Assetto Corsa: Најдобрите модови за употреба во 2022 година

 Assetto Corsa: Најдобрите модови за употреба во 2022 година

Edward Alvarado

Од неговото објавување во 2014 година, Assetto Corsa стана еден од најпопуларните тркачки симулатори на планетата: не само поради начинот на кој вози, туку и богатството на модови достапни за инсталирање.

Овие модови се движат од патеки и графички подобрувања до различни автомобили како што се тркала со отворени тркала, автомобили на турнеи и GT тркачи, кои се достапни бесплатно, како официјален DLC или платен софтвер по мала цена.

На оваа страница, вие Ќе ги најдете сите најдобри модови за користење во 2021 година на Assetto Corsa, како и како можете да ги инсталирате овие врвни модови.

1. Race Sim Studio Formula Hybrid 2020

Извор на слика: Race Sim Studio

Тип на мод: автомобил

Цена: 3,80 €

Преземи: Мод на Formula Hybrid 2020

Формула 1 болидите на Race Sim Studio ги поставија стандардите во последниве години, а моделот од 2020 година можеби е нивниот најдобар досега. Неверојатно прецизниот модел, генерички Ф1 автомобил од 2020 година, изгледа особено зачудувачки кога се нанесува со реални скинови од сајтови како што е RaceDepartment.

Заедно со звуците и физиката, RSS го испорача она што е можеби најпријатното искуство во возењето тековната генерација на Формула 1 болид надвор од официјалната Ф1 игра. Превозот на еден од овие автомобили околу Муџело и Имола е нешто што мора да го направите ако веќе не сте го направиле.

2. Сол

Извор на слика: RaceDepartment

Тип на мод:Времето/Графички

Цена: Бесплатно

Преземи : Сол мод

Додека Assetto Corsa сега е малку застарен графички, тоа не ги спречи модерите да се обидат да го подобрат изгледот на играта. Неверојатниот мод на Sol хостиран на RaceDepartment е можеби една од главните причини зошто играта ужива толкава долговечност.

Модот го подобрува целокупниот изглед на играта, додава громови, дождови, дневни и ноќни транзиции и општо подобрување на нијансите, сенките и чувството на играта. Ова е апсолутно неопходен додаток на вашата игра Assetto Corsa.

3. VRC McLaren MP4-20

Извор на слика: VRC Modding Team

Тип на мод: Автомобил

Цена: Бесплатно

Преземи : VRC McLaren MP4-20 мод

Мекларен МП4-20 од 2005 година е можеби најголемиот Формула 1 болид кој никогаш не освоил светска титула. Глетката на Кими Раиконен како го фрла ова нешто околу Монако на неговата квалификациска трка е нешто што фановите никогаш нема да го заборават, а кој може да ја заборави неговата извонредна победа на Јапонското ГП таа година?

VRC направи многу точна претстава за автомобил во овој мод на Assetto Corsa, од физика до звуци. Тој крик V10 е музика за сечии уши. Уште подобро, можете да го фрлите автомобилот во кој било агол, и тој ќе остане засаден на земја.

4. Kunos Ferrari F2004

Извор на слика: Steam Store

Тип на мод:Автомобил

Цена: £5,19

Преземи : Kunos F2 0 04 mod

Додека технички е DLC, а не директен мод, Kunos F2004 секако заслужува да се спомене овде. Звуците се на место, а физиката прецизно го претставува најбрзиот болид во Формула 1 пред Mercedes W11 во 2020 година.

И покрај контролата на тракцијата, мора да бидете внимателни: тие V10 мотори беа моќни, и автомобилот сигурно може да гризе.

5. Race Sim Studio Formula Hybrid X 2022

Извор на слика: Race Sim Studio

Тип на мод: Автомобил

Цена: 3,80 €

Исто така види: Повторно разгледување на трејлерот за Call of Duty: Modern Warfare 2 од 2022 година

Преземи : Formula Hybrid X 2022 mod

Формула Новите технички правила на One беа одложени за една година поради пандемијата Ковид-19. Во Assetto Corsa, благодарение на RSS, можете да ги доживеете новите автомобили една година порано.

