Gardenia Prologue: Complete Controls Guide for PS5, PS4 и Gameplay Совети

 Gardenia Prologue: Complete Controls Guide for PS5, PS4 и Gameplay Совети

Edward Alvarado

Gardenia: Prologue е бесплатна игра на PlayStation Store која, како што сугерира нејзиното име, служи како пролог на целосната игра Gardenia - допрва треба да биде објавена на PlayStation.

Во Гарденија, мора да ги исчистите загадените области и да ги вратите во нивното недопрено опкружување, како и да ги подобрите областите естетски со разни изработени предмети. Во Prologue, само една област има потреба од расчистување, но сепак можете да собирате материјали и занаетчиски предмети во текот на вашите денови.

Подолу, ќе најдете целосни контроли за PlayStation 5 и PlayStation 4. Ќе следат совети за играње. Ќе има посебни водичи за добивање на некои клучни ставки и изработка.

Контроли на игра за Gardenia: Prologue (PS5 и PS4)

 • Премести: L
 • Ротирајте ја камерата: R
 • Спринт: L2
 • Скок: X
 • Мулти-скок: X (во воздух)
 • Летање: X (држете во воздух)
 • Круч: Круг
 • Лете надолу: Кружете (држете во воздух)
 • Користете ја избраната ставка: Квадрат
 • Фрли ја избраната ставка : Триаголник
 • Подигнете ја означената ставка: Квадрат
 • Променете ги ставките: L1 и R1
 • Отвори Инвентар: R3
 • Камера за фотографии: L3
 • Мени: Опции

Забележете дека левиот и десниот аналоген стап се означени како L и R, соодветно. L3 и R3 ги претставуваат дејствата при притискање на секое стапче.

Пред да скокнете и да го откачитевашиот стап, прочитајте ги следните совети за да го максимизирате вашето време додека играте Gardenia: Prologue.

Разбирање на дневен и ноќен механичар во Gardenia: Prologue

Случајна ставка за десет монети! Забележете ги лентите десно?

Како да започнете, ќе бидете прашани дали сакате да го пуштите упатството, секогаш препорачано. Ако сакате да го заобиколите упатството, едноставно влезете во балонот за топол воздух со притискање на квадрат .

Во Prologue, вашиот ден секогаш започнува во раните утрински часови и завршува навечер. Количината на сончева светлина исто така ја следи оваа шема. Ќе знаете колку време преостанува со гледање на портокаловото сонце метар доле десно . Колку е пониска лентата, толку е поблиску до крајот на вашиот ден.

зелената лента не се намалува во Prologue , но во Gardenia, таа е показател за нивото на чистота на областа.

Исто така види: Бонус за GTA 5 Shark Card: Дали вреди?

Користете ги вашите предмети со Square (примарно дејство) ја исцрпува лентата побрзо отколку само одење наоколу. Користењето стап или секира за собирање предмети ве заморува побрзо отколку само да одите наоколу, што има смисла. Во основа, портокаловиот метар е сличен на вашиот мерач на издржливост, без начин да го надополните во текот на денот. Штом ќе ви се потроши, не можете да ги скршите ресурсите ниту да ги соберете, но не грижете се бидејќи материјалите ќе останат на истото место.

Единствениот начин да го наполните мерачот е да се упатите кон вашиот мала куќа на рид над г-дин Ци преку камениот мост, спроти куќата на Мокси во далечината. Приближете се до куќата и удрете на плоштадот за да спиете. Препорачливо е да го направите ова само откако нема да можете да извршите повеќе дејства.

Кога спиете, ќе ви биде претставено вашето резиме на денот. Тоа ќе вклучува колку печурки сте нашле, колку садници сте засадиле и колку рецепти сте нашле, меѓу другото.

Започнување на почетната мисија во Gardenia: Prologue

Откако ќе стигнете до почетокот на вистинскиот пролог, треба да отидете до непарното портокалово суштество директно пред вас. Зборувај со г-дин Ц за да добие мисија да разубави плажа и да се врати кај него со материјалите. Плажата е директно напред од г-дин Ц до спротивниот крај од местото каде што балонот мирува.

На плажата, ќе забележите дека има токсичен чад што доаѓа од фрлените предмети таму. Соберете ги и штом ќе го направите тоа, ќе забележите дека растенијата одеднаш оживуваат. Вратете се кај г-дин C со предметите.

