Pokémon Sword and Shield: Како да се развие Budew во бр. 60 Roselia

 Pokémon Sword and Shield: Како да се развие Budew во бр. 60 Roselia

Edward Alvarado

Покемон Sword and Shield можеби го нема целиот Национален Декс на располагање, но сè уште има 72 Покемони кои едноставно не се развиваат на одредено ниво.

Со Pokémon Sword и Pokémon Shield, неколку методите на еволуција се изменети од претходните игри, и, се разбира, има некои нови Покемони кои треба да се развиваат преку сè понеобични и специфични начини.

Тука, ќе дознаете каде да го најдете Budew и како да еволуирате Budew во Roselia.

Каде да се најде Budew во Pokémon Sword and Shield

Budew не е тешко да се најде Покемон во Sword and Shield. Всушност, тој е еден од првите Покемони што ги гледате - иако не е во форма што може да се фати - надвор од вашиот дом во Поствик.

Исто така види: Како да добиете размена на икони во ФИФА 23

За да го најдете Budew во Pokémon Sword and Shield, најдобро е да го истражите долниот дел - на ниво на делови од дивите области, но распространетоста на Покемон зависи од временските услови. Ова се локациите во Буду, почнувајќи од локациите кои нудат најдобри шанси да го пронајдете Покемонот:

 • Источно езеро Аксвел: облачно време;
 • Даплд Гроув: Нормално време;
 • Тркалачки полиња: облачно време;
 • Giant's Mirror: нормално време;
 • Dappled Grove: Врне, интензивно сонце, облачно време, грмотевици, силна магла и облачно време;
 • Западно езеро Аксвел: облачно време;
 • Патот 4: Сите типови временски услови.

Како да го фатите Будју во Покемон меч и штит

Сосо исклучок на Budew пронајден во Giant’s Mirror, повеќето Budew што ќе ги сретнете ќе бидат ниво 15 или подолу. Ако сте доволно далеку во играта, брза топка или ултра топка може да го фати Покемонот на почетокот на средбата.

За да го фатите Будју во битка во текот на претходните фази од играта, сепак, Ќе сакаме да избегнам какви било потези кои се супер-ефикасни против покемонот од типот на отров од трева.

Потезите од оган, мраз, летање и психички тип се суперефикасни против Буду, затоа избегнувајте да користите какви било ако сакаат да го фатат во дивината. За да ви помогне да отстраните уште неколку здравствени точки, користете не многу ефикасни типови на движење, како што се трева, вода, електрична енергија, борба или самовила.

Бидејќи Budew има тенденција да биде прилично слаб во дивината, погрижете се дека нападите што ги извршувате не се со голема моќ.

Со повеќето Покемони, би било препорачливо да понесете покемон со потези што поттикнуваат статус за да го заспиете Будув или да го парализирате - бидејќи тоа се зголемува вашите шанси да слетате улов. Но, ако најдете Budew на силна сончева светлина, тој нема да добие статус поради неговата скриена способност, Leaf Guard.

За причините што ќе бидат откриени подолу во врска со еволуцијата на Budew, најдобро би било да се користи топка за пријател или луксузна топка кога се обидувате да го фатите покемонот.

Како да еволуирате Budew во Roselia во Pokémon Sword and Shield

За да го развиете вашиот Budew во Розелија, ќе треба да се придржувате до неколкудополнителни параметри освен едноставно израмнување на Pokemon.

Во Pokémon Sword and Shield, треба да бидете сигурни дека вашиот Budew има вредност на среќата од 220 и се зголемува во текот на денот. За да го постигнете ова високо ниво на среќа, можете да го направите следново:

 • Дајте му на Буду ѕвонче за смирување за да го држите (локацијата подолу);
 • Користете ја топката или стапот со пердуви за играње со Budew in a Pokémon Camp;
 • Направете добри кари (подобрите кари доаѓаат со поретки бобинки, генерално поскапи состојки и техника на звук);
 • Користете го Pokemon во битка;
 • Чувајте го Покемонот во вашата забава.

Со оглед на тоа што играњето и хранењето на вашиот Budew во покемон камп ќе му даде поени за искуство, погрижете се да поставите камп во текот на денот и да му посветите многу внимание на Budew . Ако се израмни како резултат на дополнителното искуство, може да се развива.

