Отклучете го Roblox на Oculus Quest 2: StepbyStep водич за преземање и играње

 Отклучете го Roblox на Oculus Quest 2: StepbyStep водич за преземање и играње

Edward Alvarado

Дали сте корисник на Oculus Quest 2 кој сака да се нурне во светот на Roblox , но не можете да ја најдете играта на официјалната продавница? Не грижете се! Го имаме најдобриот начин за да ве поттикнеме да играте Roblox во VR за кратко време!

TL;DR:

 • Roblox , со над 150 милиони месечни корисници, е совршен за VR игри
 • Oculus Quest 2 нуди извонредно искуство со игри без компјутер или конзола
 • Откријте го решение за преземање и играње Roblox на Oculus Quest 2
 • Следете го нашиот чекор-по-чекор водич за да започнете
 • Истражете ЧПП за дополнителни увиди и решавање проблеми

Roblox се среќава со Oculus Quest 2: Match Made in VR Heaven

Со над 150 милиони месечни активни корисници , Roblox е еден од најпопуларните гејмерски платформи во светот. Од друга страна, Oculus Quest 2, самостојни VR слушалки, нуди неверојатно искуство за играње без потреба од компјутер или конзола. Не е ни чудо што 40% од корисниците на Oculus Quest 2 се заинтересирани да играат Roblox на слушалките, според неодамнешното истражување.

За жал, Roblox не е официјално поддржан на Oculus Quest 2. Но, не плашете се! Постојат решенија за преземање и играње на играта на вашите слушалки. Како што еднаш рече експерт за VR игри:

„Преземањето Roblox на Oculus Quest 2 може да биде малку незгодно, но со правилни инструкции, дефинитивно е изводливо.“

Значи, ајде да се нурнеме ворешението и ве натера да играте Roblox во VR!

Замена за Roblox на Oculus Quest 2: Водич чекор-по-чекор

 1. Овозможи режим на програмер: Прво , ќе треба да го овозможите режимот на програмери на вашиот Oculus Quest 2. Одете на контролната табла за програмери на Oculus, создадете организација и потоа овозможете го режимот на програмери на апликацијата Oculus.
 2. Инсталирај го SideQuest: Следно, преземете и инсталирајте SideQuest, платформа од трета страна за странично вчитување апликации на вашиот Oculus Quest 2.
 3. Поврзете ги слушалките со вашиот компјутер: Користете USB-кабел за да го поврзете вашиот Oculus Quest 2 на вашиот компјутер. Погрижете се да дозволите USB дебагирање кога ќе биде побарано.
 4. Инсталирајте виртуелна работна површина: Пребарајте виртуелна работна површина на SideQuest и инсталирајте ја на слушалките.
 5. Преземете и инсталирајте апликацијата Virtual Desktop Streamer: За да пренесувате Roblox од вашиот компјутер на вашиот Oculus Quest 2, ќе ви треба апликација Virtual Desktop Streamer. Преземете ја и инсталирајте ја на вашиот компјутер.
 6. Стартирајте ја виртуелната работна површина на вашиот Oculus Quest 2: Ставете ја слушалката, отворете ја Виртуелната работна површина и поврзете ја на вашиот компјутер.
 7. Играјте Roblox: Со слушалките поврзани на вашиот компјутер, едноставно стартувајте го Roblox и почнете да играте во VR!

Инсајдерски совети на Owen Gower за најдобро искуство со Roblox VR

Како искусен новинар за игри, го истражував светот на Roblox на Oculus Quest 2 и имам неколку инсајдерски совети засподелете :

 • Прилагодете ги графичките поставки: За да обезбедите понепречено искуство со VR, размислете за намалување на поставките за графика во Roblox за да ја намалите доцнењето и да ги зголемите перформансите.
 • Користете удобна област за играње: Поставете удобна област за играње без пречки за вашите сесии за VR игри за да избегнете какви било несреќи или непријатност.
 • Одвојте паузи: Запомнете да правите паузи за време на вашите VR сесии за игри за да избегнете болест на движење или напрегање на очите.

Заклучок: Иднината на Roblox на Oculus Quest 2

Додека Roblox не е официјално поддржан на Oculus Quest 2, решението дадено овде ви овозможува да уживате во играта во VR. Како што рече портпаролот на Roblox:

„Roblox е одлично одговара за виртуелната реалност и ние сме возбудени што гледаме играчи како наоѓаат начини да го искусат тоа на Oculus Quest 2.“

Затоа, тока стани и подгответе се за извонредна и возбудлива авантура во светот на Roblox на вашиот Oculus Quest 2!

ЧПП

Можам ли да ги играм сите игри на Roblox во VR на Oculus Quest 2?

Исто така види: Меѓу нас Roblox кодови

Иако повеќето игри на Roblox може да се играат во VR, некои можеби не се оптимизирани за виртуелна реалност и би можеле да имаат помалку пријатно искуство.

Дали постои ризик за мојот Сметка на Oculus Quest 2 со користење на решението?

Апликациите за странично вчитување може да бидат против условите за користење на Oculus и може да има одреден ризик. Сепак, многу корисници успешно го користеа овој методбез никакви проблеми.

Можам ли да го користам ова решение со други слушалки за VR?

Да, овој метод може да се користи и со други слушалки за VR што се компатибилни со SteamVR, како што се Oculus Rift или HTC Vive.

Дали ми треба моќен компјутер за да го пренесувам Roblox на мојот Oculus Quest 2?

Се препорачува пристојно моќен компјутер за да се обезбеди непречено искуство со игри, но точните барања ќе варираат во зависност од игрите на Roblox што ги играте.

Дали Roblox некогаш ќе биде официјално поддржан на Oculus Quest 2?

О: Нема официјална потврда, но со оглед на побарувачката и популарноста, можно е Roblox на крајот да биде поддржан на Oculus Quest 2.

Исто така види: Doja Cat Roblox ID

Можеби ви се допаѓа: Услугата 503 недостапна на Roblox

Референци

 1. Официјална веб-страница на Roblox. (n.d.).
 2. Официјална веб-страница на Oculus Quest 2. (н.д.).

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.