Најдете го најдоброто напојување за компјутер за игри во 2023 година

 Најдете го најдоброто напојување за компјутер за игри во 2023 година

Edward Alvarado

Содржина

Подготвено ❌ Цена

❌ Големина и тежина

Погледнете ја цената

Компактна моќност Напојувања: Опции SFX и SFX-L

Напојувањата доаѓаат во различни големини, при што SFX и SFX-L се помали од напојувањата ATX. Ова ги прави одлични за компјутери за игри поради нивната подобрена ефикасност, како и фактот што генерираат помалку топлина додека нивните кабли за напојување сè уште се вклопуваат во покомпактни куќишта. Cooler Master V850SF се смета за една од најдобрите опции кога станува збор за SFX PSU, додека SilverStone SX1000 Platinum го зазема првото место меѓу својата палета на SFL-L PSU. И двете нудат исклучителни перформанси со одржување квалитетна работа во секое време!

Најдобро напојување SFXперформанси, а исто така овозможуваат потенцијална повторна употреба при изградба на друг систем!

Најдобро целокупно напојувањеспоред нивните лични спецификации за игри.

Најдоброто тивко напојувањепоставки.
Позитивни : Недостатоци:
✅ Висока ефикасност

✅ ARGB осветлување

Исто така види: Madden 23: Портланд униформи за преместување, тимови & засилувач; Логоа

✅ Целосно модуларен дизајн

✅ Панел за прикажување информации

✅ Висококвалитетни компоненти

❌ Цена

❌ Потенцијално прекумерно надминување

Прикажи цена

Најдобро напојување без вентилаторКомпатибилност Прикажи цена

Најдобро напојување SFX-Lиспорака на енергија како и тригодишна гарантна заштита. Во однос на опциите за буџетски цени, ова ги надминува другите алтернативи atx напојување како што е Corsair CX-M Series CX650M, кое не ја нуди баш иста економичноста.
Позитивни : Кондости:
✅ Ефикасност

✅ Компактна големина

✅ Гаранција

✅ Тивко работење

✅ Почитуван бренд

Исто така види: Подемот на ловецот на чудовишта: Најдобрите надградби на долг меч за цел на дрвото
❌ Пониска моќност

❌ Бронзена сертификација

Погледнете ја цената

Најдоброто напојување со висока класа

Изборот на најдоброто напојување за вашиот компјутер за игри може да биде застрашувачки, бидејќи има бројни достапни опции. Овој водич ќе ви обезбеди информации за различни типови на PSU и важни фактори што треба да се земат предвид при изборот на оптимална единица за напојување за вашата машина. Од клучно значење е да се направи мудар избор во однос на достапните напојувања и компонентите. Добриот квалитетен PSU има големо значење во секоја градба на системот и не треба да се занемари!

Кратко резиме

  • Најдете го најдоброто играње напојувања во различни категории за 2023 година, од севкупни перформанси до буџетски и врвни опции.
  • Размислете за барањата за моќност, оценките за ефикасност и засилувач; 80 Плус сертификација при изборот на PSU.
  • Модуларните наспроти немодуларните PSU треба да се земат предвид врз основа на трошоците, флексибилноста и засилувач; потреби за управување со кабли.

Најпопуларни напојувања за игри во различни категории

Кога станува збор за опремување на вашиот гејмерски компјутер со најдобриот PSU, постојат неколку фактори во играјте. Внимателно треба да се земе во предвид искористувањето на напојувањето на компонентите и квалитетот/карактеристиките на напојувањето за да се најде идеално одговарање за вас. За да го олесниме овој процес, идентификувавме врвни опции во различни ценовни точки - најдобри севкупни избори, буџетски алтернативи и решенија со повисоко ниво. Инвестирањето во висококвалитетно, достапно напојување помага да се обезбеди одличнодали е најдобриот PSU за гејмерски компјутер 2023?

Кога станува збор за најдобрата моќност за гејмерски компјутер во 2023 година, да се одлучат за 80+ сертифициран модел со единечни или повеќекратни шини од 12v и висока моќност се препорачува излез. Со тоа се осигурува дека сите компоненти на вашиот систем добиваат доволно енергија од евтиното напојување за ефикасно да ги извршуваат денешните игри.

