Покемон Скарлет & засилувач; Виолетовиот ривал: Сите битки со Немона

 Покемон Скарлет & засилувач; Виолетовиот ривал: Сите битки со Немона

Edward Alvarado

Како и другите игри во минатото, постои еден клучен ривал на Pokémon Scarlet и Violet кој ќе ве притиска и предизвикува во текот на вашето патување. Иако ривалите се многу променети од времето на Синото или Сребреното, Покемон Скарлет и Виолетовиот ривал Немона можеби се најдобриот пандан што е забележан во изминатите години.

За играчите кои сè уште се на оградата за нуркање, еве ги сите детали за за каков ривал Покемон Скарлет и Виолет би можеле да бидете во продавница. Ако веќе сте на мелење, има и детали за тимовите што Немона ќе ги носи на маса секој пат кога ќе ја земете.

Кој е Покемон Скарлет и Виолетовиот ривал?

Повеќето од главните изданија во последните неколку години вклучија различни ривалски фигури, но Покемон Скарлет и Виолетова ја кршат таа форма и се враќаат во поедноставно време со еден многу јасен ривал во Немона. На моменти ќе се најдете наспроти други ликови во текот на играта, а понекогаш и усогласени со нив заедно со предизвиците, но Немона е единствениот ривал на Покемон Скарлет и Виолет.

Иако можеби не се согласуваат сите, многу фанови инсистираат на тоа дека Немона може да биде најдобриот ривал на играта Покемон во последните години. Споредбите со Еш Кечам и саканиот миленик на Dragon Ball Z Гоку беа вообичаени, бидејќи Немона носи заразен ентузијазам за борбата како ваш ривал. Дури и ако не трошите многу од вашето време фокусирани на борба, вие стеверојатно ќе се вкрстат многу со Nemona во текот на вашето патување.

Покемон Скарлет и Виолетова ривалски битки, сите Nemona тимови

Ако веќе работите преку Покемон Скарлет и Виолет, не очекувајте идните битки со Немона да бидат толку лесни како вашиот прв судир. Јасно е дека Немона е пред вашиот лик во нејзиното патување, но нејзините намерно зголемени тимови врз основа на тоа каде сте на вашето патување може да завршат да бидат многу помоќни отколку што очекувавте.

Исто така види: Марио Тенис: Целосен водич за контроли на прекинувачи и совети за почетници

Има седум големи битки против Немона низ Покемон Скарлет и Виолет, и тие исто така ќе бидат под влијание на тоа кој стартер Покемон сте го избрале на почетокот на вашето патување. Имајте на ум дека тимовите наведени овде со „ако играчот избрал“, Немона ќе го има само партнерот стартер што одговара на вашиот, но остатокот од тимот ќе остане ист во целата табла.

Прва битка

Првата, и секако најлесната, ќе се одржи на плажа веднаш откако ќе го изберете вашиот стартер Покемон. Немона секогаш ќе го избира почетниот Покемон послаб од вашиот избор. Ако го изберете Фуекоко, таа ќе оди со Спригатито. Ако го изберете Sprigatito, таа ќе оди со Quaxly. Ако го изберете Quaxly, таа ќе оди со Fuecoco. Не правете грешка да мислите дека ова подоцна ќе ја направи лесна битка, бидејќи еволуциите на почетниците добиваат секундарни типови и потези кои ќе им помогнат да се спротивстават на тиеслабости.

Меѓутоа, во оваа борба ќе се соочите само со стартерот од петто ниво на Немона во она што повеќе служи како туторијал за рана игра. Искористете ги предностите од типот и напаѓачките потези за да ги надминете работите и подгответе се за вистинскиот предизвик подоцна.

Втора битка

Вториот пат кога ќе преземете на вашиот Покемон Скарлет и Виолетовиот ривал се одвива пред портите на Месагоса додека сè уште се врти главната приказна. Помага е да се има при рака Покемон од типот на земја како Диглет или Палдин Вупер, бидејќи Немона исто така ќе ја прикаже Terrastallization за прв пат со Pawmi.

