НБА 2К22: Најдобри бранители во играта

 НБА 2К22: Најдобри бранители во играта

Edward Alvarado

Како и секој спорт, одбраната е витален дел од победничките игри во кошарката. Честопати, тоа е главниот фактор што ги одвојува просечните тимови од елитните тимови. Всушност, не е случајно што секоја година, поголемиот дел од кандидатите во НБА имаат по еден одбранбен играч.

Слично на тоа, во НБА 2К22, поголема е веројатноста да постигнете успех и да победите повеќе блиски натпревари користејќи тимови со врвни дефанзивни играчи. Овде, ќе ги најдете сите најдобри одбранбени играчи во НБА 2K22.

Кави Леонард (Дефанзивна конзистентност 98)

Вкупна оцена: 95

Позиција: SF/PF

Тим: Лос Анџелес Клиперс

Архетип: Двонасочно постигнување Машина

Најдобра статистика: 98 одбранбена конзистентност, 97 странична брзина, 97 IQ за помош во одбраната

Договорено еден од најдобрите бранители на заклучување во оваа деценија, рече Кави Леонард од многумина да биде најтешкиот играч против кој ќе се игра во НБА. Секој пат кога е на паркетот, го нарушува офанзивниот ритам на противничката екипа и е постојана закана за промена.

Леонард е двократен победник на наградата за одбранбен играч на годината во НБА и е именуван во НБА Целодефанзивен прв тим три пати во неговата кариера. Разновидниот одбранбен играч може да чува повеќе позиции и да игра од двете или четирите.

Со рејтингот на страничната брзина од 97, тој нема никакви проблеми да биде во чекор со помалите чувари. Дополнително, со 6,7 инчи и 230 фунти, тојможе да се спротивстави и на поголемите играчи во боја.

Во НБА 2K22, тој има над 50 значки, вклучувајќи девет златни и две одбранбени значки од Куќата на славните. Со Стегите опремени до нивото на Куќата на славните, заедно со кражбата на 85, тој може да биде кошмар за соочување. Ракувачите со топка без опремена значка Unpluckable треба двапати да размислат пред да претераат со дриблинг околу „Клав“> 97

Позиција: PF/C

Тим: Милвоки Бакс

Архетип: 2 -Way Slashing Playmaker

Најдобра статистика: 98 Layup, 98 Shot IQ, 98 офанзивна конзистентност

Giannis Antetokounmpo се смета за еден од најдоминантните играчи во НБА денес. Со 6'11'' и 242 фунти, „Грик фрик“ ​​буквално може да направи се, со големината, брзината и атлетизмот да доминираат на повеќе од еден начин.

Во текот на изминатите неколку сезони, Антетокунмпо исто така беше еден од најуспешните играчи во здружението во однос на признанијата. Добивајќи ги меѓусебните награди за МВП (2019, 2020), наградата за МВП на финалето во 2021 година, и како врв на работите, тој го освои својот прв шампионат во НБА со Милвоки Бакс минатата сезона.

Не е познат како одличен одбранбен играч во неговата рана кариера, суперѕвездата на Бакс ја смени наративот во текот на изминатите три години, заработувајќи три последователни почести од првиот тим за целосна одбрана, заедно со неговата прваНаграда за одбранбен играч на годината во 2020 година. Понатаму, Антетокунмпо изгледа како вечен кандидат за освојување на наградата за одбранбен играч на годината.

Со периметарска одбрана од 95 и внатрешна одбрана 91 во 2K22, тој е еден од од најизбалансираните бранители што треба да се користат. Додадете го тоа на страничната брзина од 95 и одбраната за помош 96, нема многу што не може да направи на одбранбениот крај на подот.

Џоел Ембиид (Дефанзивна конзистентност 95)

Вкупен рејтинг: 95

Позиција: C

Тим: Филаделфија 76ers

Архетип: Slashing Four

Најдобра статистика: 98 офанзивна конзистентност, 98 раце, 96 внатрешна одбрана

Кога е здрав, многумина го сметаат Џоел Ембиид како топ-три центар во НБА. И покрај тоа што се бореше со проблеми со повреди во текот на неговата кариера, Ембиид секогаш дава одлична статистика секогаш кога ќе стапне на подот.

Тој е она што многумина би го нарекле „дабл-дабл одење“. Со просек во кариерата од 24,8 поени по натпревар заедно со 11,3 скока, не го гледате многу често во едноцифрена. Тој има просек од речиси две блокади и една украдена топка по натпревар во целата своја кариера, заедно со речиси девет дефанзивни скока по натпревар.

Згора на тоа, тој е еден од најинтимните бранители на боја против кој играл на НБА 2K22 . Embiid е одбранбен центар од највисоко ниво за користење и веројатно најдоминантниот сеопфатен голем за користење.

Со седумЗлатни одбранбени значки - вклучувајќи Brick Wall, Post Lockdown и Intimidator - нема многу центри кои можат постојано да постигнуваат голови на Embiid во близина на кошот.

Ентони Дејвис (Дефанзивна конзистентност 95)

Вкупен рејтинг: 93

Позиција: PF/C

Тим: Лос Анџелес Лејкерс

Архетип: 2-Way Finisher

Најдобра статистика: 98 Hustle, 97 Help Defense IQ, 97 Stamina

Од влегувањето во лигата во 2012 година, Ентони Дејвис се покажа како еден од најталентираните напаѓачи во играта. Поминаа речиси десет сезони, а „The Brow“ е сè уште доминантен како и секогаш.