Дали напојувањето од 1000 вати е премногу?

Напојувањето Секогаш се препорачува снабдување што ги исполнува барањата на другите делови на вашиот компјутер, бидејќи користењето на 1000W потенцијално може да предизвика прекумерна топлина или да му наштети. За најдоброто напојување да обезбеди оптимално работење и безбедност, изберете соодветен PSU за она што ви треба. На овој начин можете да бидете сигурни дека сè работи добро без никакви несакани проблеми кои произлегуваат од прекумерен извор на електрична енергија поврзан на вашиот систем.

Што е Psu?

A Power Единица за снабдување. напојување на компјутер, (PSU) е неопходен елемент за обезбедување на потребната енергија на сите компоненти на вашиот компјутер. PSU ја претвора AC електричната енергија во домаќинството во DC напон и го регулира така што секоја компонента добива соодветна количина. Без овој клучен дел, системот не би можел правилно да функционира - правејќи го внимателно изборот на еден многу важен. Без неговото присуство во какво било поставување, ниту еден од тие делови нема да добие соодветна количина на енергија потребна за нивна правилна работа.

важни елементи како што се барањата за моќност, оценките за ефикасност и сертификацијата 80 Plus, да ги разгледаме и добрите и лошите страни кои одат заедно со изборот на модуларни или немодуларни конфигурации. Ова ќе ви помогне да го изберете токму она што најдобро ги задоволува вашите специфични потреби.

Барања за моќност

прецизното пресметување на барањата за енергија за компонентите на компјутерот во вашиот систем е од суштинско значење за да се гарантира дека ги има сите потребни ресурси. Калкулаторот за напојување на OuterVision може да се користи за да се одреди колку енергија може да користи ново или надградено поставување, со што ќе се осигура дека има доволно сок што оптимално ја напојува секоја компонента. Мудро е. За да додадете дополнителна моќност за матичната плоча и другите делови на компјутерот да го имаат она што им треба.

Оценки за ефикасност и сертификација 80 Plus

При изборот на напојување за оптимални перформанси и ефикасност, важно е да се земе предвид системот за сертификација 80 Plus. Сертификациите вклучуваат платина, златна, сребрена, бронзена и бела оцена со повисоки нивоа кои нудат подобра ефикасност во користењето на електрична енергија, како и намалено производство на топлина и продолжен животен век на единицата. Напојувањата кои добиле рејтинг од 80 Plus Titanium најверојатно ќе понудат многу поголема заштеда на енергија во споредба.

Модуларни наспроти немодуларни PSU

При изборот PSU, од суштинско значење е да се измерат добрите странии лошите страни на модуларните и немодуларните напојувања. Целосно модуларните модели како што е Corsair RM850X обезбедуваат подобри опции за организација на каблите, но доаѓаат со дополнителни трошоци. Иако немодуларните верзии како Corsair CX450 обично се поевтини, тие ја компромитираат флексибилноста при управувањето со жици на вашите компоненти. За да постигнете максимална конфигурација на кабелот без да се скршите, треба внимателно да го испитате секој тип на единици за напојување пред да ја донесете одлуката за купување.

Резиме

Кога го барате најдоброто напојување за вашиот компјутер за игри, неопходно е да се земат предвид барањата за моќност, оценките за ефикасност и модуларните или немодуларните дизајни. Со донесување информирана одлука која одговара на специфичните потреби, можете да обезбедите оптимални перформанси, како и да го продолжите животниот век на сите ваши компоненти. Овозможување зголемено искуство со игри.

Често поставувани прашања

Која е најдобрата моќност за напојување за гејмерски компјутер?

Кога станува збор за компјутери за игри, моќноста на напојувањето треба да биде помеѓу 500-650 вати во зависност од вашето поставување. Ако планирате да вклучите две графички картички за поинтензивни задачи, тогаш PSU од 750 вати ќе биде доволен и ќе обезбеди голема потрошувачка на енергија и за идни надградби. На овој начин, дури и игрите или апликациите со високи перформанси може да се ракуваат без никакви проблеми!

Што

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.