Еве го нејзиниот целосен тим:

 • Ако играчот избрал Sprigatito: Quaxly (ниво 8)
 • Ако играчот избрал Fuecoco: Sprigatito (ниво 8)
 • Ако играчот избрал Quaxly: Fuecoco (ниво 8)
 • Pawmi (Ниво 9)

Трета битка

Кога ќе влезете во вашата трета теретана, без разлика на редоследот или изборот на салата, Nemona ќе ве најде и уште еднаш ќе започне битка со вашиот ривал Покемон Скарлет и Виолет. Наместо тоа, таа ќе го террастализира својот стартер овој пат, па бидете подготвени за тој предизвик и имајте на ум како да се спротивставите на него.

Еве го нејзиниот целосен тим:

 • Рокруф (Ниво 21)
 • Павми (Ниво 21)
 • Ако играчот го избрал Спригатито: Кваксвел (Ниво 22)
 • Ако играчот го избрал Фуекоко: Флорагато (Ниво 22)
 • Ако играчот избра Quaxly: Crocalor (Ниво 22)

Четвртобитка

Откако ќе ја расчистите вашата петта теретана, повторно ќе ве пречека вашиот ривал од Покемон Скарлет и Виолет со присутен Гета за да го гледате овој судир од страна. Најголемата промена овде е додавањето на Goomy, така што ќе сакате да донесете бројач на масата како потег од типот на самовила или мраз.

Еве го нејзиниот целосен тим:

 • Lycanroc (Ниво 36)
 • Pawmo (Ниво 36)
 • Goomy (Ниво 36)
 • Ако играчот избра Sprigatito: Quaquaval (ниво 37)
 • Ако играчот избра Fuecoco: Meowscarada (Ниво 37)
 • Ако играчот избра Quaxly: Skeledirge (Ниво 37)

Петта битка

Како вашиот последен судир пред обидот да ја освоите Покемон лигата, Немона ќе ве најде и ќе ве предизвика додека влегувате во седмата теретана. Ако имате тим кој претходно управувал со неа, само погрижете се вашите нивоа да се на или над нејзините за да се осигурате дека оваа битка може да се управува.

Еве го нејзиниот целосен тим:

 • Lycanroc (ниво 42)
 • Pawmot (ниво 42)
 • Sliggoo (ниво 42)
 • Ако играчот избра Sprigatito: Quaquaval (ниво 43)
 • Ако играчот го избрал Fuecoco: Meowscarada (Ниво 43)
 • Ако играчот избрал Quaxly: Skeledirge (Ниво 43)

Шампионска битка

Вашиот шести пат против Покемон Скарлет и Виолет, ривалот Немона ќе биде откако ќе ги победите Елитната четворка и Шампионот Гета во Покемон лигата. Бидејќи и двајцата ќе бидете шампиони во тој момент,Немона ќе предизвика една „последна“ битка во Месагоса. Да се ​​има способен Fighting-тип ќе биде голема помош против Dudunsparce, Lycanroc и Orthworm, затоа обидете се да имате барем еден Покемон со силен потег од типот Fighting.

Еве го нејзиниот целосен тим:

 • Lycanroc (Ниво 65)
 • Goodra (Ниво 65)
 • Dudunsparce (Ниво 65)
 • Orthworm (Ниво 65)<. избра Quaxly: Skeledirge (Ниво 66)

Academy Ace Tournament

Штом ќе бидете во вистинската завршна игра откако ќе ги завршите сите основни приказни и предизвици, вклучително и реванш битки против сите лидери во теретана откако ќе станете шампион, вашиот ривал од Покемон Скарлет и Виолет, Немона ќе го организира турнирот Академија Ас. Всушност, нема да се соочите со Немона првпат, но во идните предизвици таа е една од случајните опции што може да ви биде противник како последен натпревар. Ако завршите со Немона, повторно ќе биде тежок натпревар.

Еве го нејзиниот целосен тим:

Исто така види: Шелби Велиндер GTA 5: Моделот зад лицето на GTA 5
 • Lycanroc (Ниво 71)
 • Goodra (Ниво 71)
 • Dudunsparce (Ниво 71)
 • Orthworm (Ниво 71)
 • Pawmot (Ниво 71)
 • Ако играч избра Sprigatito: Quaquaval (Ниво 72)
 • Ако играчот избра Fuecoco: Meowscarada (Ниво 72)
 • Ако играчот избра Quaxly:Skeledirge (Ниво 72)

Најдобро среќа во вашите битки, бидејќи поразувањето на вашиот ривал Покемон Скарлет и Виолет никогаш не е лесен предизвик благодарение на чистата цврстина и моќ што ги носи Немона во секоја битка.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.