Овој автомобил е различен котел риба од машината 2020: губењето на надолната сила е очигледна, а свиоците беа рамни сега им треба многу повеќе грижа отколку порано. Овој автомобил бара трпелива техника за возење, но на трките можете да ги почувствувате придобивките направени со минимизирање на загубата на надолна сила и намалување на нечистиот воздух. Се чувствуваат повеќе 1970-ти отколку 2020-ти.

6. Race Sim Studio Formula Americas 2020

Извор на слика: Race Sim Studio

Тип на мод: Автомобил

Цена: 3,80 €

Преземи : Mod Formula Americas 2020

Да, друг RSS мод, но за aдобра причина! RSS го реплицираа моделот од серијата IndyCar од 2020 година, комплет со аероекран. Кога ќе ја додадете патеката Texas Motor Speedway достапна преку VRC, можете да имате неверојатни овални трки или едноставно да ги најдете дополнителните стотинки на топол круг.

Надвор од iRacing, ова е веројатно најдоброто претставување на премиерната американска серија со отворени тркала. Ни треба само да се додадат тркалачки стартови и пристоен мод на Индијанаполис Motor Speedway.

7. Donington Park

Извор на слика: RaceDepartment

Тип на мод: песна

Цена: Бесплатно

Преземи : Мод на Donington Park

Исто така види: The Legend of Zelda Skyward Sword HD: Како да го извадите киквиот од дрвото

Зборувајќи за кола , слободно достапниот Donington Park на RaceDepartment е еден од најдеталните модови на патеката што Assetto Corsa некогаш ги видел. Ова не е конверзија на rFactor; ова е патека нарачана, прецизно моделирана од боксот до пејзажот покрај патеката.

Самата тркачка патека е задоволена, чувствувајќи се како вистинска патека што нè воодушевува секоја година во Британскиот шампионат за туринг автомобили. Тоа е потсетник дека во ОК има некои неверојатни патеки надвор од Силверстоун.

8. Goodwood

Извор на слика: RaceDepartment

Тип на мод: коло

Цена: бесплатно

Преземи : Goodwood mod

Уште еден од модот хостиран од RaceDepartment кој заслужува споменување е Гудвуд. И ридското искачување и вистинската патека беамоделирана, но патеката е нашата точка на фокус овде.

Тоа е извонреден мод. Ако го користите, се чувствувате како да сте фрлени назад во 1950-тите и 1960-тите, и нема ништо подобро од фрлање класичен Ф1 автомобил или GT тркач околу оваа живописна патека.

9. BMW 320I-STW

Извор на слика: RaceDepartment

Тип на мод: Автомобил

Цена: Бесплатно

Преземи : BMW 320I-STW мод

Класичните туристички автомобили секако имаат потреба од повеќе возбуда. BMW 320I-STW е за оние кои ја сакаат ерата на Super Touring на BTCC - и триењето навистина се тркаше тогаш.

Изгледа одлично, звучи одлично и совршено се совпаѓа со модот на Nissan Primera за игра (види подолу). Дополнително зголемувајќи ја својата привлечност како мод на Assetto Corsa, класичните BMW секогаш изгледаа како дел. Немаше голема решетка, само едноставно, мазно тело кое изгледа уште подобро во тркачките бои на BMW.

10. 1999 Nissan Primera BTCC

Извор на слика: RaceDepart m ent

Тип на мод: Автомобил

Цена: Бесплатно

Преземи : Мод на Nissan Primera

Примера стана позната во BTCC благодарение на неверојатната победа на Мет Нил во автомобилот во Донингтон Парк. Во Assetto Corsa, модот на Nissan Primera е неверојатно забавен за користење.

Додадете го горенаведениот мод на BMW, и ќе можете повторно да ги доживеете оние што веројатно беа славните денови на BTCC - токму кога буџетите почнаа да излегуваат од контрола. тоа ештета што нема повеќе класични BTCC машини достапни како модови во Assetto Corsa бидејќи целосната мрежа од овие работи би била сензационална.

