Каменолом: Сè што треба да знаете за Тарот картите

 Каменолом: Сè што треба да знаете за Тарот картите

Edward Alvarado

Хорор-играта за преживување The Quarry ве собира како девет советници за летен камп, бидејќи тие сакаат да ја преживеат ноќта (добро, повеќе од два месеци за пар советници) во летниот камп на Хакет. Помеѓу секое поглавје, ќе отелотворите невиден ентитет додека зборуваат со Елиза Ворез (глас и глумена од Грејс Забриски), читач на тарот карти. Тарот картите служат специфична и уникатна функција во The Quarry, а имаат и врска со приказната.

Подолу, ќе најдете сè што треба да знаете за тарот картичките во The Quarry. Има вкупно 22 тарот карти кои треба да се најдат во текот на играта, иако најверојатно ќе бидат потребни повеќекратни серии од десетчасовната игра за да се најдат сите 22 (да не ги спомнуваме сите трофеи и достигнувања).

Што се тарот картичките во Каменолом?

Тарот картичките се спомениците на Елиза Ворез , која го водеше шоуто Harum Scarum. Треба да наидете на некои ставки Harum Scarum уште во Прологот со Лаура, но и во текот на остатокот од играта. Елиза (како што ја нарекуваат во играта) ќе дава тарот читања на овие претстави. Известување за спојлер: таа е „The Hag of Hackett's Quarry“.

Картичката на смртта.

Откако умре во пожар пред шест години, нејзините тарот картички се оддалечија на ветрот. За среќа и случајно, тие се пронајдени само низ целиот Каменолом на Хакет; само како некои од нив завршија во подрумите со рум на Хакетс? ќезнајте дека тарот-картичката може да се собира кога камерата ќе се смени во далечен поглед на вашиот карактер и наместо тоа ќе стави карта во преден план. Притиснете X или A за да соберете.

Картичката на царицата.

Доколку чекате премногу долго и се врати на близок приказ од трето лице, едноставно преместете ја и повторно внесете ја областа за да го активирате собирањето тарот картички. Допрете X или A овде за да соберете, потоа притиснете L1 или LB кога ќе биде побарано да ја видите картичката и поврзаниот опис.

Што прават тарот картите во The Quarry?

Сцена што се игра во кристалната топка на Елиза.

Тарот картите ви овозможуваат да видите неколку секунди од можниот исход во следното поглавје . Сцената ќе се заснова на типот на тарот картата што ќе ја изберете, па затоа се препорачува внимателно да го прочитате секој опис додека ги собирате бидејќи повеќето опишуваат можен благодет - но исто така и можна опасност.

Исто така види: Шелби Велиндер GTA 5: Моделот зад лицето на GTA 5 Картичката на високата свештеничка.

Помеѓу секое поглавје, ќе ја сретнете Елиза како невиден ентитет - тоа е ако ја прифатите нејзината помош на почетокот на играта. Таа ќе ги прочита поврзаните описи на секоја тарот карта. Потоа ќе треба да изберете „Види повеќе“ за да ја погледнете гореспоменатата сцена.

Месечевата карта

Тарот картата ќе потоа играјте неколку секунди од можна претстојна сцена во кристалната топка на масата на Елиза. Обрнете внимание бидејќи сцената може да ви помогне да донесете одлуки во следното поглавје.

Патем, ако ја одбиете помошта на Елиза,барем ќе го освоите трофејот и достигнувањето Hard Pass . Ако само го сакате трофејот и сакате да играте со способностите на тарот картите, тогаш одбијте ја нејзината помош и започнете нова игра.

Што ќе се случи ако не најдам тарот карти во едно поглавје?

Картичката Stag.

Сè уште ќе се сретнете со Елиза, но нема да можете да видите каква било можна иднина. Таа само ќе ви даде неколку зборови за наоѓање на нејзините картички и ќе ви посака среќа.

Исто така види: Assetto Corsa: Совети и трикови за почетници

Што ќе се случи ако најдам само една тарот карта на крајот од картичката од поглавје?

Картичка The Wheel of Fortune.

Елиза автоматски ќе ви ја прочита таа картичка и веднаш ќе праша дали сакате да видите повеќе. Дали сакате или не да ја видите сцената зависи од вас.

Што ќе се случи ако завршам поглавје со пронаоѓање на повеќе тарот карти?

Елиза ќе ги прочита поврзаните описи на секоја тарот карта, а нејзините вокализации може да помогнат да се одреди која карта да се избере додека става одреден акцент на зборовите и фразите. Потоа, ќе треба да изберете само една картичка , што значи само една можна иднина. Не можете да гледате повеќе од една сцена со карти меѓу поглавјата.

Повторно, прочитајте ги описите како што ги наоѓате во едно поглавје и рангирајте ги во вашата глава. Ова треба да помогне во вашата одлука помеѓу поглавјата.

СПОЈЛЕР: Картичката тарот Hierophant

Описот е многу поличен од другите карти во играта и ќеоткријте зошто наскоро (или прочитајте подолу!).

Во подоцнежните поглавја, ќе наидете на тарот картата Хиерофант. Ова е специјална картичка во играта која се сигнализира со нејзиниот невообичаен личен опис. Повеќето од картичките на тарот имаат неутрален тон, ако не и малку драматичен, но онаа на Хиерофант е многу поинаква. Прочитајте подолу за тешки спојлери .

Повторно, спојлерите започнуваат овде . Јерофанта е честитката посветена на нејзиниот син Силас. Силас Ворез беше навидум неподготвен дел од патувачкото шоу на неговата мајка како „Момчето Волк Силас“, заклучен во кафез буквално секоја секунда од секој ден. Всушност, Сајлас е врколак кој го заразил семејството Хакет и го ловеле во изминатите шест години откако го заразил Кејлеб Хакет, синот на Крис Хакет („Господин Х“ и кој го игра Дејвид Аркет). Силас исто така беше опишан од Тревис Хекет (го игра Тед Раими) како албино дете и бел волк, претставени на илустрацијата на картичката. Силас е на крајот главниот „негативец“ во играта, иако не сака и има аргументи за другите, особено во зависност од вашиот избор.

Картата Хиерофант.

Ако ја фатите Хиерофант, тогаш помеѓу поглавјата, вашата одлука е донесена за вас. Елиза ќе извика за картичката и ќе бидете пренесени на сцената пред шест години - пожарот што изгледаше толку голем во приказната. Накратко ќе ја контролирате Елиза додека таа гледа наоколуи наоѓа јагленосано тело кое на крајот е поранешниот шериф. Откривајќи дека Силас е жив, таа стави крв од врколак на лицето (за да го прикрие нејзиниот мирис) и тргна да бара само за да умре во експлозијата што следеше.

Нејзиниот дух ја прогонува областа бидејќи таа е „Хаг на Каменолом на Хакет“. Ако си играш со преводи, нејзините се оние со бела боја. Главно, тоа е многу, „Силас!“ и „Убиј ги сите!“ Наоѓањето на Хиерофант пополнува многу дупки во приказната пред да го слушнете од други ликови, а сцената со Елиза е привлечна, па затоа се препорачува да ја земете оваа картичка.

Инаку, има два трофеи и достигнувања поврзани со тарот картички. Forewarned is Forearmed ќе се појави за примање тарот читање. Decked Out ќе се појави за да ги пронајдете сите 22 тарот карти.

Сега имате се што треба да знаете за тарот картите. Не заборавајте да пребарувате насекаде и да бидете подготвени за тие промени на камерата за да ги откријат сите тарот карти во The Quarry.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.