Поседувајќи ја ретката комбинација на вештина, големина и висок кошаркарски коефициент на интелигенција, осумкратниот Ол-стар беше три- лидер на временски блок во НБА. Многумина очекуваат тој да им помогне на Лос Анџелес Лејкерс да освојат уште неколку шампионски титули пред се да биде кажано и направено.

Со вкупен рејтинг од 93 и вкупно 41 значки во 2K22, Дејвис нема ниту една очигледна слабост. Неговата внатрешна одбрана 94, IQ 97 помага во одбраната и издржливоста 97 го прават еден од најдобрите одбранбени играчи во играта.

Исто така види: Кодови на Roblox за рудар на биткоин

Руди Гоберт (Дефанзивна конзистентност 95)

Севкупно Оценка: 89

Исто така види: TakeTwo Interactive потврдува отпуштања во повеќе поделби

Позиција: C

Тим: Јута Џез

Архетип: Заклучување за чистење стакло

Најдобра статистика: 98 IQ, 97 одбрана за внатрешни работи, 97 IQ одбранбена помош

Руди Гоберт од Јута Џез е уште една одбрамбена игра со висока класацентар за употреба во НБА 2K22. Особено ако имате приоритет на внатрешната одбрана и заштитата на бојата, не можете да погрешите со Французинот.

Познат како еден од најдобрите блокатори на удари во играта, Гобер има рекорд во кариерата од 2,6 блока по натпревар и сè уште е еден од најзастрашувачките бранители на бојата во играта.

Ферно е да се каже дека центарот на Џез е еден од ретките центри за враќање назад во играта, оној кој не се плаши да се бори во рововите за неколку дополнителни поседи.

Со внатрешна одбрана од 97, коефициент на интелигенција од 97 помош за одбрана, честопати може да најдете дека Гобер му помага на вашиот тим да добие дополнителни украдени топки со пресретнување или одвраќање на додавањата што минуваат низ средината.

Клеј Томпсон (одбранбена конзистентност 95)

Вкупен рејтинг: 88

Позиција: SG/SF

Тим: Голден Стејт Вориорс

Архетип: 2-Way Sharpshooter

Најдобра статистика: 95 одбрамбена конзистентност, 95 Три- Поинт шут, севкупна издржливост 94

Познат како еден од најдобрите двонасочни шутинг чувари во НБА, не е изненадување што Клеј Томпсон од Голден Стејт Вориорс е меѓу најдобрите дефанзивци на НБА 2K22.

Неговата способност да соборува удари од три поени со голема брзина е добро документирана и се рефлектира во 2K22, при што Томпсон може да се пофали со 19 значки за шутирање заедно со 95 рејтинг за три поени. Она што го прави Томпсон посебен е неговата способност да биде исто толку ефективенодбранбено.

Со одбрана од 93 периметар и странична брзина од 93, Томпсон треба да ви помогне да победите многу блиски натпревари со ѕвездена игра на двата краја на подот во 2K22. Знаејќи како да го користи Томпсон може да го направи еден од најфрустрирачките чувари против кои се игра.

Џру Холидеј (Дефанзивна конзистентност 95)

Вкупна оцена: 85

Позиција: PG/SG

Тим: Милвоки Бакс

Архетип: 2-way Shot Creator

Најдобра статистика: 96 странична брзина, 95 периметарска одбрана, 95 одбранбена конзистентност

Џру Холидеј беше, можеби, еден од најпотценетите одбранбени чувари во лигата во текот на изминатите неколку години. Сепак, тој официјално го стави своето име на картата откако им помогна на Милвоки Бакс да го освојат шампионатот во НБА во 2021 година.

Играјќи заедно со Џанис Антетокунмпо, уште еден од најдобрите одбранбени играчи во 2K22, Бакс може да ви даде неправедна предност на одбрана против повеќето тимови во играта.

Со само 6'3'', Холидеј е меѓу помалите играчи на оваа листа. Сепак, тој е и еден од најбрзите дефанзивци во играта. Со 96 странична брзина, 95 периметарска одбрана, во однос на бранителите, ќе го добиете најдоброто од двата света со тоа што ќе ги имате Холидеј и Антетокунмпо на подот во исто време.

Со 10 златни одбранбени значки и Вкупно 15 значки за играње, Холидеј е многу добро избалансиран чувар кој не само што може да игра одбранано и олеснете ја топката на другиот крај од подот.

Сите најдобри дефанзивци во НБА 2К22

Име Оцена на одбранбена конзистентност Висина Целокупна Позиција Тим
Kawhi Leonard 98 6'7" 95 SF / PF Лос Анџелес Клиперс
Џанис Антетокунмпо 95 6' 11” 96 PF / C Милвоки Бакс
Џоел Ембиид 95 7'0″ 95 C Филаделфија 76ers
Ентони Дејвис 95 6'10” 93 PF / C Лос Анџелес Лејкерс
Руди Гоберт 95 7'1″ 88 C Јута Џез
Клеј Томпсон 95 6'6" 88 SG / SF Голден Стејт Вориорс
Jrue Holiday 95 6'3″ 85 PG / SG Milwaukee Bucks
Дрејмонд Грин 95 6'6" 80 PF / C Голден Стејт Вориорс
Маркус Смарт 95 6'3″ 79 SG / PG Бостон Селтикс
Патрик Беверли 95 6'1″ 76 PG / SG Минесота Тимбервулвс
Џими Батлер 90 6'7″ 91 SF / SG Мајами Хит
БенСимонс 90 6'10” 84 PG / PF Филаделфија 76ers

Сега знаете точно кои играчи можете да ги користите за да ви помогнат да доминирате во одбрана на NBA 2K22.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.