Топ 5 најдобри авионски стапчиња за 2023 година: Сеопфатен водич за купување & засилувач; Осврти!

 Топ 5 најдобри авионски стапчиња за 2023 година: Сеопфатен водич за купување & засилувач; Осврти!

Edward Alvarado

Дали сте ентузијаст на симулатори на летот кој бара возбуда од најреалистичкото искуство? Дали сте се мачеле да го најдете совршениот стап за летање што ќе го надополни вашето поставување за игри? Не барајте понатаму. Нашиот стручен тим помина повеќе од 16 часа во истражување и оценување на најдобрите летачки стапчиња на пазарот за да ви помогне да донесете информирана одлука.

TL;DR:

  • Пазарот на летачки стапчиња е во подем, ќе порасне од 5,7 милијарди долари во 2020 година на 7,7 милијарди долари до 2025 година
  • Најдобрите стапчиња за летање значително го подобруваат искуството со симулатор на летот
  • Размислете за фактори како што е квалитетот на градбата, поставувањето на копчињата и компатибилноста пред купувањето
  • Тестирањето на производот за удобност, одзив и издржливост е од клучно значење
  • Различните групи корисници имаат различни барања за нивниот идеален летач

Thrustmaster T.16000M FCS HOTAS – извонредни перформанси

Trustmaster T.16000M FCS HOTAS носи прецизност и разноврсност во вашето искуство со игри, заработувајќи ја нашата „Награда за извонредни перформанси“. Џојстикот нуди резолуција од 16.000 точки за игра со висока прецизност, додека неговите 16 акциски копчиња, сите сложено препознатливи, ја подобруваат вашата интеракција при играњето . Дизајнот HOTAS обезбедува сеопфатна контрола, со широк потпирач за раце за оптимална удобност и гас со завртка за затегнување за лично прилагодување. Иако не е безжичен и бара поголемпростор на работната маса, Thrustmaster T.16000M FCS HOTAS е совршено прилагоден за секој што бара извонредно искуство со симулација на летот. Двосмислениот дизајн на производот дополнително го прави погоден за широк спектар на гејмери. Ако високата прецизност, удобност и сеопфатна контрола се она што го барате во вашите гејмерски авантури, овој стап за летање е вашиот врвен придружник. 15> Недостатоци: ✅ Висока прецизна резолуција од 16.000 точки

✅ 16 копчиња за акција со физичка идентификација во брајово писмо

✅ Широк потпирач за раце за оптимална удобност

✅ Целосно амбидекстичен дизајн

✅ Завртка за затегнување на гасот за лично прилагодување

❌ Не е безжичен

❌ Потребна е поголем простор на биро

Погледнете ја цената

Logitech G X56 HOTAS RGB – Најдобар стап за летање со висока класа

Logitech G X56 HOTAS RGB, кој ја освои нашата „Награда за најдобар врвен лет“, е доказ за напредната технологија за игри. Со своите контроли со повеќе оски и приспособливо RGB осветлување, овој лет за летање ја поставува високата лента за извонредна игра. Двојните гасови овозможуваат флексибилно управување со енергијата, а мини аналогните стапчиња нудат прецизна контрола, подобрувајќи го вашето искуство со симулација на летот. Иако доаѓа со повисока цена и неговиот софтвер првично може да претставува предизвик, квалитетот и премиум чувството на Logitech G X56 HOTAS RGB го прават вреденинвестиција. Одличен избор е за сериозни гејмери или љубители на СМС кои бараат високи перформанси и естетска привлечност од нивната опрема за игри>: Недостатоци: ✅ Напредни контроли со повеќе оски

✅ Приспособливо RGB осветлување

✅ Двојни гасови за флексибилно управување со енергија

✅ Мини аналогни стапчиња за прецизна контрола

✅ Висококвалитетна конструкција со премиум чувство

❌ Висока цена

❌ Софтвер може да биде предизвик за користење

Погледнете ја цената

CH Производи Fighterstick USB – најдобар класичен дизајн

The CH Производи Fighterstick USB ја добива нашата „Награда за најдобар класичен дизајн“ за неговата автентична репликација на контролата на реалниот животен борбен авион. Овој стик за летање има три оски и 24 копчиња, вклучувајќи три традиционални копчиња за притискање, едно копче за прекинувач на режим, три прекинувачи за шапка во четири насоки и еден прекинувач за капа за гледање во осум насоки. Иако му недостасуваат модерни карактеристики како RGB осветлување и може да бара одредено време за да се навикне на конфигурацијата, неговата издржливост, квалитет и прецизна контрола се импресивни. Fighterstick USB е одличен избор за хардкор-љубителите на летање SIM кои бараат реално искуство со летот. Неговиот робустен дизајн и докажаните перформанси го прават безвременски класик во арената за летање.

