Роблокс: Објаснет инцидентот во Кросвудс

 Роблокс: Објаснет инцидентот во Кросвудс

Edward Alvarado

Roblox е многу популарна и користена платформа за игри на компјутер и мобилни уреди. Еден од попривлечните аспекти на Roblox е можноста корисниците да генерираат свои игри за другите гејмери ​​да ги играат. Сепак, ова доведе и до некои контроверзи на платформата, со една од поновите инциденти во Кросвудс. Каков беше инцидентот во Кросвудс?

Подолу, ќе најдете преглед на инцидентот во Кросвудс. Ова ќе вклучи поглед на она што беше Crosswoods, ефектите врз гејмерите и одговорот на Roblox на играта.

Што беше Crosswoods на Roblox?

Crosswoods [A.2] беше MMORPG игра создадена од корисници. Се чинеше дека тоа е игра каде играчите работеа заедно за да напредуваат од еден пловечки остров на друг. Се чинеше дека играта немаше никакви проблеми на прв поглед.

Каков беше инцидентот во Кросвудс?

Гејмерите кои почнаа да играат Crosswoods одеднаш открија дека нивните сметки се забранети од Roblox. Очигледно, веднаш штом ќе започне играта, таа ќе испрати масовни пораки кои ги прекршуваат политиките на Roblox бидејќи беа погрдни. Како што покажа поврзаното видео, гејмерите ќе ја добијат пораката дека се банирани веднаш по почетокот на играта, губејќи се што е поврзано со сметката.

Каков беше одговорот на Roblox?

Roblox ја отстрани играта од својата база на податоци откако пристигнаа извештаите, но не доволно брзо за да ги зачува сметките на многу гејмери. Сепак,се чини дека дури и откако беше објавено поправката, некои можеа да ја најдат играта на платформата пред конечно да биде отстранета. Различни корисници сугерираа дека Roblox исто така го забранил корисникот кој ја создал играта.

Дали Roblox имал слични контроверзии?

Роблокс имаше различни контроверзии пред инцидентот во Кросвудс. Некои од содржините на платформата имаа некои сексуално експлицитни содржини иако ги прекршуваат нивните политики. Роблокс, исто така, беше обвинет за продавање консумеризам на децата преку употреба на микротрансакции, вклучително и некои деца кои собираат илјадници долари такси за микротрансакции. Исто така, во минатото имало случаи кога игрите измамиле кориснички сметки за да ја добијат содржината на тој профил.

Исто така види: Како да копирате игра на Roblox

Сега знаете што се случи со инцидентот во Crosswoods на Roblox. Сепак, не дозволувајте тоа да ве одврати да продолжите да ја користите платформата бидејќи тие обично се мали на број.

Исто така види: Како да го промените типот NAT на Xbox Series X

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.