Во кампот покемон, може да добиете мерка за тоа колку вашиот Покемон е пријателски настроен кон вас, покажувајќи помеѓу едно и пет срца кога разговарајте со Будев. Во играта, пријателството и среќата се суштински исти работи - ако Покемон е пријателски настроен со вас, тој ќе биде среќен.

За да му помогнете на вашиот Budew да биде посреќен, вие може да му даде Ѕвонче за смирување. Може да го најдете Soothe Bell во Хамерлок, во куќата десно од патеката што води до салата (од спротивната страна до центарот за покемон).

Во куќата Хамерлок, ќе сретнете целина семејството налуѓе кои можат да ви помогнат со пријателството и среќата на вашиот Budew. Жената од задниот дел од собата ќе ви го даде корисниот Soothe Bell.

Иако тие не зборуваат специфично за нивото и рејтингот, момчето и постарата жена може да ви помогне да добиете идеја за нивото на пријателство на вашиот Budew. Постарата жена ќе ви каже колку сте блиску до постигнување на максимално ниво на пријателство со вашиот Покемон. Момчето грубо ќе ве информира за вашето ниво на пријателство со Покемонот.

Штом вашиот Budew ќе постигне максимално пријателство/среќа, едноставно израмнете го во текот на денот за да го развиете во Розелија.

Како за користење на Roselia (јаки и слаби страни)

Воведена во Генерација III (Покемон Руби, Сафир и Емералд), Розелија стана пристоен избор за тренери на кои им е потребен Покемон што поттикнува статус.

Розелија може да научи многу корисни потези како што се Спори за зашеметување и Привлекување заедно со потези со мала моќност како што се Bullet Seed и Pin Missile. Комбинацијата од нив може да ја направи Roselia силна алатка кога се обидувате да фатите тешки покемони.

Исто така види: ФИФА 20: Најдобри (и најлоши) тимови за играње

Покемонот кој е отров од трева е силен против трева, вода, електрична енергија, борби и потези од типот на самовили, но слаба е на оган, мраз, летање и психичка.

Со способноста Природен лек, Розелијата може да ги лекува состојбите на статусот кога е повлечена, или со способноста за отровна точка, има 30 проценти шанси да го отруе својот противник кога ќе се удрисо физички напад.

Доколку немате Budew кој има посебно ниво на наклонетост од вас, можно е да ја најдете Розелија во дивиот простор на следниве локации и временски услови:

 • Окото на Ексју: облачно време;
 • Јужно езеро Милох: облачно време, интензивно сонце;
 • Огледало на џин: облачно време;
 • правлив сад: облачно времето.

Ете го: вашиот Budew штотуку еволуираше во Розелија, или сте ги прескокнале овие чекори и сте фатиле еден во дивината. Како и да е, сега знаете како да набавите и користите Roselia во Pokémon Sword and Shield.

Сакате да го развивате вашиот Pokemon?

Покемон Меч и штит: Како да еволуирате Линун во бр. 33 Обстагун

Покемон меч и штит: Како да го еволуирате Стине во бр.54 Царина

Покемон меч и штит: Како да го претворите Пилосвин во бр. 77 Mamoswine

Покемон меч и штит: Како да се развие Нинкада во бр. .110 Hitmontop

Покемон меч и штит: Како да се претвори Панчам во бр. 112 Пангоро

Покемон меч и штит: Како да се развие Милсери во бр. 186 Алкреми

Покемон Меч и штит: Како да се претвори Farfetch'd во бр. 219 Sirfetch'd

Покемон меч и штит: Како да се развие Inkay во бр. 291 Malamar

Покемон меч и штит: Како да Еволуирајте го Риолу воБр.299 Лукарио

Покемон меч и штит: Како да се развие Јамаск во бр. 328 Рунеригус

Покемон меч и штит: Како да се развие Сиништеа во бр. 336 Полтегеист

Pokémon Sword and Shield: Како да се претвори Snom во No.350 Frosmoth

Pokémon Sword and Shield: Како да се развие Sliggoo во No.391 Goodra

Барате повеќе Pokemon Водичи за меч и штит?

Покемон меч и штит: најдобар тим и најсилни покемони

Водич за Покемон меч и штит Poké Ball Plus: Како да се користи, награди, совети, и совети

Покемон меч и штит: како да се вози на вода

Како да добиете Gigantamax Snorlax во Покемон меч и штит

Покемон меч и штит: како да добиете шармандер и Gigantamax Charizard

Покемон меч и штит: легендарен водич за покемони и мајсторски топки

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.