Позитивни : Конси :
✅ 3 оски и 24копчиња

✅ Реална рачка F-16

✅ Двојни ротирачки тркала за прецизно прилагодување

✅ Цврст квалитет на градба

✅ Одлична услуга за клиентите

❌ Нема контрола на гасот

❌ Стар дизајн

Прикажи цена

Thrustmaster Warthog HOTAS – Најдобар стап за летање на про-ниво

Со својата одлична прецизност, висококвалитетна конструкција и реален притисок врз копчињата, Thrustmaster Warthog HOTAS без напор ја добива нашата „Награда за најдобро ниво на летот за стап“. Овој летачки стап од професионален степен нуди незаменливо искуство со симулација на летот, обезбедувајќи неспоредливо ниво на потопување. Изработен со висококвалитетни материјали, го отсликува контролорот пронајден во нападниот авион на американските воздухопловни сили A-10C , давајќи ви реално искуство на летање веднаш на вашето биро. Иако има повисока цена и нема контрола на кормилото, Thrustmaster Warthog HOTAS е инвестиција што ќе ги задоволи најпребирливите љубители на СМС на летови. За оние кои бараат најавтентично искуство со симулација на лет, овој стап за лет е врвниот избор. Недостатоци: ✅ Високо квалитетно, професионално ниво на летање

✅ Одлична прецизност и одговор

✅ Реален притисок врз копчињата и активирањето

✅ Висококвалитетни материјали и градба

✅ Вклучува софтверски пакет за целосно програмабилни контроли

❌Многу скапо

❌ Без контрола на кормилото со превртување

Погледнете ја цената

Hori PS4 HOTAS Flight Stick – Најдобар стап за летање за конзола

Официјално лиценциран од Sony и SCEA, Hori PS4 HOTAS Flight Stick е исклучителен избор за гејмерите на конзоли, што ја заслужи нашата „Награда за најдобра конзола Flight Stick“. Овој стап за летање нуди извонредна подлога за допир и прилагодлив модул за џојстик за флексибилна и удобна игра. Лесното поставување и едноставната употреба го прават особено привлечен за гејмерите кои сакаат да скокаат директно во акција. Иако е ограничен на платформата PlayStation и може да не ги нуди опциите за прилагодување кои се наоѓаат во моделите од повисоко ниво, неговиот ергономски дизајн и солидните перформанси го прават одличен избор за гејмерите на конзоли. Ако сте ентузијаст на PlayStation и сакате да го подигнете вашето искуство со симулатор за летање на следното ниво, Hori PS4 HOTAS Flight Stick е одлична опција.

Позитивни : Недостатоци:
✅ Официјално лиценциран од Sony и SCEA

✅ Извонредна подлога за допир за дополнителна контрола

✅ Прилагодлив агол на модулот за џојстик

✅ Удобен, ергономски дизајн

✅ Лесно поставување и користење

❌ Ограничено на платформата PlayStation

❌ Нема опции за приспособување

Прикажи цена

Што е стап за летање?

Стап за летање, исто така познат како џојстик, е контролер што се користи во симулатор за летањеигри за имитирање на контролите пронајдени во вистинската пилотска кабина на авионот. Ги има во различни типови: самостојни стапчиња, HOTAS (Hands On Throttle-And-Stick) и јарем. Секој тип се грижи за различни искуства за симулација на летови , од симулации за борбен лет до симулации за цивилни летови.

Критериуми за купување за најдобри летачки стапчиња

Квалитет на градба: Побарајте цврста конструкција што може да издржи ригорозна употреба.

Поставување копчиња: Погрижете се копчињата да бидат лесно достапни и интуитивно поставени.

Компатибилност на софтверот: Проверете дали стапчето за летање е компатибилно со вашиот избран софтвер за симулатор на летање.

Удобност: Удобното држење е од суштинско значење за продолжени сесии за играње.

Цена: Најдете летало во рамките на вашиот буџет што ги нуди најдобрите карактеристики.

Критики: Корисничките рецензии можат да обезбедат вредни увиди за перформансите и издржливоста на производот.

Репутација на брендот: Добро познатите брендови генерално обезбедуваат подобра поддршка за клиентите и гаранција.

Исто така види: The Quarry: Complete Controls Guide for PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X

Заклучок

Наоѓањето на најдобриот стап за лет го подобрува вашето искуство со симулатор на летот , обезбедувајќи ниво на контрола и потопување неспоредливо со тастатура и глувче. Без разлика дали сте обичен гејмер или професионалец, постои летање прилагодено за вашите потреби. Среќно летање!

Често поставувани прашања

Дали летачките стапчиња се компатибилни со ситеигри?

Не сите летачки стапчиња се компатибилни со сите игри. Проверете го описот на производот или коментарите на корисниците за информации за компатибилност.

Исто така види: Водич за забивање НБА 2K23: Како да забиете, контактирајте со забивање, совети и засилувач; Трикови

Дали стапчињата за летот бараат многу простор?

Прелепниците за летот се разликуваат по големина. Некои, како Thrustmaster T.16000M FCS HOTAS, бараат поголем простор на масата.

Дали лесно се поставуваат летачките стапчиња?

Повеќето летачки стапчиња се приклучени и -играјте, но за некои може да биде потребна дополнителна инсталација на софтвер.

Дали сите летачки стапчиња се двосмешни?

Не сите летачки стапчиња се двосмешни. Thrustmaster T.16000M FCS HOTAS, сепак, има целосно амбидекстрен дизајн.

Дали ми треба стап за летање за да играм игри со симулатор на летање?

Додека стап за летање не е неопходно, значително го подобрува потопувањето и контролата на игрите со симулатори на летот.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.