ФИФА 23: Целосен водич за снимање, контроли, совети и трикови

 ФИФА 23: Целосен водич за снимање, контроли, совети и трикови

Edward Alvarado

Да се ​​постигнуваат голови се работи за фудбалот и за да го направите тоа, вашето шутирање треба да биде прецизно. Но, само точноста не е доволна. Пред тоа, треба да ги победите бранителите и голманот за дури и да го видите голот. Познавањето на опциите што ги има вашиот играч во шкафчето за постигнување може да ги претвори шансите во голови.

Научете како да изведувате шут и запознајте се со сите техники и контроли за шутирање и завршница во ФИФА 23.

Целосно Контроли за снимање за Playstation (PS4/PS5) и Xbox (xbox one и серија x)

FIFA 23 Shot Types PlayStation Controls Xbox Controls
Шут/заглавие/Волеј О Б
Темпиран шут O + O (Темпирано) B + B (Темпирано)
Шут на чип L1 + O LB + B
Finesse Shot R1 + O RB + B
Power Shot R1 + L1 + O (Допрете) RB + LB + B (Допрете)
Лажен истрел О потоа X + Насока B потоа A + Насока
Flair Shot L2 + O LT + B
Казна Л стап (Цел) + О (Шут) Л стап (Цел) + О (Шут)

Како се изведува долг шут во ФИФА 23?

Ерлинг Халанд се наредува за да направи шут од далечина во ФИФА 23

Фотографирањето од далечина на почетокот може да биде незгодно, но даденото време може да го фати вашиот противник и чуварот на стража. Тие исто така изгледаат неверојатно кога ќе ја најдат мрежата.

За да фотографирате далечина, притиснете и задржете (O/B) додека нишарате кон голот. Ова ќе го пополни мерачот на моќност за мерачот на истрелот нагоре и на вас е да ја процените растојанието според тоа колку моќ му е потребна на снимката. Општо земено, колку е поголемо растојанието од голот, толку поголема моќ ќе бара вашиот удар.

Како да направите темпирана завршница во ФИФА 23?

За да користите темпирана завршница, засилете го вашиот првичен удар со помош на (O/B) и нишанете кон целта. Кога играчот само што ќе ја удри топката, допрете (O/B) по втор пат.

Исто така види: Pokémon Sword and Shield: How to Evolve Snom во No.350 Frosmoth

Ако одлично сте го темпирале вашето второ притискање, зеленото светло ќе го опкружува индикаторот за вашиот плеер и вашиот удар ќе биде многу прецизен. Ако го промашите вашето второ притискање, над играчот ќе се прикаже жолт, црвен или бел индикатор што ќе резултира со помалку прецизен удар.

Како да пукате волеј во ФИФА 23?

За да удри топка во волеј, топката мора да биде во воздух и приближно во висина на половината. Притиснете (O/B) и насочете кон целта за да го погодите совршениот волеј.

Како да снимате моќен удар?

Напојното снимање се изведува со притискање (R1+L1+O/RB+LB+B). Вашиот играч ќе паузира, а потоа ќе направи кратко залет пред да ја разнесе топката кон голот. Бидејќи оваа снимка е рачно насочена, маргината за грешка е многу поголема од другите снимки бидејќи нема помош за нишање. Добијте го овој удар кон целта и голманот ќе се бори да ја спречи испакнатоста на мрежата.

Како правитеСнимајте со глава во ФИФА 23?

Упатувањето со глава на топката кон голот се изведува кога топката е во воздух над висината на главата, често од центаршут или префрлена топка (Квадрат/L1+Триаголник или X/LB+Y). Напојувајте го со користење (O/B). Слично на шут, насочете го левиот стап кон средината на голот движејќи се малку во посакуваната насока кога главата на играчот ќе дојде во контакт со топката.

Како да се постигнат пенали во ФИФА 23?

