Проширување на вашиот социјален круг: чекор по чекор водич за тоа како да додадете пријатели на Roblox на Xbox

 Проширување на вашиот социјален круг: чекор по чекор водич за тоа како да додадете пријатели на Roblox на Xbox

Edward Alvarado

Дали некогаш сте се запрашале како да додадете пријатели на Roblox на Xbox за подобрено искуство со игри? Roblox е најдобро оценета онлајн платформа за игри која нуди фантастична можност за гејмерите да комуницираат, да разговараат и да се спријателуваат со играчи од целиот свет.

Роблокс верзијата Xbox ја носи забавата на сосема ново ниво со подобрена графика, поширок приказ и извонреден уред за конзола за контрола на игри.

Подолу, ќе прочитате:

Исто така види: Изградете го вашиот тим! Како да направите група на Roblox Mobile
 • Како да додадете пријатели на Roblox на Xbox користејќи го корисничкото име и ознаката за игра
 • Како да додадете пријатели директно во игра

Како да додадете пријатели на Roblox на Xbox

За да се поврзете со пријателите на Roblox Xbox, следете ги овие едноставни чекори:

Исто така види: ФИФА 23 Wonderkids: Најдобри млади леви крила (LW & LM) за најавување во режим на кариера
 • Чекор 1: Стартувајте ја веб-страницата на Roblox на Microsoft Edge.
 • Чекор 2: Најавете се на сметката на Roblox.
 • Чекор 3: Отворете го профилот на Roblox за да испраќате покани за пријатели.
 • Чекор 4: Направете профил и најавете се.
 • Чекор 5: Внесете го корисничкото име на вашиот пријател во лентата за пребарување.
 • Чекор 6: Примајте повеќе нови предлози додека го пишувате името.
 • Чекор 7: Изберете „Во луѓе“.
 • Чекор 8: Погледнете ја листата на луѓе во резултатите од пребарувањето.
 • Чекор 9: Кликнете на копчето „Додај пријател“ на сметката на вашиот пријател.
 • Чекор 10: Откако ќе го прифатат барањето за пријателство, тие ќе се приклучат на списокот на вашите пријатели. Сега можете да играте со нив секогаш кога се онлајн.

Додавање пријателикористење на Gamertag на Roblox Xbox

Gamertag е уште еден начин за додавање пријатели на Roblox Xbox. Еве како:

 • Чекор 1: Притиснете го копчето XBOX на контролерот за да пристапите до „XBOX Guide“.
 • Чекор 2: Кликнете на „Луѓе“ и потоа „Најди некој“.
 • Чекор 3: Внесете ги деталите за ознаката за играчи во делот Пребарување.
 • Чекор 4: Осигурете се дека правописот и форматирањето на ознаката за играчи се точни.
 • Чекор 5: Притиснете го копчето „А“ за да го изберете профилот за додавање.
 • Чекор 6: Изберете „додај пријател“ за да ја додадеш сметката на XBOX на лицето на вашата.
 • Чекор 7: Другиот гејмер треба да ве додаде, или ќе се прикаже како следбеник.
 • Чекор 8: Откако гејмерот ќе прифати, тие ќе бидат наведени во списокот на вашите пријатели.
 • Чекор 9: За да го споделите вашето вистинско име со пријателите, кликнете на „Пријател или омилен“ и изберете „Сподели го моето вистинско име“ за полесно да ве идентификуваат.
 • Чекор 10: Ако другиот гејмер прифати, можете да ги играте сите игри на Roblox заедно. Притиснете го копчето „А“ на конзолата за да го изберете профилот за додавање.

Како да додавате пријатели на крос-платформа на Roblox Xbox

Еве како можете да додавате пријатели директно во игра на Roblox Xbox:

 • Популарните игри како Adopt Me им дозволуваат на играчите да додаваат пријатели директно во играта. Двајцата гејмери ​​мора да бидат на ист сервер за директно да додаваат пријатели. Играчот на Xbox прво треба да се приклучи на серверот, а потоа и другиот гејмер. Приклучување на игратаистовремено ги зголемува шансите за влез на истиот сервер.
 • За да додадете некого на списокот на пријатели додека играте, лебди над плеерот и притиснете го десното копче или десниот активирач. Кликнете на копчето Додај играч во наведеното мени за да испратите барање.
 • Картичката Играчи ги прикажува сите гејмери ​​кои моментално ја играат играта. Кликнете на кој било играч и изберете ја опцијата „Додај пријател“. Откако другиот гејмер ќе го прифати вашето барање, тие ќе бидат додадени на вашата листа на пријатели.

Исто така прочитајте: Ослободете го вашиот внатрешен дизајнер: Како да направите панталони на Roblox и да се издвоите!

Заклучок

Еден од основните фактори кои придонесуваат за огромната популарност на Roblox е неговата компатибилност меѓу платформи . Играта им се допаѓа на луѓе од сите возрасни групи и им дава можност на играчите да се поврзат со поединци ширум светот кои имаат заеднички интерес. Ова поврзување се протега на сите платформи на кои може да се игра Roblox.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.