Попатно, може да наидете на Мокси како оди по патеката. Разговарајте со неа за да стекнете едноставна, но важна мисија која ќе се прошири на друго место.

Откако ќе ја разубавите плажата и ќе разговарате со г-дин C, навистина можете да правите што сакате во преостанатите денови. Како ќе го искористите времето зависи од вас.

Сепак, прочитајте подолу за совети како да ја завршите следната мисија што тој ви ја дава.

Лоцирање на осумте печуркиво Гарденија: Пролог

Загадената плажа која треба да се расчисти.

Г. Потоа, C ве задолжува да барате артефакти од вонземјани за него. Единствениот проблем е што тие се на највисоката точка во играта: лебдечки остров! Тој ве информира да најдете два вида магични печурки за да стигнете до таа точка: сини и црни печурки.

Сините печурки ви дозволуваат повеќекратно да скокате во воздух (со помош на X), што ви овозможува да достигнете повисоки точки. Колку повеќе печурки, толку повеќе скокови можете да извршите. Има пет сини печурки во играта, што овозможува вкупно шест скока . Локациите за секој од нив се:

 • На непосредниот рид десно од областа за истражување на г-дин C, сместени зад грмушка дрвја.
 • Зад куќата на Мокси, на врвот на камена платформа на пониското ниво од копното.
 • На камената платформа високо над вашата куќа.
 • Во пештера веднаш покрај статуата на Зорки.
 • На најнискиот летечки остров.

Црните печурки ви дозволуваат да „летате“, што во основа е само долго лизгање (држење на X во воздух). Има три црни печурки во играта, сите на три од четирите острови што не лебдат. Локациите за секој се:

 • Посебниот остров со ветерницата, сместен зад некои карпи.
 • Изолираниот песочен остров лево од вашата куќа.
 • Островот лево од големата пловечка карпа зад разубавената плажа.

Забележете дека за брз трансфер назад вокопното од кој било од островите што не лебдат, едноставно скокнете во водата. Веднаш ќе бидете транспортирани до најблискиот брег.

Ќе треба да соберете неколку сини печурки и барем една црна печурка за да стигнете до подалечните. Откако ќе ги имате сите осум, продолжете нагоре по пловечките острови.

На вториот до последен остров, скокнете на карпата најблиску до највисокиот остров. Насочете се под агол на островот, а потоа започнете со мулти-скок, држејќи го X веднаш штом ќе го погодите последниот. Ако го направите правилно, ќе летате на страната на островот и ќе се лизгате нагоре и преку страната. Можеби ќе ве фатат и ќе можете да прескокнете, но може да бидат потребни неколку обиди. Обидете се да лебдите до непосредниот остров за повторно да се обидете.

Зграпчете ги моштите, кои завршуваат како комплет за телепортација. Г-дин C ќе ве награди со знаменцето и ставките за иницирање на телепортацијата. Едноставно засадете го знамето и користете едно од шишињата за телепортирање на знамето. Можеби е најдобро да го засадите до вашата куќа за да можете веднаш да телепортирате дома кога ќе заврши денот.

Наоѓање на петте гноми во Гарденија: Пролог

Правило на гномите!

Може да наидете на една од петте уникатни статуи на гном додека поминувате низ Пролог. Ќе добиете мисија да ги соберете сите пет и да ги ставите во близина на вашата колиба откако ќе го фатите првиот гном.

Петте гноми се Џон, Тим, Сид, Дејвид и Квентин .Локацијата за секој од нив е следна:

 • Џон се наоѓа на мала рабница малку покрај статуата на Зорки и веднаш до масата за изработка, десно од големата камена карпа. . Тој свири на гитара.
 • Сид се наоѓа спроти вашата колиба и камениот мост на издигнат рид. Тој вози скејтборд.
 • Тим се наоѓа на пловечкиот остров во облик на лима грав. Тој држи шише.
 • Дејвид се наоѓа на полицата покрај големата камена карпа зад вашата куќа. Тој е единствениот гном што легне.
 • Квентин се наоѓа на камениот полигон зад куќата на Мокси. Тој држи пиштол.

Поставете ги петте гноми пред вашата куќа за да ја завршите мисијата. Сè што добивате се убави украси за градината.

Исто така види: НБА 2К23: Најдобрите тимови за играње како шутерски гард (СГ) во мојата кариера

Еве, сè што ви треба за да го започнете вашето патување во Гарденија: Пролог. Сега оди и скрши лушпи од полжави и собери материјали!

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.