Изведувањето пенали се постигнува со користење на левиот стап за да се насочи кон правецот на ударот. Контролерот ќе вибрира ако се приближувате до стативата или нишаните далеку од целта. Притиснете (O/B) и задржете го во зависност од тоа колку моќ сакате да примените на кадарот. Ако се чувствувате храбри, можете да употребите шут од Паненка или чип користејќи (L1+O/LB+B), но направете го тоа на ваш сопствен ризик како голманот да остане неподвижен, тоа е едноставен улов и срамно промашување.

Како се прави финес снимка во ФИФА 23?

Убавите удари се изведуваат со притискање (R1+O/RB+B) што помага да се смести топката во аголот од мрежата, далеку од дофат на чувар за нуркање. Клучот за овој удар е да се стремите кон аглите. Други фактори што треба да се земат предвид се најсилното стапало на играчите, аголот на ударот и опсегот од кој шутирате.

Како се прави шут со чип во ФИФА 23?

За да направите шут со чип, притиснете (L1+O/LB+O) за да изведете чип за да ја кренете топката веднаш над голман кој брза.Тајмингот е сè за оваа снимка. Премногу рано, голманот ја фаќа топката лесно и предоцна, голманот го затвори вашиот играч и ја збриша топката нагоре.

Како да станете подобри при шутирање во ФИФА 23?

Алан Сен-Максимин шутира во ФИФА 23

Подолу се дадени пет совети што можете да ги користите за да го подобрите стрелањето во ФИФА 23:

1. Чувајте го едноставно – само допрете го во

Обидете се да упатувате удари кон голот што е можно попрецизно и на наједноставен начин. Фенси прелистувања и стилска завршна обработка ќе дојдат со текот на времето. Ако се сомневате, нека биде едноставно.

2. Изберете го вашиот шут

Кога го намалувате голот, изберете кој шут ќе го направите со оглед на ситуацијата во која се наоѓа вашиот играч. да ја свиткаш топката до дното со финес шут?

3. Засилете ги вашите удари

Кога шутирате, земете го предвид растојанието од голот на кое можеби ќе треба повеќе сила, но бидете претпазливи бидејќи премногу и топката најверојатно ќе лета високо и широко. Подеднакво неприменувањето на доволно сила значи дека топката ќе тече кон голот што го прави неверојатно лесно за шутираниот стопер.

4. Практиката прави совршена

Играњето во арената за вежбање и користењето игри со вештини може масовно да ја подобри вашата прецизност со сите снимки што ви се на располагање. Исто така, играњето повеќе игри и офлајн и онлајн ќе ви даде различни сценарија што ви дозволуваатда научи кој истрел е најефективен во различни ситуации.

5. Учете од вашите грешки

Неверојатно е клишено, но ако ударот тргне ужасно погрешно, погледнете ги факторите што влијаеле на тоа. Дали имаше премногу или премалку енергија? Дали чуварот беше премногу блиску? Дали вашиот играч ја користеше својата послаба нога? Погледнете ги сите аспекти и приспособете се за да се подобрите.

Кој е најдобриот финишер во ФИФА 23?

Топ 10 финалисти во ФИФА 23:

1. Роберт Левандовски – 94 Завршување

2. Ерлинг Халанд – 94 Завршување

3. Кристијано Роналдо – 93 Завршување

4. Килијан Мбапе – 93 Финиш

5. Хари Кејн – 93 Завршување

6. Мохамед Салах – 93 Завршување

7. Карим Бензема – 92 Финиш

8. Чиро Имобиле – 91 Завршување

9. Хеунг Мин Сон – 91 Завршува

10. Лионел Меси – 90 финиш

Исто така види: Како да добиете кодови за симулатор за печење Roblox

За лесно да го пронајдете задниот дел од мрежата, не заборавајте да побарате некое од имињата погоре кои се експерти во својот занает. Можеби дури и тестирајте некои од советите во статијата за да ја усовршите вашата игра.

Можете да го погледнете и нашиот водич за тоа како да се браните во FIFA 23.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.