolën e tij të lirimit prej 138 milionë £.

Të gjithë goditjet e lira më të mira në FIFA 22

Në tabelën e mëposhtme, do të gjeni të gjithë goditjet e lira më efektive dhe më të mira në FIFA 22, të renditura sipas saktësisë së goditjes së lirë dhe vlerësimit të kurbës.

<18 20>
Emri FK Saktësia Fuqia e goditjes Korba OVR POT Mosha Pozicioni Ekipi Vlera Paga
Lionel Messi 94 86 93 93 93 34 RW, ST, CF Paris Saint-Germain 67.1 milion £ £275,000
James Ward-Prowse 92 82 92 81 84 26 CM Southampton 28.8 milion £ 59,000 £
EnisBardhi 91 85 89 79 80 25 LM , CM Levante Unión Deportiva 18.1 milion £ £28,000
Aleksandar Kolarov 89 95 85 78 78 35 LB, CB Inter 3.7 milion £ £47,000
Ager Aketxe Barrutia 89 86 84 71 71 27 RM, CAM SD Eibar 1.7 milion £ 7000£
Ángel Di María 88 83 91 87 87 33 RW, LW Paris Saint-Germain 42.6 milion £ £ 138,000
Robert Skov 88 88 87 75 78 25 RM, LWB, LB TSG Hoffenheim 6.5 milion £ £25,000
Paulo Dybala 88 84 90 87 88 27 CF, CAM Juventus 80 milion £ £138,000
Anderson Talisca 87 84 86 82 83 27 CF, ST, CAM Al Nassr 30.5 milion £ £52,000
Lasse Schøne 87 83 85 74 74 35 CM, CDM N.E.C. Nijmegen 1.5 milion £ £8,000
Gareth Bale 87 90 91 82 82 31 RM, RW Real MadridCF 21.5 milion £ £146,000
Dominik Szoboszlai 87 84 88 77 87 20 CAM, LM RB Leipzig 19.8 milion £ £40,000
Bruno Fernandes 87 89 87 88 89 26 CAM Manchester United 92.5 milion £ £215,000
Christian Eriksen 87 84 89 82 82 29 CM, CAM Inter 25.4 milion £ £103,000
Ruslan Malinovskyi 86 90 85 81 81 28 CF, CM Atalanta 22.8 milion £ £58,000
James Rodríguez 86 86 89 81 81 29 RW, CAM, CM Everton 21.9 milion £ £90,000
Coutinho 86 82 90 82 82 29 CAM, LW, CM FC Barcelona £25.8 milion £142,000
Marcos Alonso 86 84 85 79 79 30 LWB, LB Chelsea 12.9 milion £ £82,000

Nëse doni sulmuesit më të rrezikshëm të një topi të vdekur në FIFA 22, mos kërkoni më larg se lista e dhënë më sipër.

Edward Alvarado

Edward Alvarado është një entuziast me përvojë lojërash dhe mendja e shkëlqyer që qëndron pas blogut të famshëm të Outsider Gaming. Me një pasion të pashuar për videolojërat që përfshin disa dekada, Edward i ka kushtuar jetën e tij eksplorimit të botës së madhe dhe gjithnjë në zhvillim të lojërave.Pasi u rrit me një kontrollues në dorë, Edward zhvilloi një kuptim ekspert të zhanreve të ndryshme të lojërave, nga revole të mbushura me aksion deri tek aventurat zhytëse me role. Njohuritë dhe ekspertiza e tij e thellë shkëlqejnë në artikujt dhe rishikimet e tij të hulumtuara mirë, duke u ofruar lexuesve njohuri dhe opinione të vlefshme mbi tendencat më të fundit të lojërave.Shkathtësitë e jashtëzakonshme të shkrimit dhe qasja analitike e Eduardit e lejojnë atë të përcjellë konceptet komplekse të lojërave në një mënyrë të qartë dhe koncize. Udhëzuesit e tij të lojtarëve të krijuar me mjeshtëri janë bërë shoqërues thelbësorë për lojtarët që kërkojnë të pushtojnë nivelet më sfiduese ose të zbulojnë sekretet e thesareve të fshehura.Si një lojtar i përkushtuar me një përkushtim të palëkundur ndaj lexuesve të tij, Edward krenohet që qëndron përpara kurbës. Ai pastron pa u lodhur universin e lojërave, duke e mbajtur gishtin në pulsin e lajmeve të industrisë. Outsider Gaming është bërë një burim i besueshëm për lajmet më të fundit të lojërave, duke siguruar që entuziastët të jenë gjithmonë të përditësuar me publikimet, përditësimet dhe polemikat më të rëndësishme.Jashtë aventurave të tij dixhitale, Edward kënaqet duke u zhytur në tëkomuniteti i gjallë i lojërave. Ai angazhohet në mënyrë aktive me lojtarë të tjerë, duke nxitur një ndjenjë shoqërie dhe duke inkurajuar diskutime të gjalla. Nëpërmjet blogut të tij, Edward synon të lidhë lojtarë nga të gjitha sferat e jetës, duke krijuar një hapësirë ​​gjithëpërfshirëse për shkëmbimin e përvojave, këshillave dhe një dashuri të ndërsjellë për të gjitha gjërat e lojërave.Me një kombinim bindës të ekspertizës, pasionit dhe një përkushtimi të palëkundur për zanatin e tij, Edward Alvarado e ka forcuar veten si një zë i respektuar në industrinë e lojrave. Pavarësisht nëse jeni një lojtar i rastësishëm që kërkon komente të besueshme ose një lojtar i zjarrtë që kërkon njohuri të brendshme, Outsider Gaming është destinacioni juaj përfundimtar për të gjitha gjërat e lojërave, të udhëhequr nga Edward Alvarado i zgjuar dhe i talentuar.