Ако сакате да го подобрите вашето тркачко искуство, преземете и инсталирајте некои од најдобрите модовите за Assetto Corsa прикажани погоре.

Како да инсталирате модови на Assetto Corsa

Инсталирањето на модови на Assetto Corsa е прилично едноставно. Вашиот мод обично доаѓа во датотека .rar или .zip; отворете ги тие датотеки, а потоа пронајдете ја папката за инсталација на Assetto Corsa на вашиот компјутер.

Инсталирањето модови на Assetto Corsa обично е едноставно. Еве ги чекорите што треба да ги следите:

  1. Преземете го модот од веб-локацијата;
  2. Оставете го да се преземе, а потоа кликнете на датотеката .rar/.zip;
  3. Одете во вашата папка за инсталирање на Assetto Corsa. Ако не го знаете, кликнете со десното копче на играта во вашата библиотека на Steam, кликнете на „Локални датотеки“, а потоа на врвот, кликнете „Прелистај;“
  4. Прочитајте го Read Me што доаѓа со модот, кој треба да каже да ја повлечете и испуштите содржината на преземената датотека директно во папката за инсталирање на Assetto Corsa;
  5. Ако користите Управувач со содржина, повлечете и испуштете ја преземената датотека во неа, кликнете на трите линии во горниот десен агол, а потоа „Инсталирај“, и тоа ќе се направи автоматски;
  6. Сега содржината на модот ќе се појави во вашата игра Assetto Corsa.

Повеќето модови доаѓаат со многу јасни датотеки Read Me и инсталацијаводичи кои ќе ви помогнат да ги добиете најдобрите модови во Assetto Corsa.

Дали можете да ја модифицирате Assetto Corsa на PS4 или Xbox?

Модирањето за Assetto Corsa е можно само на компјутер, така што ниту Xbox ниту PS4 копии од играта можат да ги користат многуте достапни модови.

Edward Alvarado

Едвард Алварадо е искусен ентузијаст за игри и брилијантен ум зад прославениот блог на Outsider Gaming. Со ненаситна страст за видео игрите што опфаќа неколку децении, Едвард го посвети својот живот на истражување на огромниот и постојано развивачки свет на игрите.Откако порасна со контролер во раката, Едвард разви експертско разбирање за различни жанрови на игри, од стрелци преполни со акција до извонредни авантури со играње улоги. Неговото длабоко знаење и експертиза блескаат во неговите добро истражени статии и критики, обезбедувајќи им на читателите вредни увиди и мислења за најновите трендови на игри.Исклучителните вештини за пишување и аналитичкиот пристап на Едвард му овозможуваат да ги пренесе сложените концепти за игри на јасен и концизен начин. Неговите стручно изработени водичи за гејмери ​​станаа суштински придружници за играчите кои сакаат да ги освојат најпредизвикувачките нивоа или да ги откријат тајните на скриените богатства.Како посветен гејмер со непоколеблива посветеност на своите читатели, Едвард се гордее што останува пред кривата. Тој неуморно го пребарува универзумот на игри, држејќи го прстот на пулсот на вестите од индустријата. Outsider Gaming стана доверлив извор за најновите вести за игри, осигурувајќи дека ентузијастите се секогаш во тек со најзначајните изданија, ажурирања и контроверзи.Надвор од неговите дигитални авантури, Едвард ужива да се потопува во себеенергичната гејмерска заедница. Тој активно се занимава со колеги гејмери, поттикнувајќи чувство на другарство и поттикнувајќи живи дискусии. Преку својот блог, Едвард има за цел да ги поврзе гејмерите од сите сфери на животот, создавајќи инклузивен простор за споделување искуства, совети и взаемна љубов кон сите нешта на игрите.Со привлечна комбинација на стручност, страст и непоколеблива посветеност на својот занает, Едвард Алварадо се зацврсти како почитуван глас во индустријата за игри. Без разлика дали сте обичен гејмер кој бара сигурни критики или страствен играч кој бара инсајдерски знаења, Outsider Gaming е вашата крајна дестинација за секакви игри, предводени од остроумниот и талентиран Едвард Алварадо.