ФИФА 23: Целосен водич за голман, контроли, совети и трикови

 ФИФА 23: Целосен водич за голман, контроли, совети и трикови

Edward Alvarado
агол што му дава на напаѓачот играч што е можно помалку од голот за да нишани и исто како што вашиот противник се обликува да шутира, нурнете користејќи го десниот стап. Тајмингот е клучен за зачувување на ударот.

Можете исклучиво да играте како голман во режимите на игра како што се режимот на кариера и професионални клубови. Препорачуваме да ја користите функцијата за автоматско позиционирање со притискање и задржување (L1/LB) што ќе помогне да се минимизираат грешките во позиционирањето. Ако се најдете надвор од позиција, повеќе од веројатно ќе примите голови.

Како да заштедите и да нурнете за пенали во ФИФА 23

Тибо Куртоа направи спас во ФИФА 23

Да станете херој во пенал рулетот, треба да направите витални застанувања. За да го направите тоа, можете да го движите чуварот лево и десно на гол линијата користејќи го левиот стап и да го движите десниот стап во насоката во која сакате да нурнете и да се надевате дека сте ја донеле вистинската одлука.

Совети и трикови

Позиционирањето е клучно

Најважно за голманот е да биде свесен за тоа каде се во однос на голот во секоја ситуација од наместени фигури, пенали и од отворена игра. Како што беше споменато претходно, стеснувањето на аголот за напаѓачот играч да шутира кон голот и покривањето на вашата најблиска статива ќе ви даде огромна предност.

Исто така види: ФИФА 23: Целосен водич за хемиски стилови

Time Your Dives to Perfection

Премногу рано и напаѓачот може да ја земе топката околу вашиот распространет голман и да ја допре топката дома. Нуркајте предоцна ипротивникот веќе го доби шутот и потенцијално ја најде мрежата. Значи, тајмингот на нуркањето е од клучно значење за да се спречи примање голови.

Напад од затворање

Ако одбранбените играчи ја загубат патеката за нападот на противникот и голманот е единствениот меѓу нив и голот, притиснете (Триаголник/Y) за да го натерате голманот да се трка кон играчот што го поседува и да го затвори нападот. Но, бидете свесни дека ако излезете од голот предалеку или прерано, ризикувате да бидете лобувани со удар со чип.

Penalty Poise

Еден од најтешките делови да се биде голман е да се предвиди на кој начин противникот ќе го погоди својот пенал. Внимавањето на главата и обликот на телото на играчот може да ви даде навестување каде ќе шутира напаѓачот.

Да се ​​нурне или да не се нурне

Некои противници ќе Гледајте да ве фатат страшно со дрзок Panenka или Chipped Penalty, така што стоењето централно и држењето на нервите може да се исплати, засрамувајќи го примачот во процесот. Најголемиот недостаток на ова е, ако играчот шутира на која било страна, тогаш немате шанса.

Кои се најдобрите карактеристики на голманот во ФИФА 23?

Има многу голмански карактеристики, но кои се најдобри? За силна дистрибуција, сакате вашиот голман да има GK Flat Kick за да вози додавања до соиграчите во вселената. GK Long Throw е исто така брилијантен за наоѓање соиграчи и започнување контранапад.

Когастанува збор за запирање на шутот и командување со областа, карактеристиките како што се GK Saves with Feet, GK Comes for Crosss и GK Rushes Out of Goal може да бидат корисни иако последната може да биде подарок и/или проклетство.

Кој е најдобриот голман во ФИФА 23?

Најдобар голман во ФИФА 23 е Тибо Куртоа со неговите 90 OVR и 91 POT. Голманот на Реал Мадрид беше важен во победата на неговиот тим во финалето на Лигата на шампионите над Ливерпул минатата сезона.

Исто така види: Ослободување на моќта на мапите на модерното војување 2: Откријте го најдоброто во играта!

Кој е најдобриот голман за чудо во ФИФА 23?

Најдобриот голман за чуда на ФИФА 23 е Гавин Базану со неговите 70 OVR и 85 POT. Тој неодамна дојде во Саутемптон и е чувар со светла иднина. Ако сакате да земете голман за чуда во режим на кариера, зошто да не ја проверите нашата листа на најдобри млади голмани со чуда?

Се надеваме дека оваа статија ќе ви помогне да го подобрите вашето голманство или дури и да ви ги отвори очите за нешто ново.

Голманот е составен дел од играта со неверојатен притисок врз рамениците на еден играч. Ако одбраните при изведување пенали во најголемите натпревари, вие сте херој. Еден таков пример е беспрекорната одбрана од пенал на Јержи Дудек во финалето на Лигата на шампионите против Милан, што му помогна на Ливерпул да го подигне трофејот во 2005 година.

Направете грешка и тоа може да чини скапо, а да не зборуваме за срам. Брзо пребарување во уште едно финале во Лигата на шампионите во 2018 година покажува дека друг голман на Ливерпул, Лорис Кариус, има навистина лош ден во канцеларијата и му ја предава победата на Реал Мадрид во таа прилика.

Затоа, во овој водич, гледаме да направи ве херој со овие практични совети и совети.

Целосни контроли на голманот за Playstation (PS4/PS5) и Xbox (Xbox One и Series XДржете) Фрлање/Подавање X А Упатено фрлање/додавање R1 + X RB + A Drop Kick O или квадрат B или X Ударен удар Р1 + Квадрат Р1 + Х

Контроли на пенали на голманот

Голманска акција Контроли на PlayStation (PS4/PS5) Xbox (Xbox One/Series X

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.