ФИФА 22 највисоки дефанзивци – централни бекови (CB)

 ФИФА 22 највисоки дефанзивци – централни бекови (CB)

Edward Alvarado

Од отворена игра и од наместените фигури, високите играчи се подарок за секој менаџер. При составување на каква било одбрана, давање приоритет на високите централни бекови е задолжителен бидејќи тие се стремат да ја добијат воздушната битка во двата боксови, постигнувајќи ги најважните цели додека ги намалуваат и за вашата страна.

Исто така види: Обновениот класичен RPG „Pentiment“: возбудливо ажурирање го засилува искуството со игри

Овој напис се фокусира на највисоките централни бекови (CB) во играта, а Ндијаје, Езеквем и Сутар се меѓу највисоките во ФИФА 22. Ги рангиравме овие одбранбени гиганти врз основа на нивната висина, нивниот рејтинг на скокање и фактот дека нивната омилена позиција е центар назад.

На дното на статијата, ќе најдете целосна листа на сите највисоки централни бекови (CB) во FIFA 22.

Pape-Alioune Ndiaye, висина: 6 '8” (66 OVR – 72 POT)

Тим: SC Rheindorf Altach

Возраст: 23

Висина: 6'8”

Тежина: 156 фунти

Националност: Француски

Најдобри атрибути: 73 Сила, 73 прецизност на главата, 71 агресија

Исто така види: Кодови на Roblox за рудар на биткоин

Играње во првата лига на Австрија по слободен трансфер од украинската страна ФК Ворскла Полтава, 6'8 Папе-Алиун Ндиаје е највисокиот центар бек во ФИФА 22 за еден сантиметар.

Ндиаје забележа 40 настапи за првиот тим за Ворскла во период од две години, што е негов најдолг период во еден клуб. Тој се занимаваше со својата трговија во Италија и Шпанија пред да се насели во Украина и Австрија во текот на изминатите неколку години.

Додека неговатаатрибутите на играта се прилично незабележителни, фактот што Ндијаје може удобно да игра и во улога на држач за средниот ред го прави интересен играч за проба во таква улога.

Котрел Езеквем, Висина: 6'8“ (61 OVR – 67 POT)

Тим: SC Verl

Возраст: 22

Висина: 6'8”

Тежина: 194 фунти

Националност: Германец

Најдобри атрибути: 92 Сила, 65 прецизност во главата, 62 стоечки справувања

Производ на легендарната младинска поставеност на Баерн Минхен, 22-годишниот Езеквем сега настапува за својот петти тим откако го напушти Баварецот гиганти на 16-годишна возраст.

Вториот највисок центар бек во ФИФА 22 уживаше пристоен почеток во новиот клуб Спортклуб Верл, кој живее во третото ниво на германскиот фудбал. Интересно е тоа што Езеквем порано играше како напаѓач за резервите на Минхен од 1860 година, иако неговата кариера како централен бек изгледа многу попогодна со оглед на неговите физички дарби.

Со толку низок вкупен и потенцијален рејтинг, веројатно не вреди да се избере него во режим на кариера. Меѓутоа, ако сте пониска лига и имате 674.000 фунти за трошење, можете да ја активирате клаузулата за ослободување на младиот Германец.

Хари Сутар, Висина: 6'7“ (71 OVR – 79 POT)

Тим: Стоук Сити

Возраст: 22

Висина: 6'7”

Тежина: 174 lbs

Националност: Австралиска

Најдобри атрибути: 84 Сила,73 одбранбена свест, 72 пресретнувања

Хари Сутар моментално ја доживува пробивот 2021/22 за ревитализираниот Стоук Сити, кој се залага за пласман во плејофот во Чемпионшип за прв пат по нивното испаѓање од четворицата Премиер лига. пред сезони.

Дефанзивецот роден во Шкотска го помина огромното мнозинство од својата кариера во Стоук, но навивачите на Сокерос се можеби подобро запознаени со стоперот од 6'7". Тој постигна феноменални шест гола во само пет сениорски натпревари за австралиската репрезентација.

