Уметноста на финесите: Совладување на фини снимки во ФИФА 23

 Уметноста на финесите: Совладување на фини снимки во ФИФА 23

Edward Alvarado

Вие сте во 90. минута од жестоко оспоруван натпревар на ФИФА 23. Резултатот е во ќорсокак, и ви треба нешто посебно за да го надминете ќор-сокакот. Одеднаш, вашиот напаѓач пробива во празно на работ од шеснаесетникот. Наместо гром, вие одлучувате за финес - возвишена кривина во горниот агол . Гол! Ударниот шут може да биде победник, но како да ја усовршите оваа техника во ФИФА 23? Ајде длабоко да нурнеме во суптилната уметност на фини снимки.

TL;DR:

Исто така види: Режим на кариера на FIFA 23: Најдобри млади десни крила (RW & RM) за потпишување
  • Финесните снимки сочинуваат 30% од сите голови во ФИФА 22 и се клучни за да станете врвен играч.
  • Тие се најефикасни од работ на шеснаесетникот, со стапка на прецизност од 70% кога се изведуваат правилно.
  • Според професионалниот играч на ФИФА, Хаштаг Хари , тајмингот е сè за фини снимки.
  • Овој водич ќе ве научи како да ја усовршите снимката за финеси во FIFA 23.

Важноста на фини снимки во ФИФА

Шутот за финес е непроценлива алатка во арсеналот на секој играч на ФИФА. Во ФИФА 22, префинетите удари сочинуваа неверојатни 30% од сите постигнати голови. Тие не се само за шоу - тие можат да ја менуваат играта. Како што вели експертот на ФИФА, Мајк ЛаБел, „фините шутеви се суштински дел од арсеналот на секој играч на ФИФА. Совладувањето на оваа техника може да биде разлика помеѓу победата и загубата на игра.“

Идеалното место: работ на казнетиот простор

За финесснимен за да работи ефикасно, позиционирањето е клучно. Префинетите удари се најефективни кога се изведуваат од работ на шеснаесетникот, со стапка на прецизност од 70% кога се правилно изведени. Тие му дозволуваат на играчот да ја искриви топката околу голманот, честопати приземјувајќи ја во горниот агол од мрежата. -Чекор

Чекор 1: Поставете го вашиот играч

Оптималната позиција за фин шут е на работ од шеснаесетникот. Сепак, не се работи само за самото место – аголот на телото на играчот и пристапот кон топката значително се важни.

Чекор 2: Напојување и насочување

Како што се приближувате до топката, засилете го вашиот удар до околу две или три шипки, во зависност од вашата оддалеченост од целта. Насочете се кон далечната статива за најдобри шанси за гол.

Чекор 3: Притиснете го копчето Finesse Shot

Додека вашиот играч ќе ја удри топката, притиснете го копчето за финес шут (R1 или RB, во зависност од вашата конзола).

Чекор 4: Гледајте го расплетот на магијата

Ако се изврши правилно, вашиот играч ќе ја завитка топката околу голманот , често постигнувајќи спектакуларен гол.

Запомнете што вели професионалниот играч на ФИФА, Хаштаг Хари, за фини шутеви, „Тајмингот е сè кога станува збор за фини удари. Треба да го почекате вистинскиот момент за да ја снимите снимката, а потоа да ја извршите со прецизност.“

Практиката прави совршена

Како и секоја вештина во ФИФА 23, совладувањето на финишот бара вежбање. Започнете со користење играчи со висока статистика за криви и финиш, а потоа спуштете се до помалку квалификувани играчи. На овој начин, ќе ја разберете механиката пред да ја извршите со кој било играч на теренот.

Заклучок

Усовршувањето на финесата снимка во ФИФА 23 може да ја подигне вашата игра и да ги претвори оние за малку промашувања во спектакуларни голови. Запомнете, финес шутот е алатка и како и секоја алатка, нејзината ефикасност зависи од тоа како и кога ја користите. Вежбајте постојано, разберете ги силните страни на вашите играчи и изберете го вистинскиот момент за удар. Среќно, и нека вашите фини снимки секогаш го наоѓаат горниот агол!

Често поставувани прашања

1. Што е фин шут во ФИФА 23?

Финес шут е тип на шут во ФИФА 23 кој му овозможува на играчот да ја свитка топката околу голманот, што обично резултира со спектакуларен гол.

2. Како да изведам финес снимка во ФИФА 23?

Можете да изведете финес снимка во ФИФА 23 со притискање на копчето R1 (или RB, во зависност од вашата конзола) додека вашиот играч ќе удри топката.

Исто така види: Ослободување на вашиот внатрешен воин: Совладување на „Clash of Clans Raid Medals“

3. Кога треба да користам фин шут во ФИФА 23?

Сините снимки се најефективни кога се изведуваат од работ на шеснаесетникот и се добра опција кога имате јасна линија на гледање кон голот но се под агол.

4. Коииграчите се најдобри во изведувањето на фини снимки во ФИФА 23?

Играчите со висока статистика за криви и завршни работи генерално се најдобри во изведувањето фини снимки во ФИФА 23.

5 . Колку често се користат фини шутеви во игрите на ФИФА?

Во ФИФА 22, фини шутеви сочинуваа 30% од сите постигнати голови во играта, што ги прави популарен избор меѓу играчите.

Референци

  • Официјална веб-страница на ФИФА 23
  • Goal.com
  • Хаштаг Хари канал на YouTube
  • ESPN Football

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.