Harvest Moon One World: Каде да се набави кедрово дрво и титаниум, Водич за надградба на големи куќи

 Harvest Moon One World: Каде да се набави кедрово дрво и титаниум, Водич за надградба на големи куќи

Edward Alvarado

Без разлика дали малку ви е здодевно од вашите четири ѕида или сакате дополнителен простор за домашно милениче наместо да ги пуштате животните, во одреден момент, веројатно ќе сакате да ја прифатите понудата на Doc Jr да ја надградите вашата куќа во Жетва Месечина: Еден свет.

Сигурно не е евтин потфат и бара од вас да набавите два малку невообичаени материјали: кедрово дрво и титаниум. Исто така, ќе треба да заштедите 70.000 G за да ја купите надградбата на House.

Во овој водич, ќе разгледаме сè што ќе ви треба за да ги соберете материјалите за надградба на Големата куќа во Harvest Moon, како и каде да се најдат кедрови дрва и титаниум.

Како да ги надградите вашите секира и чекан во Месечината за жетва: Еден свет

Да ги исечете кедровите дрвја за да добиете кедрово дрво и да ги уништите повисоките- квалитетни кристали за руда од титаниум во Harvest Moon: One World, ќе треба да ги надградите вашите Axe and Hammer на Expert Axe и Expert Hammer.

Откако ќе го пронајдете Doc Jr како лежи на плажата Halo Halo , и го завршиле неговото барање за Workbench, вратете се во рудникот што се наоѓа по патеката од Калисон до Хало Хало. На влезот од рудникот, разговарајте со Два.

Прво, тој ќе ве замоли да му донесете пет бронзени - кои можете да ги изработите од пет бронзени руди во Doc's Inventions во куќата на Doc Jr - за да ја надградите вашата земјоделска опрема.

Потоа, ако сте ги завршиле потрагите за селото Пастила за да го добиете нивниот медалјон, можете да се вратите во Два нанадградете ги вашите алатки за берба. Донесете му на рударот пет сребрени, и тој ќе ве награди со рецептите за експертска секира, експерт за риболов прачка и експертски чекан.

Откако ќе ги имате рецептите, вратете се во вашата куќа, пристапете до работната маса и потоа користете осум бронзени за да ги добиете експертскиот чекан и експертската секира. Сега, ги имате потребните алатки за лесно стекнување на кедрово дрво и титаниум.

Каде да најдете кедрово дрво во Месечината на жетвата: Еден свет

Можете да ги најдете дрвјата што ви даваат кедар Држете се во снежната тундра на Салмиаки. Кога ќе пристигнете во селото, следете ја патеката на исток, кружете околу малиот базен со вода, а потоа во отворената планинска област.

На југ и на север од планинската област Салмиаки, вие' Ќе може да пронајдете неколку кедрови дрвја за да ги исечете со вашата експертска секира и да добиете кедрово дрво во Harvest Moon: One World.

Ќе ви требаат десет кедрови дрва за да се надградите во Големата куќа, така што ќе треба да се исечат и исечат трупците од пет кедри во Салмиаки.

Каде да се најде титаниум во Harvest Moon: One World

За да се добие титаниумска руда во Harvest Moon: One World , ќе треба да патувате до централното село Лебкучен, да ја заобиколите основата на вулканот и до рудникот.

Во рудникот Лебкучен, можете да најдете сè, од железо до злато, скапоцени камења од руби до скапоцените камења од агат и руда од титаниум.

За среќа, не мора да стигнетепониските нивоа на рудникот за да се добие титаниумска руда, но белите кристали пронајдени од кат 10 и надолу се чини дека имаат поголема стапка на опаѓање на поретки материјали, како што е рудата на титаниум.

Ќе треба да соберете пет Титаниумска руда од рудникот Лебкучен за да ја надградите вашата куќа во Harvest Moon. Затоа, за да се осигурате дека ќе добиете доволно во еден обид, донесете малку подготвена храна од вашата кујна.

Бидејќи потребна е само една од културите со најниска вредност од листата на најдобри семиња, коренот Салата од зеленчук е силен избор за рударство. Потребни ви се само еден компир и една репка за да имате корист од неговото засилување за срце од две и пол на вашиот Stamina бар.

Исто така види: Фабрички симулатор Roblox кодови

Откако ќе добиете пет парчиња титаниумска руда, вратете се на почетната локација на играта , во куќата на Doc Jr и користете ги Doc's Inventions за да ја претворите рудата од титаниум во титаниум за надградба на Големата куќа. Претворањето на титаниумска руда во титаниумски листови ќе ве чини 150 G и едно парче руда по лист.

Како да ја надградите вашата куќа во Harvest Moon: One World

Со вашите пет парчиња титаниум, десет Cedar Lumber и 70.000 G, можете да ја надградите вашата почетна куќа во Голема куќа во Harvest Moon: One World.

Користете го вашиот DocPad за да ја погледнете картата на светот и активирајте го Меморискиот портал за брзо патување до вашата оригинален дом. Следно, влезете во куќата на Doc Jr и изберете ја машината на задниот дел од собата за да се појават Doc's Inventions.

Префрлете готабот од „Фармски предмети“ до „Земјоделски капацитети“ и изберете ја надградбата на Големата куќа. Бидејќи сега имате десет кедарска граѓа, пет титаниум и 70.000 гр, ќе можете да изберете „Креирај“ за да ја трансформирате вашата куќа во голема куќа.

Вашата нова голема куќа доаѓа со тросед за брзо закрепнување на издржливост и дополнителен сад за друго припитомено животно. Изградбата на голема куќа исто така го отклучува барањето на Doc Jr „Направете комода“, за кое се потребни уште четири кедрови граѓа за да се исполни.

Исто така види: Дали е Need for Speed ​​Cross платформа?

Ете го: сега знаете како и каде да ги набавите Cedar Lumber и Titanium за надградба на вашата куќа во голема куќа во Harvest Moon: One World.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.