Можеби не е најмобилниот, но Сутар вреди да се прибере во режимот на кариера бидејќи неговиот 79 потенцијал би сугерирал дека тој е повеќе од способен да игра во која било од врвните европски лиги. Сè што треба да направите е да го наградите далеку од Вест Мидлендс - што можете да го заработите за 7 милиони фунти.

До Сисохо, висина: 6'7“ (62 OVR – 69 POT)

Тим: US Quevilly-Rouen Métropole

Возраст: 21

Висина: 6'7“

Тежина: 194 lbs

Националност: француска

Најдобри атрибути: 87 Сила, 70 скокање, 69 справување со стоење

Во моментов на позајмица во САД Квевили во втората француска дивизија, Тил Сисохо од Клермон е млад и исклучително висок центар бек кој го наоѓа својот пат во францускиот фудбал откако импресивно се пријави во Австрискиот фудбал минатата сезона.

Поранешниот дефанзивец на Бордо му се приклучи на Клермон Фут наслободен трансфер на 19-годишна возраст и забележа пет сениорски настапи за својата нова екипа, помагајќи им да го постигнат респектабилното петто место во Лига 2 во 2019/20.

Како и другите на оваа листа, Цисохо не Немате особено висок вкупен или потенцијален рејтинг, така што потпишувањето со него во вашата заштеда можеби не е толку профитабилно. Сепак, тој е сè уште млад, па ако раководите со тим од пониска лига, Цисохо може да биде пристојно купување на неговата омилена централна бековска позиција.

Енес Шиповиќ, Висина: 6'6“ (65 OVR – 65 POT)

Тим: Kerala Blasters FC

Возраст: 30

Висина: 6'6”

Тежина: 218 фунти

Националност: Босанец

Најдобри карактеристики: 89 Сила, 79 издржливост, 71 скокање

Босњанецот Енес Шиповиќ е номадски центар-халф, кој, откако се приклучи на индиската суперлига, Керала Бластерс ФК, игра за својот единаесетти тим во неговите дванаесет сезони како професионален фудбалер.

Фудбалските фанови во Белгија, Романија, Мароко, Саудиска Арабија, Катар и неговата родна Босна ќе го препознаат неговото име, иако тој никогаш не се населил повеќе од неколку сезони во која било лига. Неговата физичка подготвеност, особено неговата висина од 6,6 инчи и рамката од 218 фунти, му помогнаа да изработи таков неконвенционален пат во кариерата.

Со вкупно 65 години и со неговиот рејтинг нагло опаѓа во зачуваните игри како што старее , тешко е да се оправда потписот со 30-годишниот и покрај неговиотфасцинантна кариера. Сепак, неговата 89-та сила можеше да биде од корист сега и тогаш.

Jannik Vestergaard, Висина: 6'6“ (78 OVR – 79 POT)

Тим: Лестер Сити

Возраст: 28

Висина: 6'6"

Тежина: 212 фунти

Националност: Данска

Најдобри карактеристики: 90 Сила, 85 Точност на насловот, 85 Агресивност

Редовен во Премиер лигата уште од неговото пристигнување на јужниот брег за Саутемптон, новото засилување на Лестер Сити е талентиран централен бек кој со 6'6“, е еден од најзастрашувачките дефанзивци во Европа.

Јаник Вестергард беше посакуван дефанзивец во текот на неговата кариера, со трансфери помеѓу различни клубови во вкупна вредност од 53 милиони фунти. Вречењето за неговиот потпис лесно се оправдува, со оглед на неговите уверени дефанзивни перформанси во Премиер лигата и неговата склоност кон закопани удари со глава - како што е наведено во неговата оцена за прецизност од 85 удари во играта.

Големиот Данец е вреден потпис за секоја реномирана страна која може да си ги дозволи неговите услуги. Сепак, неговиот ограничен потенцијал на 79 години и неговата релативна неподвижност не одговараат на механиката на играта на ФИФА 22 и може да има подобри долгорочни одбранбени опции.

Томаш Петрашек, Висина: 6'6“ (67 OVR – 68 POT)

Тим: Raków Częstochowa

Возраст: 29

Висина: 6'6”

Тежина: 218 фунти

Националност: Чешка

Најдобри атрибути: 96 Сила, 76 скокање, 75 прецизност во главите

Тој можеби ја помина целата своја кариера во помалку познати лиги, но Петрашек има стекна значителна репутација и во Полска и во Чешка како возвишен центар-халф кој покажа вродена способност да ги придобие сите важни голови каде и да игра.

Откако пристигна во Раков Честохова, чешкиот дефанзивец беше миленик на навивачите, што е едвај изненадувачки со оглед на тоа што има рекорд на постигнување голови речиси еднаш на секои четири натпревари - достигнување со кое некои напаѓачи би се гордееле.

Со две настапи за чешката репрезентација, Петрашек е талентиран фудбалер, но ова не мора добро да се преведе во ФИФА 22. На 29-годишна возраст, неговите најдобри години се веројатно зад него, а неговиот 68 потенцијал само го прави вреден играч за тимови од понизок калибар во режим на кариера .

Сите највисоки CB на FIFA 22 Career Mode

Во табелата подолу, ќе ги најдете сите најголеми CB во FIFA 22, подредени според нивната висина и рејтинг за скокање.

Име Висина Севкупно Потенцијал Возраст Позиција Тим
Pape-Alioune Ndiaye 6'8" 66 72 23 CB, CDM SCR Altach
Cottrell Ezekwem 6'8" 61 67 22 CB SCВерл
Хари Сутар 6'7" 71 79 22 CB Стоук Сити
До Сисохо 6'7″ 62 69 21 CB US Quevilly Rouen Métropole
Енес Шиповиќ 6'6″ 65 65 30 CB Kerala Blasters FC
Jannik Vestergaard 6'6″ 78 79 28 CB Лестер Сити
Томаш Петрашек 6'6″ 67 68 29 CB Raków Częstochowa
Jake Cooper 6'6" 73 76 26 CB Millwall
Денис Колингер 6'6" 66 68 27 CB Vejle Boldklub
Karim Sow 6'6″ 54 76 18 CB ФК Лозана-Спорт
Дан Бурн 6'6″ 75 75 29 CB, LB Brighton & засилувач; Hove Albion
Фредерик Tingager 6'6" 69 70 28 CB Aarhus GF
Tin Plavotić 6'6" 64 72 24 CB SV Ried
Јохан Хамар 6'6" 63 66 27 CB BK Hacken
Абдел Медиуб 6'6″ 65 73 23 CB FC Girondins de Bordeaux
АбдулајеBa 6'6" 66 66 30 CB FC Arouca
Константин Рајнер 6'6" 66 73 23 CB SV Ried
Pape Cissé 6'6" 76 81 25 CB Олимпијакос CFP
Роберт Иванов 6'6" 67 72 26 CB Варта Познањ
Дино Периќ 6'6 ″ 70 71 26 CB Динамо Загреб
Хади Камара 6'6″ 62 76 19 CB En Avant de Guingamp
Џејсон Нгуаби 6'6" 58 76 18 CB, CDM Stade Malherbe Caen
Sonni Nattestad 6'6" 62 65 26 CB Dundalk
Aden Flint 6'6" 71 71 31 CB Кардиф Сити
Лукас Асеведо 6'6″ 68 68 29 CB Platense
Харисон Марселин 6'6″ 71 79 21 CB АС Монако
Томас Кристенсен 6'6" 55 70 19 CB Aarhus GF
Léo Lacroix 6'6″ 67 68 29 CB Western United FC
Elliott Moore 6'6" 66 69 24 CB ОксфордЈунајтед

Ако сакате највисоките CB за вашиот FIFA 22 Career Mode заштеда, погледнете ја табелата